شاخص فلاکت چیست و چه وضعیتی را روایت می‌کند؟

01/08/1398 09:28:00 ق.ظ

آمارهای تازه نشان می‌دهد که شاخص فلاکت ایران دوباره به رقم ۵۳.۲ درصد در تابستان ۹۸ رسیده است.

خیلی وقت‌ها از شاخص فلاکت حرف می‌زنیم. اما این شاخص چیست و وضعیت ایران طبق این شاخص چطور است؟ اهمیت این شاخص از آنجایی است که وضعیت اقتصادی و اجتماعی یک جامعه را نشان می‌دهد. آرتور اکان که برای اولین بار این شاخص را تبیین کرد، معتقد بود که بالا رفتن نرخ تورم در کنار نرخ بیکاری می‌تواند هزینه‌های اجتماعی و اقتصادی برای کشورها داشته باشد.

«اکان» اقتصاددان مشهوری بود که روزگاری ریاست شورای مشاوران اقتصادی رئیس جمهور را در دولت لیندون جانسون- سی و ششمین رئیس‌جمهوری آمریکا- به عهده داشت و برای اولین بار شاخص فلاکت را پایه‌گذاری کرد. از نظر او این شاخص اهمیت بسیاری دارد. علتش هم محاسبه همزمان نرخ بیکاری به عنوان یک شاخص اجتماعی اقتصادی و نرخ تورم به عنوان یک شاخص اصلی در اقتصاد است. یعنی یک نگاه جامع از وضعیت کشور به دست می‌دهد.

وضعیت کشورهای دیگر اما کشورهای دیگر در چه وضعیتی قرار دارند؟ کمترین عددها در شاخص فلاکت برای کشورهایی مثل ژاپن، ازبکستان، تایوان، سنگاپور، کره جنوبی، تایلند، قطر، مالزی، چین و پاناماست. شاخص فلاکت در این کشورها چیزی در حدود ۵.۴۱ درصد تا ۸.۲۴ درصد است.

کشورهایی مثل ونزوئلا و صربستان، آرژانتین، جامائیکا، مصر، اسپانیا، آفریقای جنوبی، برزیل و یونان هم کشورهایی هستند که بیشترین میزان شاخص فلاکت را دارند. البته ایران هم در میان این کشورها قرار دارد که به نظر می‌رسد به دلیل بالا رفتن نرخ تورم بوده است. headtopics.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایرنا »
Loading news...
Failed to load news.

چاووش‌اوغلو جزئیات توافق ترکیه و روسیه را در خبرگزاری آناتولی تشریح می‌کندبازنده اصلی ترکیه، برنده اصلی روسیه، بدنبال آن سوریه، ایران. کردا هم از شر نسل کشی، قتل، تجاوز و غارت توسط داعشی های بنام ارتش آزاد خلاص شدند.رجب باید بره بمیره، در یک هفته هم ترامپ و هم پوتین در کونش گذاشتند. امیدواریم که راهگشا باشد و حسن ختام

لایحه برگزیت با رای پارلمان در وضعیتی نامعلوم قرار گرفتنمایندگان پارلمان بریتانیا طرح هایی برای بررسی لایحه برگزیت نخست وزیر در ظرف سه روز را رد کرده اند که آینده این مصوبه را در وضعیتی نامعلوم قرار می دهد. مجلس عوام پیشتر به طور اصولی از لایحه خروج آقای جانسون حمایت کرده بود.

اردوغان: اظهارات ایران درباره سوریه ما را ناراحت می‌کندرجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه می‌گوید از موضع ایران در قبال سوریه ناراحت شده است. آقای اردوغان گفت: 'از ایران صداهای ناهنجاری به گوش می‌رسد. روحانی باید از ابتدا این صداها را ساکت می‌کرد. این صداها، من و همکارانم را ناراحت می‌کند.' گه خورده کثافت عثمانی ... پدر خوانده داعش ... جمهوری اسلامی همدست بشار اسد جنایتکار در قتل عام و شکنجه ملت سوریه است مثه اینکه اردوغان فراموش کرده در کودتا چند سال پیش ترکیه اگر ایران به کمکش نرفته بود سقوط میکرد اتفافا ترکیه باید خیلی مواظب باشد ایران را نارحت نکند

تیم منتخب هفته هفتم لیگ برتر؛ سهم پررنگ تراکتور و استقلالتراکتور و استقلال بیشترین سهم را در تیم منتخب هفته هفتم دارند.

سازمان ملل: تحولات در لبنان را از نزدیک رصد می‌کنیم- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnimسخنگوی سازمان ملل متحد اعلام کرد که این سازمان تحولات در لبنان را در سایه تظاهرات‌های اعتراضی که این کشور از چند روز پیش شاهد آنهاست، از نزدیک رصد می‌کند.

تقدیر نماینده مجلس از خبرنگار روشندل خبرگزاری تسنیم«تقدیر نماینده مجلس از خبرنگار روشندل خبرگزاری_تسنیم» فاطمه ذوالقدر نماینده مردم تهران در مجلس با حضور در خبرگزاری تسنیم، به مناسبت روز جهانی عصای سفید از مهدی عسگری خبرنگار روشندل این خبرگزاری تقدیر کرد