سهیل عربی پس از افشاگری‌ درباره زندان تهران بزرگ به یک زندان دیگر منتقل شد؛ گفتگو با مادر او

01/07/1399 05:39 ب.ظ

سهیل_عربی پس از افشاگری‌ درباره زندان تهران بزرگ به یک زندان دیگر منتقل شد؛ گفتگو با مادر او مادر این زندانی سیاسی می‌گوید، رئیس زندان تهران بزرگ، فرزندش را تهدید کرده است که «تو را به زندانی می‌فرستم که از اینجا بدتر باشد، اجازه‌اش را هم دارم.»

مادر سهیل عربی زندانی سیاسی می‌گوید که پس از انتشار فایل صوتی افشاگری‌های این زندانی سیاسی در رابطه با وضعیت نامناسب زندان تهران بزرگ در برخی از رسانه‌های فارسی زبان خارج از ایران، او را به زندان رجایی شهر منتقل کرده‌اند.به گفته خانم مظلوم، این زندانی سیاسی در جواب این تهدیدها گفته است: «هر کجا بفرستید از این جا بدتر وجود ندارد و من مشکلی ندارم. من باز به کارم ادامه می‌دهم و باز افشاگری می‌کنم و تا زمانی که همه زندانیان سیاسی آزاد نشوند به افشاگری ادامه خواهم داد.

خانم مظلوم به صدای آمریکا گفت که روز جمعه ۲۸ شهریور در آخرین تماسش با سهیل عربی در زندان تهران بزرگ،‌ آقای عربی اعلام کرده است که توسط رئیس زندان تهران بزرگ در رابطه با انتشار فایل صوتی افشاگری‌های او از وضعیت نامناسب زندان تهران بزرگ در برخی رسانه‌های فارسی زبان خارج از ایران مورد سوال و جواب قرار گرفته است.

به گفته خانم مظلوم، این زندانی سیاسی در جواب این تهدیدها گفته است: «هر کجا بفرستید از این جا بدتر وجود ندارد و من مشکلی ندارم. من باز به کارم ادامه می‌دهم و باز افشاگری می‌کنم و تا زمانی که همه زندانیان سیاسی آزاد نشوند به افشاگری ادامه خواهم داد.»

مادر این‌ زندانی سیاسی با اشاره به این که گفته شده این زندانی سیاسی در قرنطینه زندانی رجایی شهر است، به صدای آمریکا گفت: «تا زمانی که سهیل زنگ نزند و صدایش را نشنوم آرامش پیدا نمی‌کنم.»

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »

تمامی زندانیان سیاسی و اعتراضی گول پوچ و غلط آمریکایی‌ها را خورده اند دولتمردان فاشیست آمریکا باید جوابگوی جوانان اعدامی و زندانی باشد ایرانیان عزیز نباید گول چرت و چرند های آمریکا را بخورد آمریکایی‌ها فقط و فقط بدنبال منابع اقتصادی ایران هستند والسلام بر پدر پدر سگ درغگو که تو باشی لعنت سرنگونی لغو_فوری_اعدام انحلال_سپاه_پاسداران

خدا خارتون کنه🙏🙏 امیدوارم هر چه زودتر به زباله دان تاریخ بپیوندید🙏🙏🙏 جامعه جهانی به داد ملت ایران و‌زندانیان برسید از دست این رژیم ستمگر و خونخوار🙏🙏 داستان بعدی 🤣 هشتگ ها رو آماده کنیم ؟

رسانه‌‌ها از کشف و خنثی‌سازی یک حمله تروریستی مورد حمایت ایران در بحرین خبر دادند🔺رسانه‌‌ها از کشف و خنثی‌سازی یک حمله تروریستی مورد حمایت ایران در بحرین خبر دادند ⚡️رسانه‌ها روز یکشنبه ۳۰ شهریور از خنثی کردن توطئه پیکارجویان مورد حمایت رژیم حاکم بر ایران برای انجام حملاتی علیه دیپلمات‌ها و اتباع خارجی مقیم بحرین خبر دادند. اغا تبيع الحساب كم تومان اني يدفع الكم شروع شد. کس و شعر کمتر بگین

زندکی بسیاری از فعالان این حرفه در خطر استرییس هیات مدیره آیفیک: شبکه نمایش خانگی امروز به دلیل توقف صدور مجوز تولید، در بلاتکلیفی به سر می برد و زندگی بسیاری از فعالان این عرصه در خطر است؛ ما هر هفته پیگیر مجوزها هستیم اما به طور روشن درباره دلیل توقف مجوزها صحبتی نمی‌شود

سهم امپراتوری خامنه‌ای از اقتصاد ایران چه‌قدر است؟EhsanMehrabi7 امپراتوری اقتصادی زیر نظر علی خامنه‌ای، صورتک لندن و واشنگتن!

شیمی‌دان روس که مدعی مشارکت در تولید سم نوویچوک است از ناوالنی عذرخواهی کردیک شیمی‌دان با عذرخواهی از الکسی ناوالنی، سیاستمدار مخالف دولت روسیه مدعی شد که در برنامه مخفی شوروی برای ساخت گاز اعصاب «نوویچوک» نقش داشته است.

وضعیت وخیم‌تر خواهد شد اگر مردم رعایت نکنند/ترس مردم از کرونا ریخته استیک دانشیار اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: با توجه به فرا رسیدن فصل پاییز و شیوع احتمالی آنفلوآنزا، مشکلات قطعا دو برابر خواهد بود و احتمال می رود وضع از این نیز بدتر شود و تاکید می‌کنم که اگر مردم دستورالعمل های بهداشتی را رعایت نکنند وضعیت از این نیز وخیم‌تر خواهد شد.

سرلشکر سلامی:امریکا از درون پوسیده استفرمانده کل سپاه: *آمریکا از درون پوسیده است *آمریکا نمادهایش را از دست داده است *حتی مردم آمریکا اکنون مرگ بر آمریکا می‌گویند * آمریکا در بیرون هم منزوی است‌ * ملت ایران هیچ نگران نباشند و با آرامش زندگی کنند اون جمله آخرش خیلی آرامش دهنده است 😂 عاره خیلی خوبه شمادزدی کنیداختلاس کنیدبه جا ملت تصمیم‌ بگیریدامثال نویدافکاری هارا اعدام کنید هر سال بگیدمرگ بر آمریکادلارم که هرروز خداراشکر داره گرون میشه دیگه ، اخه مادر جنده مگه زندگی براکسی گذاشتین که بخاییم زندگی کنیم تف به قبر خمینی وبه شرف نداشته هرچی پاسدار حروم لقمه س شرارت از چهره این حروم زاده میچکه اونی که پوسیده نظام ولایت فقیه که زمزمه جام زهر را شروع کرده

مادر سهیل عربی زندانی سیاسی می‌گوید که پس از انتشار فایل صوتی افشاگری‌های این زندانی سیاسی در رابطه با وضعیت نامناسب زندان تهران بزرگ در برخی از رسانه‌های فارسی زبان خارج از ایران، او را به زندان رجایی شهر منتقل کرده‌اند.

فرنگیس مظلوم، مادر سهیل عربی، روز دوشنبه ۳۱ شهریور به صدای آمریکا گفت، که او روز یکشنبه ۳۰ شهریور پس از دو روز بی خبری از وضعیت این زندانی سیاسی، با مراجعه به دادسرای اوین و دیدار با معاون دادیار ناظر بر زندان مطلع شده است که آقای عربی به زندانی رجایی شهر کرج منتقل شده است.

خانم مظلوم به صدای آمریکا گفت که روز جمعه ۲۸ شهریور در آخرین تماسش با سهیل عربی در زندان تهران بزرگ،‌ آقای عربی اعلام کرده است که توسط رئیس زندان تهران بزرگ در رابطه با انتشار فایل صوتی افشاگری‌های او از وضعیت نامناسب زندان تهران بزرگ در برخی رسانه‌های فارسی زبان خارج از ایران مورد سوال و جواب قرار گرفته است.

مادر این زندانی سیاسی می‌گوید، رئیس زندان تهران بزرگ، فرزندش را تهدید کرده است که «تو را به زندانی می‌فرستم که از اینجا بدتر باشد، اجازه‌اش را هم دارم.»

به گفته خانم مظلوم، این زندانی سیاسی در جواب این تهدیدها گفته است: «هر کجا بفرستید از این جا بدتر وجود ندارد و من مشکلی ندارم. من باز به کارم ادامه می‌دهم و باز افشاگری می‌کنم و تا زمانی که همه زندانیان سیاسی آزاد نشوند به افشاگری ادامه خواهم داد.»

این نخستین بار نیست که یک زندانی سیاسی به عنوان تنبیه از زندانی به زندان دیگری منتقل می‌شود.‌ پیشتر نیز نرگس محمدی، نایب رئیس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر و فعال مدنی که از اواسط اردیبهشت ماه سال ۹۴ در زندان به سر می‌برد، پس از تحصن به همراه ۷ زندانی زن دیگر در اعتراض به کشتار آبان ماه، با ضرب و شتم از زندان اوین به زندان زنجان منتقل شد.نرگس محمدی، نایب رئیس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر و فعال مدنی زندانی که چندی پیش از زندان اوین همراه با ضرب و شتم به زندان زنجان منتقل شد، در دو پرونده جداگانه با موارد اتهاماتی جدیدی روبرو شده است.

مادر این‌ زندانی سیاسی با اشاره به این که گفته شده این زندانی سیاسی در قرنطینه زندانی رجایی شهر است، به صدای آمریکا گفت: «تا زمانی که سهیل زنگ نزند و صدایش را نشنوم آرامش پیدا نمی‌کنم.»

خانم مظلوم می‌گوید:‌ «سهیل با بیانیه‌‌هایی که می‌نوشت و وضعیت زندان را تشریح می‌کرد، باعث آزار عوامل زندان می‌شد؛ بیانیه‌های در رابطه با فروش مواد مخدر، کمبود لوازم بهداشتی، نبود پزشک، و دیگر مشکلات وحشتناک زندان تهران بزرگ. سهیل یک مزاحم برای این ها بود و هر کاری می‌کردند او اعلام می‌کرد. آنها هیچ وقت حریف سهیل نمی‌شدند و به همین دلیل مجبور شدند او را با جابه‌جایی، ساکت کنند.»

پیش از این سهیل عربی که دوران محکومیت خود را بدون حتی یک روز مرخصی در زندان تهران بزرگ سپری می‌کند، در یک فایل صوتی، که نسخه‌ای از آن نیز برای صدای آمریکا ارسال شد، وضعیت و شرایط زندان تهران بزرگ را «نامناسب» و «اسفبار» توصیف کرده بود.

روایت تکان‌دهنده سهیل عربی از زندان تهران بزرگ: نقض حقوق زندانیان، خطر کرونا، و امتیازات زندانیان وابسته به حکومت

سهیل عربی،‌ زندانی سیاسی محبوس در ایران، در یک فایل صوتی وضعیت زندان تهران بزرگ را «نامناسب» و «اسفبار» توصیف کرد.

سهیل عربی در این فایل صوتی زندان تهران بزرگ را «شکنجه‌گاه و تخریب‌گاه» توصیف کرده و گفته بود: «وضعیت بهداشت،‌ درمان، خوراک، و حتی آب اسفناک است؛ غذای زندان قابل خوردن نیست و آب آشامیدنی زندان آلوده است.»‌ به گفته این زندانی سیاسی تهیه آب آشامیدنی،‌ مواد خوراکی، دارو، لواز بهداشتی، و هزینه ضدعفونی کردن بند از جمله مواردی است که زندانی باید خودش هزینه آن را پرداخت کند.

سهیل عربی، عکاس، وبلاگ نویس و فعال مدنی، آذرماه سال ۹۲ توسط سپاه پاسداران بازداشت شد. حکم صادره علیه او، که در ابتدا به اتهام «سب‌النبی و توهین به مقدسات» به اعدام محکوم شده بود، پس از مدتی توسط یکی از شعبات دیوان عالی کشور نقض شد. او پس از اعاده دادرسی و نقض حکم، به ۷ سال و نیم حبس محکوم شد؛ اما مجددا در مهرماه سال ۹۸ به غیر از محکومیت قبلی،‌ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمدزاده، به ۳ سال دیگر زندان و تبعید به برازجان محکوم شد.

ایالات متحده بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و فعالان مدنی، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.