سی سال وحدت آلمان؛ ارزیابی‌های متفاوت مردم دو بخش کشور | DW | 07.09.2020

07/09/2020 09:09:00 ب.ظ

وحدت آلمان؛ یک واقعه و دو دیدگاه. مردم شرق آلمان آن را انقلابی مسالمت‌آمیز می‌دانند که زندگی شخصی بسیاری از آن‌ها را زیر و رو کرده در حالی که زندگی شخصی مردم غرب کشور کم‌تر از آن تأثیر پذیرفته است.

وحدت آلمان, آلمان شرقی

وحدت آلمان ؛ یک واقعه و دو دیدگاه. مردم شرق آلمان آن را انقلابی مسالمت‌آمیز می‌دانند که زندگی شخصی بسیاری از آن‌ها را زیر و رو کرده در حالی که زندگی شخصی مردم غرب کشور کم‌تر از آن تأثیر پذیرفته است.

وحدت آلمان ؛ یک واقعه و دو دیدگاه. مردم شرق آلمان آن را انقلابی مسالمت‌آمیز می‌دانند که زندگی شخصی بسیاری از آن‌ها را زیر و رو کرده در حالی که زندگی شخصی مردم غرب کشور کم‌تر از آن تأثیر پذیرفته است.

در مجموع ۹۰ درصد پرسش‌شوندگان از شرق و غرب آلمان وحدت دو آلمان را رویدادی بزرگ یا بسیار برزگ در سی سال گذشته ارزیابی کرده‌اند. بحران کرونا در حال حاضر و بحران پناهجویی در سال ۲۰۱۵ در نزد این پرسش‌شوندگان هنوز از اهمیت کمتری برخوردارند.کای اونزیکار، کارشناس بنیاد"برتلسمان" با اشاره به نتایج این بررسی، در باره حاصل مصاحبه‌ها و بحث‌های بین‌گروهی و همچنین نظرسنجی انجام‌شده در میان هزار و ۶۰۰ نفر می‌گوید: «وحدت آلمان در شرق این کشور انقلابی مسالمت‌آمیز و حاصل تظاهرات مکرر روزهای دوشنبه تلقی شده که سرانجام به فروپاشی دیوار برلین انجامیده است.»

ادامه مطلب:
DW فارسی »

آتش‌سوزی در 6 هکتار از نخلستان‌های ‌رودان؛ 600 اصله درخت در آتش سوخت + فیلم- اخبار هرمزگان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان: مردم از به خطر انداختن جان فرزندانشان پرهیز کنند

بازگشایی مدارس در ایران با وجود وضعیت بحرانی همه‌گیری کرونا؛ بی‌اعتنایی به هشدارها و اعتراضات مردمصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

گزارش ویدیوئی| روایت تسنیم از اوضاع نامناسب مردم در ‌‌روستاهای دشتیاری/ وقتی ‌‌آب مصرفی مردم با ‌حیوانات یکی می‌شود- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم - Tasnim🎥 روایت تسنیم از اوضاع نامناسب مردم در ‌‌روستاهای دشتیاری وقتی ‌‌آب مصرفی مردم با ‌حیوانات یکی می‌شود سیستان_و_بلوچستان

مردم کوچه بازار احمدی‌نژاد را می‌خواهند

کاخ سفید: پرزیدنت ترامپ از اخراج مردم آمریکا از خانه‌های‌شان در طول همه‌گیری کرونا جلوگیری می‌کندصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

آتش‌سوزی در کالیفرنیا: نجات مردم با هلیکوپتر - BBC News فارسیآتش سوزی در بیش از ۴۵ هزار هکتار از جنگل‌های کالیفرنیا باعث شد که بیش از دویست نفر از کسانی که در آنجا مشغول به گردش بودند با هلی‌کوپتر نجات داده شوند.

یک بررسی مطالعاتی ۳۰ سال پس از وحدت آلمان شرقی و غربی به نظرات مردم شرق و غرب این کشور در مورد این رویداد تاریخی پرداخته است.استان وایر- شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران، با انتشار بیانیه ای نسبت به بازگشایی مدارس در شرایط ویروسی کشور، اعتراض کرد.Share via Email Print this page به رغم وجود نگرانی‌های فزاینده نسبت به اوج گرفتن دوباره همه‌گیری کرونا در ایران و در حالی که چندین استان‌ کشور در وضعیت خطرناک قرار گرفته‌اند، حکومت ایران با نادیده گرفتن تمامی اعتراضات مردم و هشدارهای کارشناسان نسبت به پیامدهای فاجعه‌بار بازگشایی مدارس، ۱۵ میلیون دانش‌آموز در ایران را از روز شنبه به کلاس‌های درس بازگرداند.گزارش ویدئویی|روستاهایی که هنوز در سیستان و بلوچستان"آب بهداشتی" ندارند محمد گرگیج یکی از اهالی روستا گفت: بیش از 10 سال خط لوله آب به روستا آمده و همه مردم قدردان این نعمت هستند اما متاسفانه خبر آب لوله شور است و حتی همین آب شور را هم مرتب نداریم؛ گاهی اوقات ماه‌ها خرابی در لوله  موجب شده حتی آب شور هم نداشته باشیم.

  نتایج این بررسی که روز دوشنبه ۱۷ شهریور (هفتم سپتامبر) در گوترزلوی آلمان منتشر شد نشان می‌دهد که در شرق و غرب آلمان به این واقعه از دیدگاه‌های متفاوتی نگریسته می‌شود. طبق این بررسی که توسط بنیاد"برتلسمان" انجام شده، وحدت دو آلمان برای بخشی از ساکنان شرق این کشور با تغییراتی شدید در زندگی شخصی همراه بود.» اعضای این شورا در بیانیه خود ضمن تشریح آنچه بر مردم، دانش آموزان تحت عنوان «کمکهای مردمی» و «تبدیل مدارس به ابزار درآمدزایی» رفته است می نویسند: «حاکمان، آموزش و پرورش را وزارتخانه ای مصرفی تلقی کرده و با برنامه ریزی های پیچیده، صد درصد هزینه های آنرا ازجیب مردم فراهم نموده و حتی مدارس پولی (آزاد) را برای خود، به بنگاهای در آمدزایی تبدیل کرده است، تا آنرا خرج هزینه های غیر عقلانی حاکمیت کنند. اما در غرب این کشور این تغییرات اجتماعی به‌ندرت بر زندگی شخصی افراد تا به این حد تأثیر گذاشته است. از همین رو، اصرار بر حضور دانش آموزان در کلاس‌ها، با انتقادهای بسیار زیاد کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی همراه شده است. در مجموع ۹۰ درصد پرسش‌شوندگان از شرق و غرب آلمان وحدت دو آلمان را رویدادی بزرگ یا بسیار برزگ در سی سال گذشته ارزیابی کرده‌اند. متن کامل این بیانیه را در ادامه بخوانید: «هموطنان ارجمند، خانواده های گرامی ، دانش آموزان عزیز                        تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران از گفتگوی یک طرفه با مسئولین کشور خسته شده اند، ما میدانیم که قدرتمداران حاکم نیز، یارای شنیدن فریاد عدالتخواهی مردم را ندارند. بحران کرونا در حال حاضر و بحران پناهجویی در سال ۲۰۱۵ در نزد این پرسش‌شوندگان هنوز از اهمیت کمتری برخوردارند. وی ادامه داد: درآمد آنچنانی نداریم و در ماه باید 2  تانکر آب بخرم که حدوداً 700 هزار تومان پول آن می‌شود؛ آیا واقعاٌ این انصاف یک روستایی اینقدر زجر بکشد؛ از رسانه‌ها انتظار داریم مشکلات بی‌آبی ما را انعکاس دهند.

مطابق این مطالعه تحقیقاتی‌، تأثیر این رویداد بر زندگی مردم شرق آلمان بسیار بیش‌تر بوده است. آنچه بدان رسیده ایم این است که چشم امیدمان را از حاکمان بی مسئولیت بریده، وبه خویشتن خود بازگردیم. کاربر دیگری هم نوشته است که اجازه نمی‌دهد دخترش به مدرسه برود «حتی اگر یک‌سال از هم‌کلاسی‌هایش عقب بماند. ۷۴درصد از مردم شرق از وحدت کشورشان تأثیر پذیرفته‌اند در حالی که همین تأثیرپذیری در جمعیت غرب آلمان ۶۱درصد بوده است.   به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید کای اونزیکار، کارشناس بنیاد"برتلسمان" با اشاره به نتایج این بررسی، در باره حاصل مصاحبه‌ها و بحث‌های بین‌گروهی و همچنین نظرسنجی انجام‌شده در میان هزار و ۶۰۰ نفر می‌گوید: «وحدت آلمان در شرق این کشور انقلابی مسالمت‌آمیز و حاصل تظاهرات مکرر روزهای دوشنبه تلقی شده که سرانجام به فروپاشی دیوار برلین انجامیده است. ما معلمان میدانیم که دولت های گذشته و امروز، برای آموزش و پرورش فرزندانمان، حتی برای جان آنان نیز هیچ ارزشی قائل نبوده و نیستند.» او ادامه می‌دهد، اما همین رویداد در غرب آلمان به معنای شکست جمهوری دموکراتیک آلمان (آلمان شرقی) در عرصه‌های اقتصادی و سیاسی است که وحدت دو کشور را اجتناب‌ناپذیر کرد. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید به علاوه، احساس غالب در شرق آلمان این است که با وحدت دوباره، بسیاری از اموری که به خوبی در آلمان شرقی می‌چرخید و پیش می‌رفت از دست رفته است. ما می دانیم حاکمان وظیفه دارند، مانند بیشتر کشورهای جهان، دست کم ابزارهای آموزشی (تبلت، سیم کارت، اینترنت پر سرعت و سایرابزارهای فضای مجازی) را در این مرحله ی بحرانی برای دانش آموزان و معلمان فراهم کنند، اما شوربختانه مدیران آموزش و پرورش هزینه آب، برق، گاز، گچ و گازوئیل مدرسه را هم از جیب مردم فراهم می کنند.

۸۴درصد از مردم شرق آلمان چنین نظری دارند. آنها گفته‌اند که به هنگام وحدت جامعه مشترکی از دو جامعه ایجاد نشد، بلکه جامعه آلمان شرقی به قبول قوانین و معیارها و ارزش‌های جامعه آلمان غربی سوق یافت و شهروندان شرق آلمان چاره‌ای جز تطبیق خود با شرایط جدید نداشتند.  ما میدانیم که هیچ مسئولی نگران جان هیچ شهروند ایرانی نیست . ۸۳ درصد پرسش‌شوندگان شرق آلمان گفته‌اند که پس از وحدت با آنها رفتار متوازن و عادلانه‌ای نشده و ۶۰ درصد هم خود را شهروند درجه دو کشور واحد حس می‌کنند. پژوهشگران این تحقیق تاکید دارند که مجموعه نطرات پرسش‌شوندگان حاکی از پایان‌نیافتن روند وحدت است، هر چند که به تدریج حس مشترک پیرامون ۴ عنصر زبان، تاریخ، توان و بازدهی اجتماعی و اقتصادی و نیز همبستگی رو به افزایش است و تفاوت‌ها در نسل‌های جدیدتر شهروندان شرق و غرب آلمان هم رو به کاهش است. ما می دانیم که مدارس این سرزمینِ ثروتمند، ازداشتن کمترین سیستم تهویه بی بهره است، کمترمدرسه ای در ایران یافت می شود، که حتی از یک پنکه ی سقفی هم بهره مند باشد؛ آموزش و پرورش از فراهم کردن کمترین مواد شوینده و ضد عفونی کننده نیز ناتوان است. گاه‌شمار فروریزی دیوار برلین، نمادهای جنگ سرد دیگر کسی از دیوار برلین نمی‌ترسد ۴۸ ساعت پس از باز شدن دیوار، ترس و وحشتی که با ساخت این دیوار به وجود آمده بود به پایان رسید.

مردم در جلو، پشت و بالای دیوار به جشن و شادمانی پرداختند. ما می دانیم که اگر یک تن از خانواده ای به کرونا گرفتار شود، هیچ امیدی به پشتیبانی حاکمان نخواهد داشت، از این رو شایسته است که مردم ایران از به خطر انداختن جان خود و فرزندانشان به هر شکل ممکن پرهیزنمایند. بخش‌های غربی و شرقی به هم ملحق شده بودند. گاه‌شمار فروریزی دیوار برلین، نمادهای جنگ سرد پیشینه تاریخی سربازان مجارستان در دوم ماه مه سال ۱۹۸۹ در چندین نقطه شروع به تخریب سیم خاردار موجود میان این کشور و اتریش کردند. ) همچنین آموزش های تلویزیونی می داند. این نخستین ارتباط مستقیم در امتداد خط مرزی ایدئولوژیکی میان اروپای شرقی و غربی پس از پایان جنگ دوم جهانی بود. گاه‌شمار فروریزی دیوار برلین، نمادهای جنگ سرد تقلب انتخاباتی سازمان‌یافته در هفتم ماه مه سال ۱۹۸۹ شهروندان"جمهوری دموکراتیک آلمان" برای انتخاب شوراهای محلی به پای صندوق‌های رای رفتند. شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران 15 شهریور 1399   📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید:.

همان‌گونه که انتظار می‌رفت در نتایج انتخابات تقلب شد. هیئت حاکمه بار دیگر می‌خواست اعلام کند که ۹۸ درصد آرا را به دست آورده است. اپوزیسیون و مردم علیه این تقلب اعتراض کردند. تظاهرکنندگان روز پس از انتخابات در شهر لایپزیک به خیابان‌ها ریختند. گاه‌شمار فروریزی دیوار برلین، نمادهای جنگ سرد اعلام پایان دکترین برژنف توسط گورباچف در ژوئیه ۱۹۸۹ نشست پیمان ورشو در بخارست برگزار شد.

گورباچف دکترین برژنف را پایان یافته اعلام کرد. به این ترتیب حق مداخله شوروی سابق در کشورهای"برادر سوسیالیستی" لغو شد. کشورهای عضو پیمان ورشو باید از آن پس خود به امور ملی خود رسیدگی می‌کردند. گاه‌شمار فروریزی دیوار برلین، نمادهای جنگ سرد فرار با هرچه دم دست بود تعطیلات تابستانی شهروندان آلمان شرقی در مجارستان به نقطه عطفی در زندگی بسیاری از آن‌ها تبدیل شد. خانواده‌های بسیاری با ضروری‌ترین وسایل خود از راه‌های باز شده در مرزهای مجارستان خود را به اتریش رساندند.

سربازان مرزی فقط نظاره‌گر این عبور مردمی بودند. گاه‌شمار فروریزی دیوار برلین، نمادهای جنگ سرد انبوه مهاجران در سفارت‌خانه‌های آلمان فدرال تابستان سال ۱۹۸۹ برای شهروندان مهاجر"جمهوری دموکراتیک آلمان" شرایط ویژه‌ای برقرار بود. آنها حیاط و ساختمان‌های سفارت‌های جمهوری فدرال آلمان در کشورهای اروپای شرقی را پر کردند. وضعیت بهداشتی در آن‌جا تحمل‌ناپذیر شده بود. گاه‌شمار فروریزی دیوار برلین، نمادهای جنگ سرد خبر سفر فوری به آلمان فدرال هانس دیتریش گِنشر، وزیر خارجه وقت آلمان، در سی‌ام ماه سپتامبر سال ۱۹۸۹ از بالکن سفارت، به هزاران شهروند"جمهوری دموکراتیک آلمان" یا آلمان شرقی، خبر امکان سفر فوری‌شان به آلمان فدرال را اعلام کرد.

این لحظه پیش از سقوط دیوار برلین، اوج عاطفی رویدادها بود. گِنشر بعدها از این مراسم به عنوان تکان‌دهنده‌ترین تجربه زندگی‌اش یاد کرد. گاه‌شمار فروریزی دیوار برلین، نمادهای جنگ سرد "ما یک ملت هستیم" شهروندان"جمهوری دموکراتیک آلمان" در چهل‌مین سال تاسیس این کشور با جرأت بیشتری وارد عمل شدند. لایپزیگ به شهر اعتراض‌ها تبدیل شده بود. تظاهرات روزهای دوشنبه به سنت اپوزیسیون تبدیل شد.

اگر شمار تظاهرکنندگان در پایان ماه سپتامبر ۸ هزار نفر بود، این تعداد در اواسط ماه اکتبر به ۷۰ هزار نفر رسید و در پایان ماه اکتبر ۳۰۰ هزار نفر علیه هیئت حاکمه با شعار"ما یک ملت هستیم" تظاهرات ‌کردند. گاه‌شمار فروریزی دیوار برلین، نمادهای جنگ سرد قطارهای ویژه در مسیر غرب در آغاز اکتبر، سفارت آلمان فدرال در پراگ بار دیگر مملو از شهروندان"جمهوری دموکراتیک آلمان" شد. در نمایندگی جمهوری آلمان فدرال در ورشو نیز مردم خواهان مسافرت به آلمان غربی بودند. گفت‌وگوهای دیپلماتیک میان آلمان غربی و شرقی در سکوت اما با شدت هرچه تمام‌تر ادامه داشت. سرانجام موافقت شد که بیش از شش‌هزار شهروند"جمهوری دموکراتیک آلمان" سفارت‌خانه‌ها را به مقصد آلمان غربی ترک کنند.

گاه‌شمار فروریزی دیوار برلین، نمادهای جنگ سرد یک‌دندگی پس از چهل‌سال فروپاشی درونی"جمهوری دموکراتیک آلمان" یا آلمان شرقی در چهل‌مین سال تاسیس‌اش افزایش یافته بود. در آغاز حرکت‌های اعتراضی، معترضان خواهان اصلاحات بودند، اما همین افراد در ماه اکتبر همان سال خواهان انتخابات آزاد، مرزهایی باز و رفاه همگانی شدند. اریش هونکر، رهبر جمهوری دموکراتیک آلمان اما همچنان انعطاف‌ناپذیر بود. گاه‌شمار فروریزی دیوار برلین، نمادهای جنگ سرد اگون خیلی دیر آمد اریش هونکر، رئیس حزب و دولت"جمهوری دموکراتیک آلمان" تا پایان فعالیت سیاسی‌اش، انعطاف‌ناپذیر باقی ماند. او در هجدهم اکتبر از طرف حزب و شورای دولت مجبور به کناره‌گیری شد.

اگون کرنتس بر جای او نشست، اما تلاش‌های او نیز برای حفظ"جمهوری دموکراتیک آلمان" بی‌نتیجه ماند. گاه‌شمار فروریزی دیوار برلین، نمادهای جنگ سرد مردم به ستوه آمده بودند در آغاز نوامبر سال ۱۹۸۹ جنبش اعتراضی به پایتخت رسید. صدها هزار کارگر و دهقان برای اصلاحات علیه دولت تظاهرات می‌کردند. شعار آن‌ها این بود:"از اقدامات قهرآمیز خودداری کنید!" این بزرگ‌ترین تظاهرات در طول چهل سال حکومت"جمهوری دموکراتیک آلمان" بود. گاه‌شمار فروریزی دیوار برلین، نمادهای جنگ سرد خواست اپوزیسیون مشخص‌تر می‌شود تظاهرات در میدان الکساندر در برلین شرقی به صورت زنده از رسانه‌ها پخش می‌شد.

این رویداد شگرف، درماندگی حکومت کرنتس را افزایش داد. خواست‌های اپوزیسیون، بنیادهای اصولی رژیم را هدف قرار داده بود: اپوزیسیون خواستار آزادی سفر، آزادی مطبوعات و آزادی تجمعات بود و این که با"اشتازی" یا دستگاه جاسوسی آلمان شرقی برخورد شود. گاه‌شمار فروریزی دیوار برلین، نمادهای جنگ سرد چندکلمه‌ای که روابط را تغییر داد گونتر شابوفسکی، عضو کمیته مرکزی حزب سوسیالیست متحد آلمان که حزب حاکم در آلمان شرقی بود، بسیار خسته و بدون آمادگی، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «شهروندان جمهوری دموکراتیک آلمان می‌توانند آزادانه به کشورهای غربی سفر کنند.» او در جواب مصرانه خبرنگاری گفت این حکم می‌تواند فوری و"بدون تاخیر" اجرایی شود. خبرگزاری رویترز این خبر تاریخی را ساعت هفت‌و سه دقیقه روز نهم نوامبر ۱۹۸۹ پخش کرد.

گاه‌شمار فروریزی دیوار برلین، نمادهای جنگ سرد پیش به سوی غرب روزهای نهم و دهم نوامبر ۱۹۸۹ رویاها به واقعیت تبدیل شدند. در خلال ۴۸ ساعت صدها هزار شهروند"جمهوری دموکراتیک آلمان"یا آلمان شرقی پیاده، با دوچرخه یا خودروهای"ترابانت" به سوی برلین غربی در جمهوری آلمان فدرال به حرکت درآمدند. گاه‌شمار فروریزی دیوار برلین، نمادهای جنگ سرد اریش میلکه خواستار تفاهم شد چهارروز پس از فروپاشی دیوار برلین اریش میلکه، رئیس اشتازی یا سازمان امنیت"جمهوری دموکراتیک آلمان" که سیاست‌مدار سرسخت کمیته مرکزی حزب حاکم نام گرفته بود، از اعضای پارلمان این کشور خواستار تفاهم شد. این آخرین سخنرانی حقارتبار سیاستمداری بود که دست‌هایش به خون مردم شرق آلمان آلوده بود. .