شب‌های ادبی استانبول با پنج نویسنده زن دیاسپورا | DW | 22.09.2019

31/06/1398 08:45 ب.ظ

به ابتکار و همت 'نشر باران' و با همکاری انستیتو گوته و مرکز تحقیقات انستیتو سوئد در استانبول، پنج نویسنده دور از وطن، داستان خواندند و به پرسش‌ حاضران پاسخ دادند. سانسور، خودسانسوری و ادبیات فمینستی از موضوعات بحث بود.

به ابتکار و همت"نشر باران" و با همکاری انستیتو گوته و مرکز تحقیقات انستیتو سوئد در استانبول، پنج نویسنده دور از وطن، داستان خواندند و به پرسش‌ حاضران پاسخ دادند. سانسور، خودسانسوری و ادبیات فمینستی از موضوعات بحث بود.

این برنامه به کوشش"نشر باران" در سوئد و با پشتیبانی وبسایت"آسو" برگزار شد. دو شب داستان‌خوانی در دو مکان متفاوت، با حاضران متفاوت و پرسش‌‌های متفاوت... برنامه در سالن اجتماعات مرکز تحقیقات انستیتو سوئد و کتابخانه انستیتو گوته در استانبول برگزار می‌شد. بیشتر مخاطبان از استانبول و شهرهای اطراف آمده بودند و تعدادی هم از ایران.

این نخستین داستان‌خوانی نویسندگان ایرانی در استانبول بود. مافان می‌گوید علت این انتخاب، رقم بالای ایرانی‌ها در ترکیه و رفت و آمد آسان کسانی است که می‌خواهند از ایران سفر کنند. او تاکید می‌کند که هدف این بود که بخشی از ایرانیان علاقمند، ادبیات دیاسپورا را دنبال کنند و با نویسندگان تبعیدی از نزدیک آشنا شوند.

ناهید کشاورز، نویسنده ساکن کلن آلمان، این دو شب را گفت‌وگویی بین ادبیات تبعید و ادبیات داخل ایران می‌نامد و می‌گوید: «برای من تجربه خوبی بود. رابطه‌ای بود با شنوندگانی که جای دیگر تجربه نمی‌کنم و برای اولین بار احساس کردم با مخاطب ایرانی صحبت می‌کنم. خوشحالم که شرکت کردم و امیدوارم ادامه پیدا کند، چون بحث‌ها و حرف‌ها متفاوت بود با آنچه در اروپا تجربه می‌کنم. شنونده‌ها خیلی جوان بودند. headtopics.com

آیا داستان‌خوانی پنج نویسنده زن، انتظار خاصی در مخاطب ایجاد کرده بود؟ جواب مدیر انتشارات باران منفی است. او می‌گوید: «مخاطب آمده بود با پنج نویسنده ایرانی روبرو شود و برخوردها هم بر همین مبنا بود. طبعا در باره این که زبان ادبیات زنان چه تفاوت‌هایی دارد صحبت شد.

بیتا ملکوتی، نویسنده ساکن پراگ در پاسخ به این نقدها، اشاره کرد که نویسنده چیزی را می‌نویسد که به زیست و تجربه خودش مربوط است. چیزی مربوط به یک دوره تاریخی را می‌نویسد که ثبت شود. کسانی که بعدا می‌نویسند طور دیگری خواهند نوشت.» قرار بود هفت نویسنده در شب‌‌های ادبی استانبول داستان‌خوانی داشته باشند، اما دو تن از مدعوین به دلیل مشکلات شخصی نتوانستند در برنامه حضور یابند.

ادامه مطلب:
dw_persian »

بازی با جان مردم با حذف فیلتر دوده/ لغو مراسم دوچرخه سواری خانوادگی با دستور قضاییرئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه موافقت با درخواست خودروسازان برای عدم الزام نصب فیلتر دوده، بازی کردن با جان مردم است، تاکید کرد: اگر بخواهیم در پایتخت هزاران خودرو دیزلی غیر استاندارد داشته باشیم، وضعیت آلودگی هوای تهران مجددا وارد شرایط ناسالم خواهد شد.

ظریف: آمریکا با تحریم ها مذاکره با ایران را غیرممکن می کندپکن- ایرنا- «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با شبکه تلویزیونی 'سی جی تی ان' چین گفت: آمریکا می خواهد با اعمال تحریم ها علیه ایران، مذاکره با تهران را غیرممکن کند.

کنش جلیقه زردهای فرانسه همزمان با راهپیمایی مبارزه با تغییرات اقلیمیاین نگرانی وجود داشت که این شنبه «جلیقه زردها» یعنی معترضان به سیاستهای رئیس جمهوری فرانسه و «جلیقه سیاه‌ها» که مهاجران غیرقانونی و عمدتا آفریقاییِ متقاضی مدارک اقامت در فرانسه هستند، در راهپیمایی گستردۀ مبارزه با تغییرات آب و هوایی نفوذ کنند و به این ترتیب کنترل اوضاع برای پلیس ممکن نشود.

تظاهرات مصر؛ دومین شب اعتراضات به درگیری با پلیس انجامیدبراساس گزارش‌ها در دومین شب پیاپی، هزاران معترض به فساد در حکومت عبدالفتاح سیسی به خیابان‌های شهر سوئز آمده‌اند و معترضان خواهان استعفای آقای سیسی هستند. خبرگزاری فرانسه گزارش کرده درگیری‌هایی بین تظاهرکنندگان و پلیس رخ داده است. ديكتاتور و كودتاچي منحوس بايد برود! بیچاره مصری ها، هر که در این کشور به ریاست جمهوری میرسه فورا این پست رو با پادشاهی اشتباه میگیره و حتی پس از دو دوره ریاست جمهوری ابدا کنار برو نیست که نیست. ریاست جمهوری مادام عمر سرطانی بر کشور مصر و برخی کشورهای عقب افتاده آفریقایی است. غربیها با سکولاریسم مخالفند لذا فوری یک سگی علم میکنند برای نابودی اون کشور چون متوجه شدن بدون هیچ هزینه ای مذهب بهترین وسیله است برای چاپیدن اون کشورها ملتها دنبال کارهای متعصبانه فکری خود هستند دولتها هم نوکر انگلیس وغرب والخ....

روحانی: امسال با ابتکار صلح هرمز به سازمان ملل می‌روم | DW | 22.09.2019حسن روحانی در آستانه سفر به نیویورک گفت که امسال با با شعار ائتلاف امید، هرمز، صلح برای منطقه و ابتکار صلح هرمز' به سازمان ملل می‌رود. به دنبال حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی تنش‌ میان دو کشور به اوج خود رسیده است. روحانی گوه خورد شارلاتان پفیوز با اون ظریف نکبت ماله_کش_اعظم

موافقت ترامپ با اعزام نظامیان به عربستان سعودی- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnim«موافقت ترامپ با اعزام نظامیان به عربستان» رویترز: پس از حملات اخیر به تاسیسات نفتی سعودی که آمریکا مدعی شده است ایران در آنها دست داشته، ترامپ با اعزام نظامیان این کشور به عربستان با هدف تقویت دفاع هوایی و موشکی این کشور موافقت کرده است آرامکو