قاچاق_انسان

قاچاق_انسان

سفری بی‌سرانجام؛ هجده ساعت گرسنگی و مچالگی در صندوق‌عقب

19.2.2020

روایت سفر قاچاقی‌اش به ایران دقیق بود و پر درد و خشونت. ساعت‌ها پیاده‌روی، سیلی خوردن از قاچاق‌بر، مچاله ماندن در صندوق‌عقب ماشین، تحمل گرسنگی و تشنگی، رد شدن از حصارهای فلزی و درنهایت، بازگشت به افغانستان. گزارش باقر ابراهیمی👇 قاچاق_انسان

در همان روزهای که «مهدی» به همراه دوستانش در «نیمروز» به سر می‌بردند، با مسافرانی که قبلا این مسیر پرخطر را پشت‌سر گذاشته بودند هم‌کلام می‌شدند. روایت‌هایی چنان غم‌انگیز از مسیر قاچاق که باعث شده بود او بارها در نیمه‌های شب با وحشت از خواب برخیزد. در همان زمان به گوشش رسید که یک هفته قبل جسد دست‌کم ۱۵ شهروند افغانستانی را که در راه جان داده بودند، به «نیمروز» منتقل کرده بودند. «مهدی» هیچ‌وقت نفهمید که شلیک پلیس‌های مرزی باعث مرگ آن‌ها شده بود یا دره و طبیعت جانشان را گرفته بودند. گاهی پشیمان می‌شد اما وقتی به پشت سرش، به افغانستان نگاه می‌کرد، جز ناامنی و بیکاری تصویری نمی‌دید.

در ادامه مسیر، قاچاق‌بر مسافران را به سمت گودالی راهنمایی می‌کند. وقتی به گودال می‌رسند متوجه حضور چندین افغانستانی دیگر می‌شوند که منتظر گوشه‌ای، گوش‌به‌فرمان قاچاق‌بر بودند. دو نفر از دوستان «مهدی» هم در میان این جمع بودند. قاچاق‌بر چندین بار مسیر را برای مسافران توضیح می‌دهد و با آن‌ها به‌اصطلاح اتمام‌حجت می‌کند که چه باید بکنند. او گفته بود که با ماموران مرزی هماهنگ کرده و قرار بود نرده‌هایی در دیوار مرزی قرار دهد تا مسافران مرز را پشت‌سر بگذارند. قاچاق‌بر توضیح داده بود که چطور باید از سیم‌های خاردار بگذرند و در کجا پناه بگیرند.

«مهدی» به این بخش از روایت‌هایش که رسید، پوک محکمی به سیگارش زد و روایت را از سر گرفت: «یک یا دو دقیقه می‌ایستادیم تا نفر قبلی رد شود. وقتی نوبت به من رسید، با لیزر اشاره کرد که حرکت کنم. اول دوستم از نرده بالا رفت و قاچاق‌بر او را از پا کشید و به آن طرف مرز انداخت. از نرده بالا رفتم، قاچاق‌بر طرف دیگر ایستاده بود و سیم‌خاردار را بالا گرفته بود تا ما رد شویم. کوله من در سیم‌خاردار گیر کرد. قاچاق‌بر پایم را گرفت و محکم هلم داد و گفت: "گمشو خودت را پایین بینداز." دیوار تقریبا پنج متر ارتفاع داشت. کوله‌ام را از دست دادم و وقتی می‌خواستم به دنبالش برگردم، سیلی محکمی به صورتم زد.»

دو «تویوتا» منتظر مسافران بودند: «قاچاق‌بر در صندلی جلو کسی را سوار نکرد. پشت‌سر راننده که بیست سانتی‌متر بیشتر فضا نداشت، چند پیرمرد را انداخت. صندلی وجود نداشت. همه ما را به‌سختی در خودرو جای داد. انگار دستگاه پرس بود.» به روایت «مهدی» فضا چنان تنگ بود که حتی نمی‌توانستند برای رفع تشنگی وحشتناک، آبی بنوشند، نفس‌ کشیدن هم سخت شده بود: «وقتی ماشین به چپ و راست می‌چرخید احساس می‌کردم با چوب استخوان‌هایم را خرد می‌کنند.»

بعد از سه ساعت، مسافران به خانه‌ای برده شدند که قرار بود روز را سپری کنند تا بار دیگر هوا تاریک شود و موعد حرکت فرابرسد. «مهدی» نمی‌داند کجای ایران بود. فقط می‌داند که قرار بود شبانه به سمت «اصفهان» حرکت کنند. بعدازظهر سه خودروی «سمند» برای انتقال مسافران وارد حیاط آن خانه شدند. به روایت «مهدی» قاچاق‌بران در هر ماشین ۱۳ تا ۱۶ نفر را جای داده بودند.

قاچاق‌بر آن‌ها را به خوابگاه منتقل کرد. اتاقی با تلویزیون‌های بزرگ و مملو از دوربین: «ما را سه‌طبقه زیرزمین برد. بچه‌ها فوتبال بازی می‌کردند. برایمان کمی غذا از بیرون سفارش داد. سپس ما را داخل حمام انداخت. در حمام چندین دقیقه فقط گریه می‌کردم. وقتی موهایم را می‌شستم کف حمام پر از ریگ و خاک شده بود. با خانواده‌ام تماس گرفتم. خواهرم گوشی را برداشت، گریه کرد و گفت که دلتنگ هستند و بهتر است برگردم.»‌ادامه مطلب: ایران وایر

ایران وایر @iranwireگفت و گو با آسیه امینی و مسیح علینژاد - معنی انتخابات در جمهوری اسلامی دلیل این قطعی مکرر چیه؟ اصلن نمیشه شنید بسم الله!

دیدار لاریجانی با اسد همزمان با پیشروی‌های ارتش سوریهدر ماه‌های گذشته و همزمان با گسترش رایزنی‌های روسیه با ترکیه در شمال سوریه، گروهی از ناظران درباره کاهش نقش ایران در این کشور جنگ زده گمانه‌زنی می‌کردند. قاتل چو قاتل بیند خوشش آید! الان جمهوری اسلامی روی اره نشسته توکیه به اسد میجنگه روسیه با مخالفان اسد جمهوری اسلامی الان نمیدونه ترکیه رو بچسبه یا روسیه وهردو رفیق اما ترکیه کم کم به سمت امریکا میره جنايتكاران عليه بشريت

ظریف: جایگاه زنان و بانوان در سیاست خارجی ایران برجسته استمراسم گرامیداشت مقام و منزلت زن و مادر امروز با حضور دکتر ظریف، معاونین وزیر خارجه و بانوان همکار در وزارت امور خارجه برگزار شد. کشور که از شما خیری ندید تا چه بسه به بقیه اعضای وزارت خانه تان گوه خوردی آره یه نگار مرتضوی داری از تو هم ماله کش تره! حالا دیگه جمیله و شیرین و فاطمه حقیقت جو که جای خود دارند!

عبدالله: ما در انتخابات برنده هستیم و حکومت همه شمول تشکیل می دهیمعبدالله عبدالله، رهبر تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» افغانستان شامگاه سه‌شنبه 18 فوریه در جمع 😂😂🤣 درست

نتیجه قطعی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان؛ اشرف غنی پیروز اعلام شدطالبان که همواره مخالف برگزاری انتخابات در افغانستان بوده، با انتشار بیانیه‌ای نتایج اعلام شده را رد کرد و در تضاد با روند صلح افغانستان دانست.

120 سایت متخلف در حوزه میراث فرهنگی مسدود شدفرمانده یگان حفاظت از میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از مسدود شد 120 سایت متخلف در حوزه میراث فرهنگی در فضای مجازی خبرداد.جهش ویروس کرونا یا مخفی‌کاری چینی‌ها؟

شمار قربانیان ویروس کرونا در بریتانیا از ۵ هزار و آمریکا از ۱۰ هزار نفر گذشت

پیشنهاد وزیر سابق بهداشت برای نجات کشور از بحران کرونا

مقامات پیشین جهانی خواستار کاهش تحریم‌ها علیه ایران شدند

وزارت خارجه ایالات متحده تشریح کرد: دلایل واقعی تلاش رژیم ایران برای لغو تحریم‌ها

وخامت حال جانسون؛ نخست وزیر بریتانیا با ماسک اکسیژن نفس می‌کشد

چین نخستین روز بدون مرگِ کرونایی را ثبت کرد، آمریکا همچنان رکورددار

نوشتن نظر

Thank you for your comment.
Please try again later.

آخرین اخبار

اخبار

19 فوريه 2020, چهارشنبه اخبار

اخبار قبلی

آیا قانونا می‌توانیم مانع ازدواج پسرم و دختر دلخواهش شویم؟

اخبار بعدی

شمار قربانیان ویروس جدید کرونا از ۲ هزار نفر فراتر رفت