شروع مدارس کلاس ششم به بالا در افغانستان بدون حضور دختران | DW | 17.09.2021

26/06/1400 10:14:00 ب.ظ

طالبان اعلام کردند، فقط مدارس ششم به بالای پسرانه باز می‌شود. در بیانیه‌ای که به مناسبت بازگشایی مدارس در افغانستان صادر شده از دختران نامی برده نشده است. وزارت امور زنان نیز به وزارت امر به معروف و نهی از منکر تبدیل شد.

زنان افغان, مدارس دختران

طالبان اعلام کردند، فقط مدارس ششم به بالای پسرانه باز می‌شود. در بیانیه‌ای که به مناسبت بازگشایی مدارس در افغانستان صادر شده از دختران نامی برده نشده است. وزارت امور زنان نیز به وزارت امر به معروف و نهی از منکر تبدیل شد.

طالبان اعلام کردند، فقط مدارس ششم به بالای پسرانه باز می‌شود. در بیانیه‌ای که به مناسبت بازگشایی مدارس در افغانستان صادر شده از دختران نامی برده نشده است. وزارت امور زنان نیز به وزارت امر به معروف و نهی از منکر تبدیل شد.

در بیانیه وزارت معارف از دانش‌آموزان دختر نامی برده نشده و درباره زمان بازگشایی مدارس متوسطه دخترانه از کلاس ششم به بعد و فعالیت معلمان زن نیز هیچ گونه اطلاعاتی داده نشده است.هم‌زمان با صدور این بیانیه گروه طالبان وزارت امور زنان را نیز به وزارت امر به معروف و نهی از منکر تغییر داد.

دولت بدون زنانزنان افغان اگرچه اکنون به حاشیه رانده شده‌اند، اما در ۲۰ سال گذشته برای حقوق اولیه خود مبارزه کرده و از جمله به عنوان قانون‌گذار، قاضی، خلبان و افسران نظامی اجرای و‌ظیفه کرده‌اند.از دریچه دوربین؛ زندگی روزمره افغان‌ها تحت سیطره طالباناز دریچه دوربین؛ زندگی روزمره افغان‌ها تحت سیطره طالبان

ادامه مطلب:
DW فارسی »

آخرین وضعیت حمید نوری در زندان سوئد از زبان فرزندش- فیلم گزارش تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

اگر دختران نتوانند از کلاس ۶ بیشتر بخوانند، چگونه در دانشگاه میان آنها و پسران چادر بکشند؟! 🤔

احتمال بازگشایی حضوری مدارس در ایران از آبان ماهسرپرست وزارت آموزش و پرورش ایران اعلام کرد که بازگشایی حضوری مدارس در این کشور به اختیار مدیران مدارس و انجمن اولیا و دانش آموزان است. - خبرگزاری آناتولی

غار تاریخی با آثار هنری هزار ساله از بومیان آمریکا در حراج به فروش رفتبر روی دیوارهای این غار تصاویری از انسان‌ها، حیوانات، پرندگان و موجودات افسانه‌ای نقش بسته است. بیش از ۲۹۰ نماد گلیف و هیروگلیفی نیز بر روی دیوارهای این غار دیده می‌شود. این نمادها تجسم اصوات و مفاهیم برای بومیان آمریکا بودند.

محکومین به حبس ابد در دانمارک از حق ایجاد رابطه عاشقانه تازه محروم می‌شوند«در سالهای اخیر شاهد آن بوده‌ایم که مجرمانی که مرتکب جنایات سبعانه شده‌اند برای جلب توجه و دلسوزی جوانان با آنان تماس برقرار کرده‌اند. قطعا باید به این وضعیت خاتمه داد.» واقعا که این اروپاییا به حقوق بشر و حقوق زندانیا اصلا اهمیت نمیدن،مثلا تو زندانهای جمهوری اسلامی ایران خود زندانبانها با از خود گذشتگی به زورم که شده با زندانیا رابطه جنسی برقرار میکنند که اونا از لذت جنسی محروم نباشند

پلیس آلمان مانع از حمله احتمالی به کنیسه‌ای در شهر هاگن شد | DW | 16.09.2021در عملیات گسترده، پلیس دورتموند چهار نفر را به اتهام طرح حمله به عبادتگاه یهودیان در هاگن دستگیر کرده است. احتمال می‌رود که این افراد با انگیزه اسلام‌گرایی افراطی قصد حمله به این کنیسه را داشته‌اند. تحقیقات ادامه دارد.

طالبان بدون اشاره به دختران: دانش‌آموزان پسر و معلمان مرد به مدارس برگردنددر بیانیه گروه طالبان هیچ اشاره‌ای به دختران دانش‌آموز نشده و معلوم نیست سرنوشت میلیون‌ها دختر در این کشور و حق تحصیل آنها در مقاطع مختلف چه خواهد شد.

اردوغان: در سایه اقدامات انجام شده به بالاترین ارقام رشد اقتصادی در جهان رسیده‌ایماردوغان: در سایه اقدامات انجام شده به بالاترین ارقام رشد اقتصادی در جهان رسیده‌ایم

اعتراض زنان افغان علیه طالبان وزارت معارف (آموزش و پرورش) افغانستان روز جمعه  ۲۶ شهریور (۱۷ سپتامبر) با صدور یک بیانیه اعلام کرد که همه مدارس دولتی، خصوصی و رسمی، دینی و سایر موسسات آموزشی کشور باید از روز شنبه فعالیت خود را از سر بگیرند.سرپرست وزارت آموزش و پرورش ایران اعلام کرد که بازگشایی حضوری مدارس در این کشور به اختیار مدیران مدارس و انجمن اولیا و دانش آموزان است.«غار تصویر» در ۹۷ کیلومتری شهر «سنت لوئیز»، دومین شهر بزرگ ایالت میسوری واقع شده است.وی افزود: «محکومان به حبس ابد نباید بتوانند زندان را به محل ملاقات و شبکه‌های اجتماعی را به جایی برای لاف‌زدن دربارهٔ جنایاتشان تبدیل کنند.

طالبان از همه معلمان مرد و دانش‌آموزان پسر خواسته است در مدارس حضور یابند. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید در بیانیه وزارت معارف از دانش‌آموزان دختر نامی برده نشده و درباره زمان بازگشایی مدارس متوسطه دخترانه از کلاس ششم به بعد و فعالیت معلمان زن نیز هیچ گونه اطلاعاتی داده نشده است.09. از زمان روی کار آمدن طالبان قوانین جدیدی در مورد دانشگاه‌ها اعمال می‌شود. پیش از این طالبان اعلام کرده بودند که دختران و زنان می‌توانند در دانشگا‌ه‌ها درس بخوانند اما در کلاس‌های جداگانه و با رعایت حجاب کامل اسلامی. به گزارش رسانه‌های ایران، وی اظهار داشت: هیچ مدرسه‌ای حق ندارد راسا و خلاف ضوابط و دستورالعمل‌های وزارت بهداشت و آموزش و پرورش عمل کند، اگر مدرسه‌ای بدون این شرایط و استانداردها برای بازگشایی اقدام کند، قطعا تخلف مرتکب شده است. وزارت امر به معروف و نهی از منکر به جای وزارت زنان هم‌زمان با صدور این بیانیه گروه طالبان وزارت امور زنان را نیز به وزارت امر به معروف و نهی از منکر تغییر داد. اصطلاح گروپی (هوادار گروه) در دههٔ ۶۰ و با رشد محبوبیت و شمار هواداران گروه‌های موسیقی راک رواج یافت.

رسانه‌های افغانستان روز جمعه ۲۶ شهریور از برداشته شدن تابلوی وزارت امور زنان خبر دادند. وی درباره اینکه برخی از مدارس غیرانتفاعی الزاماتی برای حضور دانش‌آموزان دارند، افزود: دستورالعملی که صادر شد، برای تمام مدارس کشور ارسال شده است و همه مدارس تحت پوشش سیاست‌های ملی مقابله با کرونا و وزارت آموزش و پرورش هستند. کارمندان وزارت امور زنان به حذف این وزارتخانه از سوی طالبان اعتراض کردند. مقام‌های طالبان روز جمعه به پرسش خبرگزاری فرانسه درباره این حادثه پاسخی ندادند. کاظمی درباره نظر ستاد ملی کرونا در خصوص بازگشایی مدارس گفت: ستاد ملی کرونا سیاست‌های کرونا را اعلام کرده که دستورالعملی به وزارت آموزش و پرورش داده شده است که آرام و تدریجی از آبان به بعد مدارس بازگشایی حضوری و تدریجی شود علاوه بر این مجوز، تفاهم‌نامه‌ای با وزارت بهداشت درباره استانداردهای حضور دانش‌آموزان در خوابگاه‌ها، کلاس‌ها و مدرسه مشخص شده است که پیوست الگوی بازگشایی مدارس است. دولت بدون زنان هنگامی که دو هفته پیش گروه طالبان فهرست نخستین اعضای دولت خود را معرفی کرد معلوم شد که در این فهرست از زنان خبری نیست.  حاکمان جدید افغانستان قول داده‌اند که حقوق زنان را رعایت کنند اما از نخستین روز حکومت خود به زنان دستور دادند که برای حفظ امنیت خود در خانه بمانند و تا زمانی که تفکیک جنسیتی اجرا نشود سر کار نروند. کاظمی ادامه داد: اگر در منطقه‌ای وضعیت کرونا قرمز شد براساس تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم‌گیری می‌شود و تمام فعالیت‌های آموزشی نیز تعطیل می‌شود، البته سیاست‌ها روشن و شفاف است و جای ابهامی وجود ندارد.

زنان افغان اگرچه اکنون به حاشیه رانده شده‌اند، اما در ۲۰ سال گذشته برای حقوق اولیه خود مبارزه کرده و از جمله به عنوان قانون‌گذار، قاضی، خلبان و افسران نظامی اجرای و‌ظیفه کرده‌اند. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید در نخستین دوره حاکمیت طالبان بین سال‌های ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۱ زنان افغان از حضور در اماکن عمومی محروم شده بودند. سرپرست وزارت آموزش و پرورش ایران درباره واکسیناسیون دانش‌آموزان نیز اعلام کرد: واکسیناسیون دانش‌آموزان در اکثر نقاط دنیا جزو اولویت‌ها نبوده و در خیلی از کشورهای دنیا انجام نشده است اما وزیر بهداشت اعلام کرده که واکسیناسیون 12 تا 18 سال در دستور کار آنهاست و با سرعتی که واکسیناسیون گرفته است امیدواریم همزمان با بازگشایی حضوری مدارس واکسیناسیون دانش‌آموزان هم انجام شود. آنها فقط اجازه داشتند با همراهی مردان از خانه خارج شوند. اگر زنی تنها بدون همراه مرد مشاهده می‌شد دستگیر و توسط کارکنان وزارت"امر به معروف و نهی از منکر" شلاق می‌خورد.  از دریچه دوربین؛ زندگی روزمره افغان‌ها تحت سیطره طالبان رستوران"مردانه" در عکس‌ها و ویدیوهایی که خبرگزاری‌ها منتشر کرده‌اند، می‌توان دید که روال زندگی روزمره در افغانستان آرام‌ آرام از سر گرفته می‌شود.

صاحب این رستوران در هرات نیز از بازگشت مهمانان خرسند است. تنها چیزی که جلب توجه می‌کند، نبود زن در این رستوران است. از زمان روی کار آمدن طالبان در افغانستان حضور زنان در خیابان‌ها کم‌رنگ شده است. از دریچه دوربین؛ زندگی روزمره افغان‌ها تحت سیطره طالبان تحصیل مشترک ممنوع وضعیت آموزشی نیز تحت شرایطی متفاوت جریان دارد. تصویری از یکی از دانشگا‌ه‌های خصوصی در کابل که میان دانشجویان زن و مرد با پرده فاصله‌گذاری شده است.

عبدالباقی حقانی، وزیر آموزش عالی طالبان، تحصیل مشترک را مغایر اصول شرع و ارزش‌ها و سنن ملی خوانده است. از دریچه دوربین؛ زندگی روزمره افغان‌ها تحت سیطره طالبان آزادی‌های از دست رفته با قدرت گیری طالبان در افغانستان زنان این کشور بسیاری از آزادی‌هایی را که در طی بیست سال گذشته کسب کرده بودند، از دست داده‌اند. به گفته احمد‌الله وثیق، معاون کمیسیون فرهنگی طالبان قرار است که زنان از فعالیت‌های ورزشی منع شوند. از دریچه دوربین؛ زندگی روزمره افغان‌ها تحت سیطره طالبان بازرسی‌های دائمی آنچه در صحنه‌های خیابان‌ها به چشم می‌خورد، پست‌های بازرسی است و نیروهای مسلح که رفت و آمد مردم را سخت کنترل می‌کنند. از دریچه دوربین؛ زندگی روزمره افغان‌ها تحت سیطره طالبان طالبان در واحه سرسبز وضعیت املاک و مستغلات نیز دگرگون شده است.

این باغستان و ویلادی واقع در آن در کابل به عبدالرشید دوستم، یکی از جنگ‌سالاران افغانستان تعلق داشت که در این میان به ازبکستان پناه برده است. نیروهای طالبان پس از فتح کابل این باغستان و ویلا را به تصرف خود درآورده‌اند. از دریچه دوربین؛ زندگی روزمره افغان‌ها تحت سیطره طالبان در انتظار کار تصویری از کارگران روزمزد در یکی از خیابان‌های کابل در انتظار کار نشسته‌اند. در پی روی کار آمدن طالبان وضعیت اقتصادی در افغانستان به شدت دچار بحران شده و بسیاری‌ها کار خود را از دست داده‌اند. از دریچه دوربین؛ زندگی روزمره افغان‌ها تحت سیطره طالبان اعتراضات خیابانی از زمان قدرت‌گیری طالبان در افغانستان این کشور شاهد اعتراضات مردمی به ویژه اعتراضات زنان بوده‌ است که از جمله خواهان آزادی و برخورداری از حق تحصیل و اشتغال هستند.

این اعتراضات با برخورد خشونت‌آمیز نیروهای طالبان همراه بوده است. از دریچه دوربین؛ زندگی روزمره افغان‌ها تحت سیطره طالبان نگرانی سازمان ملل به گزارش سازمان ملل نیروهای طالبان در افغانستان با توسل به خشونت دست به سرکوب مخالفان می‌زنند و برای متفرق کردن مردم و مقابله با اعتراضات از باتوم و شلاق و سلاح‌های گرم استفاده می‌کنند. از دریچه دوربین؛ زندگی روزمره افغان‌ها تحت سیطره طالبان طرفداران طالبان این زنان که خود را کاملا پوشانده‌اند از طرفداران طالبان محسوب می‌شوند. آن‌ها در پشتیبانی از طالبان دست به تظاهرات زده و گردهمایی‌شان حتی با اسکورت نیروهای طالبان همراه بوده است. از دریچه دوربین؛ زندگی روزمره افغان‌ها تحت سیطره طالبان راه طالبان این زنان پیش از برگزاری تظاهرات در یکی از سالن‌های دانشگاه کابل گردهم آمدند تا موضع و پشتیبانی خود از طالبان را اعلام کنند.

حتی خبرنگاران نیز رسما دعوت شده بودند تا در باره این رویداد گزارش تهیه کنند. این در حالی است که برخی خبرنگاران و روزنامه‌نگارانی که از تظاهرات اعتراضی علیه طالبان گزارش تهیه کرده بودند، مورد ضرب و شتم نیروهای طالبان قرار گرفتند. .