شروع مدارس کلاس ششم به بالا در افغانستان بدون حضور دختران | DW | 17.09.2021

  • 📰 dw_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 58 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 27%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

طالبان اعلام کردند، فقط مدارس ششم به بالای پسرانه باز می‌شود. در بیانیه‌ای که به مناسبت بازگشایی مدارس در افغانستان صادر شده از دختران نامی برده نشده است. وزارت امور زنان نیز به وزارت امر به معروف و نهی از منکر تبدیل شد.

وزارت معارف افغانستان روز جمعه ۲۶ شهریور با صدور یک بیانیه اعلام کرد که همه مدارس دولتی، خصوصی و رسمی، دینی و سایر موسسات آموزشی کشور باید از روز شنبه فعالیت خود را از سر بگیرند. طالبان از همه معلمان مرد و دانش‌آموزان پسر خواسته است در مدارس حضور یابند.در بیانیه وزارت معارف از دانش‌آموزان دختر نامی برده نشده و درباره زمان بازگشایی مدارس متوسطه دخترانه از کلاس ششم به بعد و فعالیت معلمان زن نیز هیچ گونه اطلاعاتی داده نشده است.

از زمان روی کار آمدن طالبان قوانین جدیدی در مورد دانشگاه‌ها اعمال می‌شود. پیش از این طالبان اعلام کرده بودند که دختران و زنان می‌توانند در دانشگا‌ه‌ها درس بخوانند اما در کلاس‌های جداگانه و با رعایت حجاب کامل اسلامی.هم‌زمان با صدور این بیانیه گروه طالبان وزارت امور زنان را نیز به وزارت امر به معروف و نهی از منکر تغییر داد.کارمندان وزارت امور زنان به حذف این وزارتخانه از سوی طالبان اعتراض کردند. مقام‌های طالبان روز جمعه به پرسش خبرگزاری فرانسه درباره این حادثه پاسخی ندادند.

حاکمان جدید افغانستان قول داده‌اند که حقوق زنان را رعایت کنند اما از نخستین روز حکومت خود به زنان دستور دادند که برای حفظ امنیت خود در خانه بمانند و تا زمانی که تفکیک جنسیتی اجرا نشود سر کار نروند. زنان افغان اگرچه اکنون به حاشیه رانده شده‌اند، اما در ۲۰ سال گذشته برای حقوق اولیه خود مبارزه کرده و از جمله به عنوان قانون‌گذار، قاضی، خلبان و افسران نظامی اجرای و‌ظیفه کرده‌اند.در نخستین دوره حاکمیت طالبان بین سال‌های ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۱ زنان افغان از حضور در اماکن عمومی محروم شده بودند. آنها فقط اجازه داشتند با همراهی مردان از خانه خارج شوند. اگر زنی تنها بدون همراه مرد مشاهده می‌شد دستگیر و توسط کارکنان وزارت"امر به معروف و نهی از منکر" شلاق می‌خورد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

اگر دختران نتوانند از کلاس ۶ بیشتر بخوانند، چگونه در دانشگاه میان آنها و پسران چادر بکشند؟! 🤔

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 7. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

احتمال بازگشایی حضوری مدارس در ایران از آبان ماهسرپرست وزارت آموزش و پرورش ایران اعلام کرد که بازگشایی حضوری مدارس در این کشور به اختیار مدیران مدارس و انجمن اولیا و دانش آموزان است. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

غار تاریخی با آثار هنری هزار ساله از بومیان آمریکا در حراج به فروش رفتبر روی دیوارهای این غار تصاویری از انسان‌ها، حیوانات، پرندگان و موجودات افسانه‌ای نقش بسته است. بیش از ۲۹۰ نماد گلیف و هیروگلیفی نیز بر روی دیوارهای این غار دیده می‌شود. این نمادها تجسم اصوات و مفاهیم برای بومیان آمریکا بودند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

محکومین به حبس ابد در دانمارک از حق ایجاد رابطه عاشقانه تازه محروم می‌شوند«در سالهای اخیر شاهد آن بوده‌ایم که مجرمانی که مرتکب جنایات سبعانه شده‌اند برای جلب توجه و دلسوزی جوانان با آنان تماس برقرار کرده‌اند. قطعا باید به این وضعیت خاتمه داد.» واقعا که این اروپاییا به حقوق بشر و حقوق زندانیا اصلا اهمیت نمیدن،مثلا تو زندانهای جمهوری اسلامی ایران خود زندانبانها با از خود گذشتگی به زورم که شده با زندانیا رابطه جنسی برقرار میکنند که اونا از لذت جنسی محروم نباشند
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

پلیس آلمان مانع از حمله احتمالی به کنیسه‌ای در شهر هاگن شد | DW | 16.09.2021در عملیات گسترده، پلیس دورتموند چهار نفر را به اتهام طرح حمله به عبادتگاه یهودیان در هاگن دستگیر کرده است. احتمال می‌رود که این افراد با انگیزه اسلام‌گرایی افراطی قصد حمله به این کنیسه را داشته‌اند. تحقیقات ادامه دارد.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

طالبان بدون اشاره به دختران: دانش‌آموزان پسر و معلمان مرد به مدارس برگردنددر بیانیه گروه طالبان هیچ اشاره‌ای به دختران دانش‌آموز نشده و معلوم نیست سرنوشت میلیون‌ها دختر در این کشور و حق تحصیل آنها در مقاطع مختلف چه خواهد شد.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

اردوغان: در سایه اقدامات انجام شده به بالاترین ارقام رشد اقتصادی در جهان رسیده‌ایماردوغان: در سایه اقدامات انجام شده به بالاترین ارقام رشد اقتصادی در جهان رسیده‌ایم
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »