شاهد دادگاه حمید نوری: می‌گفتند هیات عفو آمده اما هیات قتل‌عام بود

18/09/1400 08:46 ب.ظ

پنجاهمین جلسه رسیدگی به اتهامات حمید_نوری متهم به مشارکت در اعدام هزاران زندانی سیاسی در تابستان ۶۷ پنجشنبه ۱۸ آذر در دادگاه استکهلم برگزار شد.یکی از شاهدان گفت: « چیزی در حدود ۳۵۰۰ تا ۴ هزار زندانی مرد و زن در اوین اعدام شدند…» دادخواهی کشتار۶۷

به گفته رضا شمیرانی پس از پایان اعدام‌ها از میان زندانیان مرد حدود ۱۷۰ نفر و از میان زندانیان زن زندانی نزدیک به ۳۰ نفر زنده ماندند.

مجتبی حلوایی عسگر، مسئول امنیتی و انتظامی زندان اوین، قاضی حداد به عنوان دادیار، سید مجید ضیایی، دادیار، مجید قدوسی، کمک دادیار و مسئول اجرای احکام بعنوان افرادی یاد کرد که در اجرای احکام اعدام زندانیان سیاسی در زندان اوین مشارکت داشتند.

رضا شمیرانی در شهادت خود گفت برخی پاسدارهایی که در زندان‌ها خدمت می‌کردند می‌گفتند در زمان اجرای احکام در مرخصی بوده‌اند. حمید نوری که به اتهام مشارکت در کشتار زندانیان سیاسی محاکمه می‌شود نیز از ابتدا این اتهام را رد کرده و در دفاعیات خود مدعی شده که به جز چند بار ماموریت کاری هرگز در زندان گوهردشت کرج نبوده است. او همچنین گفته است که در زمان اجرای احکام اعدام در تابستان ۶۷ به دلیل به دنیا آمدن دخترش در مرخصی بوده است.اینکه چطور حمید نوری را می‌شناسد گفت: «بعد از اینکه اعدام‌ها تمام شد در زندان‌ها تغییراتی بوجود آمد. افرادی که در گوهردشت زنده مانده بودند را به اوین آوردند و ناصریان و حمید نوری هم به زندان اوین آمدند و من آن‌ها را دیدم.»

ادامه مطلب:
iranwire »

نگاهی به آیین انتخاب صدراعظم در آلمان؛ امروز در برلین چه اتفاقی می‌افتد؟تشریفات انتخاب و تایید صدراعظم جدید در آلمان، در چند مرحله و در سه مکان مختلف برگزار می‌شود: بوندستاگ، پارلمان این کشور و سپس کاخ بلوو، اقامتگاه رسمی رئیس جمهور و درنهایت اقامتگاه صدراعظم. این سه ساختمان در فاصله‌ای نه چندان دور از یکدیگر واقع شده‌اند. اگە جناب رهبر ما از اینکارا میکرد فکر میکنم مردم بە افتخارش یە روز کف میزدن نوش جان اش به کشور خود نسبت به جان و مال شان اهمیت زیاد میدهد. 👏👏👏👏

فوت 78 بیمار مبتلا به کرونا در شبانه‌روز گذشته در ایرانطی شبانه‌‌روز گذشته 3 هزار و 228 مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران شناسایی شد و 78 بیمار جان باختند 3 هزار و 169 بیمار نیز در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند. - خبرگزاری آناتولی

عقب‌نشینی مجلس از انحصارطلبی در هیات مرکزی نظارت بر انتخاباتپیش از این شورای نگهبان به این طرح، ایراد و ابهام وارد کرده بود. بخشی از این ایراد هم مربوط به انحصارطلبی مجلس انقلابی بود که تلاش داشت تا حرف اول و آخر در انتخابات شوراها را هیات مرکزی نظارت بزند که متشکل از نمایندگان مجلس است.

تبدیل سوریه به «مکزیک جهان عرب»؛ «همکاری اسد و حزب‌الله در تولید و صادرات مواد مخدر»به ادعای نیویورک تایمز فرماندهان قدرتمند و نزدیکان بشار اسد روی خاکستر جنگ ۱۰ ساله در این کشور، یک صنعت پردرآمد و غیرقانونی را راه اندازی و با این کار، سوریه را به جوانترین کشور تولید و صادرکننده مواد مخدر در جهان تبدیل کرده‌اند.

سفارت سعودی در فرانسه: فرد بازداشت‌شده در پاریس هیچ ارتباطی با پرونده خاشقجی نداردسفارت پادشاهی عربی سعودی در فرانسه، سه‌شنبه 7 دسامبر از مقامات فرانسوی خواست «فوراً» خالد العتیبی، شهروند این کشور که به اتهام دست داشتن در «ترور» جمال

اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین: در مذاکره با طرف‌های چینی در موضع ناچاری هستیمرئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه ایران در مذاکرات تجاری با چین در موضع ناچاری است از کاهش رتبه تجاری با این کشور از یک به زیر 5 خاورمیانه خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

…او همچنین تشکیل هیات مرگ برای صدور حکم اعدام برای زندانیان را تایید کرد و گفت خودش نیز در زمره کسانی بوده که به حضور هیات مرگ فراخوانده شده است.

به گفته رضا شمیرانی پس از پایان اعدام‌ها از میان زندانیان مرد حدود ۱۷۰ نفر و از میان زندانیان زن زندانی نزدیک به ۳۰ نفر زنده ماندند.

مجتبی حلوایی عسگر، مسئول امنیتی و انتظامی زندان اوین، قاضی حداد به عنوان دادیار، سید مجید ضیایی، دادیار، مجید قدوسی، کمک دادیار و مسئول اجرای احکام بعنوان افرادی یاد کرد که در اجرای احکام اعدام زندانیان سیاسی در زندان اوین مشارکت داشتند.

رضا شمیرانی در شهادت خود گفت برخی پاسدارهایی که در زندان‌ها خدمت می‌کردند می‌گفتند در زمان اجرای احکام در مرخصی بوده‌اند.

حمید نوری که به اتهام مشارکت در کشتار زندانیان سیاسی محاکمه می‌شود نیز از ابتدا این اتهام را رد کرده و در دفاعیات خود مدعی شده که به جز چند بار ماموریت کاری هرگز در زندان گوهردشت کرج نبوده است. او همچنین گفته است که در زمان اجرای احکام اعدام در تابستان ۶۷ به دلیل به دنیا آمدن دخترش در مرخصی بوده است.اینکه چطور حمید نوری را می‌شناسد گفت: «بعد از اینکه اعدام‌ها تمام شد در زندان‌ها تغییراتی بوجود آمد. افرادی که در گوهردشت زنده مانده بودند را به اوین آوردند و ناصریان و حمید نوری هم به زندان اوین آمدند و من آن‌ها را دیدم.»

رضا شمیرانی در پاسخ به دادستان در مورد جزییات مواجهه با حمید نوری و محمد مقیسه که به ناصریان مشهور بوده است گفت: « اواخر بهمندر سالنآموزشگاه بودم در راهروی بند با اکبر صمدی قدم می‌زدم، قبل از ظهر بود چون هنوز نهار نخورده بودیم، این دو نفر وارد بند شدند و به سمت انتهای بند تا آخر سلول‌ها رفتند، وقتی که از کنار من و اکبر صمدی عبور می‌کردند، از او پرسیدم این‌ها کی هستند؟ و اکبر گفت ناصریان و حمید نوری هستند که در گوهردشت بودند. آن لحظه که عبور می‌کردند چشم حمید نوری به اکبر صمدی افتاد و به اکبر گفت تو اینجا چی کار می‌کنی هنوز زنده‌ای؟ خوب از دست ما فرار کردی ولی دفعه بعدی چنین چیزی نیست. اکبر سکوت کرد هیچی نگفت. دیگر من ناصریان را ندیدم»

این زندانی سیاسی سابق در شهادت خود گفت که جز این مرتبه دوبار دیگر نیز با حمید نوری مواجه شده است که یک‌بارش قبل از بهمنرضا شمیرانی گفت در نوبت آخر مواجهه با حمید نوری که در آن زمان از نام حمید عباسی استفاده می‌کرد گفت: « او را مقابل حسینیه زندان اوین دیدم که از زندانیان مصاحبه می‌گرفت.»

او همچنین گفت که یک‌بار هم پیش از فتوای آیت‌الله خمینی برای قتل‌عام زندانیان زمانی که در سلول انفرادی بازجویی و شکنجه می‌شد از زیر چشم‌بند حمید نوری را دیده بود و بعدها که او را دید به خاطر آورد که او را پیشتر دیده است.

رضا شمیرانی در مورد تجربه خود از مواجهه با هیات مرگ گفت که در زندان اوین پس از اینکه به سلول‌های انفرادی برده شدند و بعد هم فرم‌هایی را پر کرده‌اند: «

هفتم مرداد که من و مسعود عبویی را به ساختمان دادستانی بردند، چون ساختمان دادستانی پایین زندان اوین است باید ما را با اتوبوس می‌بردند. وسط راه باید از کنار ساختمان مدیریت عبور می‌کردیم، ما آنجا پیاده شدیم و به ساختمان مدیریت رفتیم و آنجا من بیش ازنفر زنان سیاسی، زنان مجاهد را دیدم، از آنجا من را به ساختمان دادستانی بردند، هیات مرگ در ساختمان دادستانی مستقر شده بود، در آن ساختمان من از زیر چشم‌بند تعداد زیادی زنان و مردان مجاهد را دیدم که نشسته بودم. من را به صفی بردند که حدودتانفر با هم بودیم. آنجا حسین مرتضوی رئیس وقت زندان اوین را دیدم، یک پیرهن سفید آخوندی و شلوار پاسداری و یک نعلین هم پایش بود. خیلی خوشحال بود، روی در ورودی ساختمان می‌زد و برای خودش شادی می‌کرد…. طرف مسعود عبویی آمد چون مسعود را از زندان گوهردشت می‌شناخت و گفت اتهامت چیست؟ گفت حاج آقا شما می‌دانید، با همان خوشحالی که داشت گفت باشد معلوم می‌شود. »

به گفته این زندانی سیاسی سابق او و هم‌سلولی‌اش را بعد از مدتی به ساختمانی که در آن زندانی بودند بردند و دوباره برگرداندند: « ما را به ساختمانبردند، آنجا از سلول‌های انفرادی تشکیل شده که یکی از مخوفترین بخش‌های اوین است به خاطر شکنجه‌هایی که در آن قسمت انجام شده. وقتی نشسته بودم یک در باز شد و تعداد زیادی از بچه‌ها با چشم‌بند از آنجا بیرون آمدند، همه آنها را می‌شناختم،