شب تیره شکست جمهوری‌خواهان برای ترامپ چه پیامی دارد؟

شب تیره شکست جمهوری‌خواهان برای ترامپ چه پیامی دارد؟

06/11/2019 11:21:00 ب.ظ

شب تیره شکست جمهوری‌خواهان برای ترامپ چه پیامی دارد؟

روز سه‌شنبه، رای دهندگان در چند ایالت آمریکا دوباره روانه حوزه‌های رای‌گیری شدند. پیامی که این بار با رای آنها از صندوق بیرون آمد باید مایه نگرانی حزب جمهوری‌خواه و دونالد ترامپ باشد.

مت بوین در دفتر فرمانداری هم بسیار شبیه ترامپ عمل کرد.او با استفاده از اعضای حزب جمهوری‌خواه در کنگره ایالتی، قوانین جنجالی را تصویب کرد. از میان بردن برنامه بیمه درمانی همگانی مصوب در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما یکی از این قوانین بود.با وجود کاهش محبوبیت او در طی سه سال گذشته، آقای بوین کماکان معتقد بود یک بار دیگر به آسانی فرماندار کنتاکی خواهد شد. اما اشتباه می‌کرد.

شهادت سرباز دهه هشتادی با ضربات چاقوی یک شرور + عکس- اخبار پلیس - اخبار اجتماعی تسنیم | Tasnim فرمانده سپاه اولین دوز واکسن ایرانی کرونا را دریافت کرد- اخبار نظامی | دفاعی | امنیتی - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim سرکوب تجمعات اعتراضی در تهران؛ شعار «مرگ بر دیکتاتور» در حمایت از خوزستان

هر ترفندی هم که مت بوین در انتخابات قبلی به کار برده این بار کارگر نیافتاد، چرا که به نظر می‌رسد اندی بشیر، دادستان کل جوان و دموکرات کنتاکی توانسته او را با فاصله کمی شکست بدهد.حق نشر عکسImage captionاندی بشیر که در انتخابات فرمانداری کنتاکی پیروز شده گفته آماده آغاز کار است.

حمایت از بوین در مناطق روستایی برای بی‌اثر کردن رای بالای بشیر در شهر‌ها کافی نبود. این‌ها همان شهرهایی هستند که برای جمهوری خواهان نگران‌کننده‌اند. رای حومه همین شهرها در پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات سال ۲۰۱۸ اهمیت اساسی داشت.اگرچه کنتاکی به طور سنتی فرمانداران دموکرات را انتخاب می‌کرده اما در سال‌های اخیر به سوی محافظه‌کاران گرایش پیدا کرده است. در سال ۲۰۱۶ ترامپ توانست با اختلاف ۳۰ درصد با دموکرات‌ها در این ایالت پیروز شود. headtopics.com

خود رییس جمهوری آمریکا در روزهای پایانی کاراز انتخاباتی بوین از او حمایت جدی کرد، و در گردهمایی انتخاباتی او یک روز پیش از رای‌گیری شرکت کرد.آقای ترامپ حتی هشدار داد که شکست مت بوین به معنی قدرت‌گرفتن کسانی خواهد بود که به دنبال استیضاح رییس جمهوری‌اند:"اگر تو بازنده شوی خواهند گفت ترامپ بزرگترین شکست در تاریخ جهان را متحمل شده، نباید بگذاری این اتفاق برای من و ایالت فوق‌العاده‌ات بیافتد."

رییس جمهوری چندان بیراه هم نگفته بود. جمهوری‌خواه‌ها در سایر رقابت‌های ایالت کنتاکی خوب عمل کردند و حتی مت بوین هم با فاصله کمی از اندی بشیر شکست خورد. با این همه همین شکست شاهدی بر ضعیف شدن سیاسی ترامپ قلمداد خواهد شد.ویریجینیای آبی در دامن دموکرات‌ها

در سال ۲۰۱۷ دموکرات‌ها توانستند کرسی فرمانداری ویرجینیا را از آن خود کنند و برای اولین بار در ۱۸ سال گذشته به کسب اکثریت در کنگره ایالتی بسیار نزدیک شدند. سناریویی که پیشتر به خواب جمهوری‌خواهان هم نمی‌آمد.روز سه‌شنبه دموکرات‌ها کار را در ویرجینیا تمام کردند و کنترل هر دو مجلس ایالتی را در کنار فرمانداری به دست گرفتند. اتفاقی که در بیش از دو دهه گذشته در این ایالت بی‌سابقه بوده است.

دو سال پیش دانیشیا روم اولین نامزد علنا تراجنسیتی در آمریکا بود که توانست یک کرسی قانون‌گذاری ایالتی را از آن خود کند. شب گذشته او توانست با فاصله ۱۴درصدی از رقیب جمهوری‌خواهش این پیروزی را تکرار کند.حق نشر عکسImage captionرای دهندگان در انتخابات محلی و ایالتی ویرجینیا شرکت کرده‌اند. headtopics.com

جلال ستاری، نویسنده و اسطوره‌شناس ایرانی درگذشت | DW | 31.07.2021 طرح صیانت از فضای مجازی 'باعث مهاجرت نخبگان می‌شود' | DW | 31.07.2021 انجام نخستین عملیات اطفای حریق از سوی نیروهای مسلح ایران در ترکیه

در حومه ریچموند، غزاله هاشمی، با پیروزی در انتخابات نام خود را به عنوان اولین زن مسلمان این ایالت ثبت کرد که توانسته عضو سنای ویرجینیا شود.دموکرات‌ها توانستند تنها نماینده جمهوری‌خواه باقیمانده در این حومه واشنگتن دی‌سی را شکست دهند. شاهدی دیگر مبنی براینکه ریاست جمهوری ترامپ برای حزب جمهوری‌خواه در این ایالت حساس هزینه‌دار بوده است.

حالا هر دو سناتور ویرجینیا در کنار اکثریت نمایندگان مجلس ایالتی آن دموکرات هستند. به عبارت دیگر، ویرجینیا که زمانی ایالتی در چنگ جمهوری‌خواهان بود حالا کاملا آبی و دموکرات شده است.دموکرات‌ها حالا خواهند توانست با مرزبندی‌های منطقه‌ای در این ایالت قدرت خود را برای یک دهه پیش رو تثبیت کنند، قوانین محدودیت مالکیت اسلحه را تصویب کنند و حداقل دستمزد در این ایالت را افزایش دهند.

اوایل سال جاری فرماندار این ایالت درگیری یک رسوایی نژادی شد و دموکرات‌ها نگران میزان توانایی خود در این انتخابات بودند. حالا مشخص شده که این نگرانی بی‌مورد است.در عوض، گرایش به دموکرات‌ها در این ایالت که در سال ۲۰۱۷ خود را نشان داد کماکان رو به رشد است. اگرچه طبق تازه‌ترین نظرسنجی‌ها دونالد ترامپ هنوز از برتری در انتخابات سراسری پیش رو برخوردار است و احتمالا پیروز انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود. اما به نظر می‌رسد راه ورود دوباره او به کاخ سفید از ویرجینیا نخواهد گذشت.

تک ستاره جمهوری‌خواهانروز سه‌شنبه یک انتخابات دیگر هم برای کرسی فرمانداری در ایالت عمیقا محافظه‌کار می‌سی‌سی‌‌پی جریان داشت. جمهوری‌خواهان نگران این بودند که نامزدشان با رقیب دموکرات فاصله خیلی کمی داشته باشد.حق نشر عکسImage captionدونالد ترامپ از نامزدی تیت ریوز رسما حمایت کرده بود . headtopics.com

از آنجا که تیت ریوز جمهوری‌خواه از جیم هود دموکرات به میزان قابل توجهی جلوتر است این نگرانی‌ها حالا چندان اساسی ندارد.با توجه به نتیجه انتخابات در ویرجینیا و کنتاکی شاید پیروزی در ایالت می‌سی‌سی‌پی شاید چندان مایه جشن و پایکوبی نباشد اما در شبی چنین تیره برای جمهوری‌خواهان طبیعی است که این حزب از هربهانه‌ای برای خوشحالی استفاده کند.

ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

پرسپولیسی‌ها جام قهرمانی لیگ برتر را بالای سر بردند- اخبار فوتبال ایران - اخبار ورزشی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

بازم یک تیتر مضحک دیگه از بهمن نایاکی بیبیسی کثیف این چه تیتریه، شما به اصطل لاه مستقلی شرم بر شما باد. دموکراتها هم هیچ پوخی نیستن. آمریکا رو بانک مرکزیش (فدرال رزرو) اداره میکنه. EndTheFed کاش این ترامپ دیوونه را هم استیضاح کنند دست از سر ما ایرانی ها و برداره !

استیضاح ترامپ؛ از آغاز جلسات علنی استماع تا تغییر موضع یک شاهد کلیدیاگر چه این احتمال می رود که پرونده اتهامی بر ضد دونالد ترامپ در نهایت در مجلس نمایندگان آمریکا با آراء دمکرات ها به تصویب برسد اما تصمیم گیری در باره این اتهام و تایید فرایند استیضاح بر عهده مجلس سنا است که جمهوری خواهان در آن اکثریت دارند.

استیضاح ترامپ؛ سفیر احضار شده 'حرفش را پس گرفت'گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا با ارسال نامه‌ای به کنگره بخشی از شهادت مفصل ماه پیش خود را 'پس گرفته' است. آقای ساندلند قبلا انکار کرده بود که هیچ گاه درباره مشروط بودن کمک نظامی آمریکا به اوکراین با مقام‌های این کشور سخن گفته باشد اما اکنون می‌گوید 'یادش آمده' که چنین گفتگویی را با یکی از دستیاران رئیس‌جمهوری اوکراین داشته است.

پرزیدنت ترامپ از امضای توافق تقسیم قدرت در یمن استقبال کردپرزیدنت ترامپ از امضای توافق تقسیم قدرت در يمن استقبال کرد گزارش‌ها حاکی است دولت به رسمیت شناخته شده یمن و جدایی‌طلبان جنوب این کشور توافقی را با میانجیگری عربستان_سعودی برای پایان دادن به درگیری‌ها امضا کرده‌اند. در واقع تقسیم مناطق نفوذ دو کشور خارجی در کشوری دیگر که مستقل و عضو سازمان ملل متحد است. این عنوان خبر ؛ ریاکاری و دغلکاری متجاوزان ضعيف کش سعودی و امارات رسردمداری آ مریکاست. سرنوشت افغانستان در یمن هاهاهوه اها

چرا ترامپ مخالف پیمان اقلیمی پاریس است؟دولت آمریکا اعلام کرده که روند خروج از پیمان مقابله با تغییرات آب و هوا را رسما آغاز کرده است. این خبر واکنش‌های بین‌المللی فراوانی را برانگیخته است. There is no climate emergency. چون آقای ترامپ یک «اقتصاددان تجربی» است و به منافع و سود سریع و نتیجه دهی در کوتاه مدّت اعتقاد دارد و از منافع دراز مدّت، ارزش و اعتبار برای آینده آمریکا غافل است؛ پیمان اقلیمی پاریس با سیاست های وی مغایرت دارد و هزینه برای دولت وی در پی دارد؛ البتّه خائن نیست. چون احمق هست !

واکنش ترامپ به راه‌اندازی سانتریفیوژهای پیشرفته در ایرانواکنش ترامپ به راه‌اندازی سانتریفیوژهای پیشرفته در ایران: ما در حال بررسی این موضوع هستیم، ببینیم چه می‌شود آقای ترامپ امام ره قبلا جواب شماها را داده ولی خودتان را بخواب زدید. امریکا هیچ غلطی نمکند. کل جمله هایی که بلده از ده بیستا تجاوز نمیکنه ببینیم چی میشه ولی خوبه که جنگجو نیست

جلسات علنی تحقیقات استیضاح ترامپ از هفته آینده شروع می‌شوداعضای دمکرات کنگره آمریکا می گویند اولین جلسات علنی در ارتباط با تحقیقات استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور از هفته آینده شروع خواهد شد.