سهم کارمندان از بودجه، در ایران بیشتر است یا آن طرف آب؟

آیا سهم کارمندان در بودجه ایران زیاد است؟ | کارمندان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری حدود نیمی از هزینه‌های جاری دولت و ۳۲ درصد از بودجه عمومی سال آینده را به‌ خود اختصاص داده‌اند

05/02/2020 06:43:00 ق.ظ

آیا سهم کارمندان در بودجه ایران زیاد است؟ | کارمندان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری حدود نیمی از هزینه‌های جاری دولت و ۳۲ درصد از بودجه عمومی سال آینده را به‌ خود اختصاص داده‌اند

تهران- ایرناپلاس- کارمندان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری حدود نیمی از هزینه‌های جاری دولت و ۳۲ درصد از بودجه عمومی سال آینده را به‌ خود اختصاص داده‌اند. سهم حقوق و مزایای کارمندان و بازنشستگان از پرداخت‌های عمومی دولت در کشورهای توسعه‌یافته نسبت به کشورهای در حال توسعه کمتر است.

البته این تنها سهم کارکنان دولتی در بودجه نیست. حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری نیز بخشی از هزینه‌های جاری بودجه را تشکیل می‌دهد. بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری بیش از ۴۵ هزار میلیارد تومان و بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح بیش از ۲۳ هزار میلیارد تومان از این بودجه را به خود اختصاص خواهند داد.

ملی‌پوش سابق کشتی فرنگی ایران زیر پرچم آلمان کشتی می‌گیرد - BBC News فارسی اطلاعیه روابط عمومی ارتش درخصوص مصاحبه اخیر امیر دریادار سیاری اعتراض های آمریکا؛ انتقاد از حضور ترامپ در یک مکان مذهبی

اگر هزینه‌های مربوط به حقوق بازنشستگان را نیز در نظر بگیریم، سال آینده تقریباً نیمی از هزینه‌های جاری دولت به کارمندان فعلی و قبلی دولت تخصیص پیدا خواهد کرد. در مجموع، پرداخت حقوق و مزایای کارمندان و بازنشستگان در سال آینده، حدود ۳۲ درصد از بودجه عمومی کشور را به خود اختصاص می‌دهد.

سهم هزینه‌های حقوق و مزایای شاغلان و مستمری بازنشستگان در هزینه‌های جاری دولت از حدود ۴۰ درصد در بودجه سال ۱۳۹۸ به حدود ۵۰ درصد در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ رسیده است. جبران خدمت کارکنان و پرداخت‌های بازنشستگی در کشورهای دیگر نیز سهم قابل توجهی از پرداخت‌‎های دولتی را به‌خود اختصاص می‌دهد، اما این نسبت در ایران، از میانگین جهانی بالاتر است. بر اساس داده‌های بانک جهانی، این نسبت در سطح کشورهای جهان به‌طور میانگین، حدود ۲۱ درصد بوده است.

دولت‌ها چقدر برای کارمندانشان خرج می‌کنند؟نکته قابل توجه درباره حقوق کارمندان دولتی این است که نسبت این مبلغ به کل پرداخت‌های دولت، در کشورهای در حال توسعه بیشتر از کشورهای توسعه‌ یافته است. عربستان سعودی از کشورهایی است که حقوق و مزایای کارمندان دولتی و بازنشستگان، بیش از نیمی از پرداخت‌های دولت را به‌خود اختصاص می‌دهد. این نسبت در عربستان در سال ۲۰۱۷ حدود ۵۸ درصد بوده است. در کشورهای آفریقایی سومالی و گابون نیز بیش از نیمی از پرداخت‌های عمومی دولت مربوط به حقوق و مزایای کارمندان و بازنشستگان است.

آلمان و بلژیک با حدود ۶ درصد از جمله کشورهایی هستند که پایین‌ترین نسبت حقوق و مزایای کارمندان و بازنشستگان به پرداخت‌های عمومی دولت را دارند. در ژاپن، سوئیس، فنلاند، هلند، سوئد، هند و آمریکا نیز این نسبت کمتر از ۱۰ درصد است.این نسبت در بین کشورهای همسایه ایران با توجه به وضعیت اقتصادی این کشورها متفاوت است. در آذربایجان ۱۲ درصد پرداخت‌های عمومی دولت صرف حقوق کارمندان و بازنشستگان می‌شود. این نسبت در روسیه ۱۳ درصد و در ترکیه و ارمنستان حدود ۲۲ درصد است. ۳۴ درصد از پرداخت‌های عمومی دولت در افغانستان و ۳۷ درصد در امارات متحده عربی، صرف پرداخت حقوق و مزایای کارمندان و بازنشستگان می‌شود.

چرا کاهش هزینه‌های جاری به نفع اقتصاد کشور است؟سهم بالای هزینه‌ حقوق و دستمزد در بودجه، موجب می‌شود سهم هزینه‌های جاری در بودجه افزایش یابد. در شرایط محدودیت منابع، دولت‌ها بین هزینه‌های جاری و عمرانی دست به انتخاب می‌زنند. از آنجایی که ملاحظات رفاهی و معیشتی کوتاه‌مدت به‌دلیل اجتناب از اعتراضات اجتماعی در اولویت دولت‌ها قرار می‌گیرند، از هزینه‌های عمرانی کاسته می‌شود.

این راه‌حلی است که شاید پاسخ کوتاه‌مدتی به چالش دولت‌ها درباره تأمین هزینه‌های نیروی انسانی در استخدام خود باشد، اما در بلندمدت هزینه طرح‌های عمرانی به‌ تعویق افتاده را افزایش می‌دهد. از طرف دیگر، تأخیر در طرح‌های زیربنایی و اساسی، کشور را در مسیر توسعه متوقف می‌کند.

انتقاد ظریف از سکوت اروپا در قبال برخورد آمریکا با شهروندان معترض حمله به خبرنگاران در آمریکا؛ رسانه‌ها هدف تازه پولیس - BBC News فارسی تصاویر تاثیرگذار از همبستگی‌ پلیس با مردم در جریان اعتراضات اخیر آمریکا ادامه مطلب: خبرگزاری ایرنا »

شمار قربانیان ویروس کرونا در چین از 361 تن فراتر رفت

كشته شدن 4 سرباز از ارتش ترکیه در حمله هوايى ارتش سوریه به ادلبوزارت دفاع ترکیه روز دوشنبه 3 فوریه 2020 اعلام کرد، در اثر بمباران نیروهای رژیم سوریه در ادلب ، 4

سندی دیگر از دروغ مقامات ایران درباره هواپیمای اوکراینی؛ برج مراقبت در جریان شلیک موشک بود🔺سندی دیگر از دروغ مقامات ایران درباره هواپیمای_اوکراینی ؛ برج مراقبت در جریان شلیک موشک بود ⚡️فایل صوتی از مکالمه برج مراقبت با یکی از خلبانان یک پرواز همزمان با پرواز ۷۵۲ منتشر شده است که نشان می دهد مقامات ایران از همان اول از شلیک موشک آگاه بودند. آنانکه در برابر استبداد سکوت میکنند در زندان همدیگر را ملاقات میکنند و یا در آن دنیا باید هم آگاه باشند ،و به درستی هم شلیک و سرنگون کردند این خونها به گردن آمریکا و ترامپ ست که باعملیات سوتر وانهدام هواپیما سعی درخاموش کردن جنجال شهادت سلیمانی بود که اینهم ناموفق بودهم چون ترور ناموفق سردار موشکی مردم ایران از روستایی دور افتاده بدون امکانات تا شهری فهمیده اند حالا از نوچہ ھا تون بخواھید بیایند و استفعا دولت ناکارامد را بگیرند از خیلی ھنجرہ پارہ می کردند کہ فلانی فلانی استعفاء حالا کہ معلوم شد پس خطا کار اصلی باید استعفا استعفا را بیندازید

بنای دستکاری در کتب درسی «تاریخ» نداریم/ دلیل حذف «انتگرال» از ریاضیحذف «انتگرال» از کتب ریاضی دوره متوسطه! رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی: *بچه‌ها باید در دانشگاه انتگرال بخوانند نه در مدرسه *حذف برخی مباحث از کتاب ریاضی درست بوده *آنها باید برای زندگی آماده شوند و بتوانند گلیم خودشان را از آب بیرون بکشند احتمالا درس فقه و اصول رو جایگزین انتگرال کنن نکه خیلی درس زندگی آموخته میشه؟! بجاش یذره وصایا امام و سخنان گوهربار رهبری و وصیت نامه شهدای مدافع حرم میذاریم(تو همون کتاب ریاضی)

استقبال رسمی از رئیس‌جمهور ترکیه در اوکراینرئیس جمهور ترکیه با استقبال رسمی همتای اوکراینی خود وارد شهر کی‌یف پایتخت این کشور شد

رد صلاحیت‌ها به حدی گسترده است که در برخی از حوزه‌ها تنها 2 نفر رقابت می‌کنندطیبه سیاوشی، نماینده مردم تهران در مجلس، در ارزیابی شرایط مجلس آینده گفت: در شرایطی که کشور نیازمند همدلی و انسجام بیشتری است و از شورای نگهبان در مواجهه با بررسی صلاحیت نامزدها توقع رأفت اسلامی داشتیم، خلاف آن را مشاهده کردیم. بنابراین برای اینکه سطح مشارکت را بالا ببریم، باید فضا را بازتر کنیم تا مردم سلیقه سیاسی خود را بین نامزدها ببینند. در غیر این صورت مشارکت در تهران و کلانشهرها پایین خواهد بود.