شرط‌گذاری برای شرکت در انتخابات درست نیست/ در شهرهای کوچک کار اصلاح‌طلبان برای انتخابات سخت است

01/10/2019 02:13:00 ب.ظ

طاهرنژاد در گفت‌وگو با #ایلنا: شرط‌گذاری برای شرکت در انتخابات درست نیست/ در شهرهای کوچک کار اصلاح‌طلبان برای انتخابات سخت است

ایلنا, اصلاح طلبان -انتخابات مجلس

طاهرنژاد در گفت‌وگو با ایلنا : شرط‌گذاری برای شرکت در انتخابات درست نیست/ در شهرهای کوچک کار اصلاح‌طلبان برای انتخابات سخت است

یک عضو حزب کارگزاران سازندگی با بیان اینکه شرط گذاری در انتخابات درست نیست، گفت: حزب کارگزاران از ابتدا گفته که انتخابات مشروط را نمی‌پذیریم، از طرفی در شورای عالی اصلاح‌طلبان پذیرفته شده است که شرکت در انتخابات مستلزم شرط گذاری و پیش شرط نیست.

وی ادامه داد: حزب کارگزاران از ابتدا گفته که انتخابات مشروط را نمی‌پذیریم، از طرفی در شورای عالی اصلاح‌طلبان پذیرفته شده است که شرکت در انتخابات مستلزم شرط گذاری و پیش شرط نیست.عضو سابق شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان در مورد برخی نگرانی‌ها از احتمال رد صلاحیت تعدادی از کاندیداهای اصلی اصلاح طلبان، گفت: دوستان ما به صورت فردی و حضوری با طرف مقابل لابی می‌کنند تا یک مقداری امر بررسی صلاحیت‌ ها را تسهیل کنند که امیدواریم در این دوره مقداری کار روان‌تر پیش برود تا همه سلایق بتوانند در انتخابات شرکت کنند و هر کس به پای صندوق رای می‌رود بتواند در میان کاندیداها شخص مورد علاقه خودش را بیابد.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

هفته سوم اعتراضات در ایران و خارج؛ میرحسین موسوی خطاب به نیروهای مسلح: سمت حقیقت و ملت بایستید

ایرانیان خارج از کشور در فراخوانی بین‌المللی قرار است امروز، شنبه ۱ اکتبر (۹ مهر) در شهرهای مختلف دنیا به خیابان‌ها بیایند و ضمن ابراز همدردی با درگذشت مهسا امینی، مخالفت خود را با جمهوری اسلامی ابراز دارند. ادامه مطلب >>

مصوبه 'تعیین محل مناسب' برای اعتراض و تجمع در ایران ابطال شددیوان عدالت اداری در ایران مصوبه‌‌ای رد کرده که در آن هیأت دولت مکان‌های مشخصی را برای تجمع و اعتراض در شهرهای مختلف تعیین کرده بود. دیوان عدالت اداری تعیین محل تجمع را با اصلی از قانون اساسی مغایر دانسته که بر اساس آن نباید محدودیتی برای برگزاری تجمع مسالمت‌آمیز وجود داشته باشد. حکومت ایران همواره به دلیل رعایت نکردن این اصل مورد انتقاد بوده است.

روسیه؛ کارناوال «روز ببر» در شهر ولادی‌وستوک برای حفاظت از«ببر سیبری»روسیه؛ کارناوال «روز ببر» در شهر ولادی‌وستوک برای حفاظت از«ببر سیبری» روسیه؛ کارناوال «روز

تاکید جانسون بر عدم استعفاء: برای اجرای برکسیت در موعد مقرر می‌مانمنخست‌وزیر بریتانیا که ممکن است طی روزهای آینده با رای عدم اعتماد نمایندگان مجلس عوام روبرو شود تاکید کرد که تنها دولت محافظه‌کار او می‌تواند در موعد مقرر برکسیت را اجرا کند.

دولت ایرلند در تصمیم‌گیری برای سفر هیچ دخالتی نمی‌کند/ ایرلندی‌ها برای حضور در ایران به تحریم آمریکا توجهی ندارند/ وقتی توراپراتورها متوجه امنیت ایران شوند، کار خود را آغاز خواهند کرداروین ژیل، یکی از توراپراتورهای فعال ایرلندی، می‌گوید: دولت ایرلند در تصمیم‌گیری برای سفر دخالت نمی‌کند. ما خیلی واضح و بی‌طرفانه به این موضوع فکر می‌کنیم و هر جا که دل‌مان بخواهد، می‌رویم. در ایرلند، خودمان برای سیاست‌هایمان تصمیم‌ می‌‌گیریم و به حرف دیگران گوش نمی‌دهیم. مردم ایرلند از آمدن و سفر کردن به ایران صرفا به دلیل آنکه آمریکا قوانین خود را وضع می‌کند، بازنمی‌مانند.

تاکید شورای عالی امنیت ملی ترکیه برای ایجاد منطقه امن در سوریهتاکید شورای عالی امنیت ملی ترکیه برای ایجاد منطقه امن در سوریه

منصور هادی: خطر ایران برای یمن و منطقه در حال افزایش استعبدربه منصور هادی رئیس‌جمهوری یمن، دوشنبه 30 سپتامبر 2019 در دیدار با سفیر آمریکا در یمن تاکید کرد

یدالله طاهرنژاد کنشگر سیاسی اصلاح‌طلب و عضو حزب کارگزاران سازندگی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، درباره استراتژی اصلاح‌طلبان برای حضور در انتخابات پیش‌روی مجلس و اینکه آیا باید به صورت مشروط در انتخابات شرکت کنند، گفت: ما قائل به انتخابات مشروط نیستیم و اصولاً شرط‌گذاری برای انتخابات که طبیعی‌ترین مسیر دستیابی به توسعه سیاسی است را خیلی وارد نمی‌دانیم.پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.هزاران نفر روز یکشنبه در خیابانهای مرکزی شهر ولادی‌وستوک در شرق روسیه، در کارناوال «روز ببر» شرکت کردند.Aa بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا روز یکشنبه تاکید کرد که برای اینکه بتواند اجرای برکسیت در موعد مقرر را تضمین کند از سمت خود کناره‌گیری نخواهد کرد.

وی ادامه داد: حزب کارگزاران از ابتدا گفته که انتخابات مشروط را نمی‌پذیریم، از طرفی در شورای عالی اصلاح‌طلبان پذیرفته شده است که شرکت در انتخابات مستلزم شرط گذاری و پیش شرط نیست. عضو سابق شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان در مورد برخی نگرانی‌ها از احتمال رد صلاحیت تعدادی از کاندیداهای اصلی اصلاح طلبان، گفت: دوستان ما به صورت فردی و حضوری با طرف مقابل لابی می‌کنند تا یک مقداری امر بررسی صلاحیت‌ ها را تسهیل کنند که امیدواریم در این دوره مقداری کار روان‌تر پیش برود تا همه سلایق بتوانند در انتخابات شرکت کنند و هر کس به پای صندوق رای می‌رود بتواند در میان کاندیداها شخص مورد علاقه خودش را بیابد. "محل‌های مناسب" دولت ایران در ماه خرداد سال ۱۳۹۷ مکان‌هایی را به عنوان"محل‌های مناسب برای تجمع‌های گروه‌های مختلف مردمی" درتهران و شهرهای دیگر تعیین کرد. وی در پاسخ به این سوال که این موضوع مطرح است که مجلس فعلی نتوانسته آنگونه که باید انتظارات را برآورده کند که این‌ها همه به پای لیست اصلاح‌طلبان نوشته می‌شود، گفت: به طور کل عملکرد مجلس دهم را با توجه به مجموعه ملاحظات و محدودیت‌هایی که نمایندگان مجلس با آن روبرو هستند مثبت ارزیابی می‌کنم، البته اگر صلاحیت‌ها با وسعت نظر بیشتری بررسی بشود و افراد بیشتری بتوانند از فیلتر شورای نگهبان عبور کنند و به افکار عمومی عرضه شوند حتماً مجلس قدرتمندتری خواهیم داشت.» هدف این کارناوال افزایش آگاهی عمومی دربارۀ شرایط وخیم و رو به انقراض «ببر آمور یا ببر سیبری» است. طاهرنژاد گفت: در مجلس دهم اتفاقی که افتاد این بود که شورای نگهبان، لیدرهای جریان اصلاح‌طلب را رد صلاحیت کرد و مردم هم در پای صندوق رای، لیدرهای جناح اصول‌گرا را رد صلاحیت کردند و در نتیجه این موضوع روی شکل‌گیری مجلس تاثیر گذاشت اما عملکرد دوستان باید با توجه به توان و مجموعه محدودیت‌هایی که بوده ارزیابی شود و نمی‌توانیم عملکرد آنها را خیلی نقد کنیم. بر اساس همان مصوبه در شهرهای دیگر هم شرایطی برای تعیین چنین محل‌هایی معرفی شد. این کنشگر سیاسی اصلاح‌طلب درباره شیوه بستن لیست اصلاح‌طلبان در انتخابات گفت: هنوز هیچ طرحی در شورای عالی استانها نهایی نشده است اما غالب این است که اصلاح‌طلبان با لیست واحد و بدون ائتلاف با جریان اعتدال یا سایر میانه‌روها وارد انتخابات بشوند البته فضای غالب این است اما تا انتخابات خیلی مسائل ممکن است، تغییر کند. رهبر حزب محافظه‌کار بریتانیا مشخص نکرده است که در صورت عدم دستیابی به توافق با اتحادیه اروپا چگونه می‌خواهد با وجود این مصوبه پارلمان برکسیت بدون توافق را به اجرا بگذارد.

بنابراین الان خیلی زود است که ببینیم لیست ائتلافی خواهد بود یا کاملا مستقل." پیش از آن شورای شهر تهران در نیمه دی ماه سال ۱۳۹۶ و هم‌زمان با اعتراض‌های گسترده در ایران شهرداری تهران را موظف به تعیین مکان‌های مناسب برای تشکیل اجتماعات کرده بود. زیست‌شناسان می گویند علی رغم تلاش‌ها برای حفاظت از این گونه نادر ببر، هر ساله ۳۰ تا ۴۰ قلاده ببر در روسیه به دلیل شکار غیرمجاز کشته می‌شوند. وی در مورد انفعال دو جریان اصلاح‌طلب و اصول‌گرا،  ۵ ماه پیش از شروع انتخابات مجلس گفت: معمولاً در نیمه دوم سال فضا انتخاباتی می‌شود اما مجموعه شرایط کشور از جمله مناسبات ما در عرصه بین المللی و غیره، فضا را تحت تاثیر قرار می‌دهد و از سویی نیز نوعی انفعال جامعه را درگیر کرده است. وی اضافه کرد: با نزدیک شدن به نیمه دوم سال فضا تشدید و انتخاباتی‌تر خواهد شد اما به نظر می‌رسد که نسبت به دوره قبل کاهش مشارکت داشته باشیم. دیوان عدالت اداری بر اساس قانون اساسی"به ‌منظور رسیدگی به شکایات، تظلمات و اعتراضات مردم نسبت به مأمورین یا واحدها یا آئین‌نامه‌های دولتی و احقاق حقوق آنها" و زیر نظر رئیس قوه قضائیه تأسیس شده و فعالیت می‌کند. عضو شورای مرکزی کارگزاران درباره وحدت اصول‌گرایان گفت: یکی از محوری‌ترین عناصر موثر در ایجاد انسجام حداکثری، شیخوخیت و شخصیت محوری است که متاسفانه اصولگرایان از چنین موقعیتی برخوردار نیستند و این مساله انسجام و وحدت را در جبهه اصولگرایان سخت می‌کند. وی اظهار کرد: البته دوستانی هستند و دارند تلاش می‌کنند که این اتفاق بیفتد اما من به شخصه خوشبین نیستم که وحدت کامل بین اصولگرایان ایجاد شود اما چون اصولگراها نسبت به انتخابات پیش‌رو و موفقیت‌شان در این انتخابات خوش‌بین هستند این خوش‌بینی ممکن است فضای وحدت حداکثری را برای آنها فراهم کند. تعدادی از نمایندگان مخالف دولت بوریس جانسون در مجلس عوام اعلام کرده‌اند که طی روزهای آینده طرح رای عدم اعتماد به دولت را در دستور کار پارلمان قرار خواهند داد.

طاهر نژاد در مورد فضای پیش‌روی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس گفت: اصلاح‌طلبان در موضوع وحدت مشکلی ندارند و وحدت حداکثری دارند. در مورد رای‌آوری نیز قطعاً در شهرهای بزرگ لیست اصلاح‌طلبان اقبال دارد اما در شهرهای کوچک کار یک مقدار سخت‌تر است. .