سفر کاظمی به ایران؛ شطرنج سخت عراق برای بازی مقابل تهران، ریاض و واشنگتن

  • 📰 euronews_pe
  • ⏱ Reading Time:
  • 62 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 28%
  • Publisher: 59%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

عراق از جمله سرزمین‌هایی است که همواره تحت تاثیر رقابت ایران و عربستان، دو قدرت منطقه‌ای و همچنین چگونگی ارتباط این دو با ایالات متحده آمریکا بوده است؛ یعنی سومین کشوری که الکاظمی قصد دارد تا چند هفته دیگر به آنجا سفر کند.

مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر عراق تنها دو ماه پس از رسیدن به این مقام، راهی ایران شد. او روز سه‌شنبه در تهران با مقامات ارشد جممهوری اسلامی ایران از جمله حسن روحانی، رئیس جمهور و علی خامنه‌ای، رهبر این کشور دیدار کرد.

در جریان این سفر دو روزه، هیأتی متشکل از وزرای خارجه، دفاع، دارایی، نفت، انرژی، سلامت و برنامه‌ریزی عراق همچنین مشاور امنیت ملی آقای کاظمی نیز او را همراهی کردند. بنا بر گزارش رسانه‌های ایران، هدف از این سفر تحکیم روابط دو جانبه در موضوعات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و همچنین مسائل منطقه‌ای و بین المللی بود.سفر آقای کاظمی به خاک همسایۀ شرقی، اولین سفر برون مرزی او از زمان آغاز به کار در مقام جدید بود؛ اگرچه برنامه‌ریزی‌ها برای انجام این سفر در آخرین ساعات تغییر کرد.

عراق از جمله سرزمین‌هایی است که همواره تحت تاثیر رقابت این دو قدرت منطقه‌ای و همچنین چگونگی ارتباط این دو با ایالات متحده آمریکا بوده است؛ یعنی سومین کشوری که کاظمی قصد دارد تا چند هفته دیگر به آنجا نیز سفر کند.احمد الابيض، تحلیلگر امنیتی عراق معتقد است که آقای ظریف در این سفر که اولین دیدار او از عراق پس از کشته شدن قاسم سلیمانی محسوب می‌شد، حامل دو پیام مهم برای کاظمی بود.

کاظمی که پیش از این به عنوان رئیس سرویس اطلاعات ملی عراق ایفای نقش می‌کرده، از طرفداران قدرتمند حفظ حاکمیت عراق و مخالفان جدی فعالیت گروههای مسلح تحت حمایت ایران از جمله کتائب حزب‌الله در این کشور است.با این وجود تهران چاره‌ای جز مدارا با او را ندارد؛ بویژه آنکه در حال حاضر، عراق از معدود مسیرهای ممکن برای دور زدن تحریم‌های فلج کننده آمریکا محسوب می‌شود.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 8. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

ماجرای پرچم ایران در سفر ظریف به عراق چه بودماجرای پرچم ایران در سفر ظریف به عراق چه بود در سفرهای وزیر خارجه به هر کشوری فقط در دیدار رسمی با همتای وی، پرچم کشور مقام مهمان نیز باید در نشست قرار داده شود و در بقیه دیدارها این کار نه رسم است و نه لازم.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

سفر نخست وزیر عراق به ایران؛ مناسبات تهران و بغداد تغییر می‌کند؟ - BBC News فارسیمصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق در اولین سفر خارجی خود پس از رسیدن به نخست وزیری، وارد تهران شد و پس از دیدار با حسن روحانی به دیدار آیت الله علی خامنه‌ای رهبر ایران رفته است.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

روحانی: به دنبال گسترش روابط با همسایگان به ویژه روسیه، ترکیه و عراق هستیم'به دنبال گسترش روابط با همسایگان به ویژه روسیه، ترکیه و عراق هستیم.' حسن روحانی، رئیس جمهور ایران: - توافقات مختلفی با عراق در حوزه‌های گمرکی و تجاری صورت گرفته است. - برای بازگشت ارزهای خارجی به داخل تاکنون با سه کشور اقداماتی - صورت گرفته است.
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

سی‌امین سفر ظریف به روسیه؛ ترامپ ایران را به دامان چین و روسیه انداخت
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

اعلام فهرست جدید کشورهایی که ورود مسافران آن‌ها به اتحادیه اروپا مجاز استاتحادیه اروپا تازه‌ترین فهرست کشورهایی را منتشر کرده است که از نظر این نهاد ورود شهروندان آنان به داخل مرزهای شنگن بلامانع است.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

جعبه سیاه هواپیمایی که سپاه سرنگون کرد، بالاخره به فرانسه رسید🔺جعبه سیاه هواپیمایی که سپاه سرنگون کرد، بالاخره به فرانسه رسید ⚡️فرانسوا فیلیپ شامپین، وزیر خارجه کانادا، می‌گوید جعبه_سیاه ضبط اطلاعات پرواز هواپیمای_اوکراینی که با موشک ایران سرنگون شده بود در پاریس است .
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »