سومین دور مناطره؛ آخرین تلاش برای کشاندن مردم به پای صندق‌ها | DW | 12.06.2021

22/03/1400 08:30 ب.ظ

آخرین دور مناظره تلویزیونی میان هفت نامزد تائید شده شورای نگهبان تحت عنوان 'دغدغه‌های مردم' برگزار شد. این دور از مناظره برای کشاندن مردم به پای صندوق‌های رای اهمیت دارد زیرا دو دور پیشین مناظره‌ها بی‌تأثیر بوده‌اند.

آخرین دور مناظره تلویزیونی میان هفت نامزد تائید شده شورای نگهبان تحت عنوان 'دغدغه‌های مردم' برگزار شد. این دور از مناظره برای کشاندن مردم به پای صندوق‌های رای اهمیت دارد زیرا دو دور پیشین مناظره‌ها بی‌تأثیر بوده‌اند. دور سوم و یا آخرین دور مناظره کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ روز شنبه ۲۲ خرداد (۱۲ ژوئن) برگزار شد و در مجموع سه ساعت و نیم به طول انجامید. این مناظره به صورت زنده از شبکه یک سیما، شبکه خبر، رادیو ایران و رادیو انتخابات پخش شد.

در آخرین دور مناظره هم قاعده بازی از پیش تعریف شد و این بار ساختاری متفاوت از دوره‌های پیشین داشت. صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در مقایسه با دو دوره پیشین تغییراتی را در نحوه پوشش مناظره اعمال کرد. در بخش اول سومین دور از مناظره تنها یک سئوال در ارتباط با"دغدغه مردم و رویکرد دولت نامزدها" مطرح شد و هریک از نامزدها هفت دقیقه فرصت داشتند به آن پاسخ دهند.

قاضی‌زاده هاشمی به عنوان نخستین نامزد این مناظره، حسن روحانی را به مناظره طلبید و گفت: «آقای روحانی از دفترتان خارج بشوید و به صداوسیما بیایید من حاضرم با شما مناظره کنم.» سپس نوبت محسن رضایی شد. رضایی در ابتدای سخنان خود گفت دغدغه‌های مردم بیشتر از هفت دغدغه‌ای است که صدا و سیما طرح کرده است. رضایی افزود، این دغدغه‌ها ۵۰ سال است وجود دارند. او دلیل اینکه چرا حدود ۱۰ سال پیش از انقلاب را نیز طرح کرد توضیحی نداد. headtopics.

ادامه مطلب:
dw_persian »

پخش زنده آخرین مناظره انتخابات۱۴۰۰ +تحلیل و حضور کارشناسان - سیاست در ایرانSaturday, June 12 at 3:30pm +0430 with kian Abdollahi, Saeid Ajorloo, میثم زمان آبادی, Hossein Ghorbanzadeh, فرید مدرسی, MohammadAli Ahangaran, كميجاني فرج, Ali Alizadeh, مقدادذکی‌زاده, عباس سلیمی نمین, Ehsan Ariya, وحید ایمانی, محمدعلی سافلی, محسن‌احمدی.

سومین و آخرین مناظره انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری ایران برگزار شدصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. به درک پایان_کابوس_43ساله_نزدیک_است نه_به_جمهوري_اسلامي شاهزاده_رضا_پهلوی این سیرک ابلهانه جز بیشرفها حامی دیگری ندارد IraniansBoycottElections

سومین و آخرین مناظره انتخاباتی ایران در غیاب «دغدغه‌های مردمی» برگزار شدسومین مناظره از سری مناظرات انتخابات ریاست‌جمهوری ایران روز شنبه 22 خرداد 1400 با حضور هفت نامزد انتخاباتی برگزار شد. بنابر اعلام قبلی قرار بود در این اصلا مردم مهم نیستند !

مهرعلیزاده در مناظره درباره دغدغه مردم با ۶ کاندیدای دیگرمهرعلیزاده: *باید بینش‌ها و روش ها و نگاه‌های ارباب و رعیت از بین برود *برخی هیچ التزامی به قانون و برنامه ندارند؛ افسوس که هیچ الزامی به اجرای قانون نیست بلکه مشکل از عملکردها و ساختارها است چقدر حرفای الکی چقدر دروغ. گوی چقدر پوپولیست بازی ای خدا شما رو لعنت کنه

همتی در مناظره درباره دغدغه مردم با 6 کاندیدای دیگرهمتی: *چرا خودتان را به راه دیگری می‌زنید؟ تحریم، معادلات اقتصادی ما و دنیا را بهم زده است و این موضوع در همه مشکلات اقتصادی ما تاثیر خود را گذاشته است *مخالف برجام و FATF هستند، سال‌ها رابطه با خارج را معطل کرده‌اند چون به رابطه با دنیا اعتقاد ندارند این سوال ما ست که چرا خودرا به راه دیگرمیزنید؟! سال ها رابطه با دنیا را معطل کرده اید! شعار برجام سر داده اید وسفره زندگیمان را به برجام گره زده ایدو همه مشکلات را حلقه‌های‌زنجیر تحریم وبرجام کرده اید! ازFATF بت خوشبختی ساخته ایدحال همه ی ناکارآمدی خود رابه گردن بقیه می اندازید! همتی : اجازه از ملا خامنه ای گرفتید تا در مورد FATF نظر بدی ر دوم جهان هی تهدید به نابودی اسرائیل و آمریکا نمی کنند و برای همینه در اقتصاد شان راحت هستند و تحریم ندارند و همه هم در پولشویی همان FATF شرکت کردند ولی رژیم ایران عشق اش ثروت ایران حراج جنگ ستیزی و تروریستهابشه

رضایی در مناظره درباره دغدغه مردم با ۶ کاندیدای دیگرسومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ساعت ۱۷ امروز؛ شنبه بیست و دوم خرداد ۱۴۰۰ با موضوع دغدغه های مردم برگزار شد. در ادامه‌ی فرمایش جنابعالی: مسئولان خودشان بخشی از مشکلات کشورند!

سومین دور مناطره؛ آخرین تلاش برای کشاندن مردم به پای صندق‌ها

آخرین دور مناظره تلویزیونی میان هفت نامزد تائید شده شورای نگهبان تحت عنوان"دغدغه‌های مردم" برگزار شد. این دور از مناظره برای کشاندن مردم به پای صندوق‌های رای اهمیت دارد زیرا دو دور پیشین مناظره‌ها بی‌تأثیر بوده‌اند.

دور سوم و یا آخرین دور مناظره کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ روز شنبه ۲۲ خرداد (۱۲ ژوئن) برگزار شد و در مجموع سه ساعت و نیم به طول انجامید. این مناظره به صورت زنده از شبکه یک سیما، شبکه خبر، رادیو ایران و رادیو انتخابات پخش شد.

در دومین دور مناظره نامزدان پیرامون مسائل اجتماعی، سیاسی و فرهنگی صحبت کردند. دور نخست این مناظره با محوریت مسائل اقتصادی با استقبال اندک روبه‌رو شده بود.

در آخرین دور مناظره هم قاعده بازی از پیش تعریف شد و این بار ساختاری متفاوت از دوره‌های پیشین داشت. صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در مقایسه با دو دوره پیشین تغییراتی را در نحوه پوشش مناظره اعمال کرد. در بخش اول سومین دور از مناظره تنها یک سئوال در ارتباط با"دغدغه مردم و رویکرد دولت نامزدها" مطرح شد و هریک از نامزدها هفت دقیقه فرصت داشتند به آن پاسخ دهند.

در بخش بعدی راند اول مناظره هر یک از نامزدها حق داشتند چهار دقیقه"نقد" کنند. مجری صدا و سیما هفت دغدغه مردم از جمله گرانی، بیکاری و مسکن را مطرح کرد. او اشاره‌ای به دغدغه‌های سیاسی، زیست‌محیطی و مشکلات اقلیت‌های قومی و دینی، مسئله زنان، جوانان، سیاست خارجی و دخالت‌های ایران در امور کشورهای همسایه نکرد.

قاضی‌زاده هاشمی به عنوان نخستین نامزد این مناظره، حسن روحانی را به مناظره طلبید و گفت: «آقای روحانی از دفترتان خارج بشوید و به صداوسیما بیایید من حاضرم با شما مناظره کنم.» سپس نوبت محسن رضایی شد. رضایی در ابتدای سخنان خود گفت دغدغه‌های مردم بیشتر از هفت دغدغه‌ای است که صدا و سیما طرح کرده است. رضایی افزود، این دغدغه‌ها ۵۰ سال است وجود دارند. او دلیل اینکه چرا حدود ۱۰ سال پیش از انقلاب را نیز طرح کرد توضیحی نداد.

رضایی در بخش دیگر از سخنان خود گفت"چادر مشکی، ذرت، گوشت در اختیار یک عده است" اما او نگفت این عده چه کسانی هستند. او در ادامه از آقازاده‌ها و مافیا هم صحبت کرد.

به گفته رضایی، مدیران کشور در جنگ زرگری بین جناح‌های سیاسی سرگرم هستند و جراحی اساسی از درون قدرت باید صورت گیرد.

رضایی همچنین خاطرنشان کرد با به‌کارگیری همه اقوام ایران و بانوان و ظرفیت اهل تسنین دولت قوی تاسیس خواهد کرد.

نفر بعدی ابراهیم رئیسی بود. او گفت ایجاد چهار میلیون شغل در چهار سال دولت امکان پذیر است. او اشاره‌ای به این نکرد که چگونه در ظرف چهار سال اشتغال‌زایی خواهد کرد. ابراهیم رئیسی برخورد با فساد را هم مطرح کرد و گفت فردی که پرونده فساد دارد در دولت او هیچ جایگاهی نخواهد داشت.

رئیسی درباره مشکلات آزادی‌های سیاسی، مشکلات زندانیان سیاسی و حقوق بشر و یا زیست محیطی و یا فشار به زنان سخنی نگفت.

"۲۵۰ هزار میلیارد تومان را از حلقوم سه برادر بیرون می‌کشم"

زاکانی هم مانند قاضی‌زاده هاشمی به دولت روحانی حمله کرد و گفت تورم ۵۲درصدی فاجعه‌ای است که دولت روحانی ایجاد کرده است. زاکانی ادامه داد که ۲۵۰ هزار میلیارد تومان واگذاری شرکت‌های دولتی که به سه برادر داده شده را از حلقوم آنها بیرون خواهد کشید. زاکانی اشاره‌ای به نام سه برادر نکرد.

سعید جلیلی نامزد دیگر انتخابات گفت دغدغه مردم این است که چرا موضوعات حل نمی‌شوند. او تاکید کرد مردم می‌خواهند در چهار سال بعد آینده روشنی داشته باشند. نوبت بعدی با عبدالناصر همتی بود. آقای همتی فضای مناظره را با طرح مشکلات چالشی سیاست خارجی ایران تغییر داد. او گفت رئیسی سرگروه پنج نفر از نامزدهای حاضر است؛ اینها روی کار بیایند تحریم‌ها شدیدتر می‌شود و تحریم‌های جدیدی با اجماع جهانی شکل می‌گیرد. همتی تاکید کرد این پنج نفر نگذاشتند FATF تصویب شود.

رئیس سابق بانک مرکزی ایران افزود: «آقای رئیسی بگوئید اگر قدرت دست تندروها و شما بیفتد چه خواهید کرد؟ من می‌گویم تحریم‌ها با اجماع جهانی شدیدتر خواهد شد.»

"فقط ۱۰ درصد مردم اخبار را از رسانه ملی دنبال می‌کنند"

مهرعلیزاده هم در پاسخ به سئوال مربوط به دغدغه مردم و رویکرد دولت کاندیداها گفت"اشکنه خوردن و لنگ پوشیدن راه‌حل غلبه بر بحران‌ها نیست". او از صدا و سیما هم انتقاد کرد و گفت کمتر از ۱۰ درصد مردم اخبار را از صدا و سیما دنبال می‌کنند و حتی فیلم مستند او را سانسور کرده‌اند.

در قسمت دوم مناطره نامزدها به مدت چهار دقیقه حق نقد کردن داشتند. زاکانی از همتی انتقاد کرد و گفت: «همتی خیانت کرده و اطلاعات مالی را در اختیار صندوق بین المللی پول قرار داده است.»

جلیلی هم گفت که"ناکارآمدی را به گردن تحریم می‌اندازد".

رضایی هم انتقاد کرد که کشور به جراحی نیاز دارد و فضای سیاسی کشور را نفوذی‌ها هدایت می‌کنند. این نامزد انتخابات توضیح بیشتری درباره این نفوذی‌ها نداد.

همتی به انتقاد نامزدها پاسخ داد و از صندلی خود بلند شد و فهرست کسانی که بیش‌ترین منابع مرکزی را در ۱۰ سال قبل بردند را به رئیسی داد و گفت ایشان اسامی این‌ها را اعلام کنند. او گفت لیست یازده نفر بدهکاران بانکی را به آقای رئیسی داده است.

مهرعلیزاده هم در این قسمت از برنامه گفت اهل سنت را بی‌دلیل از مدیریت در کشور بازداشته‌اند.

کاندیداها در سخنان خود از اقوام و اهل سنت صحبت کردند، زیرا در دوره خاتمی و روحانی آرای اقلیت‌های قومی واهل سنت برای انتخاب روحانی و خاتمی تعیین کننده بود و هر دو نامزد ریاست جمهوری در مناطق قومی کشور بیشترین آرا را کسب کرده بودند. در این دوره پرسش‌های متفاوتی به قرعه طرح شد و نامزدها فرصت داشتند پاسخ دهند. اما اغلب پاسخ‌ها ارتباطی به پرسش‌ها نداشت.

قاضی‌زاده گفت به همان راحتی که مردم یک شبه در بورس همه چیز را از دست دادند می‌توان آن را احیا کرد. او افزود ۲۰ برنامه دارد که در شبکه‌های مجازی می‌خواهد با مردم در میان بگذارد اما در فرصتی که او در مناظره داشت به برنامه خود اشاره‌ای نکرد.

رئیسی هم در راند دوم با اشاره به تحویل دادن فهرست ابربدهکاران بانکی در قسمت اول مناظره خطاب به همتی گفت که چرا پیش از این مذاکره لیست ابربدهکاران بانکی را به او نداده است. رئیسی گفت: «آقایان رای می‌خواهند، مردم چطور به شما اعتماد کنند؟»

جلیلی گفت ۳۳ سال در حوزه سیاست خارجی کار کرده و تاکید کرد که"اف ای تی اف" هیچ نفعی برای کشور ندارد. همتی در راند دوم به رئیسی و جلیلی حمله کرد و فیلترینگ اینترنت را به نقد کشید و خطاب به رئیسی گفت،"اینجا کره شمالی نیست که جهرمی هر روز به دادگاه کشانده شود". همتی در پاسخ به جلیلی گفت،"فقط شما و کره شمالی می‌گویید اف ای تی اف بدرد نمی‌خورد؛ یعنی ٢٠٠ کشور عقل ندارند؟"

رضایی در راند دوم به رابطه با آمریکا اشاره کرد و گفت: «آمریکا را با دیپلماسی واقعی مجبور می‌کنم برجام را اجرا کند.»

در دو قسمت بعدی مناظره به نامزدها فرصت داده شد از سخنان رقبای خود به مدت سه دقیقه انتقاد کنند و سه دقیقه دیگر نیز جمع‌بندی را ارائه کنند.

در این قسمت از برنامه همتی خطاب به رئیسی گفت"اقتصاد مثل دادگاه و زندان نیست".

رضایی هم در این قسمت مناظره گفت ۳۰ درصد سهام شرکت نفت را به مردم خواهد داد.

رئیسی گفت همه بازداشت‌شدگان آبان ۹۸"به جز کسانی که با خارج در ارتباط بوده‌اند یا مساله خاصی داشته‌اند"، عفو شده‌اند.

همه کاندیداها روز"ولادت فاطمه" و روز دختر در ایران را تبریک گفتند. برخی کارشناسان این موضوع را هم مطرح کردند که کاندیداها برای جلب آرا زنان این مسئله را عنوان کرده‌اند. هیچیک از این نامزدها اشاره‌ای به"حجاب اجباری" نکردند.

یک وجه مشترک کاندیداها در این مناظره"پراکنده‌گویی" و عدم پاسخ مشخص به پرسش‌ها بود. رسانه‌های ایران در آستانه سومین دور مناظره‌ها از حضور کم‌رنگ مردم در انتخابات ریاست جمهوری و نگرانی دست‌اندرکاران حکومت و قهر ملت با انتخابات خبر داده بودند.

بر اساس آمار"ایسپا"، مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران، اکثریت جامعه قصد شرکت در انتخابات را ندارند و نظرسنجی‌ها نشان داده‌اند که دو دوره پیشین مناطره تلویزیونی تاثیری در کشاندن رای‌دهندگان به پای صندوق‌ها نداشته و در زمینه بالابردن تمایل مردم به شرکت در انتخابات نقشی نداشته‌اند.

از افرادی که در نظرسنجی شرکت کرده‌اند، پرسیده شده است که آیا دومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را در تلویزیون دیده‌اند یا خیر.

به گزارش ایسپا تنها ۳۷ درصد از پاسخگویان مناظره دوم را تماشا کرده‌اند و ۶۳ درصد به این پرسش پاسخ منفی داده‌اند.

برخی از ناظران پیش از برگزاری دور سوم مناطره نامزدهای انتخاباتی ابراز امیدوارری کرده بودند که مناظره سوم و پایانی شاید در این خصوص تاثیرگذار باشد. اما آیا سخن گفتن از"دغدهای مردم" و تنها بیان مشکلات‌ آنها برای رای‌دهندگان ایرانی که تجربه ۱۲ دور از انتخابات پیشین را دارند، کافی است ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه و قاضی احکام اعدام در دادگاه‌های تابستان ۶۷ دومین خیز برای رفتن به پاستور را برداشته است. او در انتخابات دوره قبل رقیب روحانی بود و ۱۷ میلیون رای آورد. خبرگزاری فارس پیشاپیش با انتشار تصویری ترکیبی از هفت نامزد، به استقبال ریاست جمهوری رئیسی رفت؛ پوستری که عکس رئیسی متمایزتر و بزرگتر از سایرین است.ده سال تلاش سبزوار رضایی میرقائد برای ورود به پاستور. محسن رضایی در میان کاندیداها از همه مسن‌تر است؛ ۶۷ سال دارد، برای سومین مرتبه نامزد شده و عنوان دکتر سرلشگر پاسدار را یدک می‌کشد. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و مدرس دانشگاه امام حسین، ۱۶ سال فرمانده کل سپاه پاسداران بوده و واحد اطلاعات سپاه را پایه‌گذاری کرده است.سعید جلیلی ۵۶ سال دارد. دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی، عضو فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام برای دومین مرتبه کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شده است. در فاصله سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۹ که او مسئولیت مذاکرات اتمی را بر عهده داشت، سه قطعنامه علیه ایران در شورای امنیت به تصویب رسید. جلیلی یک پای خود را در جنگ از دست داده و اینک"نماینده رهبری در شورایعالی امنیت ملی" است.علیرضا زاکانی ۵۶ ساله، نماینده مردم قم در دوره‌های هفتم، هشتم، نهم و یازدهم و رئیس کنونی مرکز پژوهش‌های مجلس. این منتقد سرسخت برجام که در رشته پزشکی هسته‌ای تحصیل کرده، در سومین تلاش برای انتخابات ریاست جمهوری از سد شورای نگهبان گذشته است. صلاحیت او در سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۶ تایید نشده بود. زاکانی می‌گوید برای"مقابله با اشرافیت سیاسی" و کسانی به میدان آمده که داعیه"دولت سوم روحانی" را در سر دارند.در میان هفت کاندیدا، سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی واجد دو ویژگی است: کمترین سن و طویل‌ترین اسم. این پزشک گوش و حلق و بینی ۵۰ ساله است و برای اولین مرتبه در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می‌کند. سوابق اجرایی او در نمایندگی چهار دوره مجلس و ریاست دانشکده پزشکی سمنان خلاصه می‌شود. قاضی‌زاده هاشمی عضو جبهه پایداری است و روز ثبت‌نام، با دختر ۲۰ ساله‌اش به وزارت کشور رفته بود.عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ۶۴ سال دارد و برای اولین مرتبه در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده است. جزو معدود کسانی که از دولت پنجم به بعد، در همه کابینه‌ها سمت‌های کلیدی داشته اما بی‌حاشیه بوده است. دوازده سال رئیس کل بیمه مرکزی ایران بوده و پنج سال معاون سیاسی صدا و سیمای جمهوری اسلامی. او در رشته اقتصاد درجه دکترا دارد و تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه لندن به پایان برده است.محسن مهر علیزاده، رئیس فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای و تنها کاندیدای اصلاح‌طلب از حزب"راه ملت". استاندار خراسان در دولت اول خاتمی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان تربیت بدنی در دولت دوم خاتمی، استاندار اصفهان در دولت روحانی. مهرعلیزاده در سال ۱۳۸۴ نیز کاندیدا بود و بین هفت نامزد، نفر هفتم شد. صلاحیت او اما برای انتخابات ۱۳۹۴ تایید نشد.رد صلاحیت علی لاریجانی با کارنامه طویلی از مناصب اجرایی چون وزارت ارشاد، ریاست صداوسیما، ریاست مجلس و دبیری شورایعالی امنیت ملی، بیش از همه با شگفتی همراه شد. شماری او را رقیب اصلی ابراهیم رئیسی می‌دانستند و حتی پیش‌بینی کرده بودند که انتخابات با رقابت فشرده آنها به دور دوم کشیده شود. او در بیانیه‌ای اعلام کرد که برای رفع مشکلات"عزمی راسخ" داشت اما"راضی به رضای الهی" است.اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی در زمان اعلام کاندیداتوری در توییتر نوشته بود: «در میان دولت‌های دهه‌های اخیر، دولت من به دولت‌ آقای خاتمی شباهت بیشتری خواهد داشت، اما با استفاده از تجربه‌های انباشته در ایران و جهان مرحلهٔ نوینی از اصلاحات راهگشا را آغاز خواهد کرد.» او بعد از رد صلاحیت در بیانیه‌ای ابراز امیدواری کرد که جمهوریت نظام، منافع ملی و آینده ایران فدای مصالح آنی سیاسی نشود.رد صلاحیت احمدی‌نژاد قابل پیش‌بینی بود اما رئیس دولت‌های نهم و دهم در زمان ثبت‌نام گفت اگر تایید نشود، انتخابات را قبول نخواهد داشت و در آن شرکت نمی‌کند. سخنی بی‌سابقه از سوی یک مقام عالی که عبور از"خط قرمز نظام" و دعوت هوادارانش به تحریم تلقی شد.پیش‌بینی می‌شود که انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ کمترین میزان مشارکت رای‌دهندگان در عمر جمهوری اسلامی را داشته باشد. خانواده کشته‌شدگان آبان و قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراینی، جامعه فرهنگیان، بازنشستگان، کارگران و بسیاری از کنشگران مدنی و سیاسی اعلام کرده‌اند که انتخابات را تحریم می‌کنند.