شش قدم؛ کمی پایین‌تر از اوگاندا، بسیار نازل‌تر از اندونزی - BBC News فارسی

04/12/1400 11:03 ب.ظ

شش قدم؛ کمی پایین‌تر از اوگاندا، بسیار نازل‌تر از اندونزی

هفته نوزدهم لیگ برتر ایران، با پیروزی دوباره استقلال، تساوی پرسپولیس و جا ماندن از کورس قهرمانی، استعفای محرم نویدکیا پس از تساوی در داربی اصفهان و درخشش دو بازیکن 'مازاد' استقلال و پرسپولیس در فولاد رقم خورد. در پایان این هفته، استقلال بیش از گذشته جایگاه خود را در صدر مستحکم کرد و پدیده، بیشتر از تمام هفته‌های گذشته به سقوط نزدیک شد. پیش از آغاز مسابقه، اطلاعیه‌ای که سازمان نظام وظیفه در مورد سیاوش یزدانی و حسین مرادمند صادر کرد، تمامی راه‌ها را برای ادامه حضور این دو بازیکن در ترکیب استقلال تا اطلاع ثانوی بست.

این دو بازیکن، به موعد مقرر اعزام به دوران سربازی رسیده بودند و باشگاه استقلال اجازه استفاده از این دو بازیکن را نداشت. وریا غفوری نیز به دلیل تنبیه انضباطی از طرف فرهاد مجیدی، اجازه همراهی تیمش را نداشت.

فجرسپاسی، با سرمربیگری علی کلانتری، از دقیقه نخست مسابقه تلاش می‌کرد بازی را در زمین خودش و با بستن فضاها به روی استقلال کنترل کند. اما فرهاد مجیدی با استفاده از عزیزبک آمانوف در پستی متفاوت، حریفش را غافلگیر کرد. سرمربی استقلال، هافبک - مهاجم چپ‌پای خود را به طرف راست برده بود و از او این‌بار به جای سانتر، وظیفه‌ای دیگر می‌خواست: حرکت با توپ در عرض و شوت‌زنی به طرف دروازه.

در نیمه نخست بارها دروازه فجرسپاسی با ضربات امیرحسین حسین‌زاده، رودی ژستد، عزیزبک آمانوف و کوین یامگا لرزید، اما درخشش ایمان صادقی در نیمه اول مانع از گلزنی مهاجمان استقلال شد. در نیمه دوم با ادامه موج حملات استقلال، سرانجام ایمان صادقی مغلوب شد. دقیقه ۵۴ ضربه نه چندان قدرتمند و دقیق جعفر سلمانی با برخورد به اشتباه محاسباتی دروازه بان فجرسپاسی در تشخیص مسیر حرکت توپ، گل اول استقلال را ثبت کرد.

ادامه مطلب:
bbcpersiansport »

چاووش‌اوغلو از آغاز روند تخلیه شهروندان ترکیه در اوکراین از طریق مرزهای زمینی خبر دادچاووش‌اوغلو از آغاز روند تخلیه شهروندان ترکیه در اوکراین از طریق مرزهای زمینی خبر داد

برگزاری تظاهرات در شهرهای مختلف اروپا علیه روسیه و در حمایت از اوکراینمعترضان به تهاجم نظامی روسیه به اوکراین روز پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند) در خیابان‌های چندین شهر اروپایی دست به تظاهرات زدند.

انتقاد کارشناسان ایرانی از مواضع تهران در قبال مداخله نظامی روسیه در اوکراینکارشناسان سیاست خارجی ایران در پی مداخله نظامی روسیه در اوکراین و بالا گرفتن تنش از مواضع کشورشان در قبال این بحران انتقاد کرده‌اند. - خبرگزاری آناتولی

فضانوردان روس و آمریکایی در فضا به دور از غوغای بحران اوکراین در زمین همکاری می‌کنندایستگاه فضایی بین‌المللی می‌خواهد به دور از غوغای جنگ اوکراین، همچنان محل همکاری‌های آمریکا و روسیه باشد. مگه جنگ ببن روسیه و امریکاس یورونیوز توعم توهم میزنیا ب سردبیرت بگو جنسش عالی بوده پارکشم خوبه همیشه از هم اونجا جنس بگیره :-)

جلوگیری از نمایش یک فیلم در تونس به خاطر حضور بازیگر اسرائیلیجلوگیری از نمایش یک فیلم در تونس به خاطر حضور بازیگر اسرائیلی جزئیات بیشتر🔽 نژادپرستی و تبعیض بخش تاریکی از تاریخ بشریت است. تبعیض به هر شک و هر عنوان چه شکل ظاهر چه جغرافیای تولد و زندگی، چه گویش و لهجه و چه عقیده و باور چیزی جز نفرت و تاریکی برای ما نخواهد داشت. با آرزوی پایان نژادپرستی و تبعیض و روشنایی و صلح برای همه انسانها ایول مرگ بر نژاد پرست

لیلا حاتمی خواهان حضور طیف وسیع‌تری از آثار سینمای ایران در عرصه‌ جهانی شدلیلا حاتمی، هنرمند ایرانی که با بازی در فیلم «جدایی» ساخته اصغر فرهادی به چهره‌ای شناخته شده برای تماشاگران بین‌المللی تبدیل شد، خواستار حضور طیف گسترده‌تری از آثار سینمای ایران در عرصه‌های جهانی است.

برنامه هاهمه عوامل لازم فراهم بود تا دیدار استقلال و فجرسپاسی در هفته نوزدهم به بازی ویژه هفته تبدیل شود.

پیش از آغاز مسابقه، اطلاعیه‌ای که سازمان نظام وظیفه در مورد سیاوش یزدانی و حسین مرادمند صادر کرد، تمامی راه‌ها را برای ادامه حضور این دو بازیکن در ترکیب استقلال تا اطلاع ثانوی بست. این دو بازیکن، به موعد مقرر اعزام به دوران سربازی رسیده بودند و باشگاه استقلال اجازه استفاده از این دو بازیکن را نداشت. وریا غفوری نیز به دلیل تنبیه انضباطی از طرف فرهاد مجیدی، اجازه همراهی تیمش را نداشت.

فجرسپاسی، با سرمربیگری علی کلانتری، از دقیقه نخست مسابقه تلاش می‌کرد بازی را در زمین خودش و با بستن فضاها به روی استقلال کنترل کند. اما فرهاد مجیدی با استفاده از عزیزبک آمانوف در پستی متفاوت، حریفش را غافلگیر کرد. سرمربی استقلال، هافبک - مهاجم چپ‌پای خود را به طرف راست برده بود و از او این‌بار به جای سانتر، وظیفه‌ای دیگر می‌خواست: حرکت با توپ در عرض و شوت‌زنی به طرف دروازه.

در نیمه نخست بارها دروازه فجرسپاسی با ضربات امیرحسین حسین‌زاده، رودی ژستد، عزیزبک آمانوف و کوین یامگا لرزید، اما درخشش ایمان صادقی در نیمه اول مانع از گلزنی مهاجمان استقلال شد.

در نیمه دوم با ادامه موج حملات استقلال، سرانجام ایمان صادقی مغلوب شد. دقیقه ۵۴ ضربه نه چندان قدرتمند و دقیق جعفر سلمانی با برخورد به اشتباه محاسباتی دروازه بان فجرسپاسی در تشخیص مسیر حرکت توپ، گل اول استقلال را ثبت کرد.

پیروزی استقلال در این مسابقه، هم این تیم را در فاصله ۵ امتیازی پرسپولیس در صدر قرار داد تا حتی نگرانی‌ برای دیدار رودررو هم نداشته باشد.منبع تصویر،محرم نویدکیا، سرمربی سپاهان پس از تساوی در داربی اصفهان استعفا کرد. او پیش از این هم در پایان نیم فصل نخست، استعفایش از سرمربیگری سپاهان را به هیات مدیره این باشگاه داد، اما با آن موافقت نشد.

نویدکیا در پایان مسابقه گفت: "وقتی بازیکن من توپ را از فاصله ده متری گل نمی‌کند، چه کاری از دست من برمی‌آید؟"

به نظر می‌رسد اشاره او به صحنه‌ای باشد که شهریار مغانلو در شرایط تک به تک، توپ را از پشت منطقه شش قدم ذوب‌آهن به بیرون زد.

سرمربی سپاهان در پایان مسابقه با این جمله که "من فکر و برنامه‌ریزی زیادی کردم، اما مشکل در جای دیگری است" اظهار امیدواری کرد که باشگاه با استعفای او موافقت کند.منبع تصویر،حامد پاکدل، مهاجم پرسپولیس که در هفته‌های گذشته به عنوان بازیکن تعویضی موفق به گل‌زنی می‌شد، مقابل گل‌گهر با تصمیم یحیی گل‌محمدی در ترکیب اصلی تیمش قرار گرفت. او دقیقه سیزدهم سانتر رامین رضاییان را ابتدا با ضربه سر و بعد با دست چپ وارد دروازه میزبان کرد.

نوید مظفری، جعفر خوشرو، غلامعلی همیراد و تعدادی دیگر از کارشناسان داوری، گل حامد پاکدل به گل‌گهر را خطای هند تشخیص دادند.

با وجود این تیم پرسپولیس موفق نشد با گل نادرست حامد پاکدل پیروز شود و دقیقه ۳۳ کی‌روش استنلی روی خروج اشتباه حامد لک، دروازه‌بان پرسپولیس، دروازه خالی را باز کرد.

تساوی، بدترین نتیجه ممکن برای دو تیم پرسپولیس و گل‌گهر در هفته نوزدهم لیگ برتر بود. پرسپولیس از کورس قهرمانی جا ماند و امیدهای گل‌گهر برای رسیدن به سهمیه لیگ قهرمانان آسیا کم‌رنگ‌تر شد.منبع تصویر،در هفته نوزدهم، بیشتر نگاه‌ها به داربی اصفهان و نتایج استقلال و پرسپولیس مقابل حریفان‌شان بود. اما محمد ربیعی در اراک، موفق شد تیمش را در یکی از مهم‌ترین مسابقات برای تعیین وضعیت جدول رده‌بندی برنده کند.

مس رفسنجان با مربیگری محمد ربیعی میهمان آلومینیوم اراک بود. در صورتی که آلومینیوم به پیروز می‌رسید، نه تنها مس از کورس کسب سهمیه لیگ برتر دور می‌شد که خود آلومینیوم هم به جمع مدعیان به صورت جدی اضافه می‌شد.

محمد ربیعی با تدابیر دفاعی در ابتدای مسابقه و تغییر روش در نیمه دوم و استفاده از تمامی فضاها برای رسیدن به دروازه میزبان، موفق شد با گل‌ دیرهنگام عقیل کعبی به پیروزی برسد و در رده چهارم جدول و یک قدمی سپاهان قرار بگیرد.

محمد ربیعی با پیروزی خارج از خانه و نزدیک شدن بیشتر به کسب سهمیه آسیایی، مربی برتر هفته نوزدهم بود.در جریان هشت مسابقه این هفته، پدیده با نتیجه یک بر صفر مقابل تیم هوادار در خانه مغلوب شد. ذوب آهن و سپاهان، در داربی اصفهان به تساوی بدون گل رسیدند. پیکان و تراکتور نیز بدون گل مساوی به کار خود پایان دادند. دیدار تیم‌های صنعت نفت مقابل نساجی و گل‌ٰگهر برابر پرسپولیس با تساوی یک بر یک به پایان رسید.

مس رفسنجان در خانه آلومینیوم اراک با نتیجه یک بر صفر پیروز شد و فولاد نیز با دو گل نفت مسجد سلیمان را مغلوب کرد. استقلال نیز با پیروزی یک بر صفر مقابل فجرسپاسی جایگاه خود در صدر جدول را مستحکم‌تر از قبل دید.

در پایان هفته نوزدهم، استقلال با ۴۷ امتیاز در صدر جدول رده‌بندی قرار گرفت. تیم فرهاد مجیدی، در فاصله یازده هفته مانده به پایان این رقابت‌ها، جدی‌ترین گزینه قهرمانی محسوب می‌شود.

پرسپولیس با ۴۲ امتیاز در تعقیب استقلال است و سپاهان با ۳۴ امتیاز، مس رفسنجان با ۳۳ امتیاز، پیکان و گل‌گهر با ۲۹ امتیاز و فولاد با ۲۸ امتیاز در رده‌های سوم تا هفتم جدول هستند.

در قعر جدول پدیده همچنان با ۸ امتیاز در رده شانزدهم، جدی‌ترین احتمال سقوط به لیگ یک است. تراکتور با ۱۵ امتیاز در رده سیزدهم، فجرسپاسی با ۱۴ امتیاز در رده چهاردهم و نفت مسجد سلیمان با ۱۱ امتیاز در رده پانزدهم، تیم‌های در خطر سقوط هستند.