سناتور ارشد جمهوری‌خواه: مذاکرات وین «اتلاف وقت» است

01/09/1400 04:36 ب.ظ

سناتور ارشد جمهوری‌خواه: مذاکرات وین «اتلاف وقت» است العربيه_فارسى

در آستانه آغاز دور جدید مذاکرات احیای برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به «برجام»، جیم ‌ریش، عضو جمهوری‌خواه سنای آمریکا «هشدار داد» که چنین توافقی ایران را ریش در مصاحبه‌ای با «جروزالم‌پست» که یک‌شنبه 21 نوامبر منتشر شد گفت، آمریکا یک بار این توافق را امتحان کرده اما با شکست مواجه شد.

او که عضو ارشد «کمیته روابط خارجی سنای آمریکا»ست به جروزالم‌پست گفت که ایران برجام را معقول‌ترین راه برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای می‌داند.

او در ادامه با انتقاد از عملکرد جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا اظهار کرد: «دلیل این‌که دولت آمریکا برجام را برای رأی‌گیری به سنا نمی‌آورد، این است که نمی‌توانند آن را در این مجلس تصویب کنند.» جیم ریش توافق مناسب با ایران را دارای «خط قرمز‌هایی» تعریف کرد. از جمله این‌که «ایران باید تعهد دهد هیچ‌گاه به دنبال سلاح هسته‌ای نخواهد رفت.»

او به عنوان قدم دوم تصریح کرد: «ایران باید همه فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم و همچنین دیگر فعالیت‌های اتمی خود را متوقف کند.» «توقف حمایت ایران از حماس، حزب الله و سایر گروه‌های تروریستی»، سومین قدمی بود که جیم ریش آن را برای رسیدن به توافق با آمریکا عنوان کرد. headtopics.com

در آخرین مورد او اضافه کرد که ایران می‌باید «تمام قطعنامه‌های سازمان ملل درباره آزمایش موشک‌های بالستیکی قاره‌پیما و سایر برنامه‌های موشکی را بپذیرد.»

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

رئیس سابق موساد: شانس موفقیت مذاکرات وین «اندک» استبا نزدیک شدن زمان ازسرگیری مذاکرات احیای «برجام»، یوسی کوهن، رئیس سابق سازمان اطلاعات خارجی اسرائیل «موساد»، در اظهاراتی شانس موفقیت این مذاکرات را بسیار آخوند می گوید که او دوست دارد و آرزو می کند و هدف دارد که اسرائیل از جهان هستی برای همیشه محو شود و نابود شود و شب و روز فریاد می زند و شعار مرگ بر می دهد و برای این امید هیچ وقت شانس اتمی شدن خود را نمی خواهد از دست دهد. آخوند برای شانس خودش میگه کار و بازی می کند.

کم‌رنگ شدن امیدها برای احیای «برجام»؛ آیا آمریکا توافقی «موقت» پیشنهاد می‌دهد؟با آغاز شمارش معکوس برگزاری مذاکرات احیای برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به «برجام» در وین، روزنامه «نیویورک‌تایمز» در گزارشی و با الهام از فضای سیاسی کاخ

خطیب‌زاده اعلام کرد: اعتراض ایران به آلمان/تمرکز ایران بر جدی بودن مذاکرات ویناعتراض ایران به آلمان سخنگوی وزارت خارجه: *ما تعرض به کنسولگری ایران در هامبورگ را محکوم کردیم *این تعرض محدودی بوده است *ما مراتب اعتراض خود را به سفیر آلمان در تهران نسبت به این موضوع اعلام کردیم *با کمک دولت آلمان در حال پیگیری این موضوع هستیم اگر مذاکرات نبود آیا شما سخنی برای گفتن داشتید؟ چرا از فقر،بیکاری،فساد،،اختلاس،گرانی و ... حرف نمی زنید.

ایران: در صورت عدم اراده جدی کشورهای غربی در مذاکرات وین «پاسخی متناسب» می‌دهیمسعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران با اشاره به اظهارات مقامات آمریکایی مبنی «احتمال شکست دیپلماسی و روی‌آوردن به گزینه‌های دیگر» گفت، اگر کشورهای برنامه_اتمی_ایران مذاکرات_وین iaeagc - خطیب زاده برسرسفررئیسی به گلاسکو،به جهان دروغ گفت. - حرفهای امروزش هم دروغ است. -آخوندهای ایران۶ دور مذاکرات وین را وقت کشی وجهان راگمراه کرده وبه جهان دروغ گفتند. برنامه_اتمی_ایران iaeagc کنگره_امریکا رافائل_گروسی،با ابرازتعجب ازعدم تماس دولت ابراهیم رئیسی بااو برای مذاکره پیرامون چندموضوع مهم باقی‌مانده، تاکیدکرده بودکه این گفت‌وگوهابایدمدت‌ها پیش انجام میشد. اوگفت:«من هیچ تماسی بادولت جدیدایران که بیش از5ماه ازتشکیل آن میگذردنداشتم

زاخارووا: تحولات مثبتی در روابط با آمریکا وجود داردسخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت، مشکلات عدیده‌ای در روابط بین آمریکا و روسیه وجود دارد؛ اما روند مذاکرات مستمر است و جنبه‌های مثبتی دارد. تقابل ودشمنی کشورهابایکدیگروهمچنین دشمنی وتقابل دولتها باملتهای خودمعلول جهالت است که دانش انراندارندکه بایدبایکدیگردرحل مشکلات باهم رفیق باشندوبایکدیگرهمکاری کنندودولتها نیزمعادل کمبوددرزندگی ملتها خلاف کرده اندوبایدپاسخگوی خلافهای خودبه مردم خویش باشند.

بحران کم آبی در ایران؛ انتقال آب، کشاورزی غیراصولی، و صنایع آب‌بر سرزمین کهن را خشکانده استهمشهری آنلاین ۱۵ مهر نوشت حسین میرزایی، نماینده اصفهان، در مجلس گفته است: «به نظر می‌رسد راه حل کوتاه مدت معضل آب زاینده رود، توسل به معصومین و نماز باران است.»

از تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای دور نخواهد کرد و با «اتلاف‌وقت» خواندن مذاکرات وین گفت، تهران با توافقی که مانع دستیابی آن‌ها به سلاح هسته‌ای شود، موافقت نخواهد کرد.

ریش در مصاحبه‌ای با «جروزالم‌پست» که یک‌شنبه 21 نوامبر منتشر شد گفت، آمریکا یک بار این توافق را امتحان کرده اما با شکست مواجه شد.او که عضو ارشد «کمیته روابط خارجی سنای آمریکا»ست به جروزالم‌پست گفت که ایران برجام را معقول‌ترین راه برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای می‌داند.

او در ادامه با انتقاد از عملکرد جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا اظهار کرد: «دلیل این‌که دولت آمریکا برجام را برای رأی‌گیری به سنا نمی‌آورد، این است که نمی‌توانند آن را در این مجلس تصویب کنند.»

جیم ریش توافق مناسب با ایران را دارای «خط قرمز‌هایی» تعریف کرد. از جمله این‌که «ایران باید تعهد دهد هیچ‌گاه به دنبال سلاح هسته‌ای نخواهد رفت.»

او به عنوان قدم دوم تصریح کرد: «ایران باید همه فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم و همچنین دیگر فعالیت‌های اتمی خود را متوقف کند.»

«توقف حمایت ایران از حماس، حزب الله و سایر گروه‌های تروریستی»، سومین قدمی بود که جیم ریش آن را برای رسیدن به توافق با آمریکا عنوان کرد.

در آخرین مورد او اضافه کرد که ایران می‌باید «تمام قطعنامه‌های سازمان ملل درباره آزمایش موشک‌های بالستیکی قاره‌پیما و سایر برنامه‌های موشکی را بپذیرد.»

عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در ادامه با این عنوان که «هیچ‌کس تصور نمی‌کند که ایران با این شروط موافقت کند» گفت، دولت‌های غربی در حال «اتلاف وقت خود» با مقامات ایران هستند.

ریش طرح آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا برای ایجاد یک توافق «قوی‌تر و طولانی‌تر» پس از برجام با ایران را «متوهمانه» خواند.

این عضو جمهوری‌خواه سنای آمریکا با تأکید بر لزوم فشار حداکثری علیه ایران تصریح کرد: « اگر اسرائیل به این نتیجه برسد که تهران در آستانه ساخت سلاح هسته‌ای باشد، همه دنیا می‌دانند چه اتفاقی خواهد افتاد. سوال من از دولت فعلی آمریکا این است: اگر مقامات اسرائیل شما را از تصمیم خود آگاه کنند، پاسخ شما چه خواهد بود؟»

جیم ریش پیشتر نیز گفته بود که هرگونه توافق احتمالی دولت بایدن با تهران موقت خواهد بود.

او در مصاحبه‌ای با «الشرق الاوسط» هشدار داده بود که ایران به ساخت بمب اتمی نزدیک شده و اسرائیل بدون اهمیت به توافق هسته‌ای، واکنشی درخور نشان خواهد داد.

دور جدید مذاکرات اتمی وین قرار است میان ایران و کشورهای 1+4 در 29 نوامبر جاری برگزار شود. این مذاکرات در ژوئن گذشته و پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری جدید ایران متوقف شد.