سوریه ترکیه را به تجهیز شورشیان در استان ادلب متهم کرد

19/08/2019 01:57:00 ب.ظ

سوریه ترکیه را به تجهیز شورشیان در استان ادلب متهم کرد

سوریه ترکیه را به تجهیز شورشیان در استان ادلب متهم کرد

در حالی که نیروهای دولتی سوریه هر چه بیشتر به شهر خان شیخون نزدیک می‌شوند، سوریه ترکیه را متهم کرده به شورشیان مخالف دولت با ارسال تجهیزات نظامی کمک می‌کند. در همین حال وزارت دفاع ترکیه هم گفته است که حمله هوایی ارتش سوریه به کاروان حامل تجهیزات نظامی در شمال‌غربی سوریه باعث کشته شدن سه غیرنظامی و زخمی شدن دوازده نفر شده است.

کاروان خودروهای نظامی ترکیه به سمت شهر خان شیخوندر حالی که نیروهای دولتی سوریه هر چه بیشتر به شهر خان شیخون نزدیک می‌شوند، سوریه ترکیه را متهم کرده به شورشیان مخالف دولت با ارسال تجهیزات نظامی کمک می‌کند.در همین حال وزارت دفاع ترکیه هم گفته است که حمله هوایی ارتش سوریه به کاروان حامل تجهیزات نظامی در شمال‌غربی سوریه باعث کشته شدن سه غیرنظامی و زخمی شدن دوازده نفر شده است.

ترکیه این اقدام را محکوم کرده و آن را بر خلاف توافق قبلی دو کشور دانسته است.سال گذشته با میانجی‌گری روسیه و ترکیه توافقی امضا شد که ساکنان ادلب از حمله تمام عیار از جمله حملات هوایی مصون بمانند اما این توافق هرگز کامل اجرا نشده است.ترکیه از برخی شورشیانی که زیر فشار شدید حملات نیروهای دولتی سوریه در اطراف شهر خان شیخون هستند حمایت می کند.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

دیدگاه: بمباران اقلیم کردستان توسط جمهوری اسلامی گفت‌وگو با عبدالله مهتدی

حمله نظامی جمهوری اسلامی به اقلیم کردستان و بمباران آن مناطق زمانی انجام شده است که ایرانیان فراگیرترین اعتراضات مردمی تاریخشان را رقم می‌زنند. این حملات تا بعدازظهر امروز دست کم ۱۷ کشته برجا گذاشته ا ادامه مطلب >>

مقابله به مثل ترکیه در برابر نفتی‌ها با آناتولی و گاپیک کارشناس محیط زیست گفت: از نظر پدافند غیر عامل اگر سدهایی که در گاپ ساخته شده و ۶۲۰ میلیارد متر مکعب مخزن دارد، مورد حمله تروریستی و بمباران قرار گیرد شهرهای بزرگی در سوریه و عراق برای همیشه از حیز انتفاع خارج می‌شوند و حتی تا بصره تخریب گسترده بوجود می‌آید.

رویترز: طبق اسناد رائه شده در دادگاه آمریکا گریس-۱ در راه بندر بانیاس سوریه بود🔺رویترز: طبق اسناد رائه شده در دادگاه آمریکا گریس-۱ در راه بندر بانیاس سوریه بود ⚡️خبرگزاری رویترز گزارش داد که اسناد دادستانی نشان‌می‌دهد که نفتکش توقیف‌شده در جبل‌الطارق، در راه بندر بانیاس سوریه بوده و «تحریم‌های آمریکا را نقض کرده‌ است.»

رویترز: طبق اسناد ارائه شده در دادگاه آمریکا گریس-۱ در راه بندر بانیاس سوریه بود🔺رویترز: طبق اسناد ارائه شده در دادگاه آمریکا گریس-۱ در راه بندر بانیاس سوریه بود ⚡️خبرگزاری رویترز گزارش داد که اسناد دادستانی نشان‌می‌دهد که نفتکش توقیف‌شده در جبل‌الطارق، در راه بندر بانیاس سوریه بوده و «تحریم‌های آمریکا را نقض کرده‌ است.»

دولت ترکیه شهرداران سه شهر را به اتهام «عضویت در پ‌ک‌ک» برکنار کرددولت ترکیه شهرداران سه شهر را به اتهام حمایت از «گروه‌های تروریستی» و «نشر پروپاگانداری تروریستی» از سمت خود برکنار کرد. به گزارش رویترز، دولت ترکیه شهرداران سه شهر«دیاربکر»، «وان» و «ماردین» را بر

انفجار در هتلی در غرب کابل مراسم عروسی را به خاک و خون کشیدنصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان در صفحه توییترش نوشته که این حمله دقایقی پیش در حوزه ششم امنیتی کابل در داخل 'هتل شهر دوبی' رخ داده است. شاهدان عینی به بی‌بی‌سی گفته‌اند که یک بمبگذار انتحاری مواد منفجره خود را در داخل سالن عروسی منفجر کرده.

شمار قربانيان انفجار در مراسم عروسی در کابل به 63 کشته و 182 زخمی رسيدوزارت امور داخله افغانستان بامداد یکشنبه 18 اوت تایید کرد، در نتیجه حمله مرگبار انتحاری شامگاه شنبه

Image caption کاروان خودروهای نظامی ترکیه به سمت شهر خان شیخون در حالی که نیروهای دولتی سوریه هر چه بیشتر به شهر خان شیخون نزدیک می‌شوند، سوریه ترکیه را متهم کرده به شورشیان مخالف دولت با ارسال تجهیزات نظامی کمک می‌کند.محمد درویش در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره تاثیر ساخت سد ایلیسو توسط ترکیه بر منطقه اظهار داشت: ترکیه یک سوم ایران وسعت و برابر با ایران جمعیت دارد، اکنون 240 میلیارد متر مکعب آب قابل استحصال دارد که بیش از 2 برابر آبی است که در ایران وجود دارد، بنابراین این کشور به هیچ وجه در درازمدت مشکلی به نام کمبود آب ندارد، اما در صدد است با استفاده از پروژه‌هایی به نام آناتولی جنوبی و گاپ از آب به عنوان اهرم و قدرت سیاسی بیشتر در منطقه بهره ببرد.مرداد ۲۶, ۱۳۹۸ سی‌ان‌ان: ایران به دنبال پرتاب راکت در روزهای آینده است تصاویری که  شرکت تصویربرداری ماهواره‌ای پلنت لبز و موسسه میدل‌بری تصاویری را در اختیار این شبکه قرار داده است.مرداد ۲۶, ۱۳۹۸ سی‌ان‌ان: ایران به دنبال پرتاب راکت در روزهای آینده است تصاویری که  شرکت تصویربرداری ماهواره‌ای پلنت لبز و موسسه میدل‌بری تصاویری را در اختیار این شبکه قرار داده است.

در همین حال وزارت دفاع ترکیه هم گفته است که حمله هوایی ارتش سوریه به کاروان حامل تجهیزات نظامی در شمال‌غربی سوریه باعث کشته شدن سه غیرنظامی و زخمی شدن دوازده نفر شده است. ترکیه این اقدام را محکوم کرده و آن را بر خلاف توافق قبلی دو کشور دانسته است. درویش ادامه داد:  ترکیه اعلام کرده آب را در اختیار کشورهای دیگر مثل عربستان سعودی هم قرار می‌دهد، همان استفاده‌ای که در دهه 1970 میلادی کشورهای نفت‌خیز منطقه خاورمیانه با ابزار نفت کردند، یعنی اکنون ترکیه به آب بعنوان کالای اقتصادی و نه زیستی نگاه می‌کند. سال گذشته با میانجی‌گری روسیه و ترکیه توافقی امضا شد که ساکنان ادلب از حمله تمام عیار از جمله حملات هوایی مصون بمانند اما این توافق هرگز کامل اجرا نشده است. این شبکه تلویزیونی در گزارش خود نوشت که شرکت تصویربرداری ماهواره‌ای پلنت لبز و موسسه میدل‌بری تصاویری را در اختیار این شبکه قرار داده‌اند که نشان‌ می‌دهد فعالیت در اطراف نقطه پرتاب راکت افزایش یافته است. ترکیه از برخی شورشیانی که زیر فشار شدید حملات نیروهای دولتی سوریه در اطراف شهر خان شیخون هستند حمایت می کند. از نظر پدافند غیر عامل اگر سدهایی که در گاپ ساخته شده و 620 میلیارد متر مکعب مخزن دارد، مورد حمله تروریستی و بمباران قرار گیرد شهرهای بزرگی در سوریه و عراق برای همیشه از حیز انتفاع خارج می‌شوند و حتی تا بصره تخریب گسترده به وجود می‌آید، همه اینها نشان می‌دهد ناخواسته منطقه را به سمت ناامنی و ناپایداری سوق می‌دهیم. نیروهای دولتی سوریه روزها است که با حمایت روسیه حلقه محاصره را بر شورشیان مستقر در شهر خان شیخون در استان ادلب تنگتر کرده‌اند و بنا به گزارش‌ها به حومه شهر رسیده‌اند و سعی دارند شهر و یک بزرگراه مهم را تصرف کنند. دیو اشمرلر، یکی از پژوهشگران ارشد مرکز مطالعات عدم اشاعه وابسته به موسسه میدل‌بری، به سی‌ان‌ان گفت که «به نظر می‌رسد آن‌ها در حال آماده‌سازی برای پرتاب باشند.

ادلب در شمال غربی سوریه با ترکیه هم‌مرز است و بخش بزرگی از آن در دست شورشیان است. خود این کشورها دقیقا همین بلایی را بر سر  منابع آبی آوردند که ترکیه آورد.» اشمرلر گفت که وجود کانتینرهای بزرگ حاکی از آن است که «راکتی در این مجتمع» بوده و فعالیتی جز پرتاب آن در آنجا تدارک دیده نشده است. ‌بنا بر گزارش‌‌ها نیروهای دولتی با حمایت روسیه هر چه بیشتر به شهر نزدیک شده‌اند و نبرد شدید بین دو طرف در جریان است. حق نشر عکس Image caption استان ادلب در شمال سوریه، مدت‌هاست شاهد نزاع بین نیروهای دولتی سوریه و شورشیان است وزارت خارجه سوریه اقدام ترکیه را در ارسال کاروان تجهیرات نظامی یک حرکت تهاجمی توصیف کرده است. عراق هم نهر پنجم را اجرا کرده و مسیر دجله و فرات را تغییر داده که در خشک شدن هورالعظیم تاثیر زیادی داشت. بنا به گزارش‌ها سوریه و نیروی هوایی روسیه تلاش کرده‌اند که مانع ارسال این تجهیزات شوند. برنامه موشکی جمهوری اسلامی طی سال‌های اخیر با اعتراض بسیاری از کشورها انجام شده است. پیشتر گزارش شد که یک جنگنده دولتی در نزدیکی خان شیخون هدف شورشیان قرار گرفته و سقوط کرده است. اکنون دولت عراق و سوریه در ضعیف‌ترین وضعیت خود قرار دارند و دولت ترکیه بیشترین ساخت و سازها را می‌کند.تا زمستان سال ۱۳۹۶ که آمریکا موضوع آزمایش های موشکی بالیستیک ایران را در شورای امنیت مطرح کرد، سپاه پاسداران این آزمایش‌ها را به طور مداوم انجام می‌داد.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه که مقرش در بریتانیا است خلبان این جنگنده سوخو را گروه"احرار شام" -از گروه‌های شورشی قدرتمند در ادلب- اسیر کرده است. این گروه گفت که هواپیما را در شرق خان شیخون هدف قرار داده و تایید کرد که خلبان را اسیر کرده اما اطلاعات بیشتری ارائه نکرد.  این کارشناس حوزه محیط زیست گفت: ترکیه با این اقدامات در صدد است به ابرقدرت منطقه تبدیل شود و در معادلات سیاسی وزن بیشتری داشته باشد و در رقابتی که با عربستان دارد به عنوان رهبر جهان اسلام معرفی شود اما تاکنون منجر به تشکیل جریانات خشونت طلبانه شده است. جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر همچنین برای پرتاب ماهواره به فضا با استفاده از موشک تلاش کرده است. نیروهای دولتی سوریه در واکنش به آنچه نقض مکرر آتش بس از سوی نیروهای شورشی می‌خوانند، بارها مراکز غیرنظامی را هدف قرار داده‌اند. بیشتر بخوانید: . وی درباره امکان شکایت نیز گفت: طبق قوانین حوضه‌های آبریز مشترک، هیچ کشوری حق ندارد از منابع آبی کشور دیگر استفاده کند به نحوی که برای مردم پایین دست مشکلات معیشتی ایجاد شود، بنابراین امکان شکایت وجود دارد.