سند وزارت خارجه آمریکا از دیدار محرمانه ظریف با مقامات دولت اوباما در سال 2018

06/03/1401 09:57 ق.ظ

سند وزارت خارجه آمریکا از دیدار محرمانه ظریف با مقامات دولت اوباما در سال 2018 العربيه_فارسى

«واشینگتن فری‌بیکن» به نقل از یک سند داخلی وزارت خارجه آمریکا نوشته است، مقامات عالی‌رتبه سابق ایالات متحده در دولت باراک اوباما، از جمله جان کری، در سال » به نقل از یک سند داخلی وزارت خارجه آمریکا نوشته است، مقامات عالی‌رتبه سابق ایالات متحده در دولت باراک اوباما، از جمله جان کری، در سال 2018، با هدف «تضعیف» تلاش‌های دولت ترامپ برای فشار بر ایران با نمایندگان جمهوری اسلامی در نیویورک...

» به نقل از یک سند داخلی وزارت خارجه آمریکا نوشته است، مقامات عالی‌رتبه سابق ایالات متحده در دولت باراک اوباما، از جمله جان کری، در سال 2018، با هدف «تضعیف» تلاش‌های دولت ترامپ برای فشار بر ایران با نمایندگان جمهوری اسلامی در نیویورک «نشست محرمانه» داشته‌اند.

پیشتر گزارش‌هایی در خصوص دیدار مقامات جمهوری اسلامی و مقامات سابق دولت اوباما در دوران ریاست‌ جمهوری دونالد ترامپ منتشر شده بود. اما این اولین بار است که یک سند داخلی وزارت خارجه به جزییات آن اشاره می‌‌کند.

Advertisement بر اساس این سند که به دنبال شکایت «مرکز قانون و عدالت» آمریکا از وزارت خارجه از حالت محرمانه در آمده، هیئتی از سفرای دولت اوباما درباره سلاح‌های هسته‌ای، تبادل احتمالی زندانیان، خروج نیروهای آمریکا از افغانستان و مذاکره با طالبان با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه وقت جمهوری اسلامی در اقامتگاه او در نیویورک دیدار و گفت‌وگو کردند. headtopics.

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

توصیه وزارت بهداشت به استفاده از ماسک در هوای غبارآلود / پوشش ماسک در منزل لازم نیسترئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، با اشاره به آلودگی هوای اکثر شهرها تحت تاثیر گرد و غبار، گفت: استفاده از ماسک‌های جراحی سه لایه که اکنون مردم به دلیل شرایط کرونا مصرف می‌کنند، می‌تواند تا بخش زیادی از ذرات گرد و غبار را حذف کند.

تصاویر از ساعات اولیه پس از تیراندازی مرگبار در مدرسه ابتدایی در تگزاسپدران و مادران هراسان و در اشک و بهت، به همراه نیروهای پلیس آمریکا در ساعات ابتدایی تیراندازی مرگبار در در مدرسه ابتدایی «راب» واقع در شهر «یوالده» در ایالت تگزاس دیده می‌شوند. صهیونیست ها و آمریکایها و انگل یسی ها مهد تروریست های دنیا هستند.هژمونی پوشالی و هویت اصلی نظام آمریکا و غرب چهره وحشتناک خود رو روز به روز برای جهانیان آشکار تر میکند. تمامآ دسیسه دولت بایدن برای بد نام ساختن بعضی کشورها مثل چین ،عراق ،سوریه ویا شوروی.

سانحه در یکی از واحدهای تحقیقاتی وزارت دفاعسانحه در یکی از واحدهای تحقیقاتی وزارت دفاع روز چهارشنبه (۴ خرداد) طی سانحه‌ای که در یکی از واحدهای تحقیقاتی وزارت دفاع در منطقه‌ی پارچین به وقوع پیوست، مهندس احسان قد بیگی به شهادت رسید و یکی دیگر از همکاران ایشان دچار جراحت شد. سانحه بمباران اسرائیلیها سربازان گمنام حضرت موسی در همه ارکان رژیم آخوندی نفوذ کرده‌اند درست شهرک جانبازان رو زیر در ورودی مجتمع پارچین ساختیم من فکر میکردم برای چی اینجا که دائم درخطر اتمی است این جانبازان بیچاره که یکباربدبخت وزخمی شدند فقط برای اینکه رد گم کنند

سعودی از هر تلاشی برای کاستن از شدت تنش‌ها در اوکراین حمایت می‌کندوزیر خارجه پادشاهی عربی سعودی حمایت کشورش از هر تلاشی که به کاستن از شدت تنش‌ها در اوکراین منجر شود را اعلام کرد.شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی

«از چشم‌ پروانه» روایت یک زن گرفتار در جهنم جنگ اوکراین در جشنواره کنلیلیا با بازی ریتا بورکُوسک، یک اسیر جنگی است که در زندان نیروهای حامی روسیه به او تجاوز و باردار می‌شود. این دختر جوان به دلیل هدایت پهپادهای نظامی پیش از اسارت به «پروانه» معروف است. این قربانی جنگ حتی پس از آزادی هم اسیر تبعات روانی دوران زندان است. بامید پیروزی اوکراین🙏🌺 کلیش مسایل سیاسی شده نه روایت هنر و هنرمند واقعی جهان که مزدور و برده امپریالیسم است نابود باد ، اوکراین یک کشور با رهبران فاسد ، و پر از جنایت و نیونازی امروز چنان نمایش داده می‌شود که قبل از عملیات نظامی روسیه گل بلبل بود

کشته شدن یک نفر در سایت تحقیقاتی وزارت دفاع در پارچینخبرگزاری‌ «ایلنا» از وقوع یک حادثه‌ در واحد تحقیقاتی وزارت دفاع در منطقه پارچین در جنوب شرق تهران، خبر داده است.در این واحد وزارت دفاع، یکی از تکنسین‌ها به نام «احسان قد بیگی» جان خود را از دست داده و یکی از همکاران او نیز زخمی شده است. اخبار_ایران

واشینگتن فری‌بیکن

» به نقل از یک سند داخلی وزارت خارجه آمریکا نوشته است، مقامات عالی‌رتبه سابق ایالات متحده در دولت باراک اوباما، از جمله جان کری، در سال 2018، با هدف «تضعیف» تلاش‌های دولت ترامپ برای فشار بر ایران با نمایندگان جمهوری اسلامی در نیویورک «نشست محرمانه» داشته‌اند.

پیشتر گزارش‌هایی در خصوص دیدار مقامات جمهوری اسلامی و مقامات سابق دولت اوباما در دوران ریاست‌ جمهوری دونالد ترامپ منتشر شده بود. اما این اولین بار است که یک سند داخلی وزارت خارجه به جزییات آن اشاره می‌‌کند.

Advertisement

بر اساس این سند که به دنبال شکایت «مرکز قانون و عدالت» آمریکا از وزارت خارجه از حالت محرمانه در آمده، هیئتی از سفرای دولت اوباما درباره سلاح‌های هسته‌ای، تبادل احتمالی زندانیان، خروج نیروهای آمریکا از افغانستان و مذاکره با طالبان با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه وقت جمهوری اسلامی در اقامتگاه او در نیویورک دیدار و گفت‌وگو کردند.

طبق این گزارش، ظریف مدعی شده که سیاست ترامپ جبهه ضد آمریکایی در ایران ایجاد کرده و از محبوبیت سپاه پاسداران و قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس صحبت کرده بود.

بر اساس این سند، وزیر خارجه وقت جمهوری اسلامی در این جلسه گفته بود: «من به اندازه قاسم سلیمانی محبوب بودم، اما الان محبوبیت من 47 درصد است و او بالاتر از من قرار گرفته است. محبوبیت او 80 درصد است. مردم ایران قبلا به دنبال تعامل بودند،‌ اما اکنون تنها راه را در مقاومت می‌بینند. این چیزی است که نظرسنجی‌ها به ما می‌گوید و واقعیت منطقه است.»

ظریف در این جلسه گفته است که تهران برنامه موشکی و غنی‌سازی را رها نخواهد کرد.

او همچنین، به دیدگاه‌های خود درباره عراق،‌ مبادله زندانیان و حمایت از حزب‌ الله لبنان و حوثی‌های یمن اشاره می‌کند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه دولت ترامپ، در گفت‌وگو با واشینگتن فری‌بیکن گفت زمانی که در سمت وزیر خارجه مشغول به کار بوده در جریان تداوم دیدارهای موازی مقامات سابق دولت اوباما با نمایندگان ایران نبوده است.

پمپئو گفت: «ارتباط مقامات سابق دولت اوباما با نمایندگان ایران آن هم دو سال پس از پایان مسئولیت به جمهوری اسلامی این پیام را می‌دهد که باید مقابل آمریکا مقاومت کنند.»

او ادامه داد: «این سند نشان می‌دهد که مقامات دولت اوباما در دولت ترامپ مانند زمانی که دولت اوباما بر سر کار بود، به کار خود درباره ایران ادامه می‌دادند.»

پمپئو تاکید کرد مقامات دولت اوباما باید از اینکه علیه سیاست‌های جاری کشورشان کار کرده‌اند، شرمنده‌ باشند.

پیش از این در زمانی که خبر رایزنی‌های محرمانه کری و ظریف در جریان انتشار فایل صوتی ظریف مورد توجه قرار گرفت، برخی اتهام نقض «قانون لوگان» را علیه کری مطرح کردند. قانون لوگان به دنبال مذاکرات «جورج لوگان» با فرانسوی‌ها در سال 1799 تصویب شد. این قانون با هدف جلوگیری از تضعیف مواضع دولت آمریکا برابر دولت‌های خارجی وضع شده و مذاکره افراد غیرمسئول با دولت‌های خارجی در حال مناقشه با ایالات‌متحده را ممنوع و جرم تلقی می‌کند.

دونالد ترامپ، بارها کری و دمکرات‌ها را به نقض قانون «لوگان» متهم کرده است.

ترامپ در سال 2018 از توافق هسته‌ای موسوم به برجام که در دولت اوباما با ایران به امضا رسیده بود، خارج شد و همزمان سخت‌ترین تحریم‌ها تحت عنوان «کارزار فشار حداکثری» را بر نظام جمهوری اسلامی تحمیل کرد.

با روی کار آمدن جو بایدن در کاخ سفید، مذاکراتی برای بازگشت دولت آمریکا به توافق هسته‌ای و احیای برجام آغاز شد اما تهران با وقت‌کشی و درخواست‌های «فرابرجامی» مانند خروج سپاه پاسداران از فهرست تروریسم این مذاکرات را به بن‌بست کشاند.