سیل لرستان به روایت ساکنان: دوباره خانه خراب شدیم

27/02/2020 11:54:00 ب.ظ

سیل

سه شنبه ششم اسفند ۱۳۹۸ باز هم بارش شدید باران در لرستان باعث بروز سیل در این استان و قطع برق ۳۷ روستا و آب آشامیدنی سه روستا شد. راه ارتباطی بیش از ۱۰۰ روستا در استان لرستان هم در اثر سیل اخیر قطع شده است. اخبار_ایران شهروندخبرنگاری

این را «فریبا»، یکی از ساکنان «پل‌دختر» می‌گوید.سه شنبه ششم اسفند ۱۳۹۸ باز هم بارش شدید باران در لرستان باعث بروز سیل در این استان و قطع برق ۳۷ روستا و آب آشامیدنی سه روستا شد. راه ارتباطی بیش از ۱۰۰ روستا در استان لرستان هم در اثر سیل اخیر قطع شده است.

فریبا می‌گوید: «مردم روستاها به خاطر شدت افزایش حجم آب، به بالای پشت‌بام‌ها رفته بودند اما رسانه‌ها آن‌قدر درگیر ویروس کرونا بودند که صدای مردم روستاهای لرستان را نشنیدند.»شهرهای معمولان، پل‌دختر و خرم‌آباد مراکز اصلی سیل هستند. سه کانون اصلی این بحران، شهرن نورآباد و شهرها و روستاهای در مسیر دو رودخانه «کشکان» و «تیره» درود بودند.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

خروش غیرت دینی مردم زنجان / پایتخت شور و شعور حسینی یکصدا لبیک یا خامنه‌ای را فریاد زدند + تصاویر- اخبار زنجان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

خسارت سیل به راه‌های لرستان بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد پیش‌بینی می‌شودمعاون سازمان راهداری کشور گفت: خسارت وارد شده سیل چند روز اخیر به راه‌های لرستان بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد تومان پیش بینی می‌شود. خبر گزاری هسی مثلا 500 میلیارد چی؟ قرون؟ ریال؟ دلار؟ اونس طلا؟بشکه نفت اتحادیه اروپا؟ اینم رو خسارتهای قبلی انباشته میشه. تا ج.ا.هست همینه. بیت_المال

آسیب سیل به حدود 100 کیلومتر راه در ایلام/ خسارت به صدها واحد مسکونیمدیرکل بحران استانداری ایلام گفـت: هنوز خسارت‌های سیل 48 ساعت گذشته به طور کامل احصاء نشده اما به 100 کیلومتر راه و صدها واحد مسکونی و مزارع کشاورزی خسارت وارد شده است. یه وقت پیش خودتون فکر نکنید این سیل های اخیر به خاطر لای روبی نکردن مسیر رودخانه هاست . توطئه دژمنان عسلام

سیل راه ارتباطی بیش از 100 روستا در لرستان را قطع کرد

سیل و طوفان در بخش‌های مختلف ایران؛ تخریب چند پل‌ در لرستانبارش‌های شدید باران و برف در ایران مشکلات بسیاری را برای مردم پدید آورده است. بارش شدید باران در خرم آباد باعث شده سطح آب رودخانه «خرم رود» بالا آمده و در مرز طغیان قرار گرفته است.

جاری شدن دوباره سیل در ایران| راه ارتباطی ۱۷۴ روستا در لرستان قطع شد🔺جاری شدن دوباره سیل در ایران| راه ارتباطی ۱۷۴ روستا در لرستان قطع شد ⚡️در پی سیل اب دوباره در شهرهای مختلف ایران، راه‌های ارتباطی ۵۴ روستا در معمولان، پلدختر و ۱۲۰ روستا در الیگودرز لرستان قطع شده و بخش‌هایی از جاده پلدختر خرم آباد نیز زیر آب رفته است.

سیل در لرستان؛ قطع راه ارتباطی صدها روستا | DW | 26.02.2020به گفته معاون استاندار لرستان بر اثر سیل و طغیان رودخانه‌ها راه ارتباطی حدود ۳۵۰ روستا قطع شده است. او می‌گوید آسیب سیل در شهرستان‌های دلفان، کوهدشت، پلدختر و الیگودرز بیشتر ار دیگر مناطق استان بوده است. ما دلفان هستیم و از نزدیک شاهد سیل بودیم. خیلی شرایط بدیه. ویروس کرونا و سیل با هم اومدن همه مردم وحشت زده ایم و دلهره داریم

«آب تقریبا فروکش کرده اما هنوز راه‌های ارتباطی روستاهای زیادی قطع است.خداداد مقبلی در گفت‌وگو با ایسنا،  اظهار کرد: همانگونه که قبلا پیش‌بینی شده بود بارش باران در لرستان از ظهر روز دوشنبه آغاز و دیروز و شب گذشته شدت بارش‌ها افزایش پیدا کرد.«سعیدرضا کریمیان» در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه هنوز میزان ریالی خسارت‌های بارندگی 48 ساعت گذشته،  جمع‌بندی نشده است، اظهار کرد: حدود 100 کیلومتر از راه‌های مواصلاتی استان به دلیل رانش زمین آسیب دیده‌اند و چند دهنه پل نیز تخریب شده است.بارش شدید باران و وقوع سیل راه ارتباطی بیش از 100 روستا در استان لرستان ایران را قطع کرد.

» این را «فریبا»، یکی از ساکنان «پل‌دختر» می‌گوید. سه شنبه ششم اسفند ۱۳۹۸ باز هم بارش شدید باران در لرستان باعث بروز سیل در این استان و قطع برق ۳۷ روستا و آب آشامیدنی سه روستا شد. مقبلی با بیان اینکه سطح آب رودخانه کشکان بسیار بالاست،  افزود: متاسفانه سیلاب در رودخانه کشکان منجر به تخریب پل‌های موجود در مسیر رودخانه شد. راه ارتباطی بیش از ۱۰۰ روستا در استان لرستان هم در اثر سیل اخیر قطع شده است. انتهای پیام. فریبا می‌گوید: «مردم روستاها به خاطر شدت افزایش حجم آب، به بالای پشت‌بام‌ها رفته بودند اما رسانه‌ها آن‌قدر درگیر ویروس کرونا بودند که صدای مردم روستاهای لرستان را نشنیدند. معاون سازمان راهداری کشور افزود:  با اطلاع رسانی در لرستان ۴۰۰ نفر  راهدار در قالب ۴۰ اکیپ راهداری  با ۲۸۸ دستگاه  مستقر کردیم و آنان توانستند به موقع راههایی که بدلیل بارش،  رانش و ریزش مسدود شده بودند را بازگشایی کنند.» شهرهای معمولان، پل‌دختر و خرم‌آباد مراکز اصلی سیل هستند. میانگین بارش‌ها تا صبح امروز 104 میلی متر گزارش شده که بیشترین بارش با 145 میلی متر در نورآباد و کمترین بارش با 70 میلی متر در پلدختر ثبت شده است.

سه کانون اصلی این بحران، شهرن نورآباد و شهرها و روستاهای در مسیر دو رودخانه «کشکان» و «تیره» درود بودند. مقبلی عنوان کرد:  با امکانات و ماشین ‌آلات راهداری خوشبختانه  بیش از ۹۵ درصد از ریزش‌ها را رفع کردیم. «حسین»، از اهالی درود می‌گوید: «همه می‌دانستند قرار است باران شدید بیاید و در لرستان و ایلام تبدیل به سیل شود اما کاری نکردند. هیچ غیرمنتظره نبود اما بازهم مردم بسیاری از روستاهای لرستان خسارت دیده و، خانه خراب شده‌اند و راه به جایی ندارند. مقبلی با بیان اینکه در مجموع ۲۴۳راه روستایی استان قطع شده است،  گفت: با امکاناتی که در استان داریم منتظریم برخی ازمسیرها با فروکش آب بازگشایی شوند.» «کاوه مدنی»، معاون سابق سازمان محیط زیست ایران روز شنبه چهارم اسفند، یعنی سه روز پیش از وقوع سیل لرستان در صفحه توییترش نوشت: «با توجه به توافق مدل‌های پیش‌بینی، سامانه بارشی که فردا از غرب کشور وارد می‌شود، بارش زیادی به همراه خواهد داشت. احتمال وقوع آب گرفتگی، طغیان رودخانه‌ها و #سیل در لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، خوزستان، کرمانشاه و کردستان بالا است. معاون سازمان راهداری کشور ادامه داد اعتبارات  در شهریور ماه ابلاغ شد و با توجه به اینکه مسیر ها  نیاز به انجام مطالعات داشت و مسیر پلدختر خرم آباد کامل بازسازی شد  وآسفالت مجدد انجام شد اما با توجه به قرارگیری  جاده در کنار رودخانه  دیواره حفاظتی تخریب شد و ساخت دیواره‌های حفاظتی زمانبر است تا بتوانیم جاده  را در مقابل سیلاب‌ها ایمن کنیم.

» با این حال، مسوولان هیچ تمهیداتی برای جلوگیری از این واقعه نیاندیشیدند. منزل حسین در نزدیکی خیابان «سپاه» در شهر درود است. انتهای پیام. او می‌گوید: «در خانه تا ساق پا در آب بودیم. چند ساعت زحمت کشیدیم تا آب را خارج کردیم اما همه خانه از بین رفته است.» او تاکید می‌کند که بیشتر از خودشان، نگران وضعیت روستاها است: «رانش زمین به شدت شدید بوده و راه ارتباطی یک سری از روستاها مثل پشت علیا، به طور کامل قطع شده است.

» فریبا هم مثل حسین نگران روستاها است: «خبر دارم که خانه‌های روستای کوتول عزیزخان صد در صد تخریب شده‌اند و هیچ کمکی هم به آن‌ها نرسیده است. چون راه‌ها تخریب شده و ارتباط روستاها قطع است.» کوتول عزیزخان یک روستا از توابع بخش مرکزی شهرستان کوهدشت استان لرستان است. فریبا می‌گوید: «من اسم این روستا را به یاد دارم اما مطمئنم روستاهای دیگری هم تخریب شده‌اند. مردم معلوم نیست در چه وضعیتی زندگی می‌گذرانند.

» کمی مکث می‌کند و می‌گوید: «اصلا کاری به نظام و مسوولان ندارم، آن‌ها حداقل  ۱۰ سال است که با زبان واضح و رسا دارند به ما می‌گویند مردم دغدغهٔ ما نیستند، چرا خودمان کاری نکردیم؟ خاک برسر من، مثلا درس خوانده و دانشگاه رفته‌‌ام، ۱۱ ماه وقت داشتیم که با کمک هم دیوار ساحلی را تمام کنیم و نکردیم. فرصت داشتیم حریم رودخانه را سامان دهیم و ندادیم. از دست خودم خیلی عصبانی هستم چرا ما باز بعد از ۴۰ سال، گول مسوولان را می‌خوریم؟! چرا فکر می‌کنیم دل‌شان برای ما می‌سوزد؟! چرا فکر می‌کنیم قرار است برای ما کاری بکنند؟!» اشاره فریبا به سیل لرستان در نوروز ۱۳۹۸ است که خسارات زیادی بر جای گذاشت و شهرها و روستاهای زیادی را تخریب کرد. تاسیات زیر بنایی و راه‌های زیادی هم از بین رفتند. برآوردهای اولیه سیل نوروز نشان می‌داد که نزدیک چهار هزار خانه و ۷۲ هزار واحد مسکونی خسارت دیدند.

پس از فروکش کردن سیل، تصاویر گل گرفتگی خانه‌ها از شهرها و روستاهای لرستان در شبکه‌های مجازی منتشر شده است. لایه‌های گل و لای به اتاق‌ها خواب، آشپزخانه‌ها، حمام‌ها و دست‌شویی‌ها رسیده بودند. حسین می‌گوید: «این بار هم همین‌طور خواهد شد. دوباره مردم خانه خراب شدند.» آب دهانش را قورت می‌دهد و حرفش را این‌طور ادامه می‌دهد: «رفتار حکومت، ذهنیت من را نسبت به بلایای طبیعی تغییر داده است.

حالا در تعریف بلایای طبیعی، این طور فکر می‌کنم؛ بلای طبیعی، بلایی است که به صورت طبیعی در اثر اهمال، سوء مدیریت و بی‌اهمیتی مسوولان بر سر مردم یک کشور آوار می‌شود. فاصله دو سیل در استان لرستان فقط ۱۱ماه است. ۱۱ ماه فرصت کمی برای تقویت و ترمیم زیر ساخت‌ها است؟! آیا مسوولان امر فکر می‌کردند دیگر سیلی نخواهد آمد؟ دیگر در این منطقه شدت بارش نخواهیم داشت؟ کوچک‌ترین کار زیر بنایی انجام نشده است. پل روستای چم شهرستان معمولان که بعد از سیل فروردین ماه ساخته شده بود، مجددا تخریب شد. این یعنی چه؟» درمیان شهرهای سیل زده لرستان، شهرستان معمولان وخیم‌ترین وضعیت را دارد و آب و گاز آن قطع شده است؛ درست در شبی که رودخانه کشکان طغیان کرده است و باران به شدت می‌بارد.

رودخانه کشکان سیل خیزترین رودخانه استان لرستان است و سرچشمه اصلی رودخانه «کرخه» به شمار می‌رود. چند ساعت پیش «فیروز خدایی»، سرپرست شرکت گاز شهرستان معمولان از وصل شدن گاز خبر داد. با این حال، بسیاری از منازل این شهرستان و روستاهای اطراف دچار آب‌گرفتگی و تخریب شده‌اند. «احمدرضا» اهل استان گلستان است و می‌خواهد برای کمک به سیل زدگان، به لرستان سفر کند. او کنسرو و پتو تهیه کرده و راهی شده است: «عید که استان گلستان سیل آمد، خیلی‌ها از سراسر ایران به گلستان آمدند تا به داد ما برسند.

در این چند روزه با هر کس که صحبت کردم، از کم کاری و اهمال مسوولان می‌گفتند؛ از این که اگر کارهای زیربنایی برای ترمیم و ساخت روستاها و شهرها به درستی انجام می‌شد، امروز بعد از ۱۱ ماه شاهد وقوع دوباره سیل نبودیم و من با خودم فکر می‌کردم خیلی وقت‌ها بعضی از کارهای همین به اصطلاح مسوولان باعث بروز سیل شده است؛ مثلا در استان خود ما گلستان، یکی از پررنگ‌ترین دلایل سیل فروردین امسال، قطع بی‌رویه درختان در جنگل‌ها بوده است. یا وقوع سیل در منطقهٔ دروازه قرآن شیراز به دلیل مسدود کردن راه آب قدیمی در کنار دروازه قرآن بوده است.» او چند ثانیه سکوت می‌کند و می‌گوید: «کاش هیچ کاری نکنند. باز فکر می‌کنم ضررش کم‌تر است.» .