سفر بن علوی به تهران؛ تکاپو برای طرح صلح هرمز | DW | 02.12.2019

11/09/1398 08:14 ب.ظ

وزیر خارجه عمان دستیابی به امنیت پایدار در منطقه را نیازمند توافق و تفاهم مجموعه کشورهای همسایه و رفع سوءتفاهم‌های موجود عنوان کرد. نخست‌وزیر کویت عادی شدن روابط با ایران را پیش شرط پذیرش طرح‌‌های تهران دانسته است.

یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان برای رایزنی درباره ابتکار صلح هرمز به تهران سفر کرده است. او صبح روز دوشنبه، ۱۱ آذر با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد.یوسف بن علوی در تهران با حسن روحانی، رئیس جمهور، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و علی لاریجانی، رئیس مجلس هم دیدار کرده است.

یوسف بن علوی در تهران با حسن روحانی، رئیس جمهور، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و علی لاریجانی، رئیس مجلس هم دیدار کرده است. او با تاکید بر لزوم کاهش تنش‌ها در منطقه بویژه در یمن افزود: «ایران از هر حرکت و ابتکاری که با حسن نیت در راستای کاهش تنش ها در منطقه انجام پذیرد استقبال و به آن کمک خواهد کرد.»

یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان نیز در این دیدار شرایط منطقه ای را نیازمند گفتگو و تفاهم هر چه بیشتر دانست و افزود: «در این زمینه برگزاری یک کنفرانس جامع و فراگیر با حضور همه کشورهای ذینفع می تواند مفید باشد.»

به گزارش فارس، علی شمخانی در این دیدار به بن علوی گفته است: «تنها ائتلاف‌هایی در منطقه راهگشا، امنیت ساز و پایدار می‌ماند که بیگانگان در آن نفوذ و دخالتی نداشته باشند.»

ادامه مطلب:
dw_persian »

هرگونه رابطه برقرار کردن کشورهای جهان و منطقه با تشگیلات جاهلیت تحمیلی و حکومت اشرار و فرقه فارسیسم اقلیت اشغالگر خیانت به بشریت و به اتحاد ملتهای ایرانیانست.این تشگیلات جاهلیت تحمیلی و فرقه فارسیسم باید هرچه سریعتر منحل و تسلیم اتحادملتهای ایرانیان و تشگیل حکومت ایرانیان بشود.

ظریف خطاب به اروپا: به جای وعده‌های توخالی داروی بیماران پروانه‌ای را بفروشیدوزیر خارجه ایران با انتقاد از کشورهای اروپایی خواستار فروش داروهای ویژه بیماران پروانه‌ای از سوی شرکت‌های اروپایی به ایران شد. - خبرگزاری آناتولی

یک معلم مریوانی: نیروهای سپاه و بسیج، اعتراض آرام مردم را به خشونت کشاندندjavadroshana

اتحادیه معلمان بریتانیا خطاب به سفیر ایران: خشونت علیه مردم خود را پایان دهید

کتامین می‌تواند میل شدید به الکل را 'کاهش دهد'آزمایشات بالینی در کالج دانشگاهی لندن (یو سی ال) نشان می‌دهد فقط یک بار استفاده از یک دوز کتامین می‌تواند به افرادی که زیاد الکل مصرف می‌کنند، در ترک الکل کمک کند. پژوهشگران می‌گویند کتامین می‌تواند برای درمان اعتیاد به الکل و موارد دیگر مفید باشد. درست است که شما میتوانید در مورد امور جز اجتماعهای کوچکی تحت همین سیستم برگزار کنید مثل پرداخت نشدن حقوق کارگران و آنهم نه همیشه! ولی حرف اپوزیسیون این است که اگر بخواهند اجتماعهای بزرگ ۲/۴ اجازه تظاهرات مسالمت آمیز در جمهوری اسلامی وجود دارد. در همین یکی دو سال گذشته هزاران تظاهرات مسالمت آمیز در ایران اسلامی برگزار شده و بدون هیچ مشکلی و تحت امنیت کامل مردم آمده اند و رفته اند! این مغلطه بزرگی است که بعضی حامیان نظام مطرح میکنند. ۱/۴ منطقه مستقر میشوند و اجازه تشکیل کوچکترین اجتماع را نمیدهند. ج.ا احتیاج دارد برای وجهه خود بگوید اجازه تجمعات مسالمت آمیز وجود دارد ۴/۴

گرانی بنزین جوان مینابی را به سمت خودکشی سوق دادصبح امروز جوانی از توابع روستاهای شهرستان میناب به علت ناتوانی از اداره زندگی به دلیل گرانی‌های اخیر که در پی افزایش قیمت بنزین رخ داد ؛ دست به خودکشی زد. هنوزتافلاکت مردم چندقدمی مانده. خدایاتوچراکمک ماملت فقیرنمیکنی کاش کسی از مسئولین بفهمددر آستانه نابودی قشرفقیروکم درآمدهستیم

پلیس در هنگام ترافیک خودروها را به خط ویژه هدایت می‌کندمعاون شهردار تهران: در بارش برف اخیر وقتی مسیر اصلی خودروهای سواری بسته شد، پلیس آن‌ها را به سمت مسیر بی‌.آر.تی هدایت کرد به این ترتیب خط ویژه به صورت خط عادی تبدیل شد و مسیر بی‌.آر.تی نیز بسته شد. لذا مردم در این خصوص گله‌های بسیاری داشتند

یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان برای رایزنی درباره ابتکار صلح هرمز به تهران سفر کرده است. او صبح روز دوشنبه، ۱۱ آذر با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد.

جنگ یمن و گزارش‌های مربوط به مذاکرات پشت پرده‌ای که برای پایان دادن به آن مطرح شده، یکی از دیگر از موضوع‌هایی است که بعضی رسانه‌ها نقش عمان را در آن مطرح کرده‌اند.

یوسف بن علوی در تهران با حسن روحانی، رئیس جمهور، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و علی لاریجانی، رئیس مجلس هم دیدار کرده است.

ظریف وزیر امور خارجه ایران در این دیدار با اشاره به نقش خوب و سازنده کشور همسایه عمان، روابط دو کشور را جامع و بسیار خوب توصیف کرد و از گسترش و تعمیق هر چه بیشتر این روابط در همه زمینه‌ها استقبال کرد.

او با تاکید بر لزوم کاهش تنش‌ها در منطقه بویژه در یمن افزود: «ایران از هر حرکت و ابتکاری که با حسن نیت در راستای کاهش تنش ها در منطقه انجام پذیرد استقبال و به آن کمک خواهد کرد.»

ظریف در ادامه اراده ایران برای گفتگو با همه کشورهای منطقه را جدی خواند و افزود: «پویش صلح هرمز در همین راستا ارائه شد.»

یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان نیز در این دیدار شرایط منطقه ای را نیازمند گفتگو و تفاهم هر چه بیشتر دانست و افزود: «در این زمینه برگزاری یک کنفرانس جامع و فراگیر با حضور همه کشورهای ذینفع می تواند مفید باشد.»

علوی در ملاقات با علی شمخانی، دبیر شورایعالی امنیت ملی ایران نیز، با اعلام آمادگی عمان برای پادرمیانی گفته است: « تنش در منطقه به نفع هیچ یک از کشورهای حوزه خلیج فارس نبوده و باید از توسعه آن به هر نحو جلوگیری شود.»

به گزارش فارس، علی شمخانی در این دیدار به بن علوی گفته است: «تنها ائتلاف‌هایی در منطقه راهگشا، امنیت ساز و پایدار می‌ماند که بیگانگان در آن نفوذ و دخالتی نداشته باشند.»

شمخانی در اشاره به عربستان سعودی افزوده است: «کشورهایی که بیشترین سهم را در ایجاد تنش و ناامنی در منطقه داشته‌اند و با به راه اندازی جنگ‌های متعدد و گسترش تروریسم، منطقه را به آشوب و نابودی کشاندند، هرگز به دنبال ثبات و امنیت خلیج فارس نبوده و صرفا تامین منافع خود و غارت منطقه را دنبال می‌کنند.»

او ادامه جنگ در یمن را نیز، خدمت به منافع دشمنان صلح و امنیت منطقه همچون آمریکا و اسرائیل خوانده و گفته که عربستان باید با تسلیم در برابر خواست مردم مقاوم یمن بیش از این ثبات و امنیت منطقه را به خطر نیندازد.

وزیر خارجه عمان در ملاقات با شمخانی تاکید کرده که تنش در منطقه به نفع هیچ یک از کشورهای حوزه خلیج فارس نبوده و باید از توسعه آن به هر نحو جلوگیری شود. او دستیابی به امنیت پایدار در منطقه را نیازمند توافق و تفاهم مجموعه کشورهای منطقه و رفع سوء تفاهم‌های موجود دانسته و افزوده است: «عمان همواره آمادگی دارد از مجموعه ظرفیت‌های خود برای رفع تنش‌های موجود و ایجاد زمینه گفتگوی سازنده بین کشورهای منطقه بهره بگیرد.»این ملاقات و تلاش ایران برای تبلیغ طرح صلح هرمز در حالی انجام شده که شیخ خالد الصباح، نخست وزیر کویت گفته که ایده‌ها و طرح‌های دیگری از سوی اروپا و روسیه برای امنیت تنگه هرمز ارائه شده و بررسی و قبول طرح ایران، مستلزم طبیعی شدن روابط تهران با کشورهای دیگر است. خبرگزاری آناتولی به نقل از خالد الصباح نوشته است: «ایران باید برای پذیرش طرحش، مناسباتش با کشورهای همسایه و جهانی را که قرار است از آن بهره‌مند شوند، بهبود بخشد.»

قاسم محبعلی، مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه ایران در گفت‌وگو با انتخاب، احتمال داده که شاید بن علوی حامل پیام آمریکا به ایران باشد. او هم‌زمان تاکید کرده که حل مسائل ایران با عربستان و آمریکا، هیچ راهی غیر از مذاکره ندارد.

در طرح صلح هرمز، ایران کلیه کشورهای منطقه خلیج فارس را برای برقراری امنیت و"ایجاد صلح پایدار و دراز مدت در منطقه به دور از دخالت نیروهای بیگانه" دعوت کرده است. این طرح را حسن روحانی، سپتامبر ۲۰۱۹ در مجمع عمومی سازمان ملل و با هدف " تحقق صلح و پیشرفت و ایجاد روابط دوستانه و آغاز کار گروهی جهت امدادرسانی های انرژی و کشتی رانی آزاد" مطرح کرد.

آن گونه که روزنامه"الجریده" چاپ کویت نوشته، کشورهای حاشیه خلیج فارس، پاسخ نهایی خود را در ماه دسامبر و طی نشست اعضا در ریاض اعلام می‌کنند.

بن علوی، چهار ماه قبل و در اوج تنش‌های منطقه نیز به تهران رفته بود. او در دیدار با وزیر خارجه و دبیر شورایعالی امنیت ملی ایران، خواستار پرهیز از اقداماتی شد که به بی‌ثباتی و ناامنی دامن می‌زنند. نخست‌وزیر عمان در آن دیدارها، بر لزوم عدم استفاده از ابزارهای نظامی برای رفع اختلافات سیاسی تاکید کرد.