سندرومی جدید در میان کودکان و نوجوانان مداوا یافته از کرونا | DW | 22.03.2021

22/03/2021 04:00:00 ب.ظ

تا یک سال پیش بروز چنین علائمی برای پزشکان ناشناخته بود. حالا اما پزشکان از مراجعه کودکان و نوجوانان مداوا یافته از بیماری کووید ۱۹ با سندروم PIMS به مراکز پزشکی خبر می‌دهند.

کووید۱۹, کرونا

تا یک سال پیش بروز چنین علائمی برای پزشکان ناشناخته بود. حالا اما پزشکان از مراجعه کودکان و نوجوانان مداوا یافته از بیماری کووید۱۹ با سندروم PIMS به مراکز پزشکی خبر می‌دهند.

تا یک سال پیش بروز چنین علائمی برای پزشکان ناشناخته بود. حالا اما پزشکان از مراجعه کودکان و نوجوانان مداوا یافته از بیماری کووید ۱۹ با سندروم PIMS به مراکز پزشکی خبر می‌دهند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیدگرچه این سندروم تاکنون در میان هر هزار کودکی که به کرونا آلوده شده‌اند یک مورد دیده شده، اما با شدت گرفتن موج سوم و افزایش شمار کودکان زیر پانزده سال مبتلا به ویروس جهش‌یافته کرونا، پزشکان از افزایش این سندروم نگران شده‌اند.

به گزارش کلینک دانشگاه درسدن نیمی از بیماران با سلامت بیمارستان را ترک کرده‌اند، اما احتمال می‌رود که از هر ده کودک یکی گرفتار مشکلات طولانی‌مدت شود.حدود ۲۵۰ دانش‌آموز مدرسه"وات کلونگ توئی" در بانکوک باید در حین درس در جعبه‌های پلاستیکی به سر ببرند و همچنین اجازه ندارند، ماسک‌های ایمنی خود را بردارند. در جلوی هر کلاس درس لگن دستشویی و صابون وجود دارد و جلوی در ورودی مدرسه دستگاه اندازه‌گیری دمای بدن تعبیه شده است. این اقدامات سختگیرانه مؤثر بوده‌اند. از اواسط ژوئیه تا کنون (اوسط اوت) هیچ مورد تازه ابتلا به کرونا در این مدرسه مشاهده نشده است.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

هفته سوم اعتراضات در ایران؛ تظاهرات گسترده در سراسر کشور، همبستگی ایرانی‌ها در سراسر جهان

روز شنبه نهم مهر (اول اکتبر) تظاهرات گسترده در بسیاری از شهرهای ایران ادامه یافت. در سومین هفته از آغاز موج اعتراض به جمهوری اسلامی، ایرانیان در بیش از ۱۵۰ شهر جهان تجمع همبستگی برگزار کردند. ادامه مطلب >>

بحران ارزی جدید ترکیه در اثر دخالت اردوغان در سیاست‌های مالی | DW | 23.03.2021دو روز بیشتر از برکناری ناگهانی ناجی اقبال، رئیس بانک مرکزی ترکیه توسط رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور نمی‌گذرد. نتیجه دخالت سیاست در امور مالی بحران جدید ارزی این کشور بوده است. ارزش لیر به شدت کاهش یافته است.

دشواری‌های بنیامین نتانیاهو در تشکیل دولت ائتلافی جدید در اسرائیل | DW | 24.03.2021پیروزی حزب لیکود در انتخابات پارلمانی اسرائیل جایی برای تردید نمی‌گذارد. به‌رغم آن بنیامین نتانیاهو برای تشکیل یک دولت ائتلافی با دشواری‌های بسیاری روبه‌رو است. اسرائیل سیستم عجیبی داره توی این چند سال اخیرنتانیاهو تقریبا همیشه در حال تشکیل دولت یوده برای من سواله که این زمان هایی که دولت در حال تشکیله دقیقا چه سازوکاری کشور رو اداره میکنه؟

رکورد در برزیل؛ ۱۰۰ هزار مورد جدید ابتلا به کرونا تنها در ۲۴ ساعترکورد در برزیل؛ ۱۰۰ هزار مورد جدید ابتلا به کرونا تنها در ۲۴ ساعت عرضه نامنظم واکسن، فقدان هماهنگی ملی، و بروز سویه جدیدی از ویروس کووید۱۹ در برزیل، ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری آن کشور، را با انتقادات گسترده‌ای روبرو کرده است. Ecologic_Rojava's account has been withheld in Turkey in response to a legal demand. Learn more.

ایجاد ترک‌های جدید در «برج آزادی» پس از شلیک توپ در لحظه تحویل سالاینم جوکِ سال 😂😂😂😂😂 واقعا که تو کل این ۴۳ سال هیچی نتونستن بسازن (البته بجز حرم امام) فقط تا جایی که از دستشون بر اومده ویران کردن و آسیب زدن

۹۱ فوتی جدید کرونا در کشور / ۱۲۱ شهر در وضعیت قرمز و نارنجی۹۱ فوتی و ۱۰۲۵۰ مبتلای جدید کرونا در کشور *تعداد مبتلایان جدید: ۱۰۲۵۰ نفر *تعداد فوت‌شدگان جدید: ۹۱ نفر *تعداد کل مبتلایان: ۱۸۷۵۲۳۴ نفر *تعداد بهبودیافتگان: ۱۶۰۸۸۰۷ نفر *تعداد فوت‌شدگان: ۶۲۵۶۹ نفر

عکس تزیینی است در کلینک دانشگاه"اسن" آلمان تاکنون ۱۹ کودک و نوجوان در سنین پنج تا هفده سال با سندروم Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome که به اختصار (PIMS) گفته می‌شود، پذیرفته و درمان شده‌اند.عکس تزیینی است خروج سرمایه از ترکیه شتاب گرفته است.قدردانی نتانیاهو از هواداران خود پس از برگزاری انتخابات پارلمانی، ۲۴ مارس ۲۰۲۱ همان گونه که در نظرسنجی‌ها نیز پیش‌بینی شده بود، حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو موفق شده است در انتخابات پارلمانی روز سه‌شنبه ۲۳ مارس در اسرائيل بیشترین آرا را به سود خود کسب کند.Share via Email Print this page تشییع یک قربانی کرونا در شهر سائوپولوی برزیل.

دکتر کریستیان دونا شوانکه، متخصص مراقبت‌های ویژه پزشکی می‌گوید این کودکان که به ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ دچار شده‌اند، پس از بهبودی باردیگر با علائم تب شدید، نوسان فشار خون، علائم پوستی در سراسر بدن و دل درد شدید به بیمارستان مراجعه کرده‌اند. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید دکتر دونا شوانکه می‌گوید، حال می‌دانیم که این سندروم از عکس‌العمل اشتباه سیستم دفاعی بدن ناشی می‌شود. گفته می‌شود که مردم باور خود را به استقلال بانک مرکزی از دست داده‌اند. اکثر افرادی که با این سندروم (PIMS) به بیمارستان مراجعه کرده‌اند، کودکان بین ۷ تا ده ساله بوده‌اند. بر اساس نتایج موقت انتخابات پارلمانی اسرائیل، حزب لیکود موفق به کسب ۳۰ کرسی شده است. البته نوجوانان ۱۳، ۱۶ و تا حتی جوانان ۲۰ ساله نیز در میان آنان دیده شده‌اند. اردوغان روز شنبه ۲۰ مارس (۳۰ اسفند) دست به برکناری ناجی اقبال، رئیس بانک مرکزی زد. گرچه این سندروم تاکنون در میان هر هزار کودکی که به کرونا آلوده شده‌اند یک مورد دیده شده، اما با شدت گرفتن موج سوم و افزایش شمار کودکان زیر پانزده سال مبتلا به ویروس جهش‌یافته کرونا، پزشکان از افزایش این سندروم نگران شده‌اند. عرضه نامنظم واکسن، فقدان هماهنگی ملی، و بروز سویه جدیدی از ویروس کووید۱۹ در برزیل، ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری آن کشور، را با انتقادات گسترده‌ای روبرو کرده است.

در کلینک دانشگاه درسدن اکنون مرکز ثبت سندروم PIMS ایجاد شده و همه بیمارستان‌ها در آلمان و اتریش موظف شده‌اند این موارد را به این مرکز گزارش کنند. ناجی اقبال روز پنجشنبه ۱۸ مارس برای مهار تورم اقدام به افزایش نرخ بهره بانکی کرده بود؛ سیاستی که ظاهرا باب میل اردوغان نبود و او در واکنش به این تصمیم، دو روز پس از آن او را از مقام ریاست بانک مرکزی برکنار کرد. یکی از حوزه‌های رای‌گیری در اسرائیل در چنین حالتی نتانیاهو برای تشکیل کابینه جدید به آرای احزاب کوچک‌تر و از جمله به همراهی حزب فهرست مشترک (شامل احزاب عرب اسرائیل) نیز نیاز خواهد داشت. برخلاف آلمان که تاکنون هیچ مورد مرگی براثر سندروم PIMS گزارش نشده، در آمریکا تا کنون ۳۳ مورد مرگ بر اثر این سندورم گزارش شده و به نگرانی‌ها دامن زده است. به گزارش کلینک دانشگاه درسدن نیمی از بیماران با سلامت بیمارستان را ترک کرده‌اند، اما احتمال می‌رود که از هر ده کودک یکی گرفتار مشکلات طولانی‌مدت شود. بهای هر دلار در بازار ارز ترکیه حتی به حدود هشت و نیم لیر رسید. مدارس و دانش‌آموزان نقاط مختلف جهان در دوران کرونا از دریچه دوربین تایلند: درس در جعبه‌های پلاستیکی حدود ۲۵۰ دانش‌آموز مدرسه"وات کلونگ توئی" در بانکوک باید در حین درس در جعبه‌های پلاستیکی به سر ببرند و همچنین اجازه ندارند، ماسک‌های ایمنی خود را بردارند. وضعیت مخالفان حزب لیکود نیز مطلوب‌تر نیست. در جلوی هر کلاس درس لگن دستشویی و صابون وجود دارد و جلوی در ورودی مدرسه دستگاه اندازه‌گیری دمای بدن تعبیه شده است. پدیده‌ای که از نوامبر سال گذشته به این سو سابقه نداشته است..

این اقدامات سختگیرانه مؤثر بوده‌اند. از اواسط ژوئیه تا کنون (اوسط اوت) هیچ مورد تازه ابتلا به کرونا در این مدرسه مشاهده نشده است. در همین زمینه:.  نتایج قطعی انتخابات پارلمانی در اسرائیل روز جمعه ۲۶ مارس (ششم فروردین) اعلام خواهد شد و این احتمال وجود دارد که در میزان کرسی‌های احزاب حاضر در پارلمان تغییراتی روی دهد. مدارس و دانش‌آموزان نقاط مختلف جهان در دوران کرونا از دریچه دوربین نیوزیلند: گاه مدرسه و گاه خانه‌نشینی دانش‌آموزان ولینگتون، پایتخت نیوزیلند شادمان هستند، چرا که اجازه دارند به مدرسه بروند. اما در آوکلند که بزرگ‌ترین شهر نیوزیلند محسوب می‌شود، وضعیت دیگری حاکم است. نیوزیلند نزدیک به سه ماه"عاری از کرونا" بود، اما پس از آنکه در آوکلند به تازگی چهار مورد تازه ابتلا به ویروس جدید کرونا به ثبت رسید، تمامی مدارس و همچنین فروشگاه‌های غیرضروری تعطیل شده و از شهروندان خواسته شد تا در خانه‌هایشان بمانند. نتانیاهو برای کسب اکثریت کرسی‌های پارلمان نیازمند ائتلاف با گروهی از احزاب کوچک و از جمله با حزب جدیدالتاسیس"صهیونیست‌های مذهبی" است.

مدارس و دانش‌آموزان نقاط مختلف جهان در دوران کرونا از دریچه دوربین سوئد: راهی ویژه تعطیلات تابستانی در سوئد در حال حاضر هنوز ادامه دارد. این تصویر که دانش‌آموزان سال پایانی دبیرستان"ناکا" در استکهلم را در اوایل ماه تابستان نشان می‌دهد، بیشتر جنبه نمادین دارد برای راهی ویژه که سوئد در جریان پاندمی کرونا در پیش گرفته است. بر خلاف بسیاری از کشورهای جهان در سوئد نه از استفاده اجباری ماسک ایمنی خبری بود و نه از تعطیلی مدارس و ادارات و فروشگاه‌ها. او چنین دولتی را"دولت ظلمت، نژادپرستی و هم‌جنس‌گراهراسی" خوانده است. مدارس و دانش‌آموزان نقاط مختلف جهان در دوران کرونا از دریچه دوربین آلمان: به صف و با فاصله دانش‌آموزان دبستان"پتری" در شهر دورتموند آلمان نمایش‌ می‌دهند که چگونه باید عمل کرد: در نوردراین−وستفالن که پرجمعیت‌ترین ایالت آلمان است، استفاده از ماسک ایمنی در مدارس اجباری است. بر خلاف دیگر ایالات آلمان دانش‌آموزان مدارس نوردراین−وستفالن اجازه ندارند، در کلاس و در حین درس هم ماسک‌های خود را بردارند.

باید دید که حاصل این موازین سختگیرانه چه خواهد بود. بسیاری از احزاب کوچک گرچه با رویکرد سیاسی حزب لیکود مخالفند، اما از سیاست‌های لیبرالی لاپید نیز حمایت نمی‌کنند. مدارس و دانش‌آموزان نقاط مختلف جهان در دوران کرونا از دریچه دوربین فلسطین: آغازی دوباره پس از چند ماه وقفه این مدرسه که در هبرون در کرانه غربی رود اردن و در فاصله ۳۰ کیلومتری بیت‌المقدس (اورشلیم) قرار دارد، فعالیت خود را پس از پنج ماه از سر گرفته است، طبیعتا با استفاده اجباری از ماسک و در مواردی حتی دستکش. آموزگاران و دانش‌آموزان این مدرسه علیرغم آنکه ناچارند از ماسک استفاده کنند، خوشحالند که دوباره می‌توانند در کنار هم باشند. هبرون از مراکز اصلی پاندمی کرونا در مناطق فلسطینی‌نشین محسوب می‌شود. نتایج سه انتخابات پیشین نیز نتوانست زمینه را برای تشکیل یک دولت ائتلافی باثبات فراهم سازد. مدارس و دانش‌آموزان نقاط مختلف جهان در دوران کرونا از دریچه دوربین تونس: اجباری شدن ماسک ایمنی از اواسط مه این مدرسه در تونس در ماه مه به فعالیت خود ادامه داد، طبیعتا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حفاظتی.

مدارس تونس از پاییز بازگشایی می‌شوند و استفاده از ماسک در آنجا اجباری است. البته اکثر مدارس از اواسط ماه مارس به مدت چند هفته به خاطر پاندمی کرونا تعطیل بودند. دولت تونس تلاش کرد که با ارائه برنامه‌های آموزشی در اینترنت و در تلویزیون این کمبود را جبران کند. مدارس و دانش‌آموزان نقاط مختلف جهان در دوران کرونا از دریچه دوربین هند: تدریس با بلندگو این مدرسه در روستای"داندوال" در شهر ماهاراشترا واقع در شرق هند راه و شیوه‌ای خاص برای ادامه تدریس در پیش گرفته است. دانش‌آموزانی که به اینترنت دسترسی ندارند، می‌توانند در نوعی کلاس تقویتی شرکت و درس‌های از دست رفته را جبران کنند.

آنان می‌توانند جلسه کلاس درس را که ضبط شده است، از طریق بلندگو گوش کنند. شهر ماهاراشترا از نقاط هند است که شمار مبتلایان به ویروس جدید کرونا در آنجا بسیار بالا بود. مدارس و دانش‌آموزان نقاط مختلف جهان در دوران کرونا از دریچه دوربین کنگو: اول اندازه‌گیری، بعد کلاس درس در بسیاری از نقاط کنگو نیز موازین سختگیرانه‌ای حاکم است. براینمون در محله"لینگوالا" که از محله‌های پیرامونی کینشاسا، پایتخت این کشور است، دانش‌آموزان هر روز باید"امتحان پس بدهند". قبل از ورود آنها به مدارس دمای بدن‌شان اندازه‌گیری می‌شود و در صورتی که تب نداشته باشند، اجازه ورود خواهند داشت.

استفاده از ماسک ایمنی نیز در مدارس اجباری است. مدارس و دانش‌آموزان نقاط مختلف جهان در دوران کرونا از دریچه دوربین آمریکا: رکورددار شمار مبتلایان و جانباختگان در مدارس آمریکا اندازه‌گیری دمای بدن دانش‌آموزان دیگر عادی شده‌ است. استفاده از ماسک ایمنی نیز اجباری است. این کشور بالاترین شمار مبتلایان و جاباختگان را دارد و همچنان در تلاش برای مهار پاندمی کرونا است. تا کنون (پیش از ظهر دوشنبه ۲۷ مرداد / ۱۷ اوت) بیش ازپنج میلیون و ۴۰۰ هزار مبتلا به ویروس جدید کرونا در آمریکا شناسایی شده و شمار جانباختگان کووید ۱۹ به ۱۷۰ هزار نفر رسیده است.

مدارس و دانش‌آموزان نقاط مختلف جهان در دوران کرونا از دریچه دوربین برزیل: دادن دلگرمی ماورا سیلوا آموزگار یکی از مدارس عمومی در غرب ریودو ژانیرو است. بسیاری از شاگردان او ساکن محله‌های فقیرنشین شهر هستند. او برای آنکه بتواند تا اندازه‌ای حس دلگرمی به شاگردانش بدهد، لباس پلاستیکی می‌پوشد و به دستان خود و شاگردانش دستکش‌های پلاستیکی می‌پوشاند تا آنها در آغوش بگیرد و به آنها دلگرمی بدهد. مدارس و دانش‌آموزان نقاط مختلف جهان در دوران کرونا از دریچه دوربین ایران: تردیدها و هشدارها مدارس ایران قرار است از اول مهر ماه کار خود را آغاز کنند. به گفته مدیر کل انجمن اولیا و مربیان آموزش وپرورش در دستورالعمل بازگشایی مدارس درباره نحوه فعالیت مدارس در شرایط سفید، زرد و قرمز توضیح داده شده است.

در شرایط قرمز، کلاس‌ها به صورت آنلاین برگزار خواهد شد. اگر شهر در وضعیت زرد باشد حداقل دو روز مدرسه برقرار خواهد بود. مدارس در وضعیت سفید اما مانند گذشته فعالیت خواهد کرد. در همین زمینه: .