سه سال جنگ اطلاعاتی ایران و غرب؛ پرونده اسدالله اسدی - BBC News فارسی

25/11/2020 09:03:00 ب.ظ

سه سال جنگ اطلاعاتی ایران و غرب؛ پرونده اسدالله اسدی

سه سال جنگ اطلاعاتی ایران و غرب؛ پرونده اسدالله اسدی

تیر ماه ۱۳۹۷ ماموران امنیتی آلمان اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی را در این کشور دستگیر کردند. تحقیقات بی بی سی فارسی اما نشان می‌دهد که اسدالله اسدی از مسئولان اصلی ایستگاه اطلاعاتی ایران در کل اروپا بود.

زنگ خطر دراروپادیپلمات ایرانی به این زوج که از اعضای سابق سازمان مجاهدین بودند، ۵۰۰ گرم مواد منفجره قوی می‌دهد تا در کشوری دیگر منفجر کنند. این زوج ایرانی بمب را در یک کیف دستی جاسازی می کنند و از مسیر بلژیک به سمت فرانسه حرکت می‌کنند؛ غافل از اینکه تمام حرکاتشان زیر نظر پلیس است.

به فاصله کوتاهی پس از رخدادهای تابستان ۲۰۱۸، در پاییز همان سال، یکی از بزرگترین عملیات‌های تعقیب و گریز در دانمارک خبرساز می‌شود.نیروهای امنیتی دانمارک پس از دریافت اطلاعات محرمانه، تمامی راه های هوایی، زمینی و دریایی این کشور به خارج را می‌بندند. اندکی بعد، این عملیات با دستگیری یک ایرانی پایان می‌یابد.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

ویدیوها : ویدئو؛ راهپیمایی زنان افغان در اعتراض به حمله انتحاری به یک موسسه آموزشی

ویدیوها : اقلیت شیعه هزاره هدف این حمله انتحاری قرار داشت و در میان کشته‌شدگان پیکر دست‌کم ۴۶ دختر و زن جوان به چشم می‌‌خورد ادامه مطلب >>

پس از سه سال حبس؛ اعزام به مرخصی سه فعال محیط زیستی زندانیهمه_زندانيان_سياسي_آزاد_بايد_گردند

شرایط ما شبیه سال 57 نیست، شبیه سال 67 و پایان جنگ استحمیدرضا جلایی‌پور، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، گفت: من معتقدم هنوز دیر نیست. بعضی‌ها حواسشان با فضای مجازی پرت می‌شود و می‌گویند اوضاع خیلی بد و مثل سال 56 و 57 است. من نمی‌گویم اوضاع خوب است، اما اتفاقاً بیشتر شبیه سال 67 است؛ یعنی پایان جنگ. آموزش دروس سوم دبستانی های عزیز😍 در آپارات🔥...برای یادگیری بیشتر لطفاً ویدئوها رُ تا آخر ببینین! با تشکر از شما👏

روحانی: سال گذشته از نظر درآمد نفتی بدترین سال در 60 سال گذشته بودرئيس‌جمهور ایران در پیام نوروزی خود تاکید کرد که سال گذشته از نظر تنگای اقتصادی و درآمد نفتی، بدترین سال در 60 سال گذشته بود. - خبرگزاری آناتولی

عضو سابق سرویس‌ اطلاعاتی سوریه در آلمان به چهار سال و نیم زندان محکوم شداین برای نخستین بار است که یکی از مقامات دولت سوریه به اتهام بدرفتاری،‌ سرکوب، شکنجه و قتل مخالفان در خارج از کشور محاکمه می‌شود. فقط ۴ و نیم سال :))

انفجارهای بی‌پایان کابل؛ سه انفجار در سه ساعت در اولین روز هفتهانفجار دوم در منطقه «کارته پروان» مرگبارترین انفجار امروز کابل بود چهره واقعی سگ های هار طالبان همینه، رژیم آخوندی هم پشتیبانی مالی و تسلیحاتی از این گروه میکنه

بازداشت او در واقع یکی از نقاط اوج تقابل نهادهای امنیتی ایران و غرب است که در سه سال گذشته مانند یک "جنگ اطلاعاتی" ادامه یافته است.استان وایر - «سپیده کاشانی»، «سام رجبی» و «امیرحسین خالقی»، سه فعال محیط زیستی به مرخصی فرستاده شدند./ سیاست خارجی مبتنی بر مقاومت کلی خرج دارد   *فکر نمی‌کنید به جهت جامعه‌شناختی یک مقدار دیر شده است؟   نه، اتفاقاً من معتقدم هنوز دیر نیست.رئيس‌جمهور ایران در پیام نوروزی خود تاکید کرد که سال گذشته از نظر تنگای اقتصادی و درآمد نفتی، بدترین سال در 60 سال گذشته بود.

اسدالله اسدی، نخستین دیپلمات ایرانی و احتمالا عالی‌ترین مقام اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران است که به اتهام دست داشتن در یک "اقدام تروریستی در خاک اروپا" محاکمه می‌شود. بنابر ارزیابی نهادهای اطلاعاتی غربی، سازمان‌های اطلاعاتی فرامرزی ایران در چند سال‌ اخیر سیاستی تهاجمی‌تر در اروپا و حتی خاورمیانه پیش گرفته‌اند؛ اقداماتی که از سطح تحمل اروپا گذر کرده و در نهایت در قالب تقابل‌هایی پنهان و عیان نمایان شده است. هر سه این افراد بهمن ۱۳۹۸ پس از دوسال بازداشت موقت از سوی دادگاه انقلاب به شش سال حبس محکوم شده بودند. نهادهای اطلاعاتی غربی در این سال‌ها، ایران را به هدف قرار دادن، تعقیب و جاسوسی گسترده از مخالفان این حکومت متهم کرده‌اند. اتفاقاً الان هم اگر ترامپ برود پایان یک جنگ اقتصادی تمام‌عیار است و فرصتی است برای گشایش و اصلاح. اما چند اتفاق به طور خاص زنگ خطر جدی را برای اروپا به صدا در آورد. این سه فعال محیط زیستی به همراه «هومن جوکار»، «طاهر قدیریان»، «نیلوفر بیانی»، «مراد طاهباز»، «عبدالرضا کوهپایه» و «کاووس سیدامامی» در زمستان ۱۳۹۶ توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شدند. زنگ خطر دراروپا در سال ۲۰۱۸، نهادهای اطلاعاتی غربی حکومت ایران را به برنامه ریزی برای "بمب‌گذاری" در گردهمایی سالانه سازمان مجاهدین خلق در پاریس متهم کردند. به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ایران» وی با اشاره به افت شدید قیمت نفت و تحریم نفتی گفت: همه این موارد شرایط را به‌گونه‌ای رقم زد که سال 1399 از نظر درآمدهای نفتی، بدترین سال در 60 سال گذشته بود.

این پرونده اکنون چهار متهم دارد. این فعالان محیط زیستی در پرونده‌های مشترک به اتهاماتی چون «جاسوسی»، «ارتباط با دولت‌های متخاصم»، «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت داخلی کشور» و «مشارکت در همکاری با رژیم غاصب اسرائیل» متهم شدده بودند. اقتصادی ملی ایران دیگر نمی‌تواند هزینه این سیاست خارجی را بدهد. این افراد تا دو روز دیگر یعنی هفتم آذرماه در دادگاهی در بلژیک محاکمه خواهند شد. تحقیقات بی‌بی‌سی نشان می‌هد دو متهم این پرونده، یک زوج ایرانی- بلژیکی‌اند که با اسدالله اسدی در تابستان سال ۲۰۱۸ در لوکزامبورگ ملاقات کردند. 📩 اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید:. دیپلمات ایرانی به این زوج که از اعضای سابق سازمان مجاهدین بودند، ۵۰۰ گرم مواد منفجره قوی می‌دهد تا در کشوری دیگر منفجر کنند. لذا به بازبینی سیاست‌ها نیاز داریم. این زوج ایرانی بمب را در یک کیف دستی جاسازی می کنند و از مسیر بلژیک به سمت فرانسه حرکت می‌کنند؛ غافل از اینکه تمام حرکاتشان زیر نظر پلیس است.کشورمان می‌تواند تجارت گسترده‌ و عمیق و پایدار با جهان داشته باشد.

در وزارت اطلاعات چه می‌گذرد؟ این زوج ایرانی سرانجام در خاک بلژیک دستگیر می‌شوند. همزمان پلیس آلمان، در عملیاتی دیگر دیپلمات ایرانی، اسدالله اسدی را به اتهام تهیه و انتقال مواد منفجره دستگیر می‌کند.   *فکر نمی‌کنید اگر با آن ادبیات تند و تیز از سال 76 اصلاح‌طلبان با رهبری صحبت نمی‌کردند امکان برقراری دیالوگ بین طرفین وجود داشت و کشور این هزینه را پرداخت نمی‌کرد. کلاود مونیک، مامور پیشین اطلاعات فرانسه به بی‌بی‌سی فارسی می‌گوید "اطلاعات به دست آمده نشان می‌دهد اسدالله اسدی احتمالا رئیس عوامل اطلاعاتی ایران در کل اروپا است". به فاصله کوتاهی پس از رخدادهای تابستان ۲۰۱۸، در پاییز همان سال، یکی از بزرگترین عملیات‌های تعقیب و گریز در دانمارک خبرساز می‌شود. منبع تصویر، NILS MEILVANG توضیح تصویر، نیروهای امنیتی دانمارک پس از دریافت اطلاعات محرمانه، تمامی راه های هوایی، زمینی و دریایی این کشور به خارج را می‌بندند.   تا حدی قبول دارم. روحانی، انتخابات پرشور و با مشارکت حداکثری را پیش‌نیاز و پیش‌شرط قطعی تحقق آرزوهای ملت ایران در دهه‌ اول قرن پانزدهم دانست.

اندکی بعد، این عملیات با دستگیری یک ایرانی پایان می‌یابد. نیروهای امنیتی دانمارک پس از دریافت اطلاعات محرمانه، تمامی راه‌های هوایی، زمینی و دریایی این کشور به خارج را می‌بندند. اندکی بعد، این عملیات با دستگیری یک ایرانی پایان می‌یابد. همان‌طور که می‌دانید آن موقع فضا، فضایی بود که ملت ایران به مجلس ششمی‌ها رأی دادند و اینها پشت‌شان یک پشتوانه اجتماعی قدرتمند مطالبه‌گر بود. فین بورچ آندرسن، رئیس سازمان اطلاعات دانمارک به بی‎بی‌سی می‌گوید "مامور ایرانی مشغول فعالیت‌های جاسوسی برای ایران در دانمارک بود. او قصد داشت شخصی ایرانی را در دانمارک ترور کند".

اوایل تیرماه امسال دادگاهی در دانمارک فرد بازداشت شده را به اتهام جاسوسی و نقشه ترور به هفت سال حبس محکوم می‌کند. اصلاً این فضا با آن خاطراتی که من ابتدای صحبتم گفتم خیلی فرق دارد که یک پاسبان بیاید همه محله بترسند و بروند. در نهایت زنجیره این وقایع یعنی "طرح‌های خنثی‌شده تروریستی" در فرانسه و فعالیت‌های اطلاعاتی ایران در دانمارک و همچنین قتل دو ایرانی در هلند، منجر شد اتحادیه اروپا بخشی از وزارت اطلاعات را در لیست "تروریستی" قرار دهد. واکنش غرب؛ از سکوت تا مقابله منبع تصویر، Getty Images از سال ۲۰۱۵ میلادی یعنی چند ماه پس از توافق هسته‌ای برجام، دو شهروند ایرانی در هلند ترور شدند. بی‌بی‌سی به مدارکی دست پیدا کرد که نشان می‌داد ماموران تحقیق هلندی می‌دانستند این افراد تحت تعقیب ایران بوده‌اند، اما دولت هلند برای دو سال سکوت کرد. به درستی می‌گفتند ما رأی دادیم و حالا مطالبه داریم. در آن هنگام دونالد ترامپ تازه رئیس جمهور آمریکا شده بود.

پس از خروج آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸، صدای اروپایی‌ها بلند شد و آشکارا از عملیات جاسوسی و نقشه ترور عوامل اطلاعات ایران در اروپا شکایت کردند. آگوست هنینگ، رئیس سابق سازمان اطلاعات آلمان به بی‌بی‌سی فارسی می‌گوید اروپائی‌ها می‎دانستند ایران پشت این ترورها بوده اما سکوت کردند. ای کاش این سوال چهار ساعت پیش اولین سوال بود و ما انرژی‌مان را روی این سوال می‌گذاشتیم. به باور او، علت این سکوت آن بود که رهبران اروپایی نمی‌خواستند به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵(برجام) ضربه بزنند. در این سال‌ها شدت تنش‌های ایران و غرب از حوزه اطلاعاتی و بازداشت وابستگان یا خبرچینان فراتر رفت و به روابط دیپلماتیک کشید. اخراج و بازداشت عوامل منتسب به ایران دانمارک در پی بازداشت یک ایرانی که به نقشه ترور متهم شده بود، سفیرش را از تهران فراخواند و این اقدام ایران را "غیرقابل قبول" خواند. یک مشکلی که الان جامعه با آن روبه‌روست این است که بخش بزرگی از حکمرانان ما به طور کلی با توسعه فراگیر و همه‌جانبه و پذیرش اقتضائات آن در سیاست خارجی و داخلی و اقتصادی مساله داشته‌اند.

اما این تنها موردی نبود که به اخراج دیپلمات‌های ایرانی انجامید. در سه سال گذشته تنش‌ها میان ایران و هلند نیز به نقطه اوج خود رسید. پنج سال پیش محمدرضا کلاهی، که با نام علی معتمد در هلند زندگی می‌کرد، به قتل رسید.   *یعنی مردمش هم باید قدرتمند و توانمند شوند، جامعه مدنی باید قدرتمند باشد. او مظنون اصلی بمبگذاری سال ۱۳۶۰ در دفتر حزب جمهوری اسلامی بود و یکی از افرادی که برای بیش از ۳۵ سال تحت تعقیب حکومت بود. توضیح تصویر، مزار علی معتمد در هلند که پس از قتل مشخص شد نام واقعی‌ او محمدرضا کلاهی است خبر ترور کلاهی اما زمانی به رسانه‌ها درز کرد که گزارش‌ دیگری مبنی بر قتل احمد مولی نیسی، رهبر عرب‌های اهواز در ۱۷ آبان ۱۳۹۶در لاهه منتشر شد.

در ارتباط با این قتل‌‍‌ها، اوایل سال ۱۳۹۷، هلند دو نفر از کارکنان سفارت ایران را از خاک خود اخراج کرد. متاسفانه یک نیروی مهمی در حاکمیت همچنان مخالف توسعه است. در زمستان همان سال، هلند سفیرش را هم از تهران فراخواند. هرچند در نهایت دادستانی هلند مدرک مستدلی از دخالت ایران در این قتل‌ها منتشر نکرد اما ستف بلاک، وزیر خارجه هلند به بی‌سی‌سی گفت "سرویس‌های اطلاعاتی ما مدارکی محکمی ارائه دادند که باعث شد دو دیپلمات ایرانی را از هلند اخراج کنیم". 'تغییر شگرد ترور' کراین لاک، مامور پیشین اطلاعاتی هلند می‌گوید "حقیقت این است که هر دو قربانی به شیوه قتل‌های تبهکاران ترور شدند. یعنی اصلاً می‌گویند توسعه یک مفهوم غربی است- گویی موشک یک مفهوم بومی است! می‌گویند توسعه یک راه وابستگی و فروختن ایران به غرب است. خودروهای آنها بی ام وو دزدی بوده و گروه‌های تبهکار حرفه‌ای برای کشتن استخدام شدند.

هنوز مشخص نیست چه کسی دستور قتل‌ها رو صادر کرده. اما نشانه‌ها حاکی است که یک دولت و احتمالا ایران پشت این قتل‌ها بوده". مردم باید بتوانند کشورشان را بسازند، تشکل داشته باشند، بتوانند آزادانه رأی بدهند، رأیی که دادند اثر بگذارد؛ یعنی منشا اثر شود. دستگاه قضایی هلند عضو یک باند خلافکار را به اتهام قتل محمدرضا کلاهی محکوم کرده است. بنابر گزارش‌ها، نوفل فسیح در قبال دریافت ۱۳۰هزار یورو دو نفر دیگر را استخدام می‌کند تا کلاهی را به قتل برسانند. او تا کنون حاضر نشده نام کسانی که این مبلغ را پرداخت کرده‌اند فاش کند. همان مشکل معیشتی را هم بخواهید حل کنید باید مدیران لایق‌تر و ساختارهای حکمرانی کاراتری داشته باشد و رشد کشور حداقل باید 10 سال بالای پنج درصد باشد نه مثل الان که منفی پنج درصد است.

رییس پیشین سازمان اطلاعات آلمان به بی‌بی‌سی می‌گوید حکومت ایران شگرد ترور را تغییر داده است: "در ترورهای میکونوس ایران از اعضاء حزب الله لبنان استفاده کرد، اما حالا از تبهکاران. آنها تلاش می‌کنند رد پای تروریست‌ها به سرویس‌های اطلاعاتی‌شان برنگردد". در چند سال گذشته مقام‌های اطلاعاتی آلمان از آنچه افزایش فعالیت‌های جاسوسی ایران خوانده‌اند، ابراز نگرانی کرده‌ بودند.. در پی همین نگرانی‌ها حدود سه سال پیش، پلیس آلمان در عملیاتی خانه‌ها و دفاتر ۱۰ مظنون به جاسوسی برای ایران را جستجو کرد. در چند کشور دیگر اروپایی نیز اتفاقات مشابهی رخ داد.

از جمله در سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸، آلبانی چهار دیپلمات ارشد سفارت ایران از جمله سفیر این کشور در تیرانا را اخراج کرده است. یک مشکل دیگری که داریم [این است] که همان‌ها که توسعه‌گرا هستند هم اغلب به ضرورت پایدار و عادلانه و مشارکتی بودن توسعه توجه ندارند. دولت فرانسه نیز در مهرماه سال ۱۳۹۷ در واکنش به آنچه "تلاش ایران برای حمله به گرد‌همایی مجاهدین خلق در پاریس" خواند، دارایی‌‌های "معاونت امنیت داخلی وزارت اطلاعات ایران" و دو شهروند ایرانی را مسدود کرد. همزمان ماموران پلیس فرانسه به مقر گروه شیعه "مرکز الزهرا" و خانه اعضای ارشد آن در گراند سنت یورش بردند و ۱۱ تن را بازداشت کردند. در ادامه بازداشت‌های مرتبط با عملیات‌های فرامرزی ایران، سوئد نیز در سال ۲۰۱۹ شخصی را به اتهام جاسوسی برای ایران دستگیر کرد.   ورود به مرحله تحکیم دموکراسی دیر یا زود دارد، اما سوخت و سوز ندارد   *توسعه پروژه‌ای نه. پاسخ ایران و مسئله دو تابعیتی ها ایران ضمن رد تمام اتهامات مرتبط با "ترور مخالفانش"، ساکت ننشسته است.

حکومت ایران با بازداشت شماری از شهروندان دوتابعیتی، کشورهای غربی را به دخالت در امور داخلی‌اش متهم کرده است. دستگاه قضایی ایران این بازداشتی‌ها را به جاسوسی متهم کرده است.   درست است. این افراد عمدتا تابعیت دوگانه ایران و یک کشور غربی را دارند. احمدرضا جلالی، سیامک نمازی و نازنین زاغری‌رتکلیف از جمله این زندانیان هستند. . توسعه نباید محیط زیست را تخریب کند.