سناتور جمهوری‌خواه: واکنش کنگره به لغو برخی تحریم‌ها علیه ایران تُند خواهد بود

18/11/1400 05:17 ق.ظ

تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه آمریکا، تمدید معافیت برخی از تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران توسط دولت جو بایدن را اقدامی «غیرمعقول» و در جهت تضعیف قدرت کنگره

تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه آمریکا، تمدید معافیت برخی از تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران توسط دولت جو بایدن را اقدامی «غیرمعقول» و در جهت تضعیف قدرت کنگره کروز، شنبه 5 فوریه، در رشته‌ توییتی نوشت: «دولت بایدن این تحریم‌ها را لغو می‌کند تا به آن‌ها اجازه دهد که برنامه هسته‌ای خود را توسعه دهند.

» At a time when Iran is targeting the United States and our allies across the Middle East, the Biden administration is dismantling sanctions to allow them to build up their nuclear program. 1/x

— Senator Ted Cruz (@SenTedCruz) February 5, 2022 Advertisement به گفته این سناتور جمهوری‌خواه، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا و دیگر مقامات دولتی این کشور، قدرت قانونی کنگره آمریکا را نادیده می‌گیرند. همزمان با «مرحله پایانی» مذکرات احیای توفق هسته‌ای موسوم به «برجام» در وین، دولت جو بایدن برخی از تحریم‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران را لغو کرد.

دولت دونالد ترامپ در می 2020، معافیت ایران از برخی تحریم‌های تصویب‌شده علیه این کشور را لغو کرده بود. تد کروز در توییت خود تصریح کرد: «می‌باید یک‌بار برای همیشه به این معافیت‌ها پایان دهیم.» او در ادامه با اشاره به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی گفت: «آیت‌الله از این معافیت‌های هسته‌ای غیرنظامی برای توسعه برنامه هسته‌ای این کشور و با هدف ضربه به آمریکا و متحدانمان استفاده خواهد کرد.

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

وزیر خارجه ایران: در مذاکرات وین «توافقاتی» حاصل شده استحسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران ضمن اشاره به این‌که در مذاکرات وین «توافقاتی حاصل شده است»، گفت، لغو برخی تحریم‌ها می‌تواند ترجمان «حسن‌نیت» آمریکا ترجمه: آقا (خامنه‌ای) به گوه خوردن افتاده و به کمتر از توافق برجام اول راضی شده برنامه_اتمی_ایران صلح آمیز نیست -آیا آقای بایدن با بدست آوردن اطلاعات محل حضور رهبر داعش در ادلب سوریه كه آخوندهای ایران به او داده اند ، مجددا میخواهد با آخوندها معامله کند ؟...مثل زدن ابوبکر_بغدادی که بعدازآن ،‌آقای ترامب متاسفانه پرونده اتمی ایران راناتمام رها كرد. برنامه_اتمی_ایران صلح آمیز نیست - آخوندهای ایران هنوز حساب نقض های برجام را پس نداده اند. این نقض ها مثل تولید فلز_اورانیوم هنوز ادامه دارد . -آخوندهای ایران مانع کاربازرسان میشوند. - نقض فاحش قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد حول عدم گسترش موشکهای_بالستیک چه میشود؟

دولت بایدن برخی معافیت‌های تحریمی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را تمدید کرددولت جو بایدن اعلام کرد برخی از معافیت‌های تحریمی ایران را که در اواخر دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ لغو شده بود بازگردانده است تا «زمینه بازگشت متقابل به برجام فراهم شود». شرایط استخدام تو رادیو فردا

کاهش ۵۵۰ هزار تومانی نرخ سکه در واکنش به لغو تحریم‌ها/ دیگر مناسبت‌ها در میزان تقاضا تاثیری نداردنائب رییس اتحادیه طلا و جواهر درباره واکنش بازار طلا و سکه به لغو برخی تحریم‌ها علیه برنامه‌های هسته‌ای ایران گفت: واکنش بازار به لغو این تحریم ها کاهش ۵۵٠ هزار تومانی سکه بود.

دولت بایدن برخی معافیت‌های تحریمی ایران را بازگردانددولت بایدن برخی معافیت‌های تحریمی ایران را بازگرداند وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور برای تسهیل مذاکرات وین، تصمیم گرفته است برخی از معافیت‌ها تحریمی ایران را که دولت ترامپ لغو کرده بود، بازگرداند. این معافیت ها شامل بیت رهبری وسران سپاه هست دلخوش به این مقدار نباشید که اصلا به مردم مربوط نمیشه وضع مردم همینه و بدتر هم خواهد شد توضیح وزارت خارجه آمریکا درباره برخی معافیت‌های تحریمی ایران: تا زمانی که تهران به تعهدات خود ذیل برجام بازنگردد،رفع تحریم‌ها را ارائه نکرده و نخواهیم کرد به شرکای خود اجازه می‌دهیم به خطرهای فزاینده مرتبط با عدم اشاعه و ایمنی هسته‌ای در ایران رسیدگی کنند

آمریکا معافیت از برخی تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند | DW | 05.02.2022آمریکا معافیت‌های تحریمی علیه برنامه هسته‌ای غیرنظامی ایران را بازگرداند. وزارت خارجه آمریکا گفت هدف از این کار تسهیل 'مذاکرات فنی' در وین با شرکای بین‌المللی است، اما این اقدام نشانه‌ای از دستیابی به توافق نیست. به پرچم پر افتخار ایران ما توهین نکن ای بی ریشه. مرگ بر بایدن ساده لوح

تناقض‌گویی فدراسیون کشتی و خبرگزاری سپاه از لغو سفر کشتی‌گیران ایران به آمریکا

آمریکا خواند و گفت، این اقدام دولت آمریکا با واکنش «مستمر و تُند» کنگره مواجه خواهد شد.

کروز، شنبه 5 فوریه، در رشته‌ توییتی نوشت: «دولت بایدن این تحریم‌ها را لغو می‌کند تا به آن‌ها اجازه دهد که برنامه هسته‌ای خود را توسعه دهند.»

At a time when Iran is targeting the United States and our allies across the Middle East, the Biden administration is dismantling sanctions to allow them to build up their nuclear program. 1/x

— Senator Ted Cruz (@SenTedCruz)

February 5, 2022

Advertisement

به گفته این سناتور جمهوری‌خواه، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا و دیگر مقامات دولتی این کشور، قدرت قانونی کنگره آمریکا را نادیده می‌گیرند.

همزمان با «مرحله پایانی» مذکرات احیای توفق هسته‌ای موسوم به «برجام» در وین، دولت جو بایدن برخی از تحریم‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران را لغو کرد.

دولت دونالد ترامپ در می 2020، معافیت ایران از برخی تحریم‌های تصویب‌شده علیه این کشور را لغو کرده بود.

تد کروز در توییت خود تصریح کرد: «می‌باید یک‌بار برای همیشه به این معافیت‌ها پایان دهیم.»

او در ادامه با اشاره به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی گفت: «آیت‌الله از این معافیت‌های هسته‌ای غیرنظامی برای توسعه برنامه هسته‌ای این کشور و با هدف ضربه به آمریکا و متحدانمان استفاده خواهد کرد.»

به گفته کروز، خامنه‌ای «هنگامی که شعار مرگ بر اسرائیل و مرگ بر آمریکا را سر می‌دهد» به معنای آن اعتقاد دارد.

از سوی دیگر ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توییتی گفته بود که دولت آمریکا تحریم‌ها را علیه ایران کاهش نداده است.

او در ادامه افزود: «تا زمانی که تهران به تعهدات برجامی خود بازنگردد، تحریم‌ها علیه ایران کاهش نخواهد یافت.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اقدام دولت بایدن در لغو برخی از تحریم‌های هسته‌ای را، مشابه اقدام دولت ترامپ دانست.

پرایس در این زمینه تصریح کرد: «ما به شرکای بین‌المللی خود اجازه دادیم که به خطرات فزاینده ایمنی و [مرتبط با] منع گسترش سلاح هسته‌ای رسیدگی کنند.»

جزئیات معافیت ایران از تحریم‌ها

معافیت ایران از تحریم‌ها، شامل تبدیل آب سنگین رآکتور اراک، تامین اورانیوم غنی‌شده برای راکتور تحقیقاتی تهران و انتقال پسماند سوخت به خارج از این کشور است.

به‌دنبال خروج دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم‌های شدید واشینگتن علیه تهران، مقامات ایران تصمیم گرفتند محدودیت‌های برجامی علیه برنامه هسته‌ای خود را به صورت تدریجی نقض کنند.