سونای فنلاندی؛ فرهنگی با قدمت ۱۲۰ سال که به ثبت جهانی می‌رسد

10/10/1399 09:01 ب.ظ

از محبوبیت سونا در این کشور همین بس که برای جمعیت ۵.۵ میلیون نفری این کشور ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار سونا وجود دارد و به همین دلیل از نظر تکنیکی، همه فنلاندی‌ها می‌توانند همزمان در سونا باشند.

اکثر فنلاندی‌ها یک سونا در خانه خود یا یک حمام مشترک در ساختمان محل سکونت خود دارند و در زمان برگزاری جشن‌ها و در دوران تعطیلات نیز تقریبا همه خانواده‌های فنلاندی سری به سونا می‌زنند.درجه حرارت در سوناهای فنلاند معمولا بین ۷۰ تا ۱۵۰ درجه سانتیگراد است و در زمان لذت بردن از این هوای گرم، مردم با هم صحبت می‌کنند، روی سنگ‌های داغ آب می‌ریزند، یا از سکوت لذت می‌برند.

درجه حرارت در سوناهای فنلاند معمولا بین ۷۰ تا ۱۵۰ درجه سانتیگراد است و در زمان لذت بردن از این هوای گرم، مردم با هم صحبت می‌کنند، روی سنگ‌های داغ آب می‌ریزند، یا از سکوت لذت می‌برند. اگر این سوناها در نزدیکی یکی از حدود ۱۸۸ هزار دریاچه فنلاند باشد؛ ممکن است برخی ترجیح دهند قبل از ورود به سونا، در آب سرد دریاچه و لابه‌لای قطعه‌های یخ آن غوطه‌ور شوند و سپس تنشان را به گرمای سونا بسپارند.وقتی ثبت جهانی «تعهد» می‌آورد

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد موسوم به «یونسکو» به تازگی اهمیت فرهنگ سونا را در فنلاند به رسمیت شناخت و با این کار، در حالی که اکثر سوناهای این کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل شده‌اند، لبخند افتخار را در این روزهای سرد زمستانی بر چهره اهالی این کشور اسکاندیناوی نشاند.

سونا اولین سنت فنلاندی است که به فهرست میراث فرهنگی ناملموس یونسکو اضافه می‌شود. کمپین ثبت جهانی سونا در یونسکو از چهار سال پیش در این کشور آغاز شد و طرفداران این ایده سعی داشتنند با این کار، مردم کشورشان را در قبال فرهنگ سونا «متعهد» کنند. headtopics.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

فنلاند با وضع محدودیت‌های بیشتر مصرف سیگار را طی ۱۰ سال به صفر نزدیک می‌کندهدف کلی این طرح دولت فنلاند این است که شمار سیگاری‌ها این کشور از ۱۱ درصد جمعیت این کشور در سال ۲۰۱۹ به کمتر از ۵ درصد در سال ۲۰۳۰ برسد. امیدوارم که تمام کشور ها ازین الگو پیروی کند. می‌دانم که بااجبار همه چیز ممکن است

تپه‌نگاری غول چماقدار برهنه در انگلیس بیش از ۱۰۰۰ سال قدمت داردتحقیقات پژوهشگران نشان می‌دهد که قدمت یک تپه‌نگاری گچی از غولی برهنه در انگلیس بر خلاف تصورات قبلی به بیش از هزار سال می‌رسد. اینم از تاریخ و تمدن انگلیسی جماعت😂

فدراسیون جهانی جودو ایران را برای چهار سال محروم کرد - BBC News فارسیفدراسیون جهانی جودو ایران را برای چهار سال از شرکت در رقابت ها منع کرده است که به دلیل خودداری این کشور از رویارویی ورزشکارانش با حریفان اسرائیلی است. Sashtyani به کیرم، بیش باد در ضمن ریدم به آیت الله بی بی سی Sashtyani الان یه لباس آبی تنه شونه پوریا ژافره هیچ حرکتی نکردن؟ حیفه این همه وقتشونو میزارن برا فدراسيون_آبى

سوسیالیست‌ها برای سومین دوره پیاپی زمام امور را در آلبانی در دست خواهند داشتآلبانی که از سال ۲۰۰۹ میلادی به عضویت ناتو در آمده امیدوار است که تا پایان سال جاری بتواند مذاکره با اتحادیه اروپا برای عضویت در این اتحادیه را آغاز کند.

اکثر فنلاندی‌ها یک سونا در خانه خود یا یک حمام مشترک در ساختمان محل سکونت خود دارند و در زمان برگزاری جشن‌ها و در دوران تعطیلات نیز تقریبا همه خانواده‌های فنلاندی سری به سونا می‌زنند.

درجه حرارت در سوناهای فنلاند معمولا بین ۷۰ تا ۱۵۰ درجه سانتیگراد است و در زمان لذت بردن از این هوای گرم، مردم با هم صحبت می‌کنند، روی سنگ‌های داغ آب می‌ریزند، یا از سکوت لذت می‌برند.

اگر این سوناها در نزدیکی یکی از حدود ۱۸۸ هزار دریاچه فنلاند باشد؛ ممکن است برخی ترجیح دهند قبل از ورود به سونا، در آب سرد دریاچه و لابه‌لای قطعه‌های یخ آن غوطه‌ور شوند و سپس تنشان را به گرمای سونا بسپارند.وقتی ثبت جهانی «تعهد» می‌آورد

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد موسوم به «یونسکو» به تازگی اهمیت فرهنگ سونا را در فنلاند به رسمیت شناخت و با این کار، در حالی که اکثر سوناهای این کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل شده‌اند، لبخند افتخار را در این روزهای سرد زمستانی بر چهره اهالی این کشور اسکاندیناوی نشاند.

سونا اولین سنت فنلاندی است که به فهرست میراث فرهنگی ناملموس یونسکو اضافه می‌شود. کمپین ثبت جهانی سونا در یونسکو از چهار سال پیش در این کشور آغاز شد و طرفداران این ایده سعی داشتنند با این کار، مردم کشورشان را در قبال فرهنگ سونا «متعهد» کنند.

فنلاندی‌ها حالا بیش از همیشه خود را در قبال حفظ این سنت مسئول می‌دانند. فنلاند از این پس، هر شش سال یکبار گزارشی را برای یونسکو می‌فرستد و مستنداتی را که نشان دهندۀ تلاش این کشور برای حفاظت از فرهنگ سونا است، به این سازمان ارائه می‌دهد.

دولت همچنین خود را موظف کرده تا از تحقیقاتی که در موضوع تأثیر سونا بر سلامت و محیط زیست انجام می‌شود را پشتیبانی کند.

سوناهای فنلاند یک نگرانی مهم زیست محیطی را نیز بوجود آورده‌اند: گرمای بسیاری از این سوناها با سوزاندن چوب درختان تامین می‌شود و بنا بر اعلام مقامات بهداشت این کشور، این مساله عامل تولید بیش از نیمی از ذرات کربن سیاه در فنلاند و انتشار آن در هواست که هم به محیط زیست آسیب می‌رساند و هم برای سلامت عمومی مضر است.

این آلودگی بویژه در شهر هلسینکی، جایی که ۲۸ درصد از ۷۰ هزار خانه از چوب برای گرمایش سوناها استفاده می‌کنند، بسیار بیشتر است.

اکنون دولت باید جانشین مقرون به صرفه‌ای برای این نوع سوخت سنتی پیدا کند.