شایعه واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها از کجا آمد؟

30/04/1399 02:51:00 ب.ظ

🔻شایعه واگذاری جزیره_کیش به چینی‌ها از کجا آمد؟ این مطلب را اینجا_بخوانیم👇 👈عضویت

ایران و چین در تلاشند تا توافقی 25 ساله را به عنوان سند راهبردی روابط دو جانبه امضا کنند اما مخالفان خارجی و داخلی که برخی منافع خود را با امضای این قرارداد در خطر می‌بینند، ‌شایعاتی عجیب مانند اجاره 5 ساله کیش به چینی‌ها و یا حضور 300 نیروی نظامی چینی در کیش را در فضای مجازی دست به دست می‌کنند. محمد جواد ظریف با نشان دادن واکنش به ادعای واگذاری جزیره کیش به چین بر اساس قرارداد 25 ساله همکاری‌های مشترک بین دو کشور که کار تدوین آن ادامه دارد، تاکید کرد که «این ادعاها درست نیست، حتی یک ذره هم واقعیت در موضوعات مطرح شده وجود ندارد.

ما نه یک متر زمین و نه حتی حق بهره برداری انحصاری از یک وجب خاک ایران را به چین و هیچ کشور دیگری نداده و نخواهیم داد».

پاسخ ظریف در واقع، به ادعاهایی بود که از سوی مخالفان به تصویب سند برنامه 25 ساله همکاری‌های جامع ایران و چین مطرح شده بود که در راس همه آنها واگذاری 5 ساله جزیره کیش به چینی‌ها قرار داشت. اما این شایعات از کجا آمد؟

شایعه واگذاری کیش به چینی‌ها سابقه‌ای طولانی‌تر دارد. آن‌طور که مدیرعامل منطقه آزاد کیش هم می‌گوید حداقل از دو سال پیش این شایعه از سوی یکی از سایت‌های سلطنت‌طلب منتشر شده است. به نظر می‌رسد اشاره مظفری به پست فیسبوکی یکی از فعالان سیاسی خارج از کشور است که در اردیبهشت 97 منتشر شده و به ماجرای واگذاری کیش به چین بدون هیچ سند و منبعی اشاره کرده است. چند ماه بعدتر این شایعه این بار از داخل کشور و توسط نمایندگان مجلس مطرح شد. در خردادماه 97 نماینده مهریز و بافق با اشاره به واگذاری زمین‌ها در جزیره کیش خواستار ارائه تذکرات لازم در این خصوص شد. البته او تنها نماینده‌ای نبود که در این خصوص اظهارنظر کرده بود.

ادامه مطلب:
🌐 اعتمادآنلاين »
Loading news...
Failed to load news.

کرونا، چین را مجبور به اعلام 'حکومت نظامی' در مرکز سین‌کیانگ کردکرونا، چین را مجبور به اعلام 'حکومت نظامی' در مرکز سین‌کیانگ کرد در شهر اورومچی مرکز منطقه خودگردان سین‌کیانگ چین به‌ دلیل شیوع ویروس کرونا 'حکومت نظامی' برقرار شده است

نماینده قم در مجلس روحانی را به 'کلید زدن قم‌هراسی' متهم کرد | DW | 19.07.2020نام بردن از قم به عنوان یکی از مناطق آغاز شیوع کرونا در ایران توسط روحانی با واکنش تند نماینده این شهر در مجلس روبرو شد. امیرآبادی می‌گوید مکان شروع کرونا مهم نیست و 'مهم اینه' دلار ۲۵ هزار تومان شده است.

نهضت قطعه‌سازی در هوانیروز نیاز ما را به قطعات سایر کشورها برطرف کرده استفرمانده کل سپاه، گفت: پایگاه‌های هوانیروز در اقصی نقاط کشور در حال گسترش هستند و امروز درآمایش سرزمینی و آرایش دفاعی هوانیروز به وضعیت بسیار مناسبی رسیده‌ایم، این تلاش ها ادامه دارد و ما هرگز متوقف نخواهیم شد.

ترکیه کلیه پروازها به مقصد ایران و افغانستان را به دلیل شیوع ویروس کرونا تعلیق کردترکیه کلیه پروازها به مقصد ایران و افغانستان را به دلیل شیوع ویروس_کرونا تعلیق کرد وزارت ترابری ترکیه روز یکشنبه ۲۹ تیر اعلام کرد کلیه پروازها از این کشور به مقصد ایران و افغانستان را در چارچوب مبارزه با شیوع ویروس جدید کرونا به حالت تعلیق در آورده است

بیماری ملک سلمان سفر نخست‌وزیر عراق به عربستان را به تعویق انداخت | DW | 20.07.2020مصطفی کاظمی قرار بود پس از دیدار و گفت‌وگو با رهبران عربستان سعودی راهی تهران شود. همین موضوع به گمانه‌زنی پیرامون احتمال میانجیگری عراق در مناقشه بین ایران و عربستان دامن زده بود. اکنون این سفر به تعویق افتاده است.

شمار مبتلایان به کرونا در تاجیکستان به 6834 نفر افزایش یافت