سناریوهای محتمل برای روابط ایران و چین؛ نگاه آمریکایی‌ها به سند همکاری ۲۵ ساله

11/01/1400 06:46 ب.ظ

سناریوهای محتمل برای روابط ایران و چین؛ نگاه آمریکایی‌ها به سند همکاری ۲۵ ساله جزئیات بیشتر🔽

الیوت آبرامز معتقد است که اگرچه ایران و چین از انتشار جزئیات سند همکاری دوجانبه خودداری کرده‌اند، اما به گواه کارشناسان، آنچه درنهایت میان مقامات دو کشور امضا شده، با پیش‌نویس ۱۸ صفحه‌ای که سال گذشته به دست نیویورک تایمز رسیده بود، تقریبا تفاوتی نداشته است. اگرچه رسانه‌های داخلی ایران اعلام کرده‌اند که این سند همکاری «حاوی هیچ رقم و عدد خاصی از جمله در خصوص سرمایه‌گذاری یا منابع مالی و پولی نیست» اما گزارشی که پیش‌تر روزنامه نیویورک تایمز درباره محتوای این سند منتشر کرده بود، واکنش‌های...

اگرچه رسانه‌های داخلی ایران اعلام کرده‌اند که این سند همکاری «حاوی هیچ رقم و عدد خاصی از جمله در خصوص سرمایه‌گذاری یا منابع مالی و پولی نیست» اما گزارشی که پیش‌تر روزنامه نیویورک تایمز درباره محتوای این سند منتشر کرده بود، واکنش‌های بسیاری را در داخل و خارج ایران در پی داشت. گزارشی که ادعا می‌کرد دو کشور بر سر سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیارد دلاری چین در ایران برای مدت ۲۵ سال در ازای دریافت نفت ارزان‌قیمت ایران توافق کرده‌اند.

فارغ از جنجال پیش آمده بر سر گزارش نیویورک تایمز، اظهار نظر کوتاه جو بایدن درباره این توافق نیز بحث برانگیز شد. رئیس جمهور آمریکا ۲۸ مارس در پایگاه هوایی دلاور آمریکا در پاسخ به خبرنگاری که از او پرسید «تا چه اندازه مشارکت پیش‌روی ایران و چین نگران کننده است» گفت: «.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

این قرارداد به مرحله اجرا نخواهد رسید. این هم یه برجام دیگست،،امان از این دولت بی کفایت،،زمان باید بگذرد تا روزی مثل آفتاب پشت ابر عیان بشه دولت بی تدبیری و نا امیدی چه خیانت ها کرد،حتی به ذره ای از حرفای آقا توی این دولت عمل نشد،،به امید عدالت. قرارداد:ایران-چین بایستی که به 'همه پرسی'گذاشته بشود منتهی نباید مثل انتخابات 'انتصابی'تقلب بشود!

فرارمغزها؟ اپولو فرستادند انرژی هسته ای را به کار بردند کامپیوتر ساختند ۱نفر ایرانیها نبودند حالا فکر می کنید نیاز دارند! موضوع چیز دیگریست. مغز به اندازه کافی دارند. ژاپنی و هندی و بنگلادشی هم هستند برای مهاجرت، چرا فکر می کنید ایرانیهای مهاجرمغزها هستند؟ لنگ نبوده اند. تهیه این گزارش به نظر مغرضانه می‌آید، در هیچ جای گزارش نگاه مثبتی به تفاهم برای ایران نشده است، به نظر می‌رسد رسانه‌های غربی و یورونیوز قصد دارند بر موج نگرانی ایجاد شده در ایران سوار شده و اگر موفقیتی در این تفاهم برای ایران ایجاد شده‌است را ناکام کنند.

شهرهای ترک نشین کی به ترکیه برمی گردن ؟ 🤔