سه نویسنده ایرانی به ۱۵ سال و شش ماه زندان محکوم شدند | DW | 29.12.2019

  • 📰 dw_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 63 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 28%
  • Publisher: 63%

شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران سه نویسنده ایرانی را به ۱۵ سال و شش ماه محکوم کرد. رضا خندان مهابادی، بکتاش آبتین و کیوان باژن پیش از این در دادگاه بدوی توسط قاضی محمد مقیسه به ۱۸ سال زندان محکوم شده بودند.

ایران اخبار, ایران سرفصلها

کانون نویسندگان ایران روز یکشنبه ۸ دی‌ماه (۲۹ دسامبر) در حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی از ابلاغ حکم دادگاه تجدیدنظر سه نفر از اعضای خود خبر داد. کانون نویسندگان نوشت شعبه‌ ۳۶ دادگاه تجدید نطر به ریاست قاضی زرگر حکم بدوی رضا خندان (مهابادی) و بکتاش آبتین را عینا تایید و حکم کیوان باژن را کاهش داد.

هر یک از سه نویسنده در دادگاه بدوی که روزهای هفتم و هشتم اردیبهشت سال جاری (۱۳۹۸) به ریاست قاضی مقیسه تشکیل شد، به اتهام‌های"تبلیغ علیه نظام" و"اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور" به شش سال زندان محکوم شدند.

شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران بدون دعوت از متهمان و وکیلانشان حکم‌های صادره برای رضا خندان (مهابادی) و بکتاش آبتین (هر دو از اعضای هیئت دبیران کانون) را عینا تایید کرده و حکم کیوان باژن را به سبب نداشتن سابقه‌ کیفری به سه و نیم سال حبس تعزیری کاهش داده است. محکومیت این سه نویسنده در دادگاه بدوی با واکنش‌های زیادی مواجه شد. خود کانون نویسندگان ایران در بیانیه‌ای نوشت حکم دستگاه قضائی فقط مربوط به این سه نویسنده نیست بلکه حکم محکومیت همه کسانی است که می‌خواهند از حق آزادی بیان برخوردار باشند.

به اعتقاد کانون نویسندگان، هدف این گونه محاکمه‌ها و حکم‌ها در چند دهه اخیر"پراکندن رعب و وحشت و سرکوب آزادی بیان" است.هم‌چنین جمع بزرگی از نویسندگان، شاعران، منتقدان و روزنامه‌نگاران ایرانی در خرداد ماه ۹۸ در نامه‌ای خطاب به مسئولان دستگاه‌های اجرایی و قضائی"اعتراض صریح" خود را به"رویه‌های نامنصفانه دستگاه قضایی و برخوردهای امنیّتی با اهل قلم و نویسندگان" ابراز کرده و خواهان لغو احکام"ناروا و ازادی‌کش" علیه سه عضو کانون نویسندگان ایران شدند.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

حقشونه من کامل در جریان پرونده اینا هستم.

لعنت به این قاضی های ظالم

این قیافه ها به جانی ها بیشتر شباهت دارند تا نویسنده.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

سازمان ملل میانمار را به دلیل نقض حقوق مسلمانان روهینگیا محکوم کردقطعنامه روز جمعه مجمع عمومی سازمان ملل به مواردی از جمله دستگیری‌های خودسرانه، شکنجه، تجاوز و مرگ اقلیت روهینگیا در زندان‌های میانمار، بعنوان موارد نقض حقوق بشر اشاره کرده است. DoctorAfghan مملت ها سازمان ملل را بخاطر محکوم کردن شکل ندادند بلکه برای گرفتن حق یک مظلوم از ظالم تشکیل شده است این محکومیت ها را می نویسند روی کاغذ بس تمام
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

باهنر: ممکن است به خودمان ببازیم/ باید به یک لیست برسیم حتی با جبهه پایداریباهنر: ممکن است به خودمان ببازیم، باید به یک لیست برسیم حتی با جبهه پایداری مسئولیت عملکرد دولت روحانی با اصلاح‌طلبان است برخی می‌گفتند رهبری مخالف تصویب کنوانسیون‌های FATF است ولی به طریقی نظر ایشان را جویا شدیم که گفتند خودتان باید به جمع‌بندی برسید رهبر مثلا مدیر و مدبر با کلی امکانات و مشاور الان تو کیش ماته و گیج شده و تسلیم مشکلات حالا افراد مشنگی مثل باهنر قراره جمع بندی کنن؟ جمع بندی اونا که .....هه
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

رویدادهای علمی سال ۲۰۱۹گرچه پوشش رویدادهای علمی سال ۲۰۱۹ بیشتر تحت تاثیر رخدادهای محیط زیستی و تغییرات اقلیمی بود، اما خبرهای دنیای نجوم و فن آوری علاقمندان را هیجان زده کرد.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

ویدئو؛ آسیایی‌ها آخرین خورشیدگرفتگی سال ۲۰۱۹ را رصد کردندآخرین خورشید گرفتگی سال ۲۰۱۹ بامداد پنج‌شنبه ۲۶ دسامبر (۵ دی) در بخش‌های وسیعی از آسیا مشاهده شد. این خورشیدگرفتگی به «حلقه آتش» معروف بود.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

اسپاتیفای از سال ۲۰۲۰ تبلیغات سیاسی را ممنوع می‌کند | DW | 28.12.2019در نوامبر سال ۲۰۲۰ انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار می‌شود. اسپاتیفای سرویس پخش استریم موسیقی با ممنوع کردن تبلیغات سیاسی قصد دارد جلوی پخش اخبار و اطلاعات نادرست و گمراه‌کننده را در این انتخابات بگیرد.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

بنیادی: نمایندگان سناریوهای مختلفی برای بنزین در سال آینده دارندیک نماینده: نمایندگان سناریوهای مختلفی برای بنزین در سال آینده دارند بنیادی، عضو هیات رییسه کمیسیون تلفیق بودجه لایحه سال ۹۹ گفت که نمایندگان سناریوهای مختلفی درباره‌ی بنزین در سال آینده دارند و به دنبال این هستند که این وضع را به عدالت نزدیک‌تر کنند. بنزينم موضو خوبي ك نماينده ها مانور كنن واسه راي جمع كردن،،٤٢ ماه قبلي بس ك سرشون شلوغ بوده وقت نداشتن تو شش ماه شدن دلسوز ملت عدالت ! آنهم در حکومت ولایت فقیه!؟ جای سناریوی قبلی هنوز درد. میکنه و زخمه
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »