سیاست‌های عبدالله عبدالله برای مهاجران افغانستانی، لشکر فاطمیون و مداخلات ایران چیست؟

21/09/2019 11:52:00 ق.ظ

عبدالله_عبدالله, افغانستان

در صورت پیروز شدن دکتر عبدالله_عبدالله در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ، آینده سیاسی این کشور در قبال مهاجرین افغانستان در ایران، مداخلات تهران در مسایل داخلی کابل و سرنوشت لشکر_فاطمیون چه خواهد بود؟ قاچاق_انسان در گزارش باقر ابراهیمی بخوانید.

دکتر «عبدالله عبدالله» رییس اجراییه فعلی افغانستان و نامزد انتخابات ریاست جمهوری، یکی از رقیبان سرسخت رییس‌جمهور «اشرف غنی» در انتخابات پیشرو است؛ او برای سومین بار تلاش خود برای رسیدن به اتاق ریاست جمهوری را آغاز کرده و این بار با شعار «ثبات و همگرایی» به میدان آمده است. او در دو دور پیشین انتخابات ریاست جمهوری گذشته از نامزدان پیشتاز بود.

«ایران‌وایر» نگاهی به سیاست خارجی این رقیب دیرینه محمد اشرف غنی با کشورهای منطقه به‌خصوص ایران انداخته است. در صورت پیروز شدن دکتر عبدالله در انتخابات ریاست جمهوری، آینده سیاسی این کشور در قبال مهاجرین افغانستان در ایران، مداخلات تهران در مسایل داخلی کابل و سرنوشت «لشگر فاطمیون» چه خواهد بود؟ افغانستان با داشتن صدها کیلومتر مرز مشترک با ایران بیشترین روابط را با این همسایه غربی خود دارد، اما در کنار فرصت‌ها، چالش‌ها و تهدیداتی را نیز از سوی تهران تجربه کرده است.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

euronews - اخبار بین المللی در مورد ایران

ایران | فهرست کلیه مقاله‌های منتشر شده نوسط یورونیوز در زمینه‌های بین‌االمللی، اقتصاد، سیاست، علم و شیوه زندگی ادامه مطلب >>

عبدالله عبدو قشنگ نیروی نظام و ولایت فقیه هست😀

پاسخ ظریف به اظهارات جنگ‌طلبانه مقامات آمریکاییپاسخ ظریف به اظهارات جنگ‌طلبانه مقامات آمریکایی: *اقدام جنگی' یا تحریک به جنگ؟ بازمانده‌های 'تیم ب' (به همراه متحدان جاه طلبشان) تلاش می‌کنند ترامپ را فریب دهند و او را به جنگ بکشانند *به خاطر خودشان باید بروند و دعا کنند که آنچه می‌خواهند حاصل نخواهد شد ظریف ماله کشی را شروع کردند .

برگزاری نشست ضدایرانی پمپئو با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و اردنبرگزاری نشست ضدایرانی پمپئو با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و اردن در ادامه سیاست‌های ایران‌هراسانه آمریکا علیه ایران، یک مقام آمریکایی گفته است که وزیر امور خارجه این کشور، با کشورهای شورای همکاری خلیح فارس و اردن نشستی درباره ایران خواهد داشت. این بیشرفا احتمالا میخوان کشورای عربی از نقشه پاک شن ایران یه سرفه کرد نصف صنعت عربستان پاک شد حالا بقیشو خدا کریمه همچین رفته بهشون نمیدونن از کدوم ور رفته , حالا اقاشون عربستان بود بقیشون جای خود دارن

وزیر ورزش ایران: زیرساخت‌ها برای ورود زنان به استادیوم‌ها فراهم استوزیر ورزش و جوانان ایران اعلام کرد زیرساخت‌ها در تمام استادیوم‌های کشور برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها آماده است. - خبرگزاری آناتولی

سوئیس در پی دور زدن تحریم‌ها برای ایجاد خط ویژه تجارت دارو با ایرانیکی از راهکارهای پیشنهادی سوئیسی‌ها برای ایجاد امکان تجارت دارویی با ایران، معامله پایاپای یا تبادل کالا با کالا با ایران است. حالا دارو تقلبی ندن به ما از اینادهیچی بعید نیست اینو یورونیوز نوشته قابل توجه براندازه ها که میگن دارو تحریم نیست چرا نميرين از وزيز بهداشت بپرسين؟؟؟؟

جوهره مقاومت ما را به اینجا رسانده است/ امروز ایران، محدود به حدود و مرزهای جغرافیایی نیست/ اگر به ایران تجاوز کنید، اسرائیل در نصف روز خاک می‌شودحجت‌الاسلام علم‌الهدی در خطبه دوم نماز جمعه حرم رضوی: جوهره مقاومت ما را به اینجا رسانده است/ امروز ایران، محدود به حدود و مرزهای جغرافیایی نیست/ اگر به ایران تجاوز کنید، اسرائیل در نصف روز خاک می‌شود زاررررررت

صدور ویزای آمریکا برای رئيس جمهور و وزیر خارجه ایران | DW | 19.09.2019مقامات آمریکایی ویزای حسن روحانی، رئیس جمهور، و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران را برای سفر به نیویورک صادر کردند. این دو قرار است در نشست مجمع عمومی سازمان ملل شرکت کنند. ظریف جمعه عازم آمریکا می‌شود. خنده داري اينجاست كه تحريم اين اقا و ويزا هم بهش ميدن ظریف و روحانی دو تروریست و همدست بشار اسد جنایتکار در قتل عام و شکنجه ملت هستند پس تحریم ظریف پدرسوخته به چه کار میاد؟!

روزشماری برای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان آغاز شده و نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۸ این کشور سرگرم کارزارهای انتخاباتی شده‌اند.به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت:"اقدام جنگی" یا تحریک به جنگ؟ بازمانده‌های"تیم ب" (به همراه متحدان جاه طلبشان) تلاش می‌کنند دونالد ترامپ (رئیس جمهور آمریکا) را فریب دهند و او را به جنگ بکشانند.به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری اردوپوینت، یک مقام ارشد دولت ترامپ، روز جمعه گفت که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا طی نشست مجمع عمومی سازمان ملل که هفته آینده برگزار خواهد شد، نشستی با حضور کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و عمان با محوریت آن‌چه پاسخی مناسب به «خشونت محرک» ایران خوانده شده است، تشکیل خواهد داد.وزیر ورزش و جوانان ایران اعلام کرد زیرساخت‌ها در تمام استادیوم‌های کشور برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها آماده است.

دکتر «عبدالله عبدالله» رییس اجراییه فعلی افغانستان و نامزد انتخابات ریاست جمهوری، یکی از رقیبان سرسخت رییس‌جمهور «اشرف غنی» در انتخابات پیشرو است؛ او برای سومین بار تلاش خود برای رسیدن به اتاق ریاست جمهوری را آغاز کرده و این بار با شعار «ثبات و همگرایی» به میدان آمده است. او در دو دور پیشین انتخابات ریاست جمهوری گذشته از نامزدان پیشتاز بود. آنها همچنان در جنگ بسیار کوچکتری در یمن که چهار سال پیش از روی تکبر از پایان دادن به آن سر باز زدند، هزینه پرداخت می‌کنند. «ایران‌وایر» نگاهی به سیاست خارجی این رقیب دیرینه محمد اشرف غنی با کشورهای منطقه به‌خصوص ایران انداخته است. انتهای پیام. در صورت پیروز شدن دکتر عبدالله در انتخابات ریاست جمهوری، آینده سیاسی این کشور در قبال مهاجرین افغانستان در ایران، مداخلات تهران در مسایل داخلی کابل و سرنوشت «لشگر فاطمیون» چه خواهد بود؟ افغانستان با داشتن صدها کیلومتر مرز مشترک با ایران بیشترین روابط را با این همسایه غربی خود دارد، اما در کنار فرصت‌ها، چالش‌ها و تهدیداتی را نیز از سوی تهران تجربه کرده است. وی ادامه داد:"دروغ و تقلب" - و خود را ذلیل مشتریان خارجی کردن که به‌طور کامل به خون و ثروت بی اعتنا هستند - در روزهای اخیر به اوج خود رسیده است. «خان زمان مدبر» سخن‌گوی تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» به رهبری دکتر عبدالله عبدالله، در گفتگو اختصاصی با ایران‌وایر، سیاست خارجی کنونی افغانستان در قبال ایران و کشورهای منطقه را موردانتقاد قرار داده و آن را ضعیف و منفعلانه می‌خواند. این درحالیست که حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران امروز اعلام کرد هیچ برنامه‌ای برای حضور بانوان در ورزشگاه آزادی برای تماشای شهرآورد بازی استقلال - پرسپولیس که قرار است 22 سپتامبر جاری برگزار شود، پیش‌بینی نشده است.

به گفته او در صورت برنده شدن حزب ثبات و همگرایی در انتخابات ریاست جمهوری، دستگاه دیپلماسی‌ کشور مطابق با نیاز و وابستگی‌های دوجانبه و چندجانبه شکل خواهد گرفت. وزیر امورخارجه آمریکا در این ویدئو می‌گوید که هنگام ریاستش بر سازمان سیا بسیار دروغ می‌گفتند و تقلب می‌کردند. به‌این‌ترتیب کشورهای دیگر نیز بر اساس منافع مشترک اقتصادی، سیاسی و فرهنگی به افغانستان وابستگی خواهند داشت. یکی از موضوعات اساسی میان این دو کشور همسایه وجود نزدیک به سه میلیون مهاجر و کارگر افغانستانی در ایران است که طی چندین سال گذشته به دلایل مختلف ازجمله ناامنی و مشکلات اقتصادی به ایران پناه برده‌اند. پس از  وقوع حمله پهپادی گسترده انصارلله یمن در روز شنبه به تاسیسات نفتی آرامکو واقع در شرقی‌ترین نقطه عربستان، مقامات آمریکایی و سعودی طی روزهای گذشته با ادعای اینکه حوثی‌ها نمی‌توانسته‌اند بدون کمک جمهوری اسلامی چنین عملیاتی را انجام دهند، تلاش دارند ایران را عامل این حمله معرفی کنند. آقای مدبر بر این باور است که درصورتی‌که مشکلات و چالش‌های داخلی کابل حل نشود، نمی‌توان برای مهاجرین برنامه‌های مشخص در نظر گرفت: «تا زمانی که داخل افغانستان زمینه برگشت مهاجرین را فراهم نکنیم و مشکلات و چالش‌های که فعلا افغانستان با او دست‌وپنجه نرم می‌کند و بحران‌های که فعلا کشور با او مواجه است را مرفوع بسازیم و یک حکومت مبتنی بر آرای مردم و مستقل را شکل ندهیم، نمی‌توانیم برای مهاجرین برنامه داشته باشیم.» او مدعی می‌شود که در دوران حکومت «وحدت ملی»، حزب حاکم بر افغانستان، بیکاری در این کشور به اوج خود رسیده و آمار فقر نیز از ۳۵ درصد به ۵۶ درصد افزایش یافته است. عربستان پنج سال پیش با پشتیبانی آمریکا و دیگر حامیانش جنگی را علیه حوثی‌ها در یمن آغاز کرد که تاکنون ادامه دارد و بنابر اعلام نهادهای بین‌الللمی به کشته شدن هزاران فرد بی گناه غیرنظامی، ازجمله زنان و کودکان در یمن منجر شده است. این درحالیست که غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران اعلام کرد: این مرحومه در مراجع قضایی به هیچ عنوان محکومیت کیفری نداشته است و اصلا دادگاهی برای رسیدگی به پرونده او تشکیل نشده است تا بخواهد محکومیتی برای او صار شده باشد.

او البته به مشکلات امنیتی نیز اشاره می‌کند. معضلی که هرروز از شهروندان این کشور قربانی می‌گیرد. این عوامل، میلی برای بازگشت مهاجران افغانستانی از ایران به کشورشان باقی نگذاشته است. وجود چند میلیون مهاجر و کارگر افغانستانی در ایران، زمینه را برای استفاده ابزاری تهران از مهاجرین این کشور فراهم کرده است. شکل‌گیری لشگر فاطمیون از سوی سپاه پاسداران، راهی بود برای رسیدن به اهداف سیاسی و استراتیژیک جمهوری اسلامی.

بااین‌حال تاکنون توجه چندانی از سوی حکومت کابل به آن صورت نگرفته است. سپاه پاسداران با ایجاد این لشگر از شیعیان افغانستانی مقیم ایران آن‌ها را به‌عنوان «مدافعین حرم» برای جنگ مقابل گروه تروریستی داعش و مخالفان حکومت بشار اسد به سوریه می‌فرستد. تاکنون هزاران کودک، جوان و شهروند مهاجر افغانستانی در این راه کشته و مجروح شده‌اند؛ سرنوشت خانواده‌های قربانیان فاطمیون نیز نامعلوم مانده و مشخص نیست آینده فرزندان آن‌ها در ایران چه خواهد شد. سخن‌گوی تیم دکتر عبدالله عبدالله دراین‌باره می‌گوید: «چون در داخل افغانستان مشکلات زیاد داریم، نمی‌توانیم یک تعهد مشخص را در زمینه چگونگی برخورد با کشورهای که از افغانستانی‌ها به‌عنوان یک ابزار به‌منظور رسیدن به اهداف استراتیژیک استفاده کرده چیزی بگوییم، ولی سیاست ما این‌که در حکومت ثبات و همگرایی هیچ کشوری نمی‌تواند از افغانستانی‌های که به دلیل مشکلات اقتصادی و ناامنی در کشورهای دیگر مهاجر شده به‌عنوان یک ابزار به‌منظور رسیدن به اهداف سیاست خارجی و منافع ملی‌شان استفاده کند و این یک تعهد بسیار کلان است برای مردم افغانستان و مهاجرین که در بیرون از افغانستان زندگی می‌کنند.» به باور او تنها راه برای حل این موضوع و مقابله با جمهوری اسلامی برای استفاده ابزاری از مهاجرین افغانستانی به‌عنوان نیروهای نظامی در لشگر فاطمیون، فراهم کردن بستری مناسب برای بازگشت آن‌ها به کشور است؛ در گام اول باید مشکلات داخلی افغانستان حل شده و بسترهای مناسب برای بازگشت مهاجرینی که در ایران بسر می‌برند فراهم شود.

دکتر عبدالله عبدالله معتقد است که در صورت نشستن بر کرسی ریاست جمهوری، تلاش خواهد کرد که زمینه را برای بازگشت مهاجرین فراهم سازد؛ فراهم کردن اشغال، سرپناه، مشارکت مهاجرین به قدرت و توجه به خواست و مطالبات آنان در داخل افغانستان وعده‌هایی است که برای مهاجرین این کشور داده می‌شود. از سوی دیگر حمایت ایران از گروه طالبان هم همواره یکی از موضوعات بحث‌برانگیز میان کابل و تهران است. معضلی که بارها از سوی مقامات افغانستانی به جمهوری اسلامی گوشزد شده بود. افغانستان مدعی است جمهوری اسلامی پشت پرده از فعالیت‌های تروریستی طالبان حمایت می‌کند. سفر دو روز قبل برخی از نمایندگان طالبان از قطر به تهران و دیدار آن‌ها با مقامات ایرانی نیز سوال‌های زیادی را برای شهروندان افغانستان به وجود آورد.

هییت طالبان در حالی به تهران سفر کردند که چند روز قبل «دونالد ترامپ» رییس‌جمهور آمریکا پس از نه ماه، گفتگوهای صلح را با طالبان لغو کرد و بر فشارهای نظامی علیه این گروه در خاک افغانستان افزود. سخن‌گوی تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی، مداخله کشورهای دیگر ازجمله ایران را در امور داخلی افغانستان برخاسته از ضعف حکومت این کشور می‌داند: «تا زمانی که یک حکومت مقتدر مبتنی به آرای مردم شکل نگیرد، مداخله خارجی‌ها در افغانستان زیاد است و ما نمی‌توانیم مداخلات کشورهای خارجی را در افغانستان متوقف بسازیم. نه‌تنها ایران متاسفانه کشورهای منطقه و کشورهای دنیا از تروریسیم به‌عنوان یک ابزار به‌منظور رسیدن به اهداف استراتیژیک استفاده می‌کنند. استفاده ابزاری از تروریسیم تنها به ایران محدود نمی‌شود، بلکه سایر کشورهای که امروز در افغانستان نقش تاثیرگذار دارند هم متاسفانه در طی هجده سال گذشته از تروریسیم به‌عنوان یک ابزار استفاده کرده است.» او معتقد است تا زمانی که حکومت نتواند سیاست خارجی‌اش را با سایر کشورها بر پایه همکاری دوجانبه و چندجانبه و مبتنی بر منافع مشترک بنا کند، سنگ‌اندازی‌ها از سوی کشورهای همسایه همچنان ادامه خواهد یافت؛ اما حزب ثبات و همگرایی متعهد شده که سیاست خارجی فعال، پویا و کنشگر را که مبتنی بر همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه باشد، ایجاد کرده و نوع نگاه کشورهای همسایه و جهان را نسبت به افغانستان و تحولات این کشور تغییر دهد.

به باور وی در حال حاضر سیاست خارجی افغانستان یک‌طرفه است و تنها کابل به کشورهای دیگر نیاز و وابستگی دارد. دکتر عبدالله عبدالله، در دو دور انتخابات ریاست جمهوری قبلی افغانستان نیز یکی از نامزدهای پیشتاز بود که در دور نخست با «حامد کرزی»، رییس‌جمهور سابق این کشور رقابت کرد؛ اما در دور نخست هیچ‌یک از نامزدها نتوانستند آرای «پنجاه ‌درصد به‌علاوه یک» را به دست آورند و انتخابات به دور دوم رفت. قرار بود حامد کرزی و عبدالله عبدالله که نامزدهای پیشتاز بودند در دور دوم باهم رقابت کنند اما عبدالله عبدالله انتخابات را تحریم کرد و حاضر به برگزاری انتخابات در دور دوم نشد. پس پست ریاست جمهوری به کرزی رسید. در انتخابات دوره قبل نیز همین تجربه قبلی دکتر عبدالله عبدالله با اشرف غنی تکرار شد.

این بار انتخابات در دور دوم میان اشرف غنی و عبدالله برگزار شد ولی دکتر عبدالله انتخابات دور دوم را آلوده به تقلب دانست. درنهایت پس از چندین ماه و با پادرمیانی مستقیم آمریکا، حکومت وحدت ملی شکل گرفت و آقای عبدالله به‌عنوان رییس اجرائیه برگزیده شد.   شما هم می‌توانید خاطرات، مشاهدات و تجربیات خود از قاچاق انسان، پناهندگی و مهاجرت به اشتراک بگذارید. اگر از مسئولان دولتی یا افراد حقیقی و حقوقی که حق شما را ضایع کرده‌اند و یا مرتکب خلاف شده‌اند شکایت دارید، لطفاً شکایت‌های خود را با بخش حقوقی ایران وایر با این ایمیل به اشتراک بگذارید: .