سپاه در جنگ هشت ساله (بخش اول): رویارویی با ارتش

28/04/1398 05:02:00 ب.ظ

اختلافات سیاسی سپاه پاسداران با بنی‌صدر باعث ناهماهنگی شدید ارتش و سپاه در جبهه‌های نبرد شد و پیش‌روی‌های سریع عراق در خاک ایران را در سال اول جنگ تسهیل کرد. (بخش اول) اخبار_ایران

» در تیرماه ۱۳۵۹ که قبل از انجام لو رفت، زندانی یا اعدام شده بودند.

به طور کلی، در سطح ارتشِ تقریبا ۲۱۰ هزار نفره ایران که حدود سه چهارم اعضای آن در نیروی زمینی و بقیه در نیروهای هوایی و دریایی بودند، نابسامانی شدیدی وجود داشت و با حذف بسیاری از افسران ارشد و خروج مستشاران امریکایی از ایران، توانایی ارتش در استفاده از سیستم‎های تسلیحاتی پیش‎رفته کاهش شدیدی یافته بود.

هم‌زمان، بیش‎تر نیروهای سپاه درگیر مقابله با مخالفان حکومت و انجام وظایفی بودند که ماهیت انتظامی یا امنیتی داشتند. درنتیجه، جز بخشی از نیروهای سپاه که پیش از انقلاب فعالیت‌های محدود چریکی داشته یا پس از انقلاب به درگیری با نیروهای خواهان خودمختاری در مناطقی چون ترکمن صحرا، کردستان و خوزستان پرداخته بودند، بقیه آموزش یا تجربه نظامی نداشتند.

اختلافات سیاسی سپاه پاسداران با بنی صدر باعث ناهماهنگی شدید ارتش و سپاه در جبهه‌های نبرد شد و پیش‌روی‌های سریع عراق در خاک ایران را در سال اول جنگ تسهیل کرد.

ادامه مطلب:
ایران وایر »
Loading news...
Failed to load news.

لیگ ملت‌های والیبال| برتری ایران مقابل چین در روزی که کار سختی نداشتیم- اخبار والیبال|بسکتبال|هندبال - اخبار ورزشی تسنیم | Tasnim

آخرین اخبار روز ایران و جهان ؛ خلاصه خبرهای امروز ایران را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

دیپلمات ارشد آمریکا در زمان گروگانگیری کارکنان سفارت ایالات متحده در تهران در ۹۶ سالگی درگذشتدیپلمات ارشد آمریکا در زمان گروگانگیری کارکنان سفارت ایالات متحده در تهران در ۹۶ سالگی درگذشت زمانی که ویلیام سالیوان سفیر سابق آمریکا در تهران اوایل سال ۱۹۷۹ از سمت خود کناره گیری کرد، واشنگتن بروس لینگن را به عنوان رهبر کوتاه مدت سفارت در تهران برگزید.

سپاه پاسداران:‌ به زودی تصاویر پهپادهای سپاه از ناوچه آمریکایی را منتشر می‌کنیمروابط عمومی کل سپاه پاسداران در بیانیه‌ای سرنگون کردن پهپاد_ایرانی در تنگه هرمز را «مضحک، بی پایه و بی‌اساس» خوانده و اعلام کرد به زودی تصاویر پهپاد نیروی هوافضای سپاه از ناوچه آمریکایی‌ها را منتشر خواهد کرد.

حمله انتحاری در نزدیکی دانشگاه کابل هشت کشته و 33 زخمی برجای گذاشتوزارت صحت عامه(بهداشت) افغانستان تایید کرد، در نتیجه حمله انتحاری بامداد روز جمعه 19 ژوئیه در نزدیکی

سپاه از توقیف یک نفتکش در تنگه هرمز خبر دادسپاه از توقیف یک نفتکش در تنگه هرمز خبر داد.

توقیف یک نفتکش توسط سپاه در نزدیکی تنگه هرمز- اخبار سیاسی - اخبار تسنیم - Tasnimاطلاعیه روابط عمومی سپاه در رابطه با توقیف کشتی حامل یک میلیون لیتر سوخت قاچاق این کشتی که ظرفیت حمل ۲میلیون لیتر سوخت را دارد با ۱۲ خدمه خارجی در حال عزیمت برای تحویل سوخت قاچاق دریافتی به کشتی های بیگانه بود که باهوشمندی نیروی دریایی سپاه ناکام ماند. طی عملیاتی درخلیج فارس درروز یکشنبه مورخ ۲۳ / ۴/ ۹۸ گشت های شناوری منطقه یکم دریایی سپاه درخلیج فارس وتنگه هرمزپس ازاطمینان ازحمل قاچاق سوخت دراقدامی غافلگیر کننده این کشتی را که حامل یک میلیون لیترسوخت قاچاق بود را پس از هماهنگی و حکم مراجع قضایی ،در جنوب جزیره لارک توقیف کردند.