اعدام در ایران, حقوق کودک

اعدام در ایران, حقوق کودک

شایان سعیدپور، که در نوجوانی مرتکب قتل شده بود، اعدام شد | DW | 21.04.2020

به نوشته سایت‌های حقوق بشری، شایان سعیدپور که در سال ۱۳۹۴ و در حالی که کمتر از ۱۸ سال سن داشت، مرتکب قتل و به اعدام محکوم شده بود، اجرا شده است. او در جریان شورش زندان سقز موفق به فرار شد ولی مجددا بازداشت شد.

21/04/2020 11:26:00 ق.ظ

به نوشته سایت‌های حقوق بشری، شایان سعیدپور که در سال ۱۳۹۴ و در حالی که کمتر از ۱۸ سال سن داشت، مرتکب قتل و به اعدام محکوم شده بود، اجرا شده است. او در جریان شورش زندان سقز موفق به فرار شد ولی مجددا بازداشت شد.

به نوشته سایت‌های حقوق بشری، شایان سعیدپور که در سال ۱۳۹۴ و در حالی که کمتر از ۱۸ سال سن داشت، مرتکب قتل و به اعدام محکوم شده بود، اجرا شده است. او در جریان شورش زندان سقز موفق به فرار شد ولی مجددا بازداشت شد.

به نوشته سایت‌های حقوق بشری، سعیدپور در مردادماه سال ۱۳۹۴، در حالی که کمتر از ۱۸ سال سن داشت، به اتهام قتل عمد در طی یک نزاع بازداشت و به اعدام محکوم شد. دیوان عالی کشور این حکم را در سال ۱۳۹۵ تأیید کرد.از روز گذشته (۲۰ آوریل/یکم اردیبهشت) دیگر سایت‌های حقوق بشری ایران نسبت به خطر اعدام یک"کودک-مجرم" اخطار داده بودند. در این ارتباط"هرانا" (ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران) هم روز گذشته خبر"انتقال دست‌کم ۷ زندانی از جمله شایان سعیدپور جهت اجرای حکم اعدام در زندان سنندج" را منتشر کرد و از آخرین دیدار خانواده با او نوشت.

شهادت سرباز دهه هشتادی با ضربات چاقوی یک شرور + عکس- اخبار پلیس - اخبار اجتماعی تسنیم | Tasnim فرمانده سپاه اولین دوز واکسن ایرانی کرونا را دریافت کرد- اخبار نظامی | دفاعی | امنیتی - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim اعتراضات ضدحکومتی در شب قهرمانی پرسپولیس؛ از شعار علیه مقامات جمهوری اسلامی تا «رضا شاه روحت شاد»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیدشبکه حقوق بشر کردستان نیز روز گذشته به نقل از صلاح سعیدپور، پدر این زندانی نوشت: «امروز توانستیم شایان را در زندان ملاقات کنیم. او را به سلول انفرادی منتقل کرده‌اند و گفته‌اند که حکمش فردا اجرا خواهد شد.»

این زندانی محکوم به اعدام، در جریان شورش زندان سقز از این زندان فرار کرد و دوباره توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.در پی شورش زندانیان زندان سقز در هشتم فرودین ماه امسال، تقریبا ۸۰ زندانی از این زندان فرار کردند. این زندانیان پس از چندی دوباره بازداشت شدند.  headtopics.com

سایت حقوق بشر ایران(IHR)، روز گذشته نوشت: «شایان پس از بازداشت، به زندان مرکزی سنندج منتقل شد و قرار بود حکم اعدام در این زندان به اجرا درآید. به نظر می‌رسد علت اینکه مسئولان تصمیم به اجرای حکم گرفته‌اند نیز فرار وی از زندان بوده باشد.»به نوشته"هرانا"، پیش‌تر حکم اعدام مصطفی سلیمی، دیگر زندانی محکوم به اعدام نیز همین ترتیب اجرا شده بود.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیدشبکه حقوق بشر کردستان، روز گذشته به نقل از پدر شایان از تلاش‌های خانواده و جمعی از شهروندان سقز برای کسب رضایت خانواده مقتول نوشت و افزود: «دادستان سقز روی اجرای این حکم پافشاری می‌کند و حتی در تماس با خانواده مقتول از آنها خواسته است تا رضایت ندهند.»

پیمان‌نامه حقوق کودک که ایران نیز آن را امضا کرده، صراحتا اعمال مجازات اعدام و محکومیت‌های طولانی مدت در مورد کودکان را منع کرده است.  به نوشته سایت"هرانا" با این حال، در سال ۲۰۱۸ دست‌کم شش کودک-مجرم با نقض کنوانسیون حقوق کودک در زندان‌های ایران اعدام شده‌اند

ادامه مطلب: DW فارسی »

بایدن: اگر آمریکا وارد یک جنگ واقعی شود در نتیجه حمله سایبری خواهد بود- اخبار آمریکا - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

من از اعدام کسی خرسند نمی شوم،اما مطابق قوانین اسلام و قوانین ایران،سنّ عواقب کیفری،بلوغ شرعی فرد است. مشار الیه هنگام قتل،بیش از 15 سال داشته است و از نظر قانون مجازات اسلامی،فرد بالغ، 'کودک' محسوب نمی شود. اینکه در غرب،فرد زیر 18 سال را 'کودک' می نامند،مبنای درستی نیست. HengawO اعدام قاتلان و ارازل و اوباش را باهاش موافقم . هر چند در این راه جدیتی به خرج نمیدهند و شهرها مملو از اوباش شده . از اعدام این شرور به شخصه خوشحال شدم

یک قاتل کشته شد. آدم کشته بوده. چرا راجع به قربانی این قاتل اصلا صحبت نمیکنید و کون خودتون را پاره میکنید؟

شیوع کرونا در جهان؛ محدودیت‌های سفرهای بین‌استانی در ایران برداشته شدگر چه کرونا در آمریکا همچنان با ولع هر چه بیشتر قربانی می‌گیرد، اما رشد آمار قربانیان در برخی کشورهای اروپایی اندکی از شتاب افتاده و مسئولان این کشورها در اندیشه بازگرداندن تدریجی جامعه به وضعیت عادی هستند. ۵۰ مهاجر گواتمالایی بازگردانده شده از آمریکا کرونا دارند ویروس_کرونا کووید_۱۹ جزئیات بیشتر: اصلا محدودیتی نبوده که

شیوع کرونا در جهان؛ محدودیت‌ سفرهای بین‌استانی در ایران برداشته شدگر چه کرونا در آمریکا همچنان با ولع هر چه بیشتر قربانی می‌گیرد، اما رشد آمار قربانیان در برخی کشورهای اروپایی اندکی از شتاب افتاده و مسئولان این کشورها در اندیشه بازگرداندن تدریجی جامعه به وضعیت عادی هستند.

شجاع‌الدین ابطحی؛ امام‌جمعه‌ای که پول پخش کرد اما برکنار شد(ققنوس) شهر را خواهید گر ایمن کنید شیخ را قلاده بر گردن کنید! بر دهان یاوه گویش پوزه بند زیر ریشش هیزمی روشن کنید! پوستین بره جای گرگ نیست شیخ را پالان خر بر تن کنید! سفتیه عمامه عقل از سر پراند بی خرد تبعید زین میهن کنید! (ققنوس)

اعدام‌ در عربستان سعودی طی 5 سال اخیر دو برابر شده‌ استسازمان حقوق بشری «ریبریف» از افزایش دو برابر مجازات اعدام در عربستان سعودی طی 5 سال اخیر خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

کانادا: پلیس در جستجوی عامل تیراندازی که احتمالا سوار بر خودروی پلیس استپلیس کانادا روز یکشنبه 19 آوریل، از ساکنان یک منطقه کشاورزی استان نوا اسکوشیا مشرف بر اقیانوس اطلس صدای اذووون میاد (از کانادا) wrong time wrong place!!

فهرست شخصیت‌های مشهور دنیای پاپ که برای شرکت در کنسرت «یک جهان» متحد شدند🔺فهرست شخصیت‌های مشهور دنیای پاپ که برای شرکت در کنسرت «یک جهان» متحد شدند ⚡️لیدی گاگا، تیلور سوئیفت، پل مک‌کارتنی، گروه رولینگ استونز و بیانسه در یک برنامه ويژه تشکیل شده از بخش‌های موسیقی و کمدی از کسانی که در بحران کرونا می‌جنگند، تجلیل کردند. گور بابات