سیاست خارجی ایران در دوره رئیسی به چه سمتی خواهد رفت؟

08/04/1400 12:10:00 ب.ظ

ویژه I سیاست خارجی ایران در دوره رئیسی به چه سمتی خواهد رفت؟

گمانه‌زنی‌ها و اظهارات ضد و نقیض درباره آینده سیاست خارجی ایران با توجه به درهم‌پیچیدگی آن به رابطه با آمریکا، برجام، تحریم‌ها و همچنین روی کار آمدن بایدن و رئیسی افزایش یافته است. - خبرگزاری آناتولی 29.06.

2021 استانبول/ خبرگزاری آناتولی آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در ایام منتهی به انتخابات اخیر این کشور و همچنین در واکنش به انتقاد محمدجواد ظریف از دخالت نظامیان یا «میدان» در روند دیپلماسی تاکید کرد دولت و وزارت امور خارجه نقشی اساسی در سیاست خارجی و مسائل مربوط به آن مانند برجام، تحولات منطقه و غیره ندارند و تصمیم‌گیری در این حوزه توسط نهادهای بالادستی صورت می‌گیرد.

از دیدگاه بسیاری از کارشناسان، دلایلی؛ مانند موضع جدی آیت‌الله خامنه‌ای، پیروزی سید ابراهیم رئیسی در انتخابات مذکور، تاکید تیم دیپلماسی کاخ سفید بر اهمیت مذاکره با تهران، تغییر رویکرد منتقدان سنتی برجام مانند سپاه و مجلس و اصولگرایان و حمایت آنها از تیم دیپلماسی باعث خواهد شد تا احیای این توافق و لغو تحریم‌ها با سرعت بیشتری تحقق یابد.

از سوی دیگر، کسانی نیز برآنند حسن روحانی و محمدجواد ظریف که برجام را مهم‌ترین دستاورد سیاسی خود می‌دانند، نتوانسته‌اند از مزایای آن استفاده کنند. بنابراین احتمال موفقیت رئیسی و اصولگرایان که همواره منتقد این توافق بوده‌اند، زیاد نیست.

ادامه مطلب:
خبرگزاری آناتولی »
Loading news...
Failed to load news.

رئیسی: پیشرفت موشکی کشور با تهدید دشمن متوقف نخواهد شد

رئیس جمهوری گفت: صنایع دفاعی و موشکی در ایران بومی شده است و وارداتی نیست. ادامه مطلب >>

حدادعادل: رئیسی حرف خامنه‌ای را می‌پذیرد و به آن عمل می‌کند | DW | 27.06.2021رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب خدا را شکر می‌کند که رئیس جمهور آینده کسی است که حرف خامنه‌ای را 'می‌فهمد و می‌پذیرد'. پدر عروس خامنه‌ای می‌گوید در '۴ دولت ۸ ساله' گذشته چنین احساسی نداشته است. سلام دست بوس فرح جان شب درازست و قلندر بیدار خدا را شکر! حداد تو فضا بود حین مصاحبه. خیلی شاد و شنگوله. نمیدونم چرا؟؟؟ 4 دولت 4 ساله می شود 16 سال!

محکومیت یک زندانی به اعدام در آستانه وداع ابراهیم رئیسی با قوه قضاییه

بازگشت ترامپ به صحنه سخنرانی و سیاست | DW | 27.06.2021دونالد ترامپ در جمع هوادارانش در اوهایو و در میان شعارهایی چون 'نجات آمریکا'، بار دیگر تکرار کرد که در انتخابات ماه نوامبر تقلب صورت گرفته و از حاضران خواست برای بازگرداندن اکثریت جمهوریخواهان در کنگره تلاش کنند. ترامپ غلط کرد!😇 همه خوابب هایی که دیده بودید برای ایران تو سال ۸۸ برای خودتون تعبیر شد. اینم ندا آقا سلطان آمریکایی انتخابات درافغانستان وامریکا با تقلب کاری انجام شد.

فرصت‌طلبان در تلاشند با نفوذ به بدنه دولت رئیسی به اهداف ناپاک خود برسند/ مردم توپ را به زمین مدعیان اداره امور کشور انداختندنماینده مردم تهران در نطق خود در صحن علنی مجلس با اشاره به تلاش برخی برای نفوذ در دولت رئیسی، خطاب به روحانی تاکید کرد: شما و اسلاف غیر مقبول خود که حتی برای به ظاهر خدمت مردم نتوانستند رای تاییدیه نظام را بگیرند در برابر ملت ایران و افکار عمومی محاکمه خواهید شد.

حملات هوایی آمریکا به مرز عراق و سوریه؛ پنج شبه‌نظامی نزدیک به ایران کشته شدندایالات متحده آمریکا اعلام کرده که این عملیات را در واکنش به حملات اخیر پهپادی به مواضع خود در خاک عراق انجام داده است. منافقین،معاندین خصوصا بیغیرتهای حقیر و بیشرف داخلی که از شکست کشورمون و غلط زیادی آمریکا خوشحال شدن:گروههای مقاومت عراقی اعلام کردن که از این به بعد پرنده های آمریکائی رو خواهیم زد.حالا برید ببینید چه خاکی باید تو سرتون بریزید چون از این به بعد دیگه آبرو واسه شوهرننه تون نمی مونه

بایدن: هرگز به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته‌‌ای را نخواهم داددولت جدید اسرائیل نیز در بدو تشکیل از تهدید‌های هسته‌ای ایران به عنوان نخستین نگرانی‌های امنیتی خود یاد کرده و یادآور شده بود که موضع کشورش در قبال تهران نسبت به گذشته هیچ تغییری نکرده است. دنیا بگا رفت ول کنید هسته ای رو If the benefits of money are involved and your pocket is profitable, then this statement will work again