سوئیس طرح ممنوعیت تامین مالی شرکت‌های سازندۀ اسلحه را به همه‌پرسی می‌گذارد

23/11/2020 04:45:00 ب.ظ

سوئیس طرح ممنوعیت تامین مالی شرکت‌های سازندۀ اسلحه را به همه‌پرسی می‌گذارد بیشتر بخوانید🔽

سوئیس, تجارت اسلحه

سوئیس طرح ممنوعیت تامین مالی شرکت‌های سازندۀ اسلحه را به همه‌پرسی می‌گذارد بیشتر بخوانید🔽

تحقیقات مستقل نشان داده که بانکها ی سوئیس ی به بسیاری از شرکتهای بین‌المللی سازنده جنگ افزار همچون لاکهید مارتین، نورثروپ گرامن و جنرال دینامیک وام‌هایی به ارزش ۱۱ میلیارد دلار پرداخت کرده‌اند و بانک ملی سوئیس و کردیت سوئیس بیشترین مشارکت را در این زمینه داشته‌اند.

رأی دهندگان سوئیسی یکشنبه آینده تصمیم خواهند گرفت که آیا بانکهای کشورشان را از تامین بودجۀ شرکتهای سازندۀ اسلحه منع کنند یا خیر. این طرح، آخرین همه‌پرسی ضدجنگ در کشور بی‌طرفی محسوب می‌شود که طی ۲۰۰ سال گذشته هیچ جنگ خارجی نداشته است.تحقیقات مستقل موسسه «پروفوندو» نشان داده که بانکهای سوئیسی به بسیاری از شرکتهای بین‌المللی سازنده جنگ افزار همچون لاکهید مارتین، نورثروپ گرامن و جنرال دینامیک وام‌هایی به ارزش ۱۱ میلیارد دلار پرداخت کرده‌اند و بانکهایی از جمله بانک ملی سوئیس و کردیت سوئیس بیشترین مشارکت را در این زمینه داشته‌اند.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

دوازدهمین روز اعتراضات در ایران؛ شمار هشتگ‌های مهسا امینی از ۱۳۰ میلیون عبور کرد

دور جدید اعتراضات مردمی در ایران که از ۲۵ شهریور با کشته شدن مهسا امینی، شهروند ایرانی ساکن سقز در اثر ضرب و شتم مأموران گشت ارشاد تهران آغاز شد، وارد دوازدهمین روز خود شده است. ادامه مطلب >>

مردم سوئیس به ممنوعیت پوشیه و روبنده رای دادند | DW | 07.03.2021رفراندوم منع استفاده از برقع در سراسر سوئیس با اکثریتی شکننده، ۵۲درصد رای آورد. به این ترتیب، دیگر هیچ زن مسلمانی مجاز نخواهد بود که در انظار و اماکن عمومی صورت خود را استتار کند. ممنوعیت مشمول گردشگران هم می‌شود. هر کی برقه میخواد بره کشور خودش، وگرنه فرذا انتظار دارن قوانین داعش در غرب حکمفرما بشه شرم باد برشما کاذبان عصر..... لعنت خدا بالای دموکراسی پرستان ما! افسوس بحال تان که هم از بنده گی خدا بیرون شدید وهم از نوکری یهود ونصارا.... ماسک چی؟ اوسکولا

موافقت نیمی از مردم سوئیس با ممنوعیت نقاب در این کشورپوشیدن نقاب یا برقع در سوئیس با آرای موافق ‌52 درصد شرکت کنندگان در همه‌پرسی ممنوع اعلام شد. - خبرگزاری آناتولی

سوئیسی‌ها به طرح «ممنوعیت پوشش کامل صورت» رای مثبت دادندبا تصویب این طرح، پوشاندن کامل صورت در ملاء عام ممنوع می‌شود؛ با این وجود برای اماکنی همچون عبادتگاه‌ها، استثنائاتی در نظر گرفته شده است. حالا که خدا کاری کرده همه دنیا مجبورن بیش از نصف صورتشون رو بپوشونن 🤣 این جماعتی که چادر و برقع می‌پوشن چرا نمیرن در همان کشورهای اسلامی زندگی و کار کنن؟(!) طرف برقع (پوشش صورت) میزنه با اون چادر کامل مشکی ، چقدر خوفناک میشن. اینجا تو خود ایران که نظام آخوند شیعی حاکم است، خیلی خیلی کم و به ندرت دیدم کسی این شکلی (بدوی و متحجر) بگرده یکی از اینها بیاد توی بانک صادرات ایران، کارش را راه نخواهند انداخت، مگر برقعه اش را بردارد.

طرح اقدام متقابل ایران در برابر کشته شدن سلیمانی؛ ممنوعیت مذاکره غیر‌هسته‌ای با آمریکا

سانسور و سرکوب هفتگی؛ طرح ممنوعیت انتشار اخبار رسانه‌های امریکایی و بریتانیایی مضحک است

Aa رأی دهندگان سوئیسی یکشنبه آینده تصمیم خواهند گرفت که آیا بانکهای کشورشان را از تامین بودجۀ شرکتهای سازندۀ اسلحه منع کنند یا خیر.والتر وبمان، مبتکر همه‌پرسی ممنوعیت روبنده در سوئیس.پوشیدن نقاب یا برقع در سوئیس با آرای موافق ‌52 درصد شرکت کنندگان در همه‌پرسی ممنوع اعلام شد.ژان لوک ادور، عضو حزب راستگرای «اتحادیه دموکراتیک مرکز» می‌گوید: «هدف از این طرح مسلمانان نیستند و ما اعمال دینی آنها را زیر سوال نمی‌بریم.

این طرح، آخرین همه‌پرسی ضدجنگ در کشور بی‌طرفی محسوب می‌شود که طی ۲۰۰ سال گذشته هیچ جنگ خارجی نداشته است. تحقیقات مستقل موسسه «پروفوندو» نشان داده که بانکهای سوئیسی به بسیاری از شرکتهای بین‌المللی سازنده جنگ افزار همچون لاکهید مارتین، نورثروپ گرامن و جنرال دینامیک وام‌هایی به ارزش ۱۱ میلیارد دلار پرداخت کرده‌اند و بانکهایی از جمله بانک ملی سوئیس و کردیت سوئیس بیشترین مشارکت را در این زمینه داشته‌اند. این نتیجه مشابه پیش‌بینی رسانه‌ها و شبکه‌های تلویزیونی است که بر نظرپرسی‌ از گروه‌های مختلف اجتماعی استوار بود. جولیا کوئنگ، رئیس مشترک حزب سبزهای جوان در این کشور می‌گوید: «مبلغ هنگفتی از پول‌های سوئیس وارد صنعتی می‌شود که از مرگ و ویرانی سود می‌برد.2021 ژنو/ خبرگزاری آناتولی در نتیجه همه‌پرسی در سوئیس که به رهبری گروه اگرکینگر کمیتی که شامل اعضای حزب راست‌گرای خلق سوئیس نیز است، برگزار شد، ممنوعیت پوشیدن صورت (نقاب) در این کشور با کسب 52 درصد آرای موافق رای دهندگان به اجرا درآمد. چگونه کشوری که ادعای بی‌طرفی دارد می‌تواند از ساخت تسلیحات جنگی سود ببرد؟» طرفداران منع تامین مالی کارخانه‌های تولید اسلحه توانسته‌اند ۱۲۰ هزار امضا جمع کرده و به این ترتیب این طرح را به همه‌پرسی بگذارند.  لایحه ممنوعیت روبنده، با هدف جلوگیری از پنهان‌سازی چهره زنان در اماکن عمومی به رای مردم گذاشته شد. مخالفان همه‌پرسی بانک ملی سوئیس با این طرح مخالف است و می‌گوید که این کار استقلال بانک‌ها را تضعیف می‌کند و برای مشتریان عدم اطمینان حقوقی به بار می‌آورد.

بانک UBS نیز از دیگر مخالفان است و می‌گوید که آنها در تامین مالی ساخت اسلحه‌هایی که پیش از این در سوئیس منع شده مشارکت ندارند. این حزب در سال ۲۰۰۹ نیز بحث ممنوعیت ساخت مناره در نمازخانه‌های سوئیس را پیش برد و کتمان نمی‌کند که هدف‌اش جلوگیری از اسلامیزه شدن این کشور است. در این همه‌پرسی که حدود 5. دیگر بانکها نیز با استدلالهایی از جمله اینکه این طرح موقعیت سوئیس را به عنوان یک مرکز مالی مهم بین‌المللی تضعیف می‌کند و به صندوق بازنشستگی، بانکها و شرکتهای بیمه ضربه می‌زند، با آن مخالفند. با این وجود گروه سوئیس بدون ارتش (GSoA) استدلال می‌کند که سودهی از مسیر ساخت تجهیزات جنگی بر آتش درگیری‌ها دامن می‌زند و سوئیس می‌تواند از مسیر مدیریت درست ثروت عظیم مالی خود، به غیرنظامی سازی جهان کمک کند. برقع  چادر بلندی است که سر تا پای زن را می‌پوشاند و چهره را نیز استتار می‌کند. نادیا کوهن، دبیر این گروه می‌گوید: «این سلاح‌ها باید تأمین مالی شوند. این درحالی است که شورای فدرال سوئیس و پارلمان این کشور به رای‌ دهندگان توصیه دادند تا ممنوعیت پوشیدن صورت را رد کنند. بانک‌های سوئیس حدود یک چهارم دارایی‌های جهان در آن سوی مرزها را مدیریت می‌کنند. با رفراندوم انجام شده، دیگ هیج زنی اجازه ندارد در خیابان، رستوران، فروشگاه و سایر اماکن عمومی، چهره خود را از دید دیگران پنهان کند.

این به سوئیس فرصت ایجاد تغییر می‌دهد.» سوئیس در کنار سرمایه‌گذاری در شرکت‌های خارجی، خود نیز یک تولید کنندۀ اسلحه است. هدف اصلی این عنوان شده که کسی هویت و مشخصات ظاهری خود را از دیگران مخفی نکند. دولت سوئیس نیز با این ممنوعیت به دلیل کم‌بودن تعداد افراد نقاب‌پوش در سراسر این کشور و احتمال آسیب‌رسانی آن به گردشگری مخالفت کرده بود. ارزش صادرات اسلحه سوئیس تنها در سال ۲۰۱۹ میلادی ۷۲۷.۹ میلیون فرانک سوئیس بوده و این تجهیزات به ۷۱ کشور جهان صادر شده است. هلند، اتریش و فرانسه نیز پیش از سوئیس، ممنوعیت برقع را به جریان انداخته‌اند. آمریکا به دنبال خرید جنگنده‌های قدیمی سوئیس دولت و گروه صنعتی «سوئیسمن» هم از دیگر مخالفان این طرح هستند که تخمین می‌زنند با منع تامین مالی شرکتهای سازنده تسلیحات جنگی، حدود ۳۰۰۰ شرکت که نزدیک به ۵۰ هزار کارمند در استخدام دارند، تحت تأثیر قرار بگیرند.

نظرسنجی‌ها در این ماه نیز نشان داد ۵۰٪ از پاسخ دهندگان موافق و ۴۵٪ مخالف این طرح هستند. پلیس کانتون سن گلن می‌گوید طی دو سال گذشته هیچ زنی با پوشیه در منطقه مشاهده نشده است. ماجا رینیکر، نماینده حزب محافظه کار دموکرات‌های آزاد (FDP) نیز این همه‌پرسی را اقدامی «ساده لوحانه و غیرمسئولانه» خوانده و اعلام کرده است: «البته که همه ما می‌خواهیم جهانی کاملاً صلح آمیز داشته باشیم. اما با این طرح چنین رویایی عملی نخواهد شد. دولت گفته بود وظیفه‌ و مسئولیت‌اش این نیست که به شهروندان بگوید چه بپوشند. هیچ کشور دیگری این کار را نمی‌کند و تصویب این طرح تنها باعث می‌شود که شرکت‌ها دارایی‌هایشان را از سوئیس خارج کنند.» هم‌رسانی این مطلب: . این کشورهم‌چنین از نقاط گردشگری محبوب شهروندان کشورهای اسلامی به خصوص توریست‌های حوزه خلیج فارس محسوب می‌شود.