سی‌امین سالگرد محاصره سارایوو

16/01/1401 06:07:00 ب.ظ

سی‌امین سالگرد محاصره سارایوو آثار جنگ بوسنی که با محاصره سارایوو در 5 آوریل 1992 آغاز و منجر به کشته شدن بیش از 100 هزار نفر شد، همچنان مشهود است.

05.04.2022 سارایوو/خبرگزاری آناتولی آثار جنگ بوسنی که با محاصره سارایوو در 5 آوریل 1992 آغاز و منجر به کشته شدن بیش از 100 هزار نفر شد، همچنان مشهود است.

در حالی که اتحادیه اروپا استقلال اسلوونی و کرواسی را در 15 ژانویه 1992 پذیرفت، شرط همه پرسی برای استقلال بوسنی و هرزگوین را مطرح کرد.

پس از آن، بوسنی و هرزگوین در فوریه 1992 تصمیم به برگزاری همه پرسی استقلال گرفت. صرب‌های بوسنی که می‌خواستند مشارکت را کاهش و آن را باطل کنند، تصمیم گرفتند همه پرسی را تحریم کنند. بوسنی و هرزگوین با وجود تمامی موانع و مشکلات پس از نتیجه همه‌پرسی، استقلال خود را از یوگسلاوی اعلام کرد.

سارایوو در 5 آوریل 1992 بلافاصله پس از اینکه بوسنی و هرزگوین در همه‌پرسی 1 مارس 1992 به یک کشور مستقل تبدیل شد، توسط نیروهای صرب محاصره شد. این محاصره رسما جنگ خونینی را آغاز کرد که 3.5 سال به طول انجامید. headtopics.com

پس از رفراندوم، صرب‌ها شروع به حمله به مناطق مسلمان‌نشین کردند. هدف آنها اعلام یک منطقه جدید صرب بوسنی در صربسکا بود. صرب‌ها با 13 هزار نفر نیرو در تپه‌های اطراف سارایوو مستقر شدند و از آنجا با سلاح‌های سبک و سنگین حمله و شهر را محاصره کردند.

ادامه مطلب:
خبرگزاری آناتولی »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : مسابقه زنان برای بزرگ‌ترین شکم باردار؛ عجیب و جالب یا احمقانه و بی‌مورد؟

ویدیوها : زنان باردار در نیکاراگوئه برای بزرگ‌ترین سایز شکم باهم به رقابت پرداختند. ادامه مطلب >>

تهران از آتش‌بس و رفع کامل محاصره یمن استقبال می‌کندسخنگوی وزارت خارجه کشورمان در گفت وگو با یک رسانه عربی گفت که ایران از ایجاد آتش بس در یمن و رفع کامل محاصره این کشور استقبال می کند.

تهران از آتش‌بس و رفع کامل محاصره یمن استقبال می‌کندسخنگوی وزارت خارجه کشورمان در گفت وگو با یک رسانه عربی گفت که ایران از ایجاد آتش بس در یمن و رفع کامل محاصره این کشور استقبال می کند.

وزارت دفاع اوکراین: ارتش روسیه مهیای تصرف خارکیف می‌شودیکی از سخنگوهای وزارت دفاع اوکراین شامگاه دوشنبه گفت که این وزارتخانه تصور می‌کند حملات روسیه به شهر محاصره شده خارکیف در شرق اوکراین، افزایش خواهد یافت.

صد و دومین سالگرد تاسیس خبرگزاری آناتولیخبرگزاری آناتولی در حالی صد و دومین سالگرد تاسیس خود را چشن می‌گیرد که طی سال‌های طولانی فعالیت به‌عنوان رسانه‌ای معتمد و بی‌طرف در داخل و خارج از ترکیه مخاطبین را در جریان اخبار و رویدادهای موثق قرار داده است. - خبرگزاری آناتولی