سه زندانی بلوچ در ایران اعدام شدند | DW | 03.01.2021

14/10/1399 03:17 ب.ظ

دادگستری سیستان و بلوچستان از اعدام سه زندانی بلوچ در زندان زاهدان خبر داد. اتهام این افراد 'اقدام ترویستی و شرورانه' اعلام شده است. اعدام‌‌شدگان گفته بودند که به دلیل 'طرح مطالبات قومی' حکم اعدام گرفته‌اند.

محمدرضا فقیهی، وکیل مدافع حسن دهواری و الیاس قلندرزهی در مصاحبه با"امتداد نیوز" با اشاره به وجود اشکالات قضایی در روند دادرسی و صدور حکم، خواهان توقف"اجرای عجولانه حکم اعدام" موکلان خود شده بود.

حسن دهواری و الیاس قلندرزهی روز جمعه ۱۲ دی برای اجرای حکم به یکی از سلول‌های انفرادی زندان زاهدان منتقل شده بودند. فقیهی، وکیل مدافع زندانیان بعد از انتقال موکلان خود به قرنطینه زندان زاهدان هشدار داده بود که حکم در دست اجراست.

در روزهای اخیر چند زندانی اهل سنت در ایران اعدام شدند. دو روز پیش هم از اعدام ناگهانی سه زندانی سنی‌مذهب در استان گلستان که عموما محل سکونت ترکمن‌ها و بلوچ‌ها است، گزارش‌هایی منتشر شده بود. نسبت دادن اتهام عضویت در گروه"حزب الفرقان" به این شهروندان در حالی بوده است که گروه مذکور از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۶ در ایران فعالیت داشته و اکثر متهمان در آن سال‌ها به طور میانگین ۱۰ تا ۱۲ ساله بوده‌اند.اعدام زندانیان سیاسی سنی‌مذهب اعتراض روحانیان سنی ایران، از جمله مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان و حسن گرگیج، امام جمعه اهل سنت آزادشهر استان گلستان را برانگیخته است.

به نوشته سایت‌های حقوق بشری، شایان سعیدپور به هنگام ارتکاب قتل در سال ۱۳۹۴ کمتر از ۱۸ سال داشت، ولی با وجود این محکوم به اعدام شد و حکمش به اجرا در آمد. headtopics.com

ادامه مطلب:
dw_persian »

عفو بین‌الملل خواستار توقف حکم اعدام جاوید دهقان خلد، شهروند بلوچ زندانی در ایران شدعفو بین‌الملل خواستار توقف حکم اعدام جاوید دهقان، شهروند بلوچ زندانی در ایران شد به نوشته سازمان عفو بین‌الملل جاوید دهقان زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی زاهدان اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ به اتهام محاربه توسط شعبه یک دادگاه انقلاب زاهدان به اعدام محکوم شده است شما حالا مطمئنی بلوچ بوده و از آدمکش های تروریست جیش السعودی نبوده؟ کسی را در ایران به خاطر کرد یا بلوچ بودن دستگیر نمی کنند فقط ادمکشهایی که کشور تروریست آمریکا و نوچه اش آل سعود پول میدند دستگیر میکنند امروزصبح اعدام شد

برخلاف درخواست سازمان ملل، جمهوری اسلامی زندانی بلوچ را اعدام کرد🔺برخلاف درخواست سازمان ملل، جمهوری اسلامی زندانی بلوچ را اعدام کرد با وجودی که سازمان ملل متحد و چندین نهاد بین‌المللی حقوق بشری خواستار توقف حکم اعدام جاوید دهقان خلد‌، به دلیل اشکالات دادرسی و نقض حقوق او شده بودند، جمهوری اسلامی ایران او را اعدام کرد سازمان بین الملل و متحدان حقوق بشر آن زمانی که این جنایتکار مامورین را ترور کرد و باعث بیچارگی و به فساد کشیده شدن جوانان ایران شده بود ، کجا مرده بودند که صدایی از آنها در نیامد. الان که قانون یک جنایت کار را اعدام کرده ، شده اند حقوق بشررررر ر ضحاک خون آشام افسانه نیست، خود واقعی خامنه‌ایه. پس این سازمانها به چه دردی میخورند؟ این ادعاهای اروپاییان وآمریکا اندازه پشم بز سبک هستند. ج.ا فرصتی ایجاد کرده تااز آن در مذاکرات(احتمالی) استفاده کند و هرروز چندنفر از شهروندانش را دراین موقعیت حساس کنونی(مذاکرات احتمالی) میکشد تاآنها تحت تاثیر قرارگیرند ولی آنها فریب نمیخورند.

خطر اعدام قریب‌الوقوع یک زندانی بلوچ در زندان دستگرد اصفهان

جاوید دهقان، زندانی بلوچ اعدام شد - BBC News فارسیدادگستری کل استان سیستان و بلوچستان اعلام کرده که حکم اعدام جاوید دهقان بامداد امروز در محوطه زندان زاهدان به اجرا در آمده است. روز گذشته دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از مقام‌های ایرانی خواسته بود تا اعدام جاوید دهقان را متوقف کنند. انگل زاده» ولایتمدار به جرم «قاچاق انسان» در اسپانیا بازداشت میشه جوانان پاک وطن اعدام انگلزاده اعدام_نکنید فرقه_تبهکار پیمان_نوین 🖤🌺🖤

جاوید دهقان، زندانی سیاسی بلوچ بامداد شنبه اعدام شد | DW | 30.01.2021مقام‌های قضائی ایران از اعدام جاوید_دهقان_خلد ، خبر داده‌اند. این زندانی بلوچ به اتهام 'محاربه' به اعدام محکوم شده بود. سازمان‌های مدافع حقوق بشر خواهان برگزاری محاکمه‌ای عادلانه و شفاف برای او شده بودند. هزاران تف و لعنت بر شورشیان و حامیان شورش سال پنجاه و هفت همینو بس دموکراتهای بیشرف و اتحادیه لاشخور اروپا حامی اصلی جنایات رژیم آخوندی هستند ملت ایران هیجوقت این خیانت را فراموش نخواهد کرد. عرض کردم یه چیزی براش میگن 'GIVE & TAKE' و به زبان شیرین فارسی براش میگن 'بده و بگیر' حالا نشستن از آن دور فرمان اجرایی نشدن اعدام جاوید دهقان میدن ! ! آخه نمیگی که پاسخ سختی بشنوید و بگن : 'مگه سازمان حقوق بشر خر کی میباشه که همچی غلطی میکنه' ؟ !