سپاه در جنگ هشت ساله (بخش اول): رویارویی با ارتش

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 81 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 36%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

اختلافات سیاسی سپاه پاسداران با بنی‌صدر باعث ناهماهنگی شدید ارتش و سپاه در جبهه‌های نبرد شد و پیش‌روی‌های سریع عراق در خاک ایران را در سال اول جنگ تسهیل کرد. (بخش اول) اخبار_ایران

جنگ ایران و عراق در حالی آغاز شد که تنها حدود یک سال و نیم از پیروزی انقلاب در ایران می‎گذشت و اکثریت قریب به اتفاق فرماندهان ارشد ارتش ایران تصفیه یا بازنشسته شده بودند. حتی تعداد زیادی از این فرماندهان، بلافاصله بعد از انقلاب و یا بر سر ماجرایعاملان اصلی این کودتا در پادگاه نوژه نیروی هوایی همدان بودند ولی افسران و فرمانده وقت «لشکر۹۲ زرهی» اهواز به عنوان لشکر اصلی ارتش در مرز با عراق نیز به هم‎دستی با کودتا متهم شدند.

از سوی دیگر، جنگ ایران و عراق زمانی آغاز شد که «ابوالحسن بنی صدر»، رییس جمهوری وقت، اختلافات سیاسی شدیدی با سپاه پاسداران داشت. او هفت ماه پیش از شروع جنگ ، از سوی «روح‎الله خمینی» به سمت فرماندهی کل قوا منصوب شده بود ولی در عمل، فرماندهان سپاه به دستورات او عمل نمی‌کردند و بنی صدر عمدتا با ارتش در ارتباط بود.

بعد از آزادسازی خرمشهر در عملیات بیت‎المقدس به عنوان بزرگ‎ترین پیروزی ایران در طول جنگ، تصمیم گیران ارشد سیاسی و نظامی کشور تصمیم گرفتند ادامه جنگ را در خاک عراق دنبال کنند. آن‎ها نخستین هدف خود را در این مرحله از جنگ، اشغال بندر استراتژیک بصره در نزدیکی مرز ایران قرار دادند. در نتیجه این تصمیم، آیت‎الله خمینی در تاریخ ۳۰ بهمن ۱۳۶۲ «اکبر هاشمی رفسنجانی» را به عنوان فرمانده جنگ منصوب کرد. هاشمی بلافاصله پس از قرار گرفتن در این سمت، قرارگاه «خاتم‌الانبیا» را به عنوان هماهنگ کننده مرکزی عملیات‌های سپاه و ارتش تشکیل داد. البته آیت‎الله خمینی بعدها، در ۱۲ خرداد ۱۳۶۷، هاشمی رفسنجانی را به سمت بالاتر «جانشین فرمانده کل قوا» منصوب کرد که درواقع، به هاشمی در فرماندهی و عزل و نصب فرماندهان نیروهای مسلح اختیاراتی هم‎ارز رهبر می‎داد.

«کربلای۴» و «کربلای۵» که به فاصله دو هفته در دی ماه ۱۳۶۵ رخ دادند نیز در همین مقطع، از سوی سپاه و با هدف تصرف بصره طراحی و اجرا شدند. اولین عملیات، به سنگین‎ترین شکست نظامی ایران در طول جنگ انجامید و در دومی، هرچند نیروهای سپاه به بصره خیلی نزدیک شدند اما در گرفتن این شهر ناکام ماندند. رهبر وقت جمهوری اسلامی ایران در این حکم، حتی به ضرورت «ادغام» ارتش و سپاه اشاره کرد که بعدها، به تشکیل جلساتی در سطح مسوولان ارشد نظام برای عملی کردن این ایده منجر شد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.


منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

دیپلمات ارشد آمریکا در زمان گروگانگیری کارکنان سفارت ایالات متحده در تهران در ۹۶ سالگی درگذشتدیپلمات ارشد آمریکا در زمان گروگانگیری کارکنان سفارت ایالات متحده در تهران در ۹۶ سالگی درگذشت زمانی که ویلیام سالیوان سفیر سابق آمریکا در تهران اوایل سال ۱۹۷۹ از سمت خود کناره گیری کرد، واشنگتن بروس لینگن را به عنوان رهبر کوتاه مدت سفارت در تهران برگزید.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

سپاه پاسداران:‌ به زودی تصاویر پهپادهای سپاه از ناوچه آمریکایی را منتشر می‌کنیمروابط عمومی کل سپاه پاسداران در بیانیه‌ای سرنگون کردن پهپاد_ایرانی در تنگه هرمز را «مضحک، بی پایه و بی‌اساس» خوانده و اعلام کرد به زودی تصاویر پهپاد نیروی هوافضای سپاه از ناوچه آمریکایی‌ها را منتشر خواهد کرد.
منبع: IranIntl - 🏆 3. / 63 ادامه مطلب »

حمله انتحاری در نزدیکی دانشگاه کابل هشت کشته و 33 زخمی برجای گذاشتوزارت صحت عامه(بهداشت) افغانستان تایید کرد، در نتیجه حمله انتحاری بامداد روز جمعه 19 ژوئیه در نزدیکی
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

سپاه از توقیف یک نفتکش در تنگه هرمز خبر دادسپاه از توقیف یک نفتکش در تنگه هرمز خبر داد.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

توقیف یک نفتکش توسط سپاه در نزدیکی تنگه هرمز- اخبار سیاسی - اخبار تسنیم - Tasnimاطلاعیه روابط عمومی سپاه در رابطه با توقیف کشتی حامل یک میلیون لیتر سوخت قاچاق این کشتی که ظرفیت حمل ۲میلیون لیتر سوخت را دارد با ۱۲ خدمه خارجی در حال عزیمت برای تحویل سوخت قاچاق دریافتی به کشتی های بیگانه بود که باهوشمندی نیروی دریایی سپاه ناکام ماند. طی عملیاتی درخلیج فارس درروز یکشنبه مورخ ۲۳ / ۴/ ۹۸ گشت های شناوری منطقه یکم دریایی سپاه درخلیج فارس وتنگه هرمزپس ازاطمینان ازحمل قاچاق سوخت دراقدامی غافلگیر کننده این کشتی را که حامل یک میلیون لیترسوخت قاچاق بود را پس از هماهنگی و حکم مراجع قضایی ،در جنوب جزیره لارک توقیف کردند.
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »