شب تیره شکست جمهوری‌خواهان برای ترامپ چه پیامی دارد؟

15/08/1398 11:21:00 ب.ظ

شب تیره شکست جمهوری‌خواهان برای ترامپ چه پیامی دارد؟

شب تیره شکست جمهوری‌خواهان برای ترامپ چه پیامی دارد؟

روز سه‌شنبه، رای دهندگان در چند ایالت آمریکا دوباره روانه حوزه‌های رای‌گیری شدند. پیامی که این بار با رای آنها از صندوق بیرون آمد باید مایه نگرانی حزب جمهوری‌خواه و دونالد ترامپ باشد.

با وجود کاهش محبوبیت او در طی سه سال گذشته، آقای بوین کماکان معتقد بود یک بار دیگر به آسانی فرماندار کنتاکی خواهد شد. اما اشتباه می‌کرد.Image captionاگرچه کنتاکی به طور سنتی فرمانداران دموکرات را انتخاب می‌کرده اما در سال‌های اخیر به سوی محافظه‌کاران گرایش پیدا کرده است. در سال ۲۰۱۶ ترامپ توانست با اختلاف ۳۰ درصد با دموکرات‌ها در این ایالت پیروز شود.

رییس جمهوری چندان بیراه هم نگفته بود. جمهوری‌خواه‌ها در سایر رقابت‌های ایالت کنتاکی خوب عمل کردند و حتی مت بوین هم با فاصله کمی از اندی بشیر شکست خورد. با این همه همین شکست شاهدی بر ضعیف شدن سیاسی ترامپ قلمداد خواهد شد.روز سه‌شنبه دموکرات‌ها کار را در ویرجینیا تمام کردند و کنترل هر دو مجلس ایالتی را در کنار فرمانداری به دست گرفتند. اتفاقی که در بیش از دو دهه گذشته در این ایالت بی‌سابقه بوده است.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

ناآرامی‌های ایران؛ گزارش‌ها از تیراندازی به سمت معترضان در زاهدان

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با رویدادهای ایران در روز جمعه چهارم آذر (۲۵ نوامبر) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید. ادامه مطلب >>

بازم یک تیتر مضحک دیگه از بهمن نایاکی بیبیسی کثیف این چه تیتریه، شما به اصطل لاه مستقلی شرم بر شما باد. دموکراتها هم هیچ پوخی نیستن. آمریکا رو بانک مرکزیش (فدرال رزرو) اداره میکنه. EndTheFed کاش این ترامپ دیوونه را هم استیضاح کنند دست از سر ما ایرانی ها و برداره !

استیضاح ترامپ؛ از آغاز جلسات علنی استماع تا تغییر موضع یک شاهد کلیدیاگر چه این احتمال می رود که پرونده اتهامی بر ضد دونالد ترامپ در نهایت در مجلس نمایندگان آمریکا با آراء دمکرات ها به تصویب برسد اما تصمیم گیری در باره این اتهام و تایید فرایند استیضاح بر عهده مجلس سنا است که جمهوری خواهان در آن اکثریت دارند.

استیضاح ترامپ؛ سفیر احضار شده 'حرفش را پس گرفت'گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا با ارسال نامه‌ای به کنگره بخشی از شهادت مفصل ماه پیش خود را 'پس گرفته' است. آقای ساندلند قبلا انکار کرده بود که هیچ گاه درباره مشروط بودن کمک نظامی آمریکا به اوکراین با مقام‌های این کشور سخن گفته باشد اما اکنون می‌گوید 'یادش آمده' که چنین گفتگویی را با یکی از دستیاران رئیس‌جمهوری اوکراین داشته است.

پرزیدنت ترامپ از امضای توافق تقسیم قدرت در یمن استقبال کردپرزیدنت ترامپ از امضای توافق تقسیم قدرت در يمن استقبال کرد گزارش‌ها حاکی است دولت به رسمیت شناخته شده یمن و جدایی‌طلبان جنوب این کشور توافقی را با میانجیگری عربستان_سعودی برای پایان دادن به درگیری‌ها امضا کرده‌اند. در واقع تقسیم مناطق نفوذ دو کشور خارجی در کشوری دیگر که مستقل و عضو سازمان ملل متحد است. این عنوان خبر ؛ ریاکاری و دغلکاری متجاوزان ضعيف کش سعودی و امارات رسردمداری آ مریکاست. سرنوشت افغانستان در یمن هاهاهوه اها

چرا ترامپ مخالف پیمان اقلیمی پاریس است؟دولت آمریکا اعلام کرده که روند خروج از پیمان مقابله با تغییرات آب و هوا را رسما آغاز کرده است. این خبر واکنش‌های بین‌المللی فراوانی را برانگیخته است. There is no climate emergency. چون آقای ترامپ یک «اقتصاددان تجربی» است و به منافع و سود سریع و نتیجه دهی در کوتاه مدّت اعتقاد دارد و از منافع دراز مدّت، ارزش و اعتبار برای آینده آمریکا غافل است؛ پیمان اقلیمی پاریس با سیاست های وی مغایرت دارد و هزینه برای دولت وی در پی دارد؛ البتّه خائن نیست. چون احمق هست !

واکنش ترامپ به راه‌اندازی سانتریفیوژهای پیشرفته در ایرانواکنش ترامپ به راه‌اندازی سانتریفیوژهای پیشرفته در ایران: ما در حال بررسی این موضوع هستیم، ببینیم چه می‌شود آقای ترامپ امام ره قبلا جواب شماها را داده ولی خودتان را بخواب زدید. امریکا هیچ غلطی نمکند. کل جمله هایی که بلده از ده بیستا تجاوز نمیکنه ببینیم چی میشه ولی خوبه که جنگجو نیست

جلسات علنی تحقیقات استیضاح ترامپ از هفته آینده شروع می‌شوداعضای دمکرات کنگره آمریکا می گویند اولین جلسات علنی در ارتباط با تحقیقات استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور از هفته آینده شروع خواهد شد.

مت بوین در سال ۲۰۱۵ به عنوان فرماندار کنتاکی انتخاب شد.هم‌رسانی این مطلب:.Image caption گوردون ساندلند از منصوبان سیاسی آقای ترامپ در وزارت خارجه است گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا با ارسال نامه‌ای به کنگره بخشی از شهادت مفصل ماه پیش خود را"پس گرفته" است.اشتراک مشاهده نظرات چاپ پرزیدنت ترامپ روز سه‌شنبه ۱۴ آبان در پیامی در توئیتر از امضای توافق تقسیم قدرت در یمن استقبال کرد.

مت بوین در دفتر فرمانداری هم بسیار شبیه ترامپ عمل کرد. او با استفاده از اعضای حزب جمهوری‌خواه در کنگره ایالتی، قوانین جنجالی را تصویب کرد. از میان بردن برنامه بیمه درمانی همگانی مصوب در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما یکی از این قوانین بود. تحقیقات استیضاح که مجلس نمایندگان کنگره آمریکا از ماه گذشته آن را آغاز کرده به دنبال بررسی این اتهام است که آیا دونالد ترامپ با سوء استفاده از قدرت خود در پی تاثیرگزاری بر نتایج انتخابات سال آینده بوده است؛ آن هم با فراهم کردن زمینه مداخله یک دولت خارجی. با وجود کاهش محبوبیت او در طی سه سال گذشته، آقای بوین کماکان معتقد بود یک بار دیگر به آسانی فرماندار کنتاکی خواهد شد. اما اشتباه می‌کرد. جدیدترین.

هر ترفندی هم که مت بوین در انتخابات قبلی به کار برده این بار کارگر نیافتاد، چرا که به نظر می‌رسد اندی بشیر، دادستان کل جوان و دموکرات کنتاکی توانسته او را با فاصله کمی شکست بدهد. به همین علت هم رسانه‌های آمریکایی روز سه‌شنبه نوشتند که آقای ساندلند تنها پس از آن اظهارات خود را پس گرفته که چندی دیپلمات دیگر طی چند هفته گذشته به کنگره گفته‌اند که در این باره به آقای ساندلند حتی تذکر داده‌اند. حق نشر عکس Image caption اندی بشیر که در انتخابات فرمانداری کنتاکی پیروز شده گفته آماده آغاز کار است. حمایت از بوین در مناطق روستایی برای بی‌اثر کردن رای بالای بشیر در شهر‌ها کافی نبود. این‌ها همان شهرهایی هستند که برای جمهوری خواهان نگران‌کننده‌اند. به همین علت هم اکنون سه کمیته متمرکز بر تحقیقات استیضاح به دنبال اثبات این فرضیه-اتهام هستند که آیا آقای ترامپ با دستور به توقف پرداخت آن قصد داشته از دولت اوکراین به نفع خود در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده استفاده کند؟ انتخاباتی که جو بایدن یکی از قوی‌ترین نامزدهای احتمالی آنست. رای حومه همین شهرها در پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات سال ۲۰۱۸ اهمیت اساسی داشت.

اگرچه کنتاکی به طور سنتی فرمانداران دموکرات را انتخاب می‌کرده اما در سال‌های اخیر به سوی محافظه‌کاران گرایش پیدا کرده است. در سال ۲۰۱۶ ترامپ توانست با اختلاف ۳۰ درصد با دموکرات‌ها در این ایالت پیروز شود. اخبار مرتبط. خود رییس جمهوری آمریکا در روزهای پایانی کاراز انتخاباتی بوین از او حمایت جدی کرد، و در گردهمایی انتخاباتی او یک روز پیش از رای‌گیری شرکت کرد. آقای ترامپ حتی هشدار داد که شکست مت بوین به معنی قدرت‌گرفتن کسانی خواهد بود که به دنبال استیضاح رییس جمهوری‌اند:"اگر تو بازنده شوی خواهند گفت ترامپ بزرگترین شکست در تاریخ جهان را متحمل شده، نباید بگذاری این اتفاق برای من و ایالت فوق‌العاده‌ات بیافتد." رییس جمهوری چندان بیراه هم نگفته بود.

جمهوری‌خواه‌ها در سایر رقابت‌های ایالت کنتاکی خوب عمل کردند و حتی مت بوین هم با فاصله کمی از اندی بشیر شکست خورد. با این همه همین شکست شاهدی بر ضعیف شدن سیاسی ترامپ قلمداد خواهد شد. ویریجینیای آبی در دامن دموکرات‌ها در سال ۲۰۱۷ دموکرات‌ها توانستند کرسی فرمانداری ویرجینیا را از آن خود کنند و برای اولین بار در ۱۸ سال گذشته به کسب اکثریت در کنگره ایالتی بسیار نزدیک شدند. سناریویی که پیشتر به خواب جمهوری‌خواهان هم نمی‌آمد. روز سه‌شنبه دموکرات‌ها کار را در ویرجینیا تمام کردند و کنترل هر دو مجلس ایالتی را در کنار فرمانداری به دست گرفتند.

اتفاقی که در بیش از دو دهه گذشته در این ایالت بی‌سابقه بوده است. دو سال پیش دانیشیا روم اولین نامزد علنا تراجنسیتی در آمریکا بود که توانست یک کرسی قانون‌گذاری ایالتی را از آن خود کند. شب گذشته او توانست با فاصله ۱۴درصدی از رقیب جمهوری‌خواهش این پیروزی را تکرار کند. حق نشر عکس Image caption رای دهندگان در انتخابات محلی و ایالتی ویرجینیا شرکت کرده‌اند. در حومه ریچموند، غزاله هاشمی، با پیروزی در انتخابات نام خود را به عنوان اولین زن مسلمان این ایالت ثبت کرد که توانسته عضو سنای ویرجینیا شود.

دموکرات‌ها توانستند تنها نماینده جمهوری‌خواه باقیمانده در این حومه واشنگتن دی‌سی را شکست دهند. شاهدی دیگر مبنی براینکه ریاست جمهوری ترامپ برای حزب جمهوری‌خواه در این ایالت حساس هزینه‌دار بوده است. حالا هر دو سناتور ویرجینیا در کنار اکثریت نمایندگان مجلس ایالتی آن دموکرات هستند. به عبارت دیگر، ویرجینیا که زمانی ایالتی در چنگ جمهوری‌خواهان بود حالا کاملا آبی و دموکرات شده است. دموکرات‌ها حالا خواهند توانست با مرزبندی‌های منطقه‌ای در این ایالت قدرت خود را برای یک دهه پیش رو تثبیت کنند، قوانین محدودیت مالکیت اسلحه را تصویب کنند و حداقل دستمزد در این ایالت را افزایش دهند.

اوایل سال جاری فرماندار این ایالت درگیری یک رسوایی نژادی شد و دموکرات‌ها نگران میزان توانایی خود در این انتخابات بودند. حالا مشخص شده که این نگرانی بی‌مورد است. در عوض، گرایش به دموکرات‌ها در این ایالت که در سال ۲۰۱۷ خود را نشان داد کماکان رو به رشد است. اگرچه طبق تازه‌ترین نظرسنجی‌ها دونالد ترامپ هنوز از برتری در انتخابات سراسری پیش رو برخوردار است و احتمالا پیروز انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود. اما به نظر می‌رسد راه ورود دوباره او به کاخ سفید از ویرجینیا نخواهد گذشت.

تک ستاره جمهوری‌خواهان روز سه‌شنبه یک انتخابات دیگر هم برای کرسی فرمانداری در ایالت عمیقا محافظه‌کار می‌سی‌سی‌‌پی جریان داشت. جمهوری‌خواهان نگران این بودند که نامزدشان با رقیب دموکرات فاصله خیلی کمی داشته باشد. حق نشر عکس Image caption دونالد ترامپ از نامزدی تیت ریوز رسما حمایت کرده بود . از آنجا که تیت ریوز جمهوری‌خواه از جیم هود دموکرات به میزان قابل توجهی جلوتر است این نگرانی‌ها حالا چندان اساسی ندارد. با توجه به نتیجه انتخابات در ویرجینیا و کنتاکی شاید پیروزی در ایالت می‌سی‌سی‌پی شاید چندان مایه جشن و پایکوبی نباشد اما در شبی چنین تیره برای جمهوری‌خواهان طبیعی است که این حزب از هربهانه‌ای برای خوشحالی استفاده کند.

موضوعات مرتبط .