سفر قالیباف به مسکو؛ تبلیغاتی که به ضد خود تبدیل شد | DW | 07.02.2021

07/02/2021 07:40:00 ب.ظ

رئیس مجلس در حالی راهی اولین سفر خارجی شد که بسیاری لغو دیدار مستقیم او با پوتین را تحقیرآمیز دانسته‌‌ و مشاورانش را ناشی خوانده‌اند. رئیس کرملین حاضر نشده قالیباف را بپذیرد. پیام خامنه‌ای را یک واسطه به پوتین می‌‌دهد.

مجلس, پوتین

رئیس مجلس در حالی راهی اولین سفر خارجی شد که بسیاری لغو دیدار مستقیم او با پوتین را تحقیرآمیز دانسته‌‌ و مشاورانش را ناشی خوانده‌اند. رئیس کرملین حاضر نشده قالیباف را بپذیرد. پیام خامنه‌ای را یک واسطه به پوتین می‌‌دهد.

رئیس مجلس در حالی راهی اولین سفر خارجی شد که بسیاری لغو دیدار مستقیم او با پوتین را تحقیرآمیز دانسته‌‌ و مشاورانش را ناشی خوانده‌اند. رئیس کرملین حاضر نشده قالیباف را بپذیرد. پیام خامنه‌ای را یک واسطه به پوتین می‌‌دهد.

خبر دیدار قالیباف با پوتین، صبح شنبه ۱۸ بهمن به سرعت رسانه‌ای شد و با تبلیغ برای او به عنوان"فرد معتمد رهبری" همراه بود. حامیان قالیباف حتی توییت‌های مربوط به این سفر را با هشتگ متعمد نظام همرسانی کردند. عصر این روز اما اعلام شد که دیدار، به دلیل پروتکل‌های ویژه کرملین در دوران کرونا ملغی شده و پیام را یک نماینده به پوتین تحویل می‌دهد.

مجتبی توانگر، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادعا کرده که قالیباف پروتکل مربوطه را نپذیرفته است اما به نظر می‌رسد که واقعیت امر چیز دیگری باشد.رسانه‌های رسمی اصولگرایان اعلام زودهنگام این دیدار از سوی نزدیکان فکری قالیباف را"اشتباه راهبردی" رییس مجلس خوانده‌اند و در شبکه‌های اجتماعی نیز موجی از تمسخر قالیباف به راه افتاده است.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

آتش‌سوزی در 6 هکتار از نخلستان‌های ‌رودان؛ 600 اصله درخت در آتش سوخت + فیلم- اخبار هرمزگان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

اين چه استدلالى ست، خلاف عقل و منطق ؟؟ رئيس مجلس رفته با همتاى روسى خود ملاقات كرده و پيام برده. كجاى اين كار تحقير يا ناشيگرى داشته ؟؟ حالا اگر رئيس مجلس آمريكا ميرفت همه چيز بر طبق پروتوكل رسمى ميشد ؟! خداوند يار و ياور شما آقایان محمد باقر قالیباف و همیارانتان در سفر باشد آره رسم بزرگ مردان این است که گاهی عهد شکنی نمیکنند و همیشه شریکهای استراتیژی خودشان مثل روسیه و چین در برابر شیطنت بازیهای آمریکا و اوروپا در منطقه آنها را در جریان ميگذارن و خواهند گذاشت

لجن برکنی شما ناشی از نفرت شما نسبت به انقلاب اسلامی است. ‌پوتین چند تا از دیپلماتهای شما را هم با خواری دیروز بییرون کرد. چرا به آن نمی پردازید؟ واقعا قالباف در حد یک دیپلمات نیست یعنی کلا شخصیت و منش و رفتار یک دیپلمات و نداره که بخواد با نفر اول یک کشور دیدار کنه قالیباف به دعوت رسمی رییس دومای روسیه عازم سفر به مسکو شده، برلین اگر جرات داره دیپلمات روسی رو اخراج کنه، سر تو کار بزرگترا نکشه

این تره بار فروشو چی به ملاقات پوتین!!! دیداری در کار نبوده که لغو بشه سفر هم به دعوت رئیس مجلس دومای روسیه انجام میشه درخواست دیدار با پوتین، یه درخواست جانبی قبل از سفر بوده و قبول نشده. يك خبرگزاري با اسم ورسم با عوام فريبي (بسياري) خبر منتشر مي كنه،واقعا براي شما متأسفم هرچند که چشم دیدن پوتین حروم زاده را ندارم ولی خوشم امد

سناتور جنتی تحویل بده محمدقالی باقرباف😂

سفر قالیباف به مسکو؛ تکذیب نامه وزارت خارجه به خامنه‌ای | DW | 07.02.2021حواشی سفر قالیباف به مسکو و موضوع پیام کتبی رهبر جمهوری اسلامی به پوتین ادامه دارد. سخنگوی وزارت خارجه می‌گوید خبر نامه‌نگاری با رهبر جمهوری اسلامی درباره این سفر 'کذب محض' است و ارزش پاسخگویی ندارد. پس قالیباف رفته بود اونجا که یک کم تو برف قدم بزنه و برگرده😆 😂😂😂 کذب محض یعنی عین حقیقت. دیپلماسی دروغ

قالیباف نامه خامنه‌ای را به جای پوتین به رییس دومای روسیه داد | DW | 08.02.2021 قالیباف که گفته شده بود حاوی پیام کتبی خامنه‌ای برای پوتین است و قرار است این پیام را شخصا به پوتین بدهد، پس از لغو دیدارش با رییس جمهوری روسیه با رییس دومای این کشور ملاقات کرد و پیام خامنه‌ای را تحویل او داد. مگه پاکته که حاوی پیام باشه.حامل پیام... ظاهرا پیام خامنه‌ای داده نشده است و فقط با هم عکس گرفته اند.

ابتلا به گونه انگلیسی کرونا رو به افزایش / ضرورت اعمال محدودیت سفر به استان‌های درگیرعضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به افزایش موارد ابتلا به کرونا در کشور درباره احتمال ابتلای بهبودیافتگان گونه قبلی کرونا (ویروس ووهان)، گفت: نظر می‌رسد افرادی که پیش‌تر به بیماری مبتلا شدند و آنتی‌بادی محافظت کننده دارند آسیبی در نتیجه ابتلا به نوع بریتانیایی نخواهند دید.

دولت اسرائيل به شهروندان خود نسبت به سفر به امارات هشدار داد | DW | 29.03.2021اداره امنیت ملی اسرائيل به شهروندان این کشور درباره مسافرت توریستی به امارات و سایر کشورهای منطقه هشدار داده است. این نهاد گفته است که شهروندان اسرائیل از گزند جمهوری اسلامی ایران، یعنی خصم اصلی اسرائیل، در امان نیستند. ما فکر کردیم، اسرائیل قصد داره، برای امنیت امارات اونجا یه پایگاه نظامی بزنه! عجب؟ از چند کشور نام برده شده است که گمان می‌رود برای شهروندان اسرائیل همچنان ناامن باشند: گرجستان، جمهوری آذربایجان، ابوظبی، دبی و.... دبی و ابوظبی کشور نیستند. خارشون گ ا یی دست

نروژ فروش شرکت وابسته به رولز رویس به روسیه را به دلایل امنیتی متوقف کردبه نوشته رسانه‌های محلی نروژ، این شرکت از جمله سازنده موتور کشتی جاسوسی فوق سری «ماریاتا» نیز بوده است.

اولین سفر خارجی قالیباف در مقام رییس مجلس، با جنجال و حواشی همراه شد.ایران سفر قالیباف به مسکو؛ تکذیب نامه وزارت خارجه به خامنه‌ای حواشی سفر قالیباف به مسکو و موضوع پیام کتبی رهبر جمهوری اسلامی به پوتین ادامه دارد.پس از جنجال‌های فراوان و گمانه‌زنی‌های متفاوت درباره سفر محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی ایران به مسکو و لغو دیدار او با ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه بالاخره هدف اصلی این سفر برآورده شد.دکتر مسعود مردانی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به افزایش تعداد موارد جدید بیماری کرونا در کشور، گفت: البته این افزایش فعلا به حدی نیست که تمام تخت‌های بیمارستانی اشغال شده باشد ولی از آن جهت نگران کننده است که اگر روند به این شکل ادامه داشته باشد تعطیلات نوروز هم مردم درگیر خواهند بود.

او در میان سیلی از انتقاد و شماتت و ریشخند به ویژه علیه مشاورانش، یکشنبه همراه هیاتی پارلمانی عازم مسکو شد. خبر دیدار قالیباف با پوتین، صبح شنبه ۱۸ بهمن به سرعت رسانه‌ای شد و با تبلیغ برای او به عنوان"فرد معتمد رهبری" همراه بود. سعید خطیب زاده خبر یک کانال تلگرامی مبنی بر نامه‌نگاری وزارت خارجه با آیت‌الله خامنه‌ای در ارتباط با پیام کتبی به کرملین، از سوی سخنگوی این وزارت‌خانه تکذیب شد. حامیان قالیباف حتی توییت‌های مربوط به این سفر را با هشتگ متعمد نظام همرسانی کردند. قالیباف در جریان دیدار با همتای روسش گفته است: «همانگونه که وجود ایران مستقل به نفع روسیه است، وجود روسیه مقتدر نیز به نفع ایران است. عصر این روز اما اعلام شد که دیدار، به دلیل پروتکل‌های ویژه کرملین در دوران کرونا ملغی شده و پیام را یک نماینده به پوتین تحویل می‌دهد. خطیب‌زاده گفته که وزارت خارجه با خامنه‌ای پیرامون این پیام مکاتبه نکرده بلکه این مطلب شامل انتقاد اخیر رهبر جمهوری اسلامی در سخنان اخیرش است که"مخدوش شدن ادب اسلامی در برخی محیط های رسانه‌ای و فضای مجازی را مورد انتقاد قرار داده بودند". مجتبی توانگر، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادعا کرده که قالیباف پروتکل مربوطه را نپذیرفته است اما به نظر می‌رسد که واقعیت امر چیز دیگری باشد . در صورتی که محدودیت‌های سفر به استان‌های درگیر با ویروس موتاسیون یافته انگلیسی اتفاق نیفتد قطعا مشکل به کل کشور گسترش خواهد یافت.

رسانه‌های رسمی اصولگرایان اعلام زودهنگام این دیدار از سوی نزدیکان فکری قالیباف را"اشتباه راهبردی" رییس مجلس خوانده‌اند و در شبکه‌های اجتماعی نیز موجی از تمسخر قالیباف به راه افتاده است.   رئیس مجلس شورای اسلامی صبح یکشنبه ۱۹ بهمن همراه هیاتی پارلمانی متشکل از روسای کمیسیون‌های امنیت ملی و سیاست خارجی، انرژی و کشاورزی به مسکو رفت. پیش از سفر قالیباف به مسکو، اعلام شد که او حاوی پیام مهم و کتبی رهبر جمهوری اسلامی برای پوتین است اما بر اساس گزارش‌هایی که بعدا منتشر شد، قالیباف موفق به دیدار پوتین نشده چرا که به گفته رسانه‌های داخلی و به نقل از مجتبی توانگر عضو کمیسیون اقتصادی مجلس «پروتکل‌های بهداشتی کاخ کرملین مورد موافقت طرف ایرانی قرار نگرفته است. وبسایت"رجانیوز" نزدیک به جبهه پایداری از جمله  نوشت که رد و بدل کردن پیام و نامه بین رهبران حکومت‌ها امری رایج است اما در ایران این موضوع به مناقشات سیاسی آلوده شده است. این سایت از"مانور" تیم مشاوران و نزدیکان قالیباف برای کسب اعتبار سیاسی در این موضوع به شدت انتقاد کرده است. محتوای این پیام محرمانه مشخص نیست و اطلاع رسانی عجولانه حامیان قالیباف و مشاورانش در باره ملاقات با پوتین، بر اصل موضوع سایه انداخته‌است. مهدی محمودی، مشاور قالیباف در امور رهبردی که ابتدا در توییتر، او را"امین و فرستاده خاص رهبر" نامیده و از ادامه چنین تعاملاتی با چین و اروپا خبر داده بود، بیش از هر کسی مورد ریشخند و استهزا واقع شده است. توضیحات وزارت خارجه سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه در ارتباط با بحث های متفاوتی که پیرامون سفر قالیباف به مسکو به راه افتاده توضیحاتی داد و آن را در هماهنگی با این وزارتخانه توصیف کرد. او پس از لغو دیدار مستقیم رئیس مجلس با پوتین، در توییتی تازه نوشت: «این حواشی به این ماموریت تاریخی لطمه‌ای نمی‌زند. منتقدان می گویند تیم قالیباف در صدد بود از سفر به مسکو اعتبار بخرد. مردانی ادامه داد: به نظر می‌رسد افرادی که پیشتر به بیماری مبتلا شدند و آنتی‌بادی محافظت کننده دارند آسیبی در نتیجه ابتلا به نوع بریتانیایی نخواهند دید چون آنتی‌بادی‌ها آنها را محافظت می‌کند و به نظر می‌رسد ابتلای آنها یا اتفاق نمی‌افتد و یا کمتر محتمل خواهد بود.

عقب انداختن این سفر مطلقا کار دشواری نبود اما پیام باید در همین زمان خاص منتقل شود.. رئیس مجلس ایران به دعوت رئیس دومای دولتی روسیه به مسکو رفته و قرار است پیام کتبی و محرمانه خامنه‌ای از طریق یک واسطه به دست پوتین برسد. با این حال او افزود: «اگر موضوع کرونا و برخی از پروتکل‌ها نبود ممکن بود که برخی از ملاقات‌ها انجام شود..» عباس عبدی تحلیلگر سیاسی اصلاح طلب هم در توئیتی نوشت: «قصد تحقیر ندارم فقط به دو اشکال قالیباف اشاره می کنم. ۱- بجای این که زندگی و فعالیت عادی خود را انجام دهد همه کارهایش معطوف به انتخابات است. او گفت: «با توجه به جایگاه رئیس مجلس در این سفر حداکثر همراهی و همکاری بین وزارت خارجه و مجلس صورت گرفت و نشست‌ها و رایزنی‌هایی در سطوح مختلف برگزار شد و دوستانی نیز از وزارت خارجه در این سفر آقای قالیباف را همراهی می‌کنند.

لذا کارهایش همیشه مصنوعی و خراب می‌شود. ۲- مشاورانش از خودش خیلی ضعیفترند. مشاور محترم، لطفا آقای رییس‌ را از این توییت بی‌خبر نگذار.» این سخنان اما با واکنش مدیر مسئول روزنامه جوان، نشریه نزدیک به سپاه پاسداران روبرو شد.»  عطاءالله مهاجرانی، وزیر ارشاد اسبق جمهوری اسلامی نیز در توییتی نوشته که قالیباف از دیپلماسی سررشته ندارد و برای چنین ماموریتی ناتوان است. او با تمجید از ولایتی و خرازی به عنوان دیپلمات‌های کارکشته، آنها را افراد مناسب چنین سفرهایی دانسته است.

  قالیباف پیش از عزیمت به مسکو، در نشستی خبری در فرودگاه مهرآباد تهران به خواست رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر روابط راهبردی با روسیه اشاره کرد و گفت: «به همین دلیل اولویت ما برای اولین سفر خارجی، روسیه است.» او افزود که مشترکات زیادی بین تهران و روسیه در مسائل منطقه‌ای و جهانی وجود دارد و این مستلزم هماهنگی‌بیشتر بری پیشبرد نگاه‌های مشترک"در چارچوب تشکیلات جدیدتر" است. محتوای پیام کتبی خامنه‌‌ای به پوتین فاش نشده است. در این میان، کاربران شبکه‌های اجتماعی، بیش از آن که تبلیغات قالیباف و حامیانش را به چالش بکشند، اصل نامه را مورد توجه قرار داده و مسئله را بی‌اعتنایی پوتین به این پیام دانسته‌اند. در همین زمینه: .