شش قدم؛ ائتلاف مدعیان لیگ برتر برای شکستن رکورد پرسپولیس - BBC News فارسی

27/07/1400 09:35 ق.ظ

شش قدم؛ ائتلاف مدعیان لیگ برتر برای شکستن رکورد پرسپولیس

پرسپولیس از پایان فصل ۹۶ -۱۳۹۵ که جام قهرمانی لیگ برتر را پس از ۹ سال بالای سر برد، تا امروز دستش را از روی این جام برنداشته است. پنج قهرمانی پیاپی، از پرسپولیس، مجموعه‌ای ساخته که با شروع هر فصل می‌تواند نامش را به عنوان مدعی اصلی قهرمانی مطرح کند. پرسپولیس پنج قهرمانی پیاپی خود را میان یک مربی کروات و یکی از اعضای خانواده خودش تقسیم کرد. سه عنوان قهرمانی را با برانکو ایوانکوویچ کسب کرد.

آقای ایوانکوویچ پیش از نخستین قهرمانی با پرسپولیس، یک نایب قهرمانی (با تفاضل گل کمتر نسبت به قهرمان) هم به دست آورده بود. دو مقام قهرمانی‌اش در فصل‌های نوزدهم و بیستم را با یحیی گل‌محمدی تجربه کرد.

استقلال، جدی‌ترین گزینه برای پس گرفتن عناوین قهرمانی‌اش است. فرهاد مجیدی سرمربی جوان استقلال، پس از پایان رقابت‌های لیگ برتر بیستم، درخواست داد تمامی بازیکنانش "بدون استثنا" در این تیم بمانند. با این حال، به ادعای مدیران سابق باشگاه استقلال، آقای مجیدی مقدمات حضور مهدی قائدی، مهاجم جوان این تیم در باشگاه الشباب امارات را فراهم کرد.

استقلال با ۹ بازیکن خروجی و حداقل ۱۱ بازیکن جدید در فهرست فصل جاری، چهره‌ای متفاوت نسبت به فصل قبل پیدا کرده است. حضور مصطفی آجرلو و هیات مدیره جدید، لااقل تا امروز باب میل هواداران استقلال بوده؛ بخصوص در خبر تمدید قرارداد فرهاد مجیدی به مدت سه فصل دیگر. headtopics.com

استقلال با ۸ قهرمانی در تمامی ادوار لیگ‌های سراسری ایران از ابتدا تاکنون، به نظر می‌رسد که جدی‌ترین رقیب پرسپولیس است.

ادامه مطلب:
bbcpersiansport »

ایران: مذاکرات باید از نقطه‌ای که آمریکا از «برجام» خارج شد ادامه پیدا کندحسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در نشست غیرعلنی مجلس این کشور گفت، مذاکرات وین می‌باید از جایی که ترامپ از توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» خارج شد، بزک نمیر بهار میاد خربزه با خیار میاد🖕 این وزیر است که کسکش؟ انها هم گفتند چشم بفرما… زر زر قبلی که ۱۰ میلیارد دلار بدین تا بیايیم سر میز چی شد؟ این تحلیل جناح دیگر رژیمه که اگر ۱۲ شرط را قبول نکنید سرنوشت اقتصادی تا آخر دوره رئیسی_جلاد۶۷ به کجا خواهد رسید اما اگر قبول کنند که ملت را به خاک سیاه کشاندند تغییر رژیمه

دانشمندان چینی: کره ماه بیش از آنچه تصور می‌شد از نظر آتشفشانی فعال بوده استچین در نوامبر سال ۲۰۲۰ میلادی فضاپیمای بدون سرنشینی را به کره ماه فرستاد تا برای اولین بار پس از چند دهه، نمونه‌هایی از سنگ‌ها و خاک کره ماه را با خود به زمین بیاورد.

خشم چین از عبور کشتی‌های جنگی آمریکایی و کانادایی از تنگه تایوانارتش چین می‌گوید عبور ناوشکن‌های آمریکایی و کانادایی از تنگه تایوان، ثبات و آرامش این منطقه را به خطر می‌اندازد.

از همه مردم دعوت می کنم واکسن بزنند /برای مذاکرات نتیجه محور آمادگی داریمرئیس جمهور با دعوت از همه کسانی که واکسن نزده اند برای تزریق واکسن تاکید کرد که در واکسیناسیون هدف ما اقناع است تا اجبار. 17 ملیون رای دارید که بیشترشون معتقد بودن تو واکسن gps هست، یکی با شیش کلاس به شما ، در یک مورد تخصصی مثل واکسن توصیه کنه،شما ازش می پذیرید ؟!🤔 تو‌خیلی بیخود میکنی! تو خیلی غلط میکنی! دنیا رو مگه خریدی که همچین گوه بزرگی داری میخوری؟

چگونه پیام درفشان، وکیل دادگستری سر از امین‌آباد درآورد | DW | 18.10.2021پیام درفشان، دبیر کمیسیون حمایت از وکلای کانون وکلا مدتی طولانی در بازداشت اطلاعات سپاه تحت شکنجه و رفتاری ضدانسانی قرار گرفته و او را حتی به امین آباد فرستاده‌اند. او وکیل پرونده‌های حقوق بشری متعددی بوده است. سوئد از او بپرسید آیا میتواند از پروندۀ من در سوئد دفاع کند؟ هیچ وکیل با غیرت سوئدی که در رشتۀ حقوق بشر تخصص دارد در سوئد از دفاع از من بعنوان یک نویسنده و دخترانم بعنوان گروگان نگارش من امتناع میورزند. SR_Farsi_Dari TOLOnews Etilaatroz نه_به_جمهوري_اسلامي اتحاد تا سرنگونی جمهوری اسلامی. کسی نیست بداداین وکیل برسد

بورل: به از سرگیری گفت‌وگوها با ایران خوشبین هستمبورل: *به از سرگیری گفت‌وگوها با ایران خوشبین هستم *امیدواریم بزودی نشستی در این راستا در بروکسل برگزار شود *امور پرونده ایران درحال بهبودی است 😂🤣

هواداران باشگاه‌های رقیب، به دلیل تکرار موفقیت‌های پرسپولیس در یک بازه خاص زمانی، به این تیم لقب "تیم حکومتی" داده بودند. اما پرسپولیس پیش از این هم طی سال‌های ۱۳۷۴ تا پایان فصل ۸۱ - ۱۳۸۰ پنج بار به مقام قهرمانی رسیده بود. درحالی که در فصل ۷۷-۱۳۷۶ این تیم به دلیل حضور پرتعداد بازیکنانش در تیم ملی و عدم امکان برگزاری بازی‌های باقیمانده، پس از ۸ بازی از لیگ کنار گذاشته شد.

پرسپولیس پنج قهرمانی پیاپی خود را میان یک مربی کروات و یکی از اعضای خانواده خودش تقسیم کرد. سه عنوان قهرمانی را با برانکو ایوانکوویچ کسب کرد. آقای ایوانکوویچ پیش از نخستین قهرمانی با پرسپولیس، یک نایب قهرمانی (با تفاضل گل کمتر نسبت به قهرمان) هم به دست آورده بود. دو مقام قهرمانی‌اش در فصل‌های نوزدهم و بیستم را با یحیی گل‌محمدی تجربه کرد.

استقلال، جدی‌ترین گزینه برای پس گرفتن عناوین قهرمانی‌اش است. فرهاد مجیدی سرمربی جوان استقلال، پس از پایان رقابت‌های لیگ برتر بیستم، درخواست داد تمامی بازیکنانش "بدون استثنا" در این تیم بمانند. با این حال، به ادعای مدیران سابق باشگاه استقلال، آقای مجیدی مقدمات حضور مهدی قائدی، مهاجم جوان این تیم در باشگاه الشباب امارات را فراهم کرد.

استقلال با ۹ بازیکن خروجی و حداقل ۱۱ بازیکن جدید در فهرست فصل جاری، چهره‌ای متفاوت نسبت به فصل قبل پیدا کرده است. حضور مصطفی آجرلو و هیات مدیره جدید، لااقل تا امروز باب میل هواداران استقلال بوده؛ بخصوص در خبر تمدید قرارداد فرهاد مجیدی به مدت سه فصل دیگر.

استقلال با ۸ قهرمانی در تمامی ادوار لیگ‌های سراسری ایران از ابتدا تاکنون، به نظر می‌رسد که جدی‌ترین رقیب پرسپولیس است. آن‌ها باید در این فصل، با کسب نهمین جام قهرمانی، ادعای خود مبنی بر حمایت شدن پرسپولیس در دوران وزارت مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان پیشین را اثبات کنند.

سپاهان، نایب قهرمان فصل گذشته، مانند همیشه در سایه و با سکوت پیش آمده است. سپاهان با حفظ کادرفنی‌اش، امیدوار است در فصل جاری از آن‌چه در لیگ بیستم کسب کرد، یک پله بالاتر بیاید و دوباره به جام قهرمانی برسد.

سپاهان با پنج قهرمانی لیگ برتر، از تیم‌های با ریشه، اما مدعی نوظهور در فوتبال ایران است. این تیم نخستین قهرمانی‌اش را در فصل ۸۲ - ۱۳۸۱ کسب کرد. از آن پس چهار بار جام قهرمانی را بالای سر برد که سه دوره‌ آن حد فاصل سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۴ بود.

سپاهان فصل گذشته را با ۶۵ امتیاز و دو امتیاز کمتر از پرسپولیس به پایان برد و نایب قهرمان شد.

در رده‌هایی پایین‌تر از این سه مدعی کلاسیک قهرمانی لیگ بیست و یکم، می‌توان نام فولاد خوزستان، گل‌گهر سیرجان و تراکتور را قرار داد. دو باشگاه فولاد و تراکتور، هفته‌های پیش از شروع فصل را با جابجایی‌های وسیع در سطح مدیریت و کادرفنی پشت سر گذاشتند.

حمیدرضا گرشاسبی، مدیرعامل پیشین پرسپولیس جای سعید آذری را در نقش مدیرعامل فولاد گرفت و عبدالله ویسی به جای جواد نکونام سرمربی این تیم شد.

تراکتور نیز ابتدا فیروز کریمی را در پایان فصل عزل کرد و عنوان سرمربی تیم را به فراز کمالوند سپرد. یک ماه بعد فراز کمالوند استعفا کرد و فیروز کریمی بار دیگر به محل خدمت سابق خود روی نیمکت تراکتور برگشت.منبع تصویر،هواداران استقلال، این تیم را برنده فصل نقل و انتقالات می‌دانند. احتمال دارد که مهم‌ترین دلیل خوشحالی آن‌ها، اعلام رضایت فرهاد مجیدی از تمامی اتفاقاتی است که در پنجره تابستانی نقل و انتقالات افتاد.

مهدی قائدی، مسعود ریگی، محمد بلبلی، داریوش شجاعیان، شیخ دیاباته، فرشید اسماعیلی، محمد نادری و هروویه میلیچ از این تیم جدا شدند. در نقطه مقابل امیرحسین حسین‌زاده، امیرعلی صادقی، امین قاسمی‌نژاد، جعفر سلمانی، روزبه چشمی، زبیر نیک‌نفس، ابولفضل جلالی، عارف آقاسی، علی‌رضا رضایی و محمدرضا آزادی بازیکنان جدیدی هستند که با نظر کادرفنی استقلال به این تیم اضافه شدند.

پرسپولیس تقریبا در هر بخش یکی از مهره‌های کلیدی‌اش را از دست داد. حسین‌ کنعانی‌زادگان در خط دفاع، احمد نورالهی در خط میانی و شهریار مغانلو در خط حمله. سعید حسین‌پور و محمدمهدی مهدی‌خانی هم از این تیم جدا شدند. اما پنج بازیکن جدید با نظر یحیی گل‌محمدی به این تیم اضافه شدند؛ حامد پاکدل، رضا اسدی، رضا دهقانی، علی نعمتی و علی‌رضا ابراهیمی.

در مورد شیوه نقل و انتقالات آقای گل‌محمدی در پرسپولیس هم نقدهایی به روابط او با برخی از واسطه‌ها در فوتبال ایران وارد شده است.

سپاهان شاید برنده واقعی بازار نقل و انتقالاتی فوتبال ایران در تابستان کرونازده باشد. دوازده بازیکن خروجی، پنج بازیکن ورودی که هر کدام ستاره‌های تیم‌هایی مانند پرسپولیس، استقلال و فولاد خوزستان بودند. شایان مصلح، احسان حاج‌صفی، پیام نیازمند، روح‌الله باقری و "شاید" کی‌روش استنلی مهم‌ترین بازیکنان خروجی این تیم باشند. اما کریستوفر نت اتریشی درون دروازه، مسعود ریگی پدیده خط میانی استقلال در فصل پیش، فرشاد احمدزاده یکی از آماده‌ترین بازیکنان سال قبل فولاد و شهریار مغانلو مهاجم نیم فصل دوم گذشته پرسپولیس از خریدهای مهم فولاد در فصل جاری هستند.