شروط بازگشایی مدارس اعلام شد

25/10/1399 07:43 ب.ظ

وزیر آموزش و پرورش با تاکید براینکه اصل بر بازگشایی مدارس و آموزش حضوری است شروط بازگشایی مدارس را اعلام کرد.

وزیر آموزش و پرورش با تاکید براینکه اصل بر بازگشایی مدارس و آموزش حضوری است شروط بازگشایی مدارس را اعلام کرد. وی افزود: یکی از مهم ترین نکاتی که همکاران مطرح کردند درباره حضوری شدن مدارس است که در این باره دغدغه داشتند.

مطالعات بین المللی اثبات کرده اگر زیرساخت‌های فنی، نرم افزاری و سخت افزاری برای آموزش غیرحضوری کامل باشد، اگر دانش‌آموزان به ابزارهای لازم مجهز باشند، اگر معلمان توانایی کامل را برای آموزش در فضای مجازی داشته باشند، اگر دانش‌آموزان توانایی لازم برای فراگیری آموزش‌ها را از مسیر مجازی داشته باشند، اگر خانواده‌ها هم انگیزه و هم توانایی برای کمک به تحصیل فرزندانشان را داشته باشند، آموزش با 50 درصد کیفیت قابل دستیابی است.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: ما استان‌هایی داریم که به این ابزارها دسترسی ندارند لذا مشکلات در این زمینه اقتضا می‌کند به آموزش حضوری فکر کنیم؛ در تمام دنیا مدارس اولین مکان بود که تعطیل شد و با توسعه آگاهی‌ها و ارزیابی‌ها، تمام کشورها درصدد بازگشایی مدارس خود هستند امروز این سیاست در تمام دنیا جریان دارد.

ادامه مطلب:
PadDolat »

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت،محسن حاجی میرزایی در اولین برنامه زنده «گفتگو با شما» که به طور زنده از شبکه شاد از استان قم پخش شد اظهار کرد: این اولین گفتگوی من با شما در پاسخ به پیام‌هایی است که شما همکاران فرستادید؛ حدود 6 میلیون پیام رسیده که همکاران آنان را طبقه بندی و به تناسب فراوانی‌ها مرتب کردند هدف من این است که هر هفته به نکاتی که بیشترین توجه همکاران را به خود اختصاص داده صحبت کنم.

وی افزود: یکی از مهم ترین نکاتی که همکاران مطرح کردند درباره حضوری شدن مدارس است که در این باره دغدغه داشتند. مطالعات بین المللی اثبات کرده اگر زیرساخت‌های فنی، نرم افزاری و سخت افزاری برای آموزش غیرحضوری کامل باشد، اگر دانش‌آموزان به ابزارهای لازم مجهز باشند، اگر معلمان توانایی کامل را برای آموزش در فضای مجازی داشته باشند، اگر دانش‌آموزان توانایی لازم برای فراگیری آموزش‌ها را از مسیر مجازی داشته باشند، اگر خانواده‌ها هم انگیزه و هم توانایی برای کمک به تحصیل فرزندانشان را داشته باشند، آموزش با 50 درصد کیفیت قابل دستیابی است.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: ما استان‌هایی داریم که به این ابزارها دسترسی ندارند لذا مشکلات در این زمینه اقتضا می‌کند به آموزش حضوری فکر کنیم؛ در تمام دنیا مدارس اولین مکان بود که تعطیل شد و با توسعه آگاهی‌ها و ارزیابی‌ها، تمام کشورها درصدد بازگشایی مدارس خود هستند امروز این سیاست در تمام دنیا جریان دارد.

حاجی میرزایی اشاره کرد: مطالعات نشان می‌دهد تاثیر تعیین کننده ای بین بارزگشایی و شیوع بیماری وجود ندارد اما مطالعات این را نیز می‌گوید که دور بودن دانش‌آموز از مدرسه با تبعات متعددی روبروست مدرسه تنها کارکرد آموزشی ندارد بلکه مدرسه کارکرد تربیتی، پرورشی، اجتماعی و روانی دارد.

وی اضافه کرد: اصل بر این است که مدرسه باز باشد البته با رعایت پروتکل و دستورالعمل‌های بهداشتی. هرزمان که متخصصان به این نتیجه برسند که در مناطقی بازگشایی مدارس با تبعات روبرو است ما تبعیت می‌کنیم اما اکنون ستاد کرونا تصمیم گرفته است که آموزش‌ها حضوری باشد اما با الزاماتی.

وزیر آموزش و پرورش به شروط بازگشایی مدارس اشاره کرد و گفت: مدارس باید در تمام مناطق به جز مناطق قرمز باز باشند و کادر اداری و اجرایی در مدرسه حضور داشته باشند اگر به دنبال مدرسه محوری هستیم زمانش اکنون است. دانش‌آموزان پایه اول و دوم ابتدایی باید به مدرسه بروند و حداکثر باید 10 نفر در کلاس باشند. سلامت دانش‌آموزان برای ما بسیار اهمیت دارد ما با این کار سلامت و آموزش را قابل اهمیت می‌دانیم.

حاجی میرزایی درباره نظام رتبه بندی نیز بیان کرد: در اسفندماه امتیازات فصل دهم به تمام کارکنان داده و به فوق العاده فرهنگیان در فروردین ماه 17 درصد اضافه شد لایحه رتبه بندی به دولت ارائه شده و در کمیسیون است که کلیت آن تصویب شده و جزئیات آن نیز ظرف دو روز آینده نهایی می‌شود. تلاش داریم قبل از نهایی شدن بودجه لایحه تقدیم مجلس شود اعتبار آن نیز در بودجه دیده شده و زمان اجرای آن اول فروردین ماه 1400 است.

وی افزود: صلاحیت تخصصی و حرفه ای معلمان در رتبه بندی با سنجش‌های مناسب سنجیده می‌شود و با توجه به امتیازات و صلاحیت‌های تحصصی و حرفه ای انجام اجرا خواهد شد.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: اضافه کار معلمان بازنشسته یا حق التدریس شاغلان را قول دادم به سرعت پرداخت شود زیرا این مورد حقوق تلقی نمی‌شود و امسال در لایحه بودجه 1400 پیش بینی کردیم این موضوع با حقوق پرداخت شود به گفته خزانه این مبالغ نیز به زودی پرداخت خواهد شد.