سفیر سابق چین: آمریکایی‌ها به پکن هشدار می‌دادند به ایران نزدیک نشوید- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnim

20/07/2020 11:03:00 ق.ظ

سفیر سابق چین معتقد است همواره مقامات آمریکایی به چینی‌ها هشدار می‌دادند که به ایران نزدیک نشوید.

چین

هشدار آمریکایی‌ها به چین برای نزدیک شدن به ایران سفیر سابق چین در ایران: رابطه سیاسی بین دو کشور بعد از انقلاب بسیار بهتر شد در ۲۰۱۶ رئیس جمهور چین بعد از ۱۳ سال به ایران سفر کرده بود هر دو کشور موافقت کردند که یک روابط استراتژیک ایجاد شود

سفیر سابق چین معتقد است همواره مقامات آمریکایی به چین ی‌ها هشدار می‌دادند که به ایران نزدیک نشوید.

چین می تواند قدرت اقتصادی مهمی برای ایران باشد و در برجام هم این نقش را ایفا کرده است. ایران هم شریک مهمی در طرح جاده و کمربند بود تا این طرح پیش برود.موضوع دیگر فعالیت اقتصادی چین در ایران است. چین به دنبال یک رابطه برد-برد است.من معتقدم دانشمندان ایرانی به روشن شدن این مسئله می توانند کمک کنند تا شناخت بهتری از پکن در ایران شکل بگیرد و اینکه چهره واقعتری از چین در ایران ارائه دهند.

چین تیانگ استاد دانشگاه چین هم در این نشست گفت: در رسانه های ایران خیلی درمورد تفاهمنامه 25 ساله صحبت می شود. واکنش رسانه های چین بسیار آرامتر از چین بوده است.نکته دوم این است که دولت های چین و ایران چیز زیادی درباره جزئیات این تفاهمنامه منتشر نشده‌اند.

ادامه مطلب:
خبرگزاری تسنیم 🇮🇷 »

اوضاع آرام بازار سنندج/ ‌مغازه‌ها باز و کسبه به فعالیت روزانه مشغول هستند + فیلم- اخبار کردستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

هشدار به لوفت‌هانزا نسبت به از سرگیری پروازهای خود به تهران | DW | 19.07.2020خانواده قربانیان پرواز ۷۵۲ اوکراین از شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا درخواست کرده‌اند برای پرواز به ایران شروطی تعیین کند. لوفت‌هانزا در هماهنگی با شماری از شرکت‌های هواپیمایی تصمیم دارد پرواز به ایران را به تدریج عادی سازد.

سفیر ایران: سفر ظریف به بغداد برای تقویت روابط تهران و بغداد استبغداد - ایرنا - «ایرج مسجدی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد روز شنبه در توییتی نوشت که سفر «محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه کشورمان به عراق در جهت تقویت روابط دو کشور انجام خواهد شد.

رضازاده: هیچ وقت واگذاری کیش به چین در قرارداد ۲۵ ساله وجود نداشته استیک عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه واگذاری جزیره کیش در قرارداد ایران و چین صحت ندارد، گفت: از ابتدا هم قرار نبوده که کیش و یا هر نقطه ای از کشور ما در این قرارداد به چین واگذار شود. این حرف ها تبلیغات بیگانگان به خصوص آمریکا و اسرائیل است.

وزارت خارجه: سخنان نماینده شازند درباره واگذاری اختیار جزایر ایرانی به چین از اساس کذب استروابط عمومی وزارت امور خارجه اظهارات نماینده مردم شازند در مجلس مبنی بر اینکه «بنا بوده است اختیار جزایر ایرانی به چین واگذار شود» را از اساس کذب خواند و تکرار اینگونه ادعاها را ضربه شدید به منافع ملی جمهوری اسلامی ایران دانست.

عقب‌نشینی بیغش از اظهاراتش درباره واگذاری جزایر به چین

کرونا، چین را مجبور به اعلام 'حکومت نظامی' در مرکز سین‌کیانگ کردکرونا، چین را مجبور به اعلام 'حکومت نظامی' در مرکز سین‌کیانگ کرد در شهر اورومچی مرکز منطقه خودگردان سین‌کیانگ چین به‌ دلیل شیوع ویروس کرونا 'حکومت نظامی' برقرار شده است

دکتر جین لیانگ شیانگ عضو هیات علمی انستیتو مطالعات بین‌الملل شانگهای دکتر جین لیانگ شیانگ هم در این  نشست گفت: همانطور که می دانید بحث‌های زیادی درباره مناسبات ایران و چین مطرح است.مسئولان شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا اعلام کرده‌اند که از ماه سپتامبر سال جاری پروازهای خود به تهران را از سر خواهند گرفت.سفیر ایران در عراق در این توییت افزود که این سفر با هدف تقویت روابط و مناسبات راهبردی دو کشور ایران و عراق در همه زمینه انجام می شود.یعقوب رضازاده در گفت وگو با ایسنا در واکنش به انتشار اخباری مبنی بر اینکه در ابتدا واگذاری کیش در قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین وجود داشت و بعد از فشارهای افکار عمومی از متن قرارداد خارج شده است، گفت: چنین چیزی صحت ندارد، از ابتدا هم در این قرارداد موضوعی مبنی بر واگذاری جزیره کیش نیامده بود که بخاطر فشارها از آن خارج شود.

ایران و چین دلایل زیادی برای داشتن مناسبات راهبردی دارند. تجارب زیادی داشتند در خصوص تحقیر  غرب علیه این دو کشور. روزنامه"ولت ام زونتاگ" روز یکشنبه ۱۹ ژوئیه (۲۹ تیر) با انتشار گزارشی به نامه خانواده قربانیان پرواز"پی‌اس‌۷۵۲" به شرکت لوفت‌هانزا پرداخته است. ما بحث تحریم ها تجربه کردیم. وی همچنین با برخی شخصیت ها و رهبران سیاسی عراق نیز دیدار می کند. ما حاکمیت و استقلال ملی را به عنوان دغدغه های مشترک داریم. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید خبرگزاری فرانسه (AFP) با انتشار گزارشی از برلین به خواست‌های خانواده قربانیان حمله موشکی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری یاد شده اشاره کرده است. در دوره بیماری کرونا هم مناسبات ما متاثر از این ویروس شده است، ظریف وزیر خارجه ایران حمایت خود از چین را ابراز کرد و ایران از نخستین کشورهایی بود که به چین اقلام پزشکی ارائه کرد. قطعا مقامات اطلاعاتی امنیتی، سیاسی و نظامی بررسی های لازم را انجام می دهند و بعد از تایید نهایی دو طرف پیش نویس نهایی می شود.

چین هم حمایت متقابل به ایران انجام داد و ما تجربه و دانش خود را نیز در اختیار ایران قرار دادیم. حمله موشکی سپاه به این هواپیمای مسافربری باعث کشته شدن همه سرنشینان این پرواز شد. چین می تواند قدرت اقتصادی مهمی برای ایران باشد و در برجام هم این نقش را ایفا کرده است. ایران هم شریک مهمی در طرح جاده و کمربند بود تا این طرح پیش برود. هشدار به لوفت‌هانزا نامه خانواده قربانیان پرواز"پی‌اس۷۵۲" به مسئولان شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا نخستین اقدام آن‌ها در این رابطه نیست. چین هرگز در امور داخلی کشورهای دیگر مداخله نکرده است. اما باوجود این تاریخ مشترک و روابط دوستانه مناسبات به اندازه مناسب پیشرفت نکرده است و نیاز به کنشگری فعالتری است. در ماه مه، تماس‌هایی بین مسئولان شرکت لوفت‌هانزا با سازمان‌های ذیربط جمهوری اسلامی درباره عادی‌سازی پرواز به ایران صورت گرفته بود. کما اینکه در حال حاضر هم چین دومین مبادله کننده اقتصادی با آمریکا است اما آمریکا و اسرائیل به دلیل منافع شان به دنبال شیطنت بازی هایی هستند همچون اینکه بیان می کنند قرار است در این قرارداد کیش واگذار شود که اساسا درست نیست.

یکی از صحبتهایی که وجود دارد پایگاه نظامی است که هرگز درست نیست. حتی پایگاه چین در جیبوتی نیز لوجستیک است. پس از حمله موشکی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراینی، شرکت لوفت‌هانزا همه پروازهای خود به تهران را لغو کرده بود. موضوع دیگر فعالیت اقتصادی چین در ایران است. چین به دنبال یک رابطه برد-برد است. در همین رابطه، خانواده قربانیان پرواز یاد شده با انتشار نامه‌ای به شرکت‌های هواپیمایی در ارتباط با پروازهای خود به ایران هشدار داده‌اند. نکته دیگر سیاسی شدن مسائل بین دو کشور است. انتهای پیام.

متاسفانه مناسبات دو کشور به دلیل نگرانی های داخلی در ایران هنوز پیشرفت کافی نداشته است. خانواده قربانیان حمله موشکی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراینی از شرکت‌های هواپیمایی بین‌المللی درخواست کرده‌اند که عادی سازی پروازهای خود به ایران را مشروط به روشن شدن دقیق حمله به هواپیمای مسافربری یاد شده بکنند. اما در مجموع اعتقاد دارم مناسبات آینده روشنی دارد اما سیاسی شدن مسائل باعث شده این نگاه نادرست نسبت به چین در ایران شکل بگیرد. من معتقدم دانشمندان ایرانی به روشن شدن این مسئله می توانند کمک کنند تا شناخت بهتری از پکن در ایران شکل بگیرد و اینکه چهره واقعتری از چین در ایران ارائه دهند. به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید مسئولان شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه"ولت ام زونتاگ" خبر مربوط به از سرگیری پروازهای این شرکت به تهران از ماه سپتامبر را تایید کرده‌اند. دکتر جین لیانگ شیانگ در پاسخ به این سوال که ایران چطور می تواند در یک کمربند یک جاده کمک کند و نقش ایران چیست گفت: نکته اول ارتباطات ایران در منطقه است. نکته دوم اینکه ایران در حوزه انرژی بسیار غنی است. مسئولان لوفت‌هانزا تنها به گفتن این موضوع بسنده کرده‌اند که تصمیم ناظر بر از سرگیری پروازها به تهران در ارتباط با همه‌گیری کرونا، سیاست مسئولان دولتی و همچنین بهبود امنیت پرواز در آسمان‌ایران اتخاذ خواهد شد.

در حوزه مالی نیز همکاری های خوبی می توانیم داشته باشیم. ایران و چین تلاش می کنند بر تحریم ها فائق بیایند. چین تیانگ استاد دانشگاه چین چین تیانگ استاد دانشگاه چین هم در این نشست گفت: در رسانه های ایران خیلی درمورد تفاهمنامه 25 ساله صحبت می شود. واکنش رسانه های چین بسیار آرامتر از چین بوده است. از یک طرف این بسیار خوب است که افکار عمومی ایران درباره مناسبات ایران و چین صحبت می کنند اما از طرف دیگر شایعاتی درباره این تفاهمنامه مطرح می شود که خوب نیست.

ما باید مقابله کنیم با این شایعات و خبرهای جعلی که مطرح می شود. در این خصوص قصد دارم به بخشی از مقاله پژوهشگری که در نشریه شورای آتلانتیک منتشر کرد توجه شما را جلب کنم. این مقاله می تواند اطلاعات زیادی به ما درباره همکاری 25 ساله بدهد. سه نکته دارد این مقاله؛ در سال 2016 در نتیجه سفر رئیس جمهور  چین به ایران بود که بخاطر اقدامات ترامپ نبود چون قبل از روی کار آمدن او بود. پس این توافق 25 ساله واکنشی به فشار حداکثری آمریکا نبوده است.

نکته دوم این است که دولت های چین و ایران چیز زیادی درباره جزئیات این تفاهمنامه منتشر نشده‌اند. نکته سوم توجه به این مسئله است که درباره همکاری های نظامی دو کشور هیچ تهدیدی علیه منافع ایران و کشورهای منطقه وجود ندارد. نکته دیگر این است که مناسبات ایران و چین خیلی تخصصی نیست. این دو کشور حتی در زمان تحریم های آمریکا نیز با یکدیگر رابطه دارند. وی با اشاره به نشت نفت از یک نفتکش در خلیج فارس گفت که یکی از همکاری های ما می تواند در حوزه محیط زیست باشد.

فن خونگ دا، استاد دانشگاه شانگهای فن خونگ دا، استاد دانشگاه شانگهای هم درباره آمادگی ایران و چین برای همکاری بلند پایه گفت: رسانه های آمریکا و رژیم صهیونیستی و دیگر کشورها تبلیغات منفی زیادی علیه آن منتشر شد. واکنش ها در داخل چین نیز متفاوت بود. این اتفاقات به ما یادآوری می کند که توسعه همکاری بین دو کشور بسیار دشوار است و بسیاری از کشورها تمایلی به شکل گیری این توافق ندارند. چین  با مخالفت با تحریم های آمریکا علیه ایران و حمایت از توافق هسته‌ای همواره در کنار ایران بوده است. ایران در موارد مختلفی مانند هنگ کنگ، تایوان، سین کیانگ و تبت حمایت خود از چین را اعلام کرده است.

پس از توافق هسته‌ای ایران تمایل چندانی برای همکاری با چین نداشت اما بعد از خروج آمریکا از توافق دیپلماسی ایران تغییر کرد و شاید این تردید در بین افکار عمومی چین ایجاد شده که آیا ایران به راستی به دنبال روابط عمیق با چین است یا خیر؟ از سوی دیگر باز نکردن حساب بانکی برای شهروندان ایرانی در چین، ماهیگیری چین در جنوب ایران و موارد دیگر نیز نگرانی های افکار عمومی در ایران است.  یکی از راه های گسترش همکاری پاسخ به تردیدهایی است که طرفین نسبت به یکدیگر دارند. طرفین باید هرچه سریعتر به شناخت بیشتر و رفع این تردیدها کمک کنند. سعیده زرین، همسر ایرانی این استاد چینی در پاسخ به سوالی درباره اینکه طرف ایرانی چه نکاتی درباره چین نیاز به اطلاع دارند گفت: متاسفانه باور ایرانی ها از فرهنگ چین به عنوان مثال غذا خوردن آنها بر اساس پوشش رسانه های غربی شکل گرفته است. فرهنگ چین مانند ایران بسیار غنی است و متاسفانه کشورهای آسیایی همانند اروپا و آمریکا متحد نبوده و نیاز به این همکاری احساس می شود.

انتهای پیام/ .