شبکه ملی ناشنوایان: زبان اشاره تلویزیون ایران مفهوم نیست

12/06/1398 07:34:00 ب.ظ

شبکه ملی ناشنوایان: زبان اشاره مورد استفاده در تلویزیون ایران مفهوم نیست

شبکه ملی ناشنوایان ایران اعلام کرد زبان اشاره‌ای که سیمای جمهوری اسلامی طی ۱۷ سال گذشته به منظور پخش برنامه‌هایش برای مخاطبان ناشنوا استفاده می‌کند، با استانداردهای رسمی و بین‌المللی این زبان فاصله دارد و برای این افراد مفهوم نیست. شبکه ملی ناشنوایان ایران اعلام کرد زبان اشاره‌ای که سیمای ایران طی ۱۷ سال گذشته به منظور پخش برنامه‌هایش برای مخاطبان ناشنوا استفاده می‌کند با استانداردهای رسمی و بین‌المللی این زبان فاصله دارد و برای این دسته از افراد مفهوم نیست.

احسان شاهوردی، مدیرعامل شبکه ملی ناشنوایان ایران در نشستی که با حضور فاطمه سعیدی، نماینده مردم تهران در مجلس ایران برگزار شد، گفت که تلویزیون رسمی ایران ۱۷ سال از زبان اشاره‌ای استفاده می‌کند که ناشنوایان متوجه آن نمی‌شوند.

آقای شاهوردی مدعی شد که از مسئولان صدا و سیما درخواست کرده تا برای اثبات صحت ادعای او در کنگره بین‌المللی، نظر ناشنوایان را جویا شود اما سازمان بهزیستی مانع از این اقدام شده و اعلام کرده که هر گونه نظرسنجی از جامعه معلولان ایران باید از کانال آنها صورت گیرد. headtopics.com

در این نشست، حبیب مهدوی، دبیر شبکه ملی ناشنوایان ایران در توضیح مشکلات زبان اشاره مورد استفاده تلویزیون رسمی ایران گفت، مجریان برنامه ناشنوایان سعی دارند زبان فارسی را با ایماء و اشاره به مخاطب تفهیم کنند و اقدام آنها بیشتر شبیه نگارش متن فارسی با حروف انگلیسی است که خوانش آن را سخت‌تر و زمان‌برتر می‌کند.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

نسل‌های جدید به آشنایی بیشتر با امام بزرگوار نیازمندند/امام را نمی‌شود تحریف کرد

رهبر انقلاب تاکید کردند: همه ما نیازمندیم با ابعاد شخصیت چندبعدی و باعظمت حضرت امام خمینی بیشتر آشنا شویم. ادامه مطلب >>

حضور ظریف در جمع ایرانشناسان، اساتید زبان فارسی و اندیشمندان روسیوزیر امور خارجه کشورمان عصر امروز (دوشنبه) با حضور در جمع تعدادی از ایرانشناسان، اساتید زبان فارسی و اندیشمندان روسی در خصوص روند تحولات جهانی و ریشه مشکلات منطقه ای سخنرانی کرد.

مردمان یغناب تاجیکستان؛ هنوز به زبان سغدی زندگی می‌کننددره یغناب از مناطق دوروفتاده تاجیکستان است. زبان مردم این منطقه یغنابی است؛ بازمانده از زبان سغدی.

بر صنعت چاپ ایران چه می‌گذرد؟‏١١ شهریور، روز ملی صنعت چاپ ایران است.‏

بی‌تحرکی مردم ایران به مرز هشدار رسیدبی‌تحرکی مردم ایران به مرز هشدار رسید سرپرست فدراسیون ورزش‌های همگانی: *سلامت ملی مردم به مخاطره افتاده و دیگر وقت تعارف کردن نیست *در حال حاضر کم تحرکی مردم به یک مسئله و مشکل ملی تبدیل شده است *آمارها نشان می‌دهد مردم ایران ورزش را جدی نمی‌گیرند

مطهری: اختصاص یک کلاس برای تدریس ادبیات اقوام مختلف در مدارس ایرادی نداردعلی مطهری نماینده مجلس ایران با اعلام اینکه تفاوت و تنوع گویش و زبان‌ها امنیت ملی را تهدید نمی‌کند،

جام جهانی بسکتبال؛ ایران با شکست مقابل تونس از صعود بازماندتیم ملی بسکتبال ایران در دومین مسابقه از مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۱۹ چین با شکست ۶۷-۷۹ مقابل تونس از صعود به مرحله بالاتر بازماند.