سینمای ایران به اندیشه ورزی انقلابی و جوان‌سازی نیاز دارد/باید پایبند فراخوان جشنواره‌ها باشیم

30/07/1400 10:36:00 ب.ظ

رییس سازمان سینمایی: سینمای ایران به اندیشه ورزی انقلابی و جوان‌سازی نیاز دارد

رییس سازمان سینمایی: سینمای ایران به اندیشه ورزی انقلابی و جوان‌سازی نیاز دارد

محمد خزاعی، رییس سازمان سینمایی با حضور در پردیس سینمایی «ایران مال» و در بازدید از سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران گفت: وقتی جشنواره‌ای با تکثر انواع داریم، مجبور به ریزش برخی فیلم‌ها هستیم، تخصص اصلی من برگزاری جشنواره‌هاست. معمولا پارامترها در جشنواره‌ها وجود دارد. وقتی فراخوان موضوعی اعلام شده باید پایبند آن موضوع باشیم.

وی در حاشیه این بازدید گفت: جشنواره فیلم کوتاه تهران همیشه در همه دوره‌هایی که برگزار شده، جنب‌وجوش بسیار خاصی داشته و آینده سینمای ایران است و خیلی از فیلمسازان ما از این طریق وارد سینمای بلند و بدنه شده اند.وی ادامه داد: پروسه فیلمسازی قبلا این‌گونه بود که فیلمسازان جوان در شهرستان‌ها دوره می‌دیدند، فیلم کوتاه خود را می‌ساختند و بعد برای ساخت فیلم بلند آماده می‌شدند. امروز فیلم کوتاه بسیار رشد کرده است و می‌بینید که به صورت حرفه‌ای به این مقوله پرداخته می‌شود. معمولا فیلم‌های کوتاه به دلیل جنس خاصی که دارند، پویا، تجربه‌گرا و پیشرو هستند و یکی از خصوصیات فیلمسازی کوتاه، روبه‌رو شدن با اتفاقات تازه و نو است. همین شور و حرارت و اعتراض‌ها و حتی فریاد باعث می‌شود که جنس جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران متفاوت از جشنواره‌های دیگر باشد.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایسنا »

تروما و جامعه‌ای که در اضطراب زندگی می‌کند

رئیس کمیته پیشگیری از خودکشی انجمن علمی روانپزشکان ایران در گفت‌وگویی به تشریح روحی و روانی جامعه در اعتراضات اخیر پرداخته است. ادامه مطلب >>

'قهرمان' فرهادی، نماینده سینمای ایران در رقابت‌های اسکار ۲۰۲۲ | DW | 21.10.2021از بین سه فیلم سینمایی، فیلم 'قهرمان' اصغر فرهادی به عنوان نماینده ایران در رقابت‌های اسکار ۲۰۲۲ معرفی شد. فرهادی تاکنون دو بار موفق به دریافت این جایزه مهم سینمایی شده است. کونِ لغش

فیلم «قهرمان» به کارگردانی «اصغر فرهادی» نماینده ایران در اسکار ۲۰۲۲ شدهیات معرفی نماینده سینمای ایران به مراسم سالانه آکادمی اسکار، فیلم «قهرمان» به کارگردانی «اصغر فرهادی» را به عنوان نماینده سینمای ایران در اسکار ۲۰۲۲ انتخاب کرد.

کارشناسان فرانسوی: بی‌نیازی کشور به نیروگاههای هسته‌ای کاملا امکان‌پذیر استنیروگاه‌های هسته‌ای هم‌اکنون ۷۰ درصد از نیاز فرانسه به انرژی را تامین می‌کنند و این کشور بیشترین وابستگی را به این نوع از انرژی در سطح جهان دارد.

رئیس کمیسیون آموزش مجلس: رتبه‌بندی معلمان بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان بار مالی دارد🔺رئیس کمیسیون آموزش مجلس: رتبه‌بندی معلمان بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان بار مالی دارد لایحه رتبه‌بندی معلمان روز چهارشنبه پس از بررسی در صحن علنی مجلس، برای اصلاح دوباره در عناوین تقسیم‌بندی آموزگاران به کمیسیون آموزش بازگردانده و اصلاح شد.

زاخارووا: ایران و آذربایجان مشکلات را با روش‌های دیپلماتیک حل کنندسخنگوی وزارت خارجه روسیه در کنفرانسی خبری بیان کرد که ایران و آذربایجان باید تنها از روش‌های سیاسی و دیپلماتیک مشکلات خود را حل کنند. کدخدا ایران را به خویشتن داری دعوت میکند تا کار از کار بگذره ترکیه اذربایجان یاغی شدن

متحول کردن کشاورزی و رونق گردشگری از برنامه‌های دولت برای استان اردبیل استرئیس جمهور گفت: باید به استان اردبیل توجه شود و صنایع تبدیلی و چرخه ارزش افزوده را دنبال کرد که اینها از برنامه های دولت است. راستی اسم اون دختر بچه چی بود؟!🤔🤣 ول گردی با کدوم آب

به گزارش ایسنا، محمد خزاعی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس سازمان سینمایی و یزدان عشیری مشاور رئیس سازمان سینمایی و مدیرکل روابط عمومی سینمایی در چهارمین روز برگزاری سی و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران از این رویداد بازدید کردند.فرهنگ و هنر "قهرمان" فرهادی، نماینده سینمای ایران در رقابت‌های اسکار ۲۰۲۲ از بین سه فیلم سینمایی، فیلم"قهرمان" اصغر فرهادی به عنوان نماینده ایران در رقابت‌های اسکار ۲۰۲۲ معرفی شد.رائد فریدزاده، دبیر و سخنگوی هیات معرفی فیلم ایرانی به اسکار روز پنجشنبه اعلام کرد که اعضای این هیات پس از بررسی ۴۴ فیلم اکران شده ایرانی، سه فیلم «دشت خاموش»، «بندربند» و «قهرمان» واجد شرایط تشخیص دادند که پس از طی مراحل بازبینی و بررسی تخصصی فیلم‌ها، رای‌گیری و تجمیع نظرات صورت گرفته که در نتیجه آن فیلم قهرمان به کارگردانی اصغر فرهادی به عنوان گزینه نهایی انتخاب شد.Aa گروهی از کارشناسان در فرانسه اعلام کردند که امکان تعطیلی نیروگاه‌های هسته‌ای این کشور در صورت مقابله با اتلاف انرژی و سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر وجود دارد.

وی در حاشیه این بازدید گفت: جشنواره فیلم کوتاه تهران همیشه در همه دوره‌هایی که برگزار شده، جنب‌وجوش بسیار خاصی داشته و آینده سینمای ایران است و خیلی از فیلمسازان ما از این طریق وارد سینمای بلند و بدنه شده اند. وی ادامه داد: پروسه فیلمسازی قبلا این‌گونه بود که فیلمسازان جوان در شهرستان‌ها دوره می‌دیدند، فیلم کوتاه خود را می‌ساختند و بعد برای ساخت فیلم بلند آماده می‌شدند. صحنه ای از فیلم قهرمان هیات معرفی نماینده سینمای ایران به مراسم اسکار پس از بحث و تبادل نظر در باره ده‌ها فیلم سینمایی، سه فیلم را برای معرفی به آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک آمریکا در نظر گرفتند و در نهایت فیلم"قهرمان" به کارگردانی اصغر فرهادی را به عنوان نماینده سینمای ایران برای معرفی به آکادمی اسکار ۲۰۲۲ انتخاب کردند. امروز فیلم کوتاه بسیار رشد کرده است و می‌بینید که به صورت حرفه‌ای به این مقوله پرداخته می‌شود. آقای فرهادی در سال ۲۰۱۲ برنده جایزه‌ اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان برای فیلم جدایی نادر از سیمین شد. معمولا فیلم‌های کوتاه به دلیل جنس خاصی که دارند، پویا، تجربه‌گرا و پیشرو هستند و یکی از خصوصیات فیلمسازی کوتاه، روبه‌رو شدن با اتفاقات تازه و نو است.» این ۳ فیلم،"بندربند"، به کارگردانی منیژه حکمت،"دشت خاموش"، ساخته احمد بهرامی و"قهرمان"، اثر اصغر بودند. همین شور و حرارت و اعتراض‌ها و حتی فریاد باعث می‌شود که جنس جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران متفاوت از جشنواره‌های دیگر باشد. به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید کارشناسان «نگاوات» توصیه کرده‌اند که سطح نوسازی ساختمان‌ها از ۳۰ هزار مورد در سال تا سال ۲۰۳۰ میلادی به ۸۰۰ هزار مورد برسد.

وی تصریح کرد: سینمای ایران بیش از همیشه به اندیشه ورزی انقلابی و جوان سازی نیاز دارد و بستر فیلم کوتاه بهترین رویشگاه و خاستگاه این تحول است. فیلم قهرمان تیرماه امسال برنده جایزه بزرگ هیأت داوران جشنواره کن شد. خزاعی درباره یکی شدن و زنجیره وار شدن «بنیاد سینمایی فارابی» و «انجمن سینمای جوانان ایران» نیز گفت: این قضیه به معنای ادغام این سازمان‌ها نیست. بلکه همه سازمان‌های سینمایی مثل «بنیاد سینمایی فارابی»، «انجمن سینمای جوانان ایران» و «مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی» به یک چرخه تبدیل می‌شوند. فرش قرمز کن؛ نمایش"قهرمان" در گراند لومیر "قهرمان" نهمین فیلم بلند فرهادی است. معنایش این است که فیلمسازی که تحصیلات خود را تمام کرده است، برای ساخت آثارش نیاز به حمایت دارد. چرخه‌ای که تعریف می‌کنند به این فیلمسازها کمک می‌کند و ادامه دهنده مسیر هم می‌شود. فرش قرمز کن؛ نمایش"قهرمان" در گراند لومیر جشنواره فیلم کن سال گذشته به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا لغو شد اما امسال به خلاف اسکار و گلدن گلوب به صورت حضوری برگزار می‌شود. دولت فرانسه در نظر دارد تا سال ۲۰۳۵ میلادی سهم نیروگاه‌های هسته‌ای را در تامین انرژی به ۵۰ درصد کاهش دهد.

وی افزود: شاید از این پس دوستان ما به تماشای آثار بنشینند و استعدادها را شناسایی کنند. همه بخش های سازمان‌های سینمایی مکمل هم خواهند بود و سیاستی مشترک خواهند داشت. سناریوی فیلم را خود فرهادی نوشته است. البته بودجه بحث جدایی به حساب می‌آید و هر کدام از این ارگان‌ها وظیفه خود را به تنهایی انجام می‌دهند. خیلی از فیلم‌سازها در حوزه های مختلف اعم از مستند یا فیلم کوتاه آثار خودشان را ارائه می‌دهند. عوامل فیلم قهرمان روی فرش قرمز. اما استعدادهایی هم هستند که می‌خواهند خودشان را در عرصه فیلم داستانی بلند محک بزنند؛ این‌گونه شرایطی برایشان فراهم می‌شود تا از «بنیاد سینمایی فارابی» حمایت دریافت کنند.

در جلساتی که خواهیم داشت همه مدیران استعدادهای جدید خود را برای حمایت معرفی می‌کنند.. خزاعی درباره وضعیت اکران فیلم کوتاه بیان کرد: طبیعتاً فیلم کوتاه در تمام دنیا اقتصادی بر اساس حمایتی که از آن می‌شود، دارد. این به معنای این نیست اگر موفق باشیم فیلم کوتاه را اکران کنیم صد در صد به این جمع‌بندی برسیم که می‌تواند به اقتصادش کمک کننده باشد. فیلمی پر از دستاورد؛ برندۀ اسکار بهترین فیلم خارجی زبان و بهترین فیلم خارجی گلدن گلوب در سال ۲۰۱۲ و برنده خرس طلایی جشنواره برلین در سال ۲۰۱۱. یک زمانی سینمایی مختص اکران فیلم‌های کوتاه طراحی شده بود، تنها محل عرضه جشنواره نبود، در برنامه‌هایی که برای مجموعه‌هایی تابع سازمان سینمایی می‌نویسیم تغییر و تحولات در ساختار خواهیم داشت. وی درباره برخی گلایه های فیلمسازان در این دوره بیان کرد: در این دوره من بیشتر در جریان کارها بودم و چند اثر را آقای موسوی به من نشان داند تا در جریان کلیت فیلم‌ها قرار بگیرم، من فیلم‌ها را دیدم و لذت بردم و واقعا فیلم‌های خوبی هستند. رحیم طی دو روز مرخصی تقلا می‌کند پولی دست و پا کند تا رضایت شاکی جلب شود اما به کیف پر از پولی که دوست دخترش پیدا کرده، دست نمی‌زند.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: آقای موسوی خودش درباره اعتراضات به من زنگ زد، من هم تلفنی با چند نفر از معترضان صحبت کردم و به آنها گفتم صدای شما را شنیدم، اینطور نبود که فیلمسازان اعتراض کنند و ما بی خیال باشیم حتی با آقای موسوی جلسه‌ای داشتیم تا ببینیم می‌توانیم راهکاری داشته باشیم تا بعضی از آثار را در جشنواره داشته باشیم یا نه، ولی امکانپذیر نبود، من نام این اعتراضات را شور جوانی نام می‌گذارم. من هم وقتی فیلمسازی کوتاه می‌کردم و فیلمم در جشنواره‌ای پذیرفته نمی‌شد، اعتراض می‌کردم.. این اعتراضات محترم است، حتی آقای موسوی در دو سه نوبت پیگیر بودند تا ببینیم چه کار می‌شود برای آنها  کرد. وی ادامه داد: وقتی جشنواره‌ای با تکثر انواع داریم، مجبور به ریزش برخی فیلم‌ها هستیم، تخصص اصلی من برگزاری جشنواره‌هاست و در جریان این امور هستم.. معمولا پارامترها و شاخص ها در همه جشنواره‌ها وجود دارد.

وقتی فراخوان موضوعی اعلام شده باید پایبند آن موضوع باشیم. فرهادی در مراسم فرش قرمز کن گفت: «هر فیلم کشف جدیدی است و زوایایی را که شاید در فیلم‌های دیگر به آن کمتر پرداخته شده برجسته می‌کند. اگر موضوع آزاد بود می‌شد این موضوعات را گفت ولی همه جشنواره‌ها سیاست‌هایی دارند. به نظرم آقای موسوی ساختارشکنی و  فراخوان را طبق موضوع طراحی کرد. حق پخش فیلم در آمریکا در انحصار آمازون استودیوز است و فروش بین‌المللی آن با کمپانی فرانسوی"ممنتو پیکچرز". با این حال به نظرم جوانی به همین جنب و جوش ها و اعتراضات است. رییس سازمان سینمایی درباره تغییر مدیریت ها در بخش های مختلف گفت: یک تغییر برای آقای تابش رخ داد، درباره آقای سیدصادق موسوی نمی‌دانم، ایشان از مدیران موفق در سال‌های سال بوده‌اند، تجارب خوبی کسب کرده‌اند، همین الان چند وزارتخانه به دنبال ایشان هستند حتی نامه درخواستشان را به من زده‌اند. حق اکران فیلم در هلند و بلژیک را کمپانی سینه‌ارت خریده است.

به عنوان کسی که کار کرده و تجربه کسب کرده تمایل داریم در کنارمان باشند. اما به نظر و خواسته خودشان بستگی دارد. ماله‌گی در ساخت سه فیلم آخر فرهادی با او همکاری کرده است. به گزارش ستاد خبری سی‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، سی وهشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران تا ۲ آبان ۱۴۰۰ (۱۹ تا ۲۴ اکتبر ۲۰۲۱) در حال برگزاری است. این رویداد برای اولین‌بار در تاریخ سینمای ایران واجد شرایط تایید آکادمی اسکار شناخته و معرفی شده است. علاوه بر فرهادی، سه فیلمساز دیگری ایرانی نیز در کن حضور دارند: جعفر پناهی - پناه پناهی و محمدرضا میقانی. انتهای پیام .