پاپ_فرانسیس, پاپ فرانسیس, عراق

پاپ_فرانسیس, پاپ فرانسیس

سفر تاریخی پاپ فرانسیس به عراق و دیدار با آیت‌الله سیستانی | DW | 03.03.2021

از سفر رهبر کاتولیک‌های جهان به عراق به عنوان رویدادی تاریخی یاد می‌کنند. رویدادی که اهمیتش بیش از سفر یک رهبر مذهبی است. پاپ فرانسیس در طول سفر سه روزه خود از جمله از شهرهای نجف، موصل و اربیل دیدن می‌کند.

03/03/2021 03:40:00 ب.ظ

از سفر رهبر کاتولیک‌های جهان به عراق به عنوان رویدادی تاریخی یاد می‌کنند؛ رویدادی که اهمیتش بیش از سفر یک رهبر مذهبی است. پاپ_فرانسیس در طول سفر سه روزه خود از جمله از شهرهای نجف، موصل و اربیل دیدن می‌کند.

از سفر رهبر کاتولیک‌های جهان به عراق به عنوان رویدادی تاریخی یاد می‌کنند. رویدادی که اهمیتش بیش از سفر یک رهبر مذهبی است. پاپ فرانسیس در طول سفر سه روزه خود از جمله از شهرهای نجف، موصل و اربیل دیدن می‌کند.

تاریخ سفر پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان به عراق مدتی پیش تعیین شده بود. شیوع کرونا و افزایش حملات موشکی در عراق از جمله مسائلی بودند که به گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال به تعویق افتادن موعد این سفر دامن زده بودند.اکنون واتیکان به تردیدها پایان داده و اعلام کرده است که سفر پاپ فرانسیس طبق برنامه روز جمعه پنجم مارس (۱۵ اسفند) برگزار می‌شود.

محسن قاضی مرادی درگذشت حسگر ساخت پنتاگون بیماری کووید-۱۹ را قبل از بروز علائم تشخیص می‌دهد حمله موشکی و پهپادی انصارالله علیه مواضع حساس عربستان/ آتش سوزی گسترده در آرامکو- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

سفر پاپ به عراق، سفری سه‌روزه است. او روز جمعه وارد بغداد می‌شود. فردای آن روز به نجف سفر می‌کند. سفری که به علت دیدار برنامه‌ریزی شده پاپ با آیت‌الله سیستانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.پس از آن بازدید از شهر تاریخی اور پاپ فرانسیس در ادامه سفر خود به موصل و اربیل می‌رود و با بازگشت به بغداد، به سفر سه‌روزه خود پایان می‌دهد.

یک رویداد تاریخیسفر پاپ فرانسیس به عراق را سفری پراهمیت ارزیابی کرده‌اند. اهمیت این سفر برای واتیکان و شخص پاپ را می‌توان در پذیرش دعوت رسمی دولت عراق دانست. دعوت از پاپ به ابتکار کاردینال لوئیز ساکو بوده است. کاردینال ساکو رهبر اقلیت کلدانی-کاتولیکی عراق است. headtopics.com

مارکوس گروبل، مسئول دولت فدرال آلمان در امور آزادی‌ادیان در جهان یکی از کسانی است که سفر پاپ فرانسیس به عراق را یک"رویداد تاریخی" ارزیابی کرده است.با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا و همچنین گسترش دامنه حملات موشکی به منطقه سبز بغداد و دیگر نقاط عراق، سفر پاپ به این کشور خالی از خطر نیست.

دیدار با احمد الطیب، امام مسجد الازهرسفر سه‌روزه رهبر ۸۴ ساله کاتولیک‌های جهان به عراق ۱۵۰۰ کیلومتر را شامل می‌شود. از بغداد به نجف، از نجف به اور، از آنجا به موصل و اربیل و سپس بازگشت به بغداد. بخش اعظم این سفر توسط هواپیما و هلی‌کوپتر خواهد بود. به‌رغم آن، پاپ به مناطقی پا می‌نهد که هسته‌های"دولت اسلامی" (داعش) همچنان در آن‌ها فعال هستند.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندیداز این رو، رهبر سابق کاتولیک‌های جهان، پاپ بندیکت شانزدهم سفر جانشین خود را به عراق"سفری خطرناک" خوانده است.اهمیت سفر پاپ فرانسیس به عراق برای دولت این کشور نیز حائز اهمیتی سیاسی است. رسانه‌های جمهوری اسلامی و از جمله روزنامه اطلاعات اهمیت سفر پاپ فرانسیس را عمدتا در دیدار او با آیت‌الله سیستانی بررسی و تحلیل کرده‌اند.

طبق برنامه قرار است پاپ فرانسیس در سفر روز شنبه ششم مارس خود به نجف، با آیت‌الله سیستانی در خانه او دیدار کند.اما اهمیت سیاسی سفر پاپ به عراق تنها به دیدار او با آیت‌الله سیستانی خلاصه نمی‌شود. مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر این کشور سفر پاپ را در شرایط کنونی نشانه‌ای برای تثبیت دولت خود می‌داند. headtopics.com

دادستانی دانمارک سه عرب ایرانی را به 'تامین مالی تروریسم' متهم کرد - BBC News فارسی آلمان ، فرانسه و بریتانیا برنامه غنی‌سازی ۶۰ درصدی ایران را محکوم کردند | DW | 14.04.2021 نخست‌وزیر سابق فرانسه: پاریس نیازی به عذرخواهی برای نسل‌کشی رواندا ندارد

محمد مسجدجامعی، دیپلمات سابق جمهوری اسلامی ایران در واتیکان در یک گفت‌وگوی مفصل با روزنامه"ایران" درباره اهمیت سیاسی سفر پاپ به عراق گفته است که دولت عراق در مجموع خود مشتاق انجام این سفر است و آن را به سود خود می‌داند.سفیر سابق ایران در واتیکان گفته است: «این سفر جایگاه عراق را به عنوان کشوری که به همه ادیان و اقلیت‌های خود احترام می‌گذارد، ارتقا می‌دهد و به طور کلی حیثیت او [کاظمی] را افزایش می‌دهد. این افزایش پرستیژ از دو ناحیه اتفاق می‌افتد: یکی از ناحیه افکار عمومی غربی و دیگری از ناحیه افکار عمومی مسلمانان و به‌ویژه اعراب.»

دیدار با آیت‌الله سیستانیپاپ فرانسیس در روز نخست سفر خود به عراق با مقامات سیاسی دولت این کشور دیدار و گفت‌وگو می‌کند. باید یادآور شد که هیئتی از واتیکان رهبر کاتولیک‌های جهان را در سفر به عراق همراهی می‌کند.واتیکان یک دولت است و از این منظر، دیدار پاپ فرانسیس با رهبران و مسئولان حکومت عراق در چارچوب دیدارهای سیاسی نیز تلقی می‌شود.

پاپ فرانسیس در دومین روز سفر خود به عراق (روز شنبه ششم مارس) راهی نجف می‌شود. قرار به دیدار با آیت‌الله سیستانی، مرجع اعظم شیعیان است.بوسه بر پای یک پناهجو در ایتالیارحمان عامری، سفیر عراق در واتیکان اعلام کرده بود که در جریان دیدار پاپ فرانسیس با آیت‌الله سیستانی قرار است سندی ناظر بر همبستگی و پیوند پیروان ادیان گوناگون امضا شود.

رسانه‌های جمهوری اسلامی به نقل از دفتر آیت‌الله سیستانی اعلام کرده‌اند که قرار به امضای هیچ سندی در جریان این دیدار نیست.محمد مسجدجامعی، سفیر پیشین جمهوری اسلامی در واتیکان بر این باور است که سفر پاپ به نجف و دیدار او با آیت‌الله سیستانی اهمیتی سمبلیک دارد. می‌گوید"نفس" این سفر برای واتیکان مهم‌تر از"محتوی" آن است. headtopics.com

این در حالی است که رسانه‌های جمهوری اسلامی دیدار پاپ فرانسیس با آیت‌الله سیستانی را نشانه اهمیت تشیع دانسته و مدعی شده‌اند که پاپ با هیچ یک از رهبران مذهبی دیگر در جهان در منزل شخصی ‌آن‌ها دیدار نکرده است.سفر به موصل و اربیلرهبر کاتولیک‌های جهان روز شنبه ششم مارس برای بازدید از شهر باستانی اور راهی استان ذی‌قار می‌شود. او در شهر اور از زادگاه ابراهیم دیدن می‌کند. نکته مهم در سفر او به اور را می‌توان در عبادت مشترک پاپ فرانسیس با مسلمان و ایزدی‌ها در این منطقه دانست.

پاپ فرانسیس پس از بازگشت مجدد به بغداد، روز هفتم در سومین روز سفر خود به عراق، راهی موصل و اربیل می‌شود. دیدار با مسئولان این مناطق کردنشین و همچنین رهبران دینی نیز در برنامه این روز از سفر رهبر کاتولیک‌های جهان قرار دارد.قرار است روز یکشنبه هفتم مارس پاپ فرانسیس در استادیوم اربیل برای حدود ده هزار نفر سخنرانی کند. پیام رهبر کاتولیک‌های جهان در عراق از جمله متوجه مسیحیان ساکن این کشور است.

حمله موشکی و پهپادی حوثی‌ها به آرامکو و سامانه موشکی پاتریوت عربستان سواحل جاسک و معمای مرگ دوباره گربه‌ماهی‌ها | DW | 14.04.2021 وزیر کشور و دو معاونش کرونا گرفتند / رحمانی فضلی در بیمارستان بستری شد- اخبار مجلس و دولت ایران - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim

از شمار مسیحیان ساکن عراق به‌شدت کاسته شده است. در سال ۲۰۰۳ و پیش از آغاز جنگ عراق، حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار مسیحی در عراق سکونت داشتند. این در حالی است که اکنون تعداد مسیحیان ساکن این کشور را حدود ۴۰۰ هزار نفر تخمین می‌زنند.افزون بر دیدار با مسیحیان ساکن عراق گفته می‌شود که یکی از اهداف سفر پاپ فرانسیس به این کشور پی گیری دیالوگ با مسلمانان است.

پاپ همچنین قرار است بامداد یکشنبه در مراسم نیایشی که برای قربانیان جنگ در عراق در موصل برگزار می‌شود، شرکت کند.سیمون یاکوب، سخنگوی شورای مرکزی مسیحیان مشرق‌زمین در آلمان، گرچه فراخوان پاپ فرانسیس برای همیاری پیروان ادیان مختلف در راستای بازسازی کشور جنگ‌زده عراق را پیامی امید بخش می‌داند، اما تحقق چنین فراخوانی را بیشتر یک توهم می‌داند تا یک آرزوی واقعی.

زندگی پاپ فرانسیس اول رهبر کاتولیک‌های جهانخورخه برگولیو کیست؟هیچ‌کس انتخابی چنین سریع را برای پاپ فرانسیس اول، رهبر کاتولیک‌های جهان، حدس نمی‌زد. جهانیان با تعجب به پاپ جدید می‌نگرند که روز چهار‌شنبه (۲۳ اسفند/۱۳ مارس) برای نخستین‌بار در برابر هوادارانش سخنرانی کرد. این نخستین پاپ غیراروپایی از ۱۳۰۰ سال پیش است.

زندگی پاپ فرانسیس اول رهبر کاتولیک‌های جهانیک خانواده ایتالیاییخورخه، پسر خانواده، نفر دوم از سمت چپ، ۱۷ دسامبر سال ۱۹۳۶ در شهر بوئنوس آیرس به دنیا آمد. پدرش از ایتالیا به آرژانتین مهاجرت کرده و کارگر راه‌آهن سراسری این کشور بود. برگولیو هنوز تابعیت دو کشور ایتالیا و آرژانتین را دارد.

زندگی پاپ فرانسیس اول رهبر کاتولیک‌های جهانخیابان ممبریلار، شماره ۵۳۱ در بوئنوس آیرسخورخه در این خانه که در منطقه‌ای متوسط در پایتخت آرژانتین واقع است، تا سن بیست سالگی زندگی کرد.زندگی پاپ فرانسیس اول رهبر کاتولیک‌های جهاندوران جوانی ِ سادهدر آن زمان در همسایگی‌اش آموزشگاه شماره ۲۷ بود و خورخه به آنجا می‌رفت. رهبر کاتولیک های جهان از ابتدا به علوم دینی نپرداخت. او ابتدا رشته شیمی را در این آموزشگاه به پایان رساند.

زندگی پاپ فرانسیس اول رهبر کاتولیک‌های جهاناز شیمی‌دان تا دین‌دارخورخه ماریو برگولیو از سن ۲۲ سالگی خود را وقف کلیسا کرد. در سیزدهم دسامبر سال ۱۹۶۹ کشیش شد. چهار سال بعد در سن ۳۶ سالگی به مقام رهبری مکتب یسوعیان در آرژانتین دست یافت.زندگی پاپ فرانسیس اول رهبر کاتولیک‌های جهان

مسئولیت‌ها در آرژانتینبرگولیودر دوران دیکتاتوری نظامی در آرژانتین بین سال‌های ۱۹۷۶ تا ۱۹۸۳ از رهبری مکتب یسوعیان به رهبری دانشکده الهیات در دانشگاه سنت میگل در بوئنوس‌آیرس تغییر مقام داد. دیدگاه‌های او در این سال‌ها تا امروز سوال‌هایی را بدون پاسخ گذاشته است. او از سال ۱۹۹۷ اسقف اعظم بوئنوس‌آیرس بود. یوهانس پل دوم، رهبر پیشین کاتولیک‌های جهان برگولیو را در ۲۱ فوریه ۲۰۰۱ به مقام کاردینالی رساند.

زندگی پاپ فرانسیس اول رهبر کاتولیک‌های جهاننامزد انتخاباتی سال ۲۰۰۵اسقف اعظم بوئنوس‌آیرس پس از مرگ یوهانس پل دوم بخت فراوانی برای انتخاب به عنوان جانشین او را داشت و بیشترین آرا را پس از پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر پیشین کاتولیک های جهان به دست آورد.زندگی پاپ فرانسیس اول رهبر کاتولیک‌های جهان

ریشه اروپاییهشت سال بعد اولین کاردینال آمریکای جنوبی موفق شد رهبری کلیسای کاتولیک را به دست گیرد. یک آرژانتینی با ریشه‌های ایتالیایی که می‌تواند آلمانی هم صحبت کند، زیرا او در دهه ۱۹۸۰ مدتی در شهر فرانکفورت آلمان زندگی و تحقیقاتی را برای رساله دکتریش آغاز کرده بود.

زندگی پاپ فرانسیس اول رهبر کاتولیک‌های جهانفروتنیپاپ جدید را در کشورش کاردینال فقرا می‌نامیدند. او اتوموبیل نداشت و برای رسیدن به مقصدش در بوئنوس‌آیرس از اتوبوس و قطار شهری استفاده می‌کرد.زندگی پاپ فرانسیس اول رهبر کاتولیک‌های جهانعشق به فوتبالپاپ فرانسیس اول، رهبر کاتولیک‌های جهان، عاشق اپراست و هوادار باشگاه فوتبال سنت لورنسو، که در جام برتر فوتبال آرژانتین بازی می‌کند. این باشگاه را یک کشیش تاسیس کرده است.

زندگی پاپ فرانسیس اول رهبر کاتولیک‌های جهانفعال اجتماعیبرگوگلیو به عنوان اسقف اعظم بوئنوس آیرس همواره با مشکلات اجتماعی مبارزه کرده است. او به سیاست مداران کشورش انتقاد می‌کرد و آن‌ها را در فقر اجتماعی کشورش سهیم می‌دانست.زندگی پاپ فرانسیس اول رهبر کاتولیک‌های جهان

خوش‌برخورد و استواراو با فروتنی، اما آگاهانه همواره بر این نظر بود که فکر و عمل انسان‌ها باید با هم همگونی داشته باشند.زندگی پاپ فرانسیس اول رهبر کاتولیک‌های جهانانتظارات فراوانپاپ جدید گرچه بسیار مترقی می‌نماید، در ارتباط با سیاست خانواده همان سنت‌های معتبر کلیسا را قبول دارد. اما هنوز بسیارند کسانی که با انتخاب او به اصلاحات اساسی در کلیسا امید بسته‌اند.

زندگی پاپ فرانسیس اول رهبر کاتولیک‌های جهانپاپ فرانسیس اولپاپ جدید لقب فرانسیس آسیزی را برای خود انتخاب کرده است. فرانسیس آسیزی یکی از قدیسان ایتالیا بود که زندگی ساده‌ای داشت و همه را دعوت به زندگی ساده می‌کرد.زندگی پاپ فرانسیس اول رهبر کاتولیک‌های جهان

نسیمی نوکاردینال خورخه برگولیو شوخ‌طبع باهوش و به مردم نزدیک است و به اسپانیولی، ایتالیائی و آلمانی سخن می‌گوید. ادامه مطلب: DW فارسی »

حقوق مردم چقدر افزایش داشته که نرخ تاکسی را ۳۵ درصد اضافه کردند؟

خوبه خودتون هم میدونید این سفر فراتر از سفر یک رهبر مذهبی است.اهداف دیگری دارند جناب پاپ_فرانسیس !!! مگه سیستانی رهبر شیعیان جهان بود؟ 😂 این سفر یک رهبر مذهبی با موقعیت جهانی است. اخبارش و دنبال کنید تا بدونین هیچ محبوبیتی در دنیا ندارید و لقب رهبر شیعیان جهان یا امام مسلمین فقط مصرف داخلی دور و بریهای خودی لواسان نشین داره و ما خوابیم

دمش گرم.