سفر المالکی به ایران؛ دعوت یا ماموریت؟

28/06/1399 11:13:00 ق.ظ

ویژه I سفر المالکی به ایران؛ دعوت یا ماموریت؟ ◀️همزمان با سفر نوری المالکی، نخست‌وزیر پیشین عراق به تهران، مقامات ارشد ایران برخلاف عرف دیپلماتیک، انتقادات شدید خود از بغداد، به‌ویژه در زمینه اقتصادی و مالی را افزایش داده‌اند

18.09.

2020 استانبول/ خبرگزاری آناتولی نوری المالکی، نخست‌وزیر پیشین و رئیس ائتلاف دولت قانون در پارلمان عراق روز یکشنبه 13 سپتامبر جاری به تهران سفر و طی سه روز گذشته با چند مسئول بلندپایه ایرانی؛ مانند علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس و علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر این کشور در امور بین‌الملل دیدار و گفتگو کرده است.

دفتر المالکی، سفر او به تهران را «ویژه» دانسته و اعلام کرده که وی «برای ملاقات با شماری از مسئولین ایران و همچنین آزمایش پزشکی روتین (عادی) چند روز در این کشور خواهد بود. این درحالی است که خبرگزاری «شفق نیوز» عراق به نقل از «یک منبع آگاه سیاسی» نوشته که «انگیزه و اهداف این سفر که بدون اعلام قبلی صورت گرفته، مشخص نیست».

چرا اهداف این سفر «ویژه» و غیرمنتظره هنوز توسط طرفین بیان نشده است؟ نمی‌توان دیدگاه حسن هانی‌زاده، کارشناس سیاسی-امنیتی مبنی بر اینکه المالکی برای پیگیری خروج نیروهای آمریکا از عراق و تقویت روابط بغداد-تهران به ایران رفته را پذیرفت، چون نه توسط دیگران تایید و نه مشروح دیدارهای مذکور در رسانه‌ها منتشر شده است.

ادامه مطلب:
خبرگزاری آناتولی »
Loading news...
Failed to load news.

پمپئو به چهار کشور آمریکای جنوبی سفر می‌کندوزیر خارجه ایالات متحده برای فشار به دولت ونزوئلا به چهار کشور آمریکای جنوبی سفر خواهد کرد. - خبرگزاری آناتولی

سفر معاون وزیر خارجه آمریکا به تایوان و دیدار سفیر ایالات متحده در سازمان ملل با یک مقام تایوانیسفر معاون وزیر خارجه آمریکا به تایوان و دیدار سفیر ایالات متحده در سازمان ملل با یک مقام تایوانی به گزارش آسوشیتدپرس، خانم کرفت گفت که دیدار او با آقای لی نخستین دیدار میان یک مقام بلندپایه تایوانی با یک سفیر ایالات متحده در سازمان ملل بود.

ادعای سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره ایرانسخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با تکرار ادعاهای خود علیه ایران مدعی شد که ترامپ به جای دادن پول به ایران، متحدان آمریکا در منطقه را تقویت کرد.

آیا زمان از سرگیری پروازهای مستقیم ایران به ترکیه باز هم به تعویق می‌افتد؟اما به نظر می‌رسد که همچنان بین از سرگیری پروازها در تاریخ‌های یک اکتبر یا یک نوامبر ابهام وجود دارد و حتی برخی این زمزمه‌ها را مطرح می‌کنند که تا آخر سال ۲۰۲۰ پرواز مستقیمی از ایران به ترکیه برقرار نخواهد شد.

آمریکا فروشندگان بین‌المللی اسلحه به ایران را به تحریم تهدید کردساعاتی پیش از این هشدار، مایك پمپئو، وزیر خارجه آمریكا گفته بود كه دولت واشنگتن در تلاش برای تصویب مجدد تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، هفته آینده بار دیگر به سازمان ملل روی خواهد آورد.

تروئیکای اروپا خواستار شفاف سازی ایران در پاسخ به سوال های پادمانی آژانس شدتروئیکای اروپا خواستار شفاف‌سازی ایران در پاسخ به سوال‌های پادمانی آژانس شد تروئیکای اروپا در بیانیه ای ضمن استقبال از بیانیه مشترک اخیر میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواستار شفاف سازی ایران در زمینه پاسخ به سوال‌های پادمانی آژانس شد.