سپاه در جنگ هشت ساله (بخش پنجم): برنامه موشکی سپاه پاسداران

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 80 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 35%
  • Publisher: 63%

پیش از انقلاب،ارتش ایران انواع موشکهای پیشرفته زمین به هوا، هوا به هوا، هوا به زمین وهوا به دریا در اختیار داشت. اما موشک‌های زمین به زمین در دکترین دفاعی ایران جایی نداشت و وظیفه نابودی تاسیسات دشمن مشخصا به نیروی هوایی محول شده بود. گزارش هادی راستگو👇

ایران اخبار, ایران سرفصلها

پیش از پیروزی انقلاب، ارتش ایران انواع موشک‎های پیش‎رفته زمین به هوا، هوا به هوا، هوا به زمین و هوا به دریا را در اختیار داشت. اما موشک‌های زمین به زمین در دکترین دفاعی ایران جایی نداشتند و وظیفه نابودی تاسیسات دشمن، مشخصا به نیروی هوایی محول شده بود. در نتیجه، از زمان آغاز جنگ هشت ساله، ایران برخلاف عراق که زرادخانه عظیمی از موشک‌های زمین به زمین ساخت شوروی داشت، از چنین موشک‌هایی برخوردار نبود.

در جریان جنگ شهرها، عراقی‌ها غیر از اهداف نظامی و اقتصادی یا شهرهای مرزی، مناطق مسکونی شهرهای عمقی‌تر ایران را هم هدف موشک‎های اسکاد‎ بی و بمباران هوایی قرار دادند. در سفر هیات ایرانی به طرابلس اما «معمر قذافی»، رییس وقت کشور لیبی اعلام آمادگی کرد که تعدادی موشک ساخت شوروی و چند افسر لیبیایی متخصص که نحوه کار با این موشک‎ها را می‌دانند، به ایران اعزام کند. قذافی در مقابل، از ایران خواست تا یک سایت موشک‎های زمین به هوای «هاوک» امریکایی که پیش از انقلاب خریده شده بود را در اختیار لیبی قرار دهد. این درخواست مورد موافقت تهران قرار گرفت.

این تصمیم قذافی در شرایطی گرفته شد که ایران تا آن روز ۲۱ موشک از ۳۰ موشکی که از لیبی گرفته بود را به سوی عراق پرتاب کرده بود. به گفته مقام‏های سپاه، این افسران به همراه خود تعدادی از قطعات حساس سامانه‎های پرتاب موشک را هم به داخل سفارت‎خانه برده بودند تا امکان شلیک موشک در غیاب آن‎ها و توسط فرماندهان سپاه وجود نداشته باشد.

این شلیک البته در زمانی رخ داد که اقدامات سپاه برای تهیه موشک از منابع جایگزین هم شدت گرفته بود. مهم‎ترین محور این اقدامات، تلاش برای خرید موشک زمین به زمین از کره شمالی بود. سفرهای وزیر وقت سپاه به «پیونگ یانگ»، پایتخت کره‌شمالی برای پی‌گیری و جلب رضایت رهبر کره‌شمالی در ارسال چند موشک زمین به زمین انجام می‌شد.

از دهم اسفند ۱۳۶۶ تا ۳۱ فروردین ۱۳۶۷، یعنی آخرین مرحله از جنگ شهرها، عراق ۱۸۲ موشک به سمت تهران و سایر شهرهای دور دست، از جمله اصفهان، کرج، قم و شیراز شلیک کرد. بیش از ۱۳۰ فروند از این موشک‌ها در مناطق شهری منفجر شدند. اما برخی از این موشک‌ها به خاطر مشکلات فنی ناشی از تغییرات در موشک‌های اسکاد بی، یا به هدف نرسیدند یا پس از برخورد، عمل نکردند.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

فرق آن موقع وحالا در این بود تمامی مراکز فرماندهی و ستاد ارتش تحت مدیریت فرماندهی ستاد کل ارتش_ایالات_متحده_امریکا بود این موارد مشخصا در تمامی تاریخ_شفاهی تهیه شده درمورد ایران_قبل_از_۵۷در دانشگاه_هاروارد ذکرشده است.حالاچی؟

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

افزایش بی‌سابقه شمار کودکان قربانیِ درگیری‌های نظامی در سال ۲۰۱۸ میلادیافزایش بی‌سابقه شمار کودکان قربانیِ درگیریهای نظامی در سال ۲۰۱۸ میلادی
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

شماره هشت همچنان در نقش منتقد شماره یکعلی کریمی ،علی دایی دو فوتبالیست که تنها نقشی که بازی میکنند نقش خودشان است و این روزها خودی بودن هنر است بی پروا نیست بی غیرت نیست خیلی ها ادعای ایرانی بودن داشتند ولی الان با دوتا وعده وعید و از ترس خفقان گرفتند سلطان علی کریمی
منبع: IranIntl - 🏆 3. / 63 ادامه مطلب »

آتش‌بس غیرحرفه‌ای؛ پایان وحشتناک جنگ ایران و عراقحالب بود از خمینی چیزی جز‌ این انتظار نمیرخ
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

جنگل کاری در اتیوپی؛ کاشت بیش از ۳۵۰ میلیون نهال در ۱۲ ساعتدر حال حاضر کمتر از ۴ درصد خاک اتیوپی را جنگ تشکیل می‌دهد، این در حالی است که در پایان قرن ۱۹ میلادی حدود ۳۰ درصد خاک اتیوپی را جنگل پوشانده بود.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

هایکو ماس: در ائتلاف آمریکا در تنگه هرمز شرکت نمی‌کنیمهایکو ماس: در ائتلاف آمریکا در تنگه هرمز شرکت نمی‌کنیم وزیر امور خارجه آلمان با تاکید بر اینکه خواهان تنش‌زدایی در منطقه است، گفت: آلمان در ائتلاف دریایی که آمریکا ارائه و برنامه‌ریزی کرده است شرکت نخواهد کرد اگه یه سر به پیج سفیرش بزنید میفهمیدین چیز بعدی نبود باید دید جمهوری اسلامی کدام قسمت و به آلمان واگذار کرده 2 تا موشک که اومد پایین کف برلین می فهمند کجا باید شرکت کنند کجا نه
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

هایکو ماس: آلمان در عملیات آمریکا در تنگه هرمز مشارکت نمی‌کند | DW | 31.07.2019وزیر امور خارجه آلمان یک بار دیگر مخالفت دولت متبوعش با خواست آمریکا مبنی بر مشارکت در مأموریت دریایی برای حفاظت از کشتیرانی در تنگه هرمز را اعلام داشت. آمریکا از ۶۰ کشور خواسته است در این مأموریت نظامی شرکت کنند. آخوند کراواتی: توهین به پیامبر اسلام موجب آزار مسلمانان میشود و اصولا توهین کار پسندیده ای نیست مجری: پس اینکه در قرآن به پیروان سایر ادیان گفته شده چهارپایانند و حتی بدتر، آیا این توهین نیست؟ آخوند كرواتي؛ دِ نشد ديگه! (يكي بره اينو از گِل دربياره) آلمان تو رزمايش ش از جارو به جاي اسلحه استفاده ميكنه ، اروپا فقط ميتونه از ظرفيت ديپلماتيكش استفاده كنه ، ديگه نيروي تاثير گذار توي زمينه نظامي نيست كما سابق آلمان گوه خورد خایه مالی ملا ها چه ارزشی داره?
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »