سفر 'خطرناک': چرا رئیس‌جمهوری برزیل به دیدار پوتین رفت؟ - BBC News فارسی

27/11/1400 08:53 ب.ظ

پوتین در سفر امروز رییس جمهوری برزیل به مسکو کنار بولسونارو نشست، با او دست داد و رئیس جمهوری برزیل از میز دراز و طولانی آقای پوتین در امان ماند

سفر ژائیر بولسونارو، رییس جمهور راستگرای برزیل به روسیه، در بحبوحه تنش‌های مسکو با ایالات متحده و ناتو بر سر اوکراین، مورد توجه جدی قرار گرفت. در حالی که نمایندگان دولت ایالات متحده، با تأکید بر این‌که "این زمان مناسبی برای ایجاد روابط دوستانه بین بولسونارو و پوتین نبود"، از سفر رییس جمهوری برزیل "ابراز نگرانی کردند.

" رسانه‌های برزیل هشدار دادند رهبر بزرگ‌ترین دموکراسی آمریکای لاتین با دیدار رییس جمهور روسیه خود را "به قلب توفان" انداخته است.

چندین سیاستمدار برزیلی نیز در رسانه‌های اجتماعی سفر بولسونارو را محکوم کردند. به عنوان نمونه سرجیو مورو، وزیر سابق دادگستری، که انتظار می‌رفت وارد رقابت‌های انتخاباتی رياست جمهوری سال ۲۰۲۲ برزیل شود، توییت کرد: "یک آدم ناشی در کرملین. بولسونارو توانایی باور ناپذیری برای حضور در مکان اشتباه در زمان اشتباه دارد. سفر غیر قابل توضیح او به روسیه ما [برزیل] را در تضاد با تمام غرب قرار می‌دهد و برای دموکراسی برزیل هم مایه شرمساری است".

تمرکز گفتگوهای بولسونارو در مسکو شامل 'همکاری فن‌آوری نظامی' است. با این حال، با وجود مشکلات احتمالی دیپلماتیک سفر بولسونارو، برخی تحلیل‌گران استدلال می‌کردند که دولت برزیل دستور کار رییس دولت را در مسکو لغو نکرده بود زیرا آن‌ها "باور ندارند که روسیه به اوکراین حمله کند". headtopics.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

یعنی مثل مکرون و رییس جمهور آلمان و رییسی نبود. شبیه رییس جمهور قزاقستان بود ناهارم بهش داد؟ دو تا اشغال که مخل امنیت دنیا هستن تشریفات کرملین واضح اعلام کرده کسانی تست کرونا میدن نیازی به اجرای پروتکل های خاص در کرملین ندارن، میزان حقارت در بی بی سی فریاد میزنه 🤮🍆 در ملاقات با پوتین کسانیکه تست کرونا میدن و منفی هستند از میز دراز در امان بوده و بغل بازی هم میکنند، بیچاره پوتین تقصیر نداره ایشون یک عمردر KGB بوده وهزاران نفر رو با یک بوسه و... به فنا داده،حالا حواسش به همه چیز هست، وقتی مهمون به بهانهDNA تست کرونا نمیده شک میکنه بعد میزو...

بخاطر شرکت در کاروان اعتراضات در اتاوا، از کار اخراجش کردن، اخیرا ترودو هم اعلام کرده بود که حساب بانکی معترضین رو مسدود میکنه چندین نفر هم بابت کمک به کاروان رانندگان بازداشت شدند در کشور مدعی آزادی، این اگه دیکتاتوری نیست پس چیه؟!

نخستین سفر نخست‌وزیر اسرائیل به بحریندفتر نفتالی بنت اعلام کرد که او در این سفر تاریخی دو روزه، با ملک حمد بن‌عیسی آل‌خلیفه، پادشاه، و سلمان بن‌حمد آل‌خلیفه، ولیعهد و نخست‌وزیر بحرین، دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد. شرایط استخدام رادیوفردا فسیلای جقی آلبانی 😂🍆

واقعا حقارت رو تو خبرهای بی بی سی میشه دید. ولی صدر اعظم المان و مکرون در امان نماندند! اگر اشتباه نکنم رییس جمهور برزیل اعتقادی به واکسن نداره. این یعنی داستان این میز هیچ ربطی به کرونا نداره. چون o micron ضعیف شده یا چون شما میکرون میکرون تناول میکنید؟ از دست این آقا پوتین 😂😂😂 عجبا!!!!

همزمان با سفر شولتس به مسکو، آلمان خواستار عقب‌نشینی روسیه از مرز اوکراین شداین در حالیست که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین با توجه به شائبه‌هایی که در خصوص حمله روسیه در روز چهارشنبه ۱۶ فوریه مطرح شده است، این روز را روز «همبستگی» اوکراینی‌ها اعلام کرده است.

بحران اوکراین؛ مأموریت دشوار شولتس در اولین سفر به روسیه | DW | 15.02.2022اولاف شولتس صدراعظم آلمان به روسیه می‌رود. او دیروز در کی‌یف بود. شولتس گفته می‌خواهد برای کاهش تنش در بحران اوکراین با پوتین لابی کند.

ابراز رضایت اردوغان از نتایج سفر خود به امارات متحده عربیابراز رضایت اردوغان از نتایج سفر خود به امارات متحده عربی رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه درباره سفر خود به امارات متحده عربی اظهار کرد: ازاینکه درخصوص حفظ و گسترش همکاری که اخیرا شتاب یافته است اراده قاطع داریم، بسیار خرسندم.

باران سیل‌آسا و رانش زمین در برزیل ۱۸ کشته برجای گذاشتدر کمتر از ۶ ساعت، در برخی از نقاط شهر تا ۲۶۰ میلی متر باران باریده که از میزان بارندگی که برای کل ماه فوریه انتظار می‌رفته، بیشتر بوده است. درودها دوستان فردا پنج شنبه 17.2.2022 ستاره بر پاپ بانو 15.7.1443 دیو بر سوارکار 28.11.1400 انرژی هسته ای بر عدالت برافروختن شمع جهت شادی و آرامش روح جانباختگان

سیل در برزیل 34 قربانی گرفتسیل در برزیل 34 قربانی گرفت به دنبال جاری شدن سیل و رانش زمین در شهر کوهستانی «پتروپلیس» ایالت ریو دو ژانیروی برزیل 34 نفر جان باختند.

برنامه هاحتی ناظران بسیاری هشدار دادند که تصمیم بولسونارو برای ملاقات با پوتین در این موقعیت متلاطم می‌تواند تهديدی برای سنت دیرینه برزیل در ترویج صلح و ثبات دیپلماتیک در سطح بین‌المللی باشد.

در حالی که نمایندگان دولت ایالات متحده، با تأکید بر این‌که "این زمان مناسبی برای ایجاد روابط دوستانه بین بولسونارو و پوتین نبود"، از سفر رییس جمهوری برزیل "ابراز نگرانی کردند."

رسانه‌های برزیل هشدار دادند رهبر بزرگ‌ترین دموکراسی آمریکای لاتین با دیدار رییس جمهور روسیه خود را "به قلب توفان" انداخته است.

چندین سیاستمدار برزیلی نیز در رسانه‌های اجتماعی سفر بولسونارو را محکوم کردند.

به عنوان نمونه سرجیو مورو، وزیر سابق دادگستری، که انتظار می‌رفت وارد رقابت‌های انتخاباتی رياست جمهوری سال ۲۰۲۲ برزیل شود، توییت کرد: "یک آدم ناشی در کرملین. بولسونارو توانایی باور ناپذیری برای حضور در مکان اشتباه در زمان اشتباه دارد. سفر غیر قابل توضیح او به روسیه ما [برزیل] را در تضاد با تمام غرب قرار می‌دهد و برای دموکراسی برزیل هم مایه شرمساری است".

تمرکز گفتگوهای بولسونارو در مسکو شامل 'همکاری فن‌آوری نظامی' است.

با این حال، با وجود مشکلات احتمالی دیپلماتیک سفر بولسونارو، برخی تحلیل‌گران استدلال می‌کردند که دولت برزیل دستور کار رییس دولت را در مسکو لغو نکرده بود زیرا آن‌ها "باور ندارند که روسیه به اوکراین حمله کند".

الیان کانتانهده در ستونی که در روزنامه او استادو دی سائو پائولو منتشر شد نوشت: "در ارزیابی - یا شرط بندی - دولت برزیل، از جمله سفرا و ژنرال‌ها، ولادیمیر پوتین اهداف خارجی و داخلی روشنی برای کش دادن ماجرا دارد، اما کار را به حمله به اوکراین نمی‌کشاند".

بولسونارو به نوبه خود سفرش به مسکو را در جریان پخش زنده فیسبوکی‌اش توجیه کرد و تأکید کرد: "برزیل به کودهای روسیه و بلاروس نیاز دارد. ما گروهی از وزرای دولت را هم به روسیه خواهیم برد تا به موضوعات مورد علاقه مشترک کشورهایمان، مانند انرژی، دفاع و کشاورزی بپردازند. از خدا می‌خواهیم که صلح جهانی برای خیر همگانی محقق شود".

در مطلبی که در روزنامه او گلوبو منتشر شد خاطر نشان شده است که به گفته مقامات وزارت امور خارجه برزیل، "یکی از محورهای اصلی" سفر بولسونارو به مسکو گفتگو درباره "همکاری فن‌آوری نظامی" بین برزیل و روسیه خواهد بود.

او گلوبو ادعا می‌کند که به این دلیل است که بولسونارو به مشارکت پرسنل نظامی برزیل در هیئت همراه خود به روسیه اولویت داده است. دیگر اعضای شاخه نظامی دولت، مانند ژنرال والتر براگا، وزیر دفاع، به همراه سه فرمانده نیروهای مسلح برزیل بولسونارو را در مسکو همراهی می‌کنند.منبع تصویر،پیش از این سفر، در ارتباط با فواید احتمالی رابطه قوی‌تر برزیل با روسیه، به خصوص در زمینه‌های کشاورزی و انرژی، گزارشی توسط وبسایت خبری پُدِر۳۶۰ نوشت دولت برزیل با مقامات روسیه بر سر الزامات آزمایش کووید-۱۹ "مذاکره کرده" تا اطمینان حاصل کند که "با بولسونارو در روسیه مانند امانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه برخورد نخواهد شد".مکرون پس از امتناع از انجام آزمایش کووید-۱۹ پیش از دیدارش با پوتین، مجبور شد در ملاقات با رهبر روسیه به فاصله ۴ متر از او بنشیند. از سوی دیگر، یکی دیگر از بازدید کنندگان اخیر از مسکو، آلبرتو فرناندز رییس جمهور آرژانتین، که نتيجه آزمایش کووید-۱۹ او در روسیه منفی بود، در این کشور اروپای شرقی مورد استقبال گرمی قرار گرفت.

پُدِر۳۶۰ گفت بولسونارو در مسکو همان برخوردی را توقع دارد که با آلبرتو فرناندز شد.

آقای پوتین در سفر امروز کنار آقای بولسونارو نشست، با او دست داد و رئیس جمهوری برزیل از میز دراز و طولانی آقای پوتین در امان ماند.

به نظر ساندرا کوهن، تحلیل‌گر امور بین‌الملل برزیل، پوتین "تنها کسی خواهد بود که از سفر بولسونارو سود می‌برد".

کوهن در ستونی که در وبسایت خبری جی‌۱ منتشر شد نوشت: "او [پوتین] متعهد به تقویت نفوذ در منطقه‌ای [آمریکای لاتین] است که به طور سنتی با ایالات متحده همسو است. در حقیقت، این نزدیکی با پوتین بولسونارو را در کنار مخالفان آمریکای لاتین که از نظر ایدئولوژیک با او مخالف هستند قرار می‌دهد. مانند نیکولاس مادوروی ونزوئلا، دانیل اورتگای نیکاراگوآ و آلبرتو فرناندز آرژانتین".