سقوط کولبر ۱۴ ساله فقط به خاطر یک گوشی هوشمند!/ چرا کسی کاری برای کولبران نمی‌کند؟!

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 85 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 37%
  • Publisher: 53%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

گزارش ایلنا از کول بردنِ کودکان و زنان؛ سقوط کولبر ۱۴ ساله فقط به خاطر یک گوشی هوشمند!/ چرا کسی کاری برای کولبران نمی‌کند؟!

به گزارش خبرنگار ایلنا، کولبری پدیده‌ی جدیدی نیست؛ سالهاست که در مناطق مرزی «کول بُردن» تبدیل به تنها راهکارِ در دسترسِ بخشی از مردم برای گذران زندگی شده است؛ منتها آن چیزی که جدیدتر است، تغییر ساختاری در الگوی کولبران است؛ اگر پیش از این کولبری، تنها به مردانِ سرپرست خانوار محدود می‌شد، امروز با پدیده‌های جدیدی روبرو هستیم: کولبری کودکان و کولبری زنانِ سرپرست خانوار.

این آسیب‌های کولبری را اگر به خطرات هر روزه‌ی آن مانند سقوط از ارتفاع، گم شدن در کوهستان‌های برفی، تیر خوردن در گذرگاه‌های مرزی و رفتن روی مین‌های باقی مانده از جنگ بیافزاییم، بیشتر از قبل درمی‌یابیم که کولبری اصلاً شغل نیست، که کولبری مناسب مردان نیست چه برسد به کودکان و زنان!پدیده‌ی کودکان ۱۴ یا ۱۵ ساله‌ای که از زور اجبار کولبری می‌کنند، یکی از وجوه بسیار دردناک زندگی در مرزهای غربی و بدون امکانات کشور است؛ از این کودکان بسیارند اما برخی از آنها فقط از بدی اقبال است که نامش‌شان به رسانه‌ها...

بعد از حادثه‌ای که برای این کولبر چهارده ساله اتفاق افتاد، توجه همه رسانه‌ها و مردم به موضوع کولبری کودکان جلب شد؛ به گفته مادر مانی، این کودک فقط به خاطر اینکه بتواند یک گوشی هوشمند بخرد، راهی کوهستان شده بود؛ حالا نه تنها این الزام قانونی برای مرزنشینان کشور فراهم نشده، بلکه هر روز بر تعداد و گستره‌ی کولبران افزوده می‌شود؛ به گفته‌یفقط ۴ تا ۵ هزار خانواده در منطقه اورامانات کردستان با کولبری روزگار می‌گذرانند که اکثریت آنها قبلاً کارگر ساختمانی یا کارگر متخصص بوده‌اند و از زور بیکاریِ ناخواسته مجبور شده‌اند سراغ کول بردن بروند.

حسین‌پور با تاکید براینکه کولبران متجاوز مرزی یا قاچاقچی نیستند و نباید با آنها برخورد قهری شود؛ می‌گوید: دولت قول داده بود که به وضعیت کولبران رسیدگی کند؛ آنها را بیمه کند و شرکت تعاونی برای‌شان ایجاد کند و اجازه وارد کردن ۲۵ قلم کالا را به آنها بدهد اما متاسفانه هیچکدام از این قول‌ها عملی نشد. اوسطی در ارتباط با تیراندازی به کولبران در معابر مرزی؛ با بیان اینکه باید از مرز دفاع شود و مرز نیاز به برقراری امنیت دارد؛ می‌گوید: تا جاییکه من اطلاع دارم و در جلساتی که در شورای تامین استان داشتیم، تاکید بر این است که آسیبی به این بنده خداها نرسد. معمولاً هم این مساله رعایت می‌شود؛ اگر اتفاقی هم هست، بسیار بسیار موردی‌ست.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

واقعا درداوره،مسئولان چندقدم جلوتر را هم ببینند..

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 10. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

روایت یک مخاطب از بازجویی از متهمان به قتل در اداره آگاهی
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

عراق: یک راکت به منطقه سبز بغداد اصابت کردعراق: یک راکت به منطقه سبز بغداد اصابت کرد
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

توضیح آموزش و پرورش استان کرمان از ابتلای معلمان یک مدرسه به کرونادر پی درج خبری در برخی رسانه‌ها مبنی بر مثبت شدن تست کرونای معلمان یک مدرسه در منوجان به ویروس کرونا، رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و استان کرمان با تایید ابتلای سه نفر از معلمان دبستان ام ابیها منوجان به ویروس کرونا گفت: سه معلمی که تست کرونا ی آنها مثبت اعلام شده نسبت فامیلی دارند و از یک خانواده هستند و هیچ گونه ارتباطی بین ابتلای این معلمان به کرونا با بازگشایی مدارس وجود ندارد.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

مژگان کاووسی برای جراحی به بیمارستان رفت، اما فقط معاینه شد!
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان به 38 هزار و 855 نفر رسیدوزارت بهداشت عمومی افغانستان از افزایش آمار مبتلایان کرونا در این کشور به 38 هزار و 855 نفر خبر داد. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

واکنش‌ها به تشکیل «گروه ضربت» توسط سپاه پاسداران؛‌ به بهانه مقابله با اراذل، اما به قصد سرکوب معترضان به حکومتواکنش‌ها به تشکیل «گروه ضربت» توسط سپاه_پاسداران؛‌ به بهانه مقابله با اراذل، اما به قصد سرکوب معترضان به حکومت برخی کاربران در فضای مجازی هدف از تشکیل این گروه ضربت را «سرکوب معترضان» می‌دانند و می‌گویند برخورد با اراذل و اوباش بهانه است.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »