وحدت آلمان, آلمان شرقی, آلمان غربی, نظرسنجی

وحدت آلمان, آلمان شرقی

سی سال وحدت آلمان؛ ارزیابی‌های متفاوت مردم دو بخش کشور | DW | 07.09.2020

وحدت آلمان؛ یک واقعه و دو دیدگاه. مردم شرق آلمان آن را انقلابی مسالمت‌آمیز می‌دانند که زندگی شخصی بسیاری از آن‌ها را زیر و رو کرده در حالی که زندگی شخصی مردم غرب کشور کم‌تر از آن تأثیر پذیرفته است.

07/09/2020 09:09:00 ب.ظ

وحدت آلمان ؛ یک واقعه و دو دیدگاه. مردم شرق آلمان آن را انقلابی مسالمت‌آمیز می‌دانند که زندگی شخصی بسیاری از آن‌ها را زیر و رو کرده در حالی که زندگی شخصی مردم غرب کشور کم‌تر از آن تأثیر پذیرفته است.

وحدت آلمان ؛ یک واقعه و دو دیدگاه. مردم شرق آلمان آن را انقلابی مسالمت‌آمیز می‌دانند که زندگی شخصی بسیاری از آن‌ها را زیر و رو کرده در حالی که زندگی شخصی مردم غرب کشور کم‌تر از آن تأثیر پذیرفته است.

نتایج این بررسی که روز دوشنبه ۱۷ شهریور (هفتم سپتامبر) در گوترزلوی آلمان منتشر شد نشان می‌دهد که در شرق و غرب آلمان به این واقعه از دیدگاه‌های متفاوتی نگریسته می‌شود.طبق این بررسی که توسط بنیاد"برتلسمان" انجام شده، وحدت دو آلمان برای بخشی از ساکنان شرق این کشور با تغییراتی شدید در زندگی شخصی همراه بود.

کاخ سفید: اسرائیل به عنوان یک کشور مستقل می‌تواند درباره تلافی کردن حمله به کشتی خود تصمیم بگیرد آمریکا به دنبال حمله به نفتکش اسرائیلی: به ایران پاسخ جمعی می‌دهیم المپیک توکیو؛ تیم ملی فوتبال زنان کانادا با پیروزی مقابل آمریکا به فینال رسید - BBC News فارسی

اما در غرب این کشور این تغییرات اجتماعی به‌ندرت بر زندگی شخصی افراد تا به این حد تأثیر گذاشته است.در مجموع ۹۰ درصد پرسش‌شوندگان از شرق و غرب آلمان وحدت دو آلمان را رویدادی بزرگ یا بسیار برزگ در سی سال گذشته ارزیابی کرده‌اند. بحران کرونا در حال حاضر و بحران پناهجویی در سال ۲۰۱۵ در نزد این پرسش‌شوندگان هنوز از اهمیت کمتری برخوردارند.

مطابق این مطالعه تحقیقاتی‌، تأثیر این رویداد بر زندگی مردم شرق آلمان بسیار بیش‌تر بوده است. ۷۴درصد از مردم شرق از وحدت کشورشان تأثیر پذیرفته‌اند در حالی که همین تأثیرپذیری در جمعیت غرب آلمان ۶۱درصد بوده است. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید headtopics.com

کای اونزیکار، کارشناس بنیاد"برتلسمان" با اشاره به نتایج این بررسی، در باره حاصل مصاحبه‌ها و بحث‌های بین‌گروهی و همچنین نظرسنجی انجام‌شده در میان هزار و ۶۰۰ نفر می‌گوید: «وحدت آلمان در شرق این کشور انقلابی مسالمت‌آمیز و حاصل تظاهرات مکرر روزهای دوشنبه تلقی شده که سرانجام به فروپاشی دیوار برلین انجامیده است.»

او ادامه می‌دهد، اما همین رویداد در غرب آلمان به معنای شکست جمهوری دموکراتیک آلمان (آلمان شرقی) در عرصه‌های اقتصادی و سیاسی است که وحدت دو کشور را اجتناب‌ناپذیر کرد.دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیدبه علاوه، احساس غالب در شرق آلمان این است که با وحدت دوباره، بسیاری از اموری که به خوبی در آلمان شرقی می‌چرخید و پیش می‌رفت از دست رفته است. ۸۴درصد از مردم شرق آلمان چنین نظری دارند. آنها گفته‌اند که به هنگام وحدت جامعه مشترکی از دو جامعه ایجاد نشد، بلکه جامعه آلمان شرقی به قبول قوانین و معیارها و ارزش‌های جامعه آلمان غربی سوق یافت و شهروندان شرق آلمان چاره‌ای جز تطبیق خود با شرایط جدید نداشتند. ۸۳ درصد پرسش‌شوندگان شرق آلمان گفته‌اند که پس از وحدت با آنها رفتار متوازن و عادلانه‌ای نشده و ۶۰ درصد هم خود را شهروند درجه دو کشور واحد حس می‌کنند.

پژوهشگران این تحقیق تاکید دارند که مجموعه نطرات پرسش‌شوندگان حاکی از پایان‌نیافتن روند وحدت است، هر چند که به تدریج حس مشترک پیرامون ۴ عنصر زبان، تاریخ، توان و بازدهی اجتماعی و اقتصادی و نیز همبستگی رو به افزایش است و تفاوت‌ها در نسل‌های جدیدتر شهروندان شرق و غرب آلمان هم رو به کاهش است.

گاه‌شمار فروریزی دیوار برلین، نمادهای جنگ سرددیگر کسی از دیوار برلین نمی‌ترسد۴۸ ساعت پس از باز شدن دیوار، ترس و وحشتی که با ساخت این دیوار به وجود آمده بود به پایان رسید. مردم در جلو، پشت و بالای دیوار به جشن و شادمانی پرداختند. بخش‌های غربی و شرقی به هم ملحق شده بودند. headtopics.com

المپیک توکیو؛ کشتی‌گیر کوبایی چهارمین طلای پیاپی را گرفت - BBC News فارسی انتقاد شدید اسرائیل از حضور نماینده اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف رئیسی | DW | 03.08.2021 بازداشت‌شدگان خوزستان؛ نگهداری غیرقانونی در شرایط غیرمجاز

گاه‌شمار فروریزی دیوار برلین، نمادهای جنگ سردپیشینه تاریخیسربازان مجارستان در دوم ماه مه سال ۱۹۸۹ در چندین نقطه شروع به تخریب سیم خاردار موجود میان این کشور و اتریش کردند. این نخستین ارتباط مستقیم در امتداد خط مرزی ایدئولوژیکی میان اروپای شرقی و غربی پس از پایان جنگ دوم جهانی بود.

گاه‌شمار فروریزی دیوار برلین، نمادهای جنگ سردتقلب انتخاباتی سازمان‌یافتهدر هفتم ماه مه سال ۱۹۸۹ شهروندان"جمهوری دموکراتیک آلمان" برای انتخاب شوراهای محلی به پای صندوق‌های رای رفتند. همان‌گونه که انتظار می‌رفت در نتایج انتخابات تقلب شد. هیئت حاکمه بار دیگر می‌خواست اعلام کند که ۹۸ درصد آرا را به دست آورده است. اپوزیسیون و مردم علیه این تقلب اعتراض کردند. تظاهرکنندگان روز پس از انتخابات در شهر لایپزیک به خیابان‌ها ریختند.

گاه‌شمار فروریزی دیوار برلین، نمادهای جنگ سرداعلام پایان دکترین برژنف توسط گورباچفدر ژوئیه ۱۹۸۹ نشست پیمان ورشو در بخارست برگزار شد. گورباچف دکترین برژنف را پایان یافته اعلام کرد. به این ترتیب حق مداخله شوروی سابق در کشورهای"برادر سوسیالیستی" لغو شد. کشورهای عضو پیمان ورشو باید از آن پس خود به امور ملی خود رسیدگی می‌کردند.

گاه‌شمار فروریزی دیوار برلین، نمادهای جنگ سردفرار با هرچه دم دست بودتعطیلات تابستانی شهروندان آلمان شرقی در مجارستان به نقطه عطفی در زندگی بسیاری از آن‌ها تبدیل شد. خانواده‌های بسیاری با ضروری‌ترین وسایل خود از راه‌های باز شده در مرزهای مجارستان خود را به اتریش رساندند. سربازان مرزی فقط نظاره‌گر این عبور مردمی بودند. headtopics.com

گاه‌شمار فروریزی دیوار برلین، نمادهای جنگ سردانبوه مهاجران در سفارت‌خانه‌های آلمان فدرالتابستان سال ۱۹۸۹ برای شهروندان مهاجر"جمهوری دموکراتیک آلمان" شرایط ویژه‌ای برقرار بود. آنها حیاط و ساختمان‌های سفارت‌های جمهوری فدرال آلمان در کشورهای اروپای شرقی را پر کردند. وضعیت بهداشتی در آن‌جا تحمل‌ناپذیر شده بود.

گاه‌شمار فروریزی دیوار برلین، نمادهای جنگ سردخبر سفر فوری به آلمان فدرالهانس دیتریش گِنشر، وزیر خارجه وقت آلمان، در سی‌ام ماه سپتامبر سال ۱۹۸۹ از بالکن سفارت، به هزاران شهروند"جمهوری دموکراتیک آلمان" یا آلمان شرقی، خبر امکان سفر فوری‌شان به آلمان فدرال را اعلام کرد. این لحظه پیش از سقوط دیوار برلین، اوج عاطفی رویدادها بود. گِنشر بعدها از این مراسم به عنوان تکان‌دهنده‌ترین تجربه زندگی‌اش یاد کرد.

لورال هوبارد، نخستین زن تراجنسیتی حاضر در المپیک حذف شد - BBC News فارسی محمدعلی گرایی از بازداشت مخفیانه برای نوید افکاری تا تلاش برای سکوی المپیک شهادت فرمانده تیپ نهم حشد شعبی عراق- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

گاه‌شمار فروریزی دیوار برلین، نمادهای جنگ سرد"ما یک ملت هستیم"شهروندان"جمهوری دموکراتیک آلمان" در چهل‌مین سال تاسیس این کشور با جرأت بیشتری وارد عمل شدند. لایپزیگ به شهر اعتراض‌ها تبدیل شده بود. تظاهرات روزهای دوشنبه به سنت اپوزیسیون تبدیل شد. اگر شمار تظاهرکنندگان در پایان ماه سپتامبر ۸ هزار نفر بود، این تعداد در اواسط ماه اکتبر به ۷۰ هزار نفر رسید و در پایان ماه اکتبر ۳۰۰ هزار نفر علیه هیئت حاکمه با شعار"ما یک ملت هستیم" تظاهرات ‌کردند.

گاه‌شمار فروریزی دیوار برلین، نمادهای جنگ سردقطارهای ویژه در مسیر غربدر آغاز اکتبر، سفارت آلمان فدرال در پراگ بار دیگر مملو از شهروندان"جمهوری دموکراتیک آلمان" شد. در نمایندگی جمهوری آلمان فدرال در ورشو نیز مردم خواهان مسافرت به آلمان غربی بودند. گفت‌وگوهای دیپلماتیک میان آلمان غربی و شرقی در سکوت اما با شدت هرچه تمام‌تر ادامه داشت. سرانجام موافقت شد که بیش از شش‌هزار شهروند"جمهوری دموکراتیک آلمان" سفارت‌خانه‌ها را به مقصد آلمان غربی ترک کنند.

گاه‌شمار فروریزی دیوار برلین، نمادهای جنگ سردیک‌دندگی پس از چهل‌سالفروپاشی درونی"جمهوری دموکراتیک آلمان" یا آلمان شرقی در چهل‌مین سال تاسیس‌اش افزایش یافته بود. در آغاز حرکت‌های اعتراضی، معترضان خواهان اصلاحات بودند، اما همین افراد در ماه اکتبر همان سال خواهان انتخابات آزاد، مرزهایی باز و رفاه همگانی شدند. اریش هونکر، رهبر جمهوری دموکراتیک آلمان اما همچنان انعطاف‌ناپذیر بود.

گاه‌شمار فروریزی دیوار برلین، نمادهای جنگ سرداگون خیلی دیر آمداریش هونکر، رئیس حزب و دولت"جمهوری دموکراتیک آلمان" تا پایان فعالیت سیاسی‌اش، انعطاف‌ناپذیر باقی ماند. او در هجدهم اکتبر از طرف حزب و شورای دولت مجبور به کناره‌گیری شد. اگون کرنتس بر جای او نشست، اما تلاش‌های او نیز برای حفظ"جمهوری دموکراتیک آلمان" بی‌نتیجه ماند.

گاه‌شمار فروریزی دیوار برلین، نمادهای جنگ سردمردم به ستوه آمده بودنددر آغاز نوامبر سال ۱۹۸۹ جنبش اعتراضی به پایتخت رسید. صدها هزار کارگر و دهقان برای اصلاحات علیه دولت تظاهرات می‌کردند. شعار آن‌ها این بود:"از اقدامات قهرآمیز خودداری کنید!" این بزرگ‌ترین تظاهرات در طول چهل سال حکومت"جمهوری دموکراتیک آلمان" بود.

گاه‌شمار فروریزی دیوار برلین، نمادهای جنگ سردخواست اپوزیسیون مشخص‌تر می‌شودتظاهرات در میدان الکساندر در برلین شرقی به صورت زنده از رسانه‌ها پخش می‌شد. این رویداد شگرف، درماندگی حکومت کرنتس را افزایش داد. خواست‌های اپوزیسیون، بنیادهای اصولی رژیم را هدف قرار داده بود: اپوزیسیون خواستار آزادی سفر، آزادی مطبوعات و آزادی تجمعات بود و این که با"اشتازی" یا دستگاه جاسوسی آلمان شرقی برخورد شود.

گاه‌شمار فروریزی دیوار برلین، نمادهای جنگ سردچندکلمه‌ای که روابط را تغییر دادگونتر شابوفسکی، عضو کمیته مرکزی حزب سوسیالیست متحد آلمان که حزب حاکم در آلمان شرقی بود، بسیار خسته و بدون آمادگی، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «شهروندان جمهوری دموکراتیک آلمان می‌توانند آزادانه به کشورهای غربی سفر کنند.» او در جواب مصرانه خبرنگاری گفت این حکم می‌تواند فوری و"بدون تاخیر" اجرایی شود. خبرگزاری رویترز این خبر تاریخی را ساعت هفت‌و سه دقیقه روز نهم نوامبر ۱۹۸۹ پخش کرد.

گاه‌شمار فروریزی دیوار برلین، نمادهای جنگ سردپیش به سوی غربروزهای نهم و دهم نوامبر ۱۹۸۹ رویاها به واقعیت تبدیل شدند. در خلال ۴۸ ساعت صدها هزار شهروند"جمهوری دموکراتیک آلمان"یا آلمان شرقی پیاده، با دوچرخه یا خودروهای"ترابانت" به سوی برلین غربی در جمهوری آلمان فدرال به حرکت درآمدند.

گاه‌شمار فروریزی دیوار برلین، نمادهای جنگ سرداریش میلکه خواستار تفاهم شد ادامه مطلب: DW فارسی »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان: مردم از به خطر انداختن جان فرزندانشان پرهیز کنند

بازگشایی مدارس در ایران با وجود وضعیت بحرانی همه‌گیری کرونا؛ بی‌اعتنایی به هشدارها و اعتراضات مردمصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

گزارش ویدیوئی| روایت تسنیم از اوضاع نامناسب مردم در ‌‌روستاهای دشتیاری/ وقتی ‌‌آب مصرفی مردم با ‌حیوانات یکی می‌شود- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم - Tasnim🎥 روایت تسنیم از اوضاع نامناسب مردم در ‌‌روستاهای دشتیاری وقتی ‌‌آب مصرفی مردم با ‌حیوانات یکی می‌شود سیستان_و_بلوچستان

مردم کوچه بازار احمدی‌نژاد را می‌خواهند

کاخ سفید: پرزیدنت ترامپ از اخراج مردم آمریکا از خانه‌های‌شان در طول همه‌گیری کرونا جلوگیری می‌کندصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

آتش‌سوزی در کالیفرنیا: نجات مردم با هلیکوپتر - BBC News فارسیآتش سوزی در بیش از ۴۵ هزار هکتار از جنگل‌های کالیفرنیا باعث شد که بیش از دویست نفر از کسانی که در آنجا مشغول به گردش بودند با هلی‌کوپتر نجات داده شوند.