سوئیس, تجارت اسلحه, بانکها, همه پرسی, سیاست سوئیس, تجارت بین الملل

سوئیس, تجارت اسلحه

سوئیس طرح ممنوعیت تامین مالی شرکت‌های سازندۀ اسلحه را به همه‌پرسی می‌گذارد

سوئیس طرح ممنوعیت تامین مالی شرکت‌های سازندۀ اسلحه را به همه‌پرسی می‌گذارد بیشتر بخوانید🔽

23/11/2020 04:45:00 ب.ظ

سوئیس طرح ممنوعیت تامین مالی شرکت‌های سازندۀ اسلحه را به همه‌پرسی می‌گذارد بیشتر بخوانید🔽

تحقیقات مستقل نشان داده که بانکها ی سوئیس ی به بسیاری از شرکتهای بین‌المللی سازنده جنگ افزار همچون لاکهید مارتین، نورثروپ گرامن و جنرال دینامیک وام‌هایی به ارزش ۱۱ میلیارد دلار پرداخت کرده‌اند و بانک ملی سوئیس و کردیت سوئیس بیشترین مشارکت را در این زمینه داشته‌اند.

رأی دهندگان سوئیسی یکشنبه آینده تصمیم خواهند گرفت که آیا بانکهای کشورشان را از تامین بودجۀ شرکتهای سازندۀ اسلحه منع کنند یا خیر. این طرح، آخرین همه‌پرسی ضدجنگ در کشور بی‌طرفی محسوب می‌شود که طی ۲۰۰ سال گذشته هیچ جنگ خارجی نداشته است.تحقیقات مستقل موسسه «پروفوندو» نشان داده که بانکهای سوئیسی به بسیاری از شرکتهای بین‌المللی سازنده جنگ افزار همچون لاکهید مارتین، نورثروپ گرامن و جنرال دینامیک وام‌هایی به ارزش ۱۱ میلیارد دلار پرداخت کرده‌اند و بانکهایی از جمله بانک ملی سوئیس و کردیت سوئیس بیشترین مشارکت را در این زمینه داشته‌اند.

افغانستان و چین کانون مذاکرات وزیر خارجه آمریکا با همتای او در هند خواهد بود مقامات سوئد کیفرخواست حمید نوری، متهم به مشارکت در اعدام‌های ۶۷ را به دادگاهی در استکهلم ارائه کردند در دوازدهمین شب اعتراضات، تظاهرات به کرج رسید: از کرج تا خوزستان، اتحاد اتحاد

جولیا کوئنگ، رئیس مشترک حزب سبزهای جوان در این کشور می‌گوید: «مبلغ هنگفتی از پول‌های سوئیس وارد صنعتی می‌شود که از مرگ و ویرانی سود می‌برد. چگونه کشوری که ادعای بی‌طرفی دارد می‌تواند از ساخت تسلیحات جنگی سود ببرد؟»طرفداران منع تامین مالی کارخانه‌های تولید اسلحه توانسته‌اند ۱۲۰ هزار امضا جمع کرده و به این ترتیب این طرح را به همه‌پرسی بگذارند.

مخالفان همه‌پرسیبانک ملی سوئیس با این طرح مخالف است و می‌گوید که این کار استقلال بانک‌ها را تضعیف می‌کند و برای مشتریان عدم اطمینان حقوقی به بار می‌آورد. بانک UBS نیز از دیگر مخالفان است و می‌گوید که آنها در تامین مالی ساخت اسلحه‌هایی که پیش از این در سوئیس منع شده مشارکت ندارند. headtopics.com

دیگر بانکها نیز با استدلالهایی از جمله اینکه این طرح موقعیت سوئیس را به عنوان یک مرکز مالی مهم بین‌المللی تضعیف می‌کند و به صندوق بازنشستگی، بانکها و شرکتهای بیمه ضربه می‌زند، با آن مخالفند.با این وجود گروه سوئیس بدون ارتش (GSoA) استدلال می‌کند که سودهی از مسیر ساخت تجهیزات جنگی بر آتش درگیری‌ها دامن می‌زند و سوئیس می‌تواند از مسیر مدیریت درست ثروت عظیم مالی خود، به غیرنظامی سازی جهان کمک کند.

نادیا کوهن، دبیر این گروه می‌گوید: «این سلاح‌ها باید تأمین مالی شوند. بانک‌های سوئیس حدود یک چهارم دارایی‌های جهان در آن سوی مرزها را مدیریت می‌کنند. این به سوئیس فرصت ایجاد تغییر می‌دهد.»سوئیس در کنار سرمایه‌گذاری در شرکت‌های خارجی، خود نیز یک تولید کنندۀ اسلحه است. ارزش صادرات اسلحه سوئیس تنها در سال ۲۰۱۹ میلادی ۷۲۷.۹ میلیون فرانک سوئیس بوده و این تجهیزات به ۷۱ کشور جهان صادر شده است.

آمریکا به دنبال خرید جنگنده‌های قدیمی سوئیسدولت و گروه صنعتی «سوئیسمن» هم از دیگر مخالفان این طرح هستند که تخمین می‌زنند با منع تامین مالی شرکتهای سازنده تسلیحات جنگی، حدود ۳۰۰۰ شرکت که نزدیک به ۵۰ هزار کارمند در استخدام دارند، تحت تأثیر قرار بگیرند.

نظرسنجی‌ها در این ماه نیز نشان داد ۵۰٪ از پاسخ دهندگان موافق و ۴۵٪ مخالف این طرح هستند.ماجا رینیکر، نماینده حزب محافظه کار دموکرات‌های آزاد (FDP) نیز این همه‌پرسی را اقدامی «ساده لوحانه و غیرمسئولانه» خوانده و اعلام کرده است: «البته که همه ما می‌خواهیم جهانی کاملاً صلح آمیز داشته باشیم. اما با این طرح چنین رویایی عملی نخواهد شد. هیچ کشور دیگری این کار را نمی‌کند و تصویب این طرح تنها باعث می‌شود که شرکت‌ها دارایی‌هایشان را از سوئیس خارج کنند.» headtopics.com

اورامانات ایران در «فهرست میراث جهانی» یونسکو قرار گرفت دوازدهمین شب اعتراضات سراسری؛ از شعار «مرگ بر خامنه‌ای» در تهران و کرج تا اختلال جدی اینترنت رابرت مالی: اگر ایران به تعهداتش عمل کند آمریکا نیز آماده بازگشت به برجام است؛ کشتن قاسم سلیمانی امنیت آمریکا را بیشتر نکرد ادامه مطلب: euronews فارسی »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

مردم سوئیس به ممنوعیت پوشیه و روبنده رای دادند | DW | 07.03.2021رفراندوم منع استفاده از برقع در سراسر سوئیس با اکثریتی شکننده، ۵۲درصد رای آورد. به این ترتیب، دیگر هیچ زن مسلمانی مجاز نخواهد بود که در انظار و اماکن عمومی صورت خود را استتار کند. ممنوعیت مشمول گردشگران هم می‌شود. هر کی برقه میخواد بره کشور خودش، وگرنه فرذا انتظار دارن قوانین داعش در غرب حکمفرما بشه شرم باد برشما کاذبان عصر..... لعنت خدا بالای دموکراسی پرستان ما! افسوس بحال تان که هم از بنده گی خدا بیرون شدید وهم از نوکری یهود ونصارا.... ماسک چی؟ اوسکولا

موافقت نیمی از مردم سوئیس با ممنوعیت نقاب در این کشورپوشیدن نقاب یا برقع در سوئیس با آرای موافق ‌52 درصد شرکت کنندگان در همه‌پرسی ممنوع اعلام شد. - خبرگزاری آناتولی

سوئیسی‌ها به طرح «ممنوعیت پوشش کامل صورت» رای مثبت دادندبا تصویب این طرح، پوشاندن کامل صورت در ملاء عام ممنوع می‌شود؛ با این وجود برای اماکنی همچون عبادتگاه‌ها، استثنائاتی در نظر گرفته شده است. حالا که خدا کاری کرده همه دنیا مجبورن بیش از نصف صورتشون رو بپوشونن 🤣 این جماعتی که چادر و برقع می‌پوشن چرا نمیرن در همان کشورهای اسلامی زندگی و کار کنن؟(!) طرف برقع (پوشش صورت) میزنه با اون چادر کامل مشکی ، چقدر خوفناک میشن. اینجا تو خود ایران که نظام آخوند شیعی حاکم است، خیلی خیلی کم و به ندرت دیدم کسی این شکلی (بدوی و متحجر) بگرده یکی از اینها بیاد توی بانک صادرات ایران، کارش را راه نخواهند انداخت، مگر برقعه اش را بردارد.

طرح اقدام متقابل ایران در برابر کشته شدن سلیمانی؛ ممنوعیت مذاکره غیر‌هسته‌ای با آمریکا

سانسور و سرکوب هفتگی؛ طرح ممنوعیت انتشار اخبار رسانه‌های امریکایی و بریتانیایی مضحک است