سفارت بریتانیا در واشنگتن به صدای آمریکا: تهدیدی در مورد رویدادهای حقوق بشری لندن مطرح نشده است

22/08/1400 08:21 ب.ظ

سفارت بریتانیا در واشنگتن گزارش‌های اخیر مربوط به تهدید ایران به خروج از مذاکرات برجام در صورت ادامه یافتن دادگاه مردمی آبان ۹۸ را رد کرد.

روز جمعه حساب کاربری «تریبونال آبان ۱۳۹۸» در توئیتر نوشت، معاون وزارت امور خارجه ایران تهدید کرده است که در صورت ادامه کار این دادگاه مردمی، جمهوری اسلامی بخشی از مذاکرات برجام را متوقف خواهد کرد.

در حالی که دادگاه مردمی برای رسیدگی به اقدامات حکومت ایران در جریان اعتراضات آبان ۹۸ روز جمعه در لندن ادامه یافت، حساب کاربری «تریبونال آبان ۱۳۹۸» در توییتر به نقل از منابع اروپایی نوشت، علی باقری‌کنی، معاون وزیر امور خارجه ایران، گفته است اگر این دادگاه ادامه پیدا کند تهران بخشی از مذاکرات هسته‌ای خود را متوقف خواهد کرد.

باقری‌کنی روز جمعه گفت‌وگوهای خود با مقامات فرانسه، آلمان، و بریتانیا در زمینه مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ را «صریح، جدی، سازنده، و روبه‌جلو» توصیف کرد. در همین زمینه، رهبران آمریکا و سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا در اجلاس اخیر سران کشورهای عضو گروه بیست در رم ایتالیا با انتشار بیانیه‌ای ضمن اشاره به «اقدامات تحریک‌آمیز» تهران همانند گسترش غنی‌سازی و تولید فلز اورانیوم غنی‌شده و افزودن این نکته که هر دو عناصر مهم برنامه هسته‌ای نظامی هستند، بر عزم راسخ این کشورها برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تاکید کردند.

این قبیل اظهارات دیپلمات ارشد ایران با واکنش های مختلفی همراه بوده است.

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »

پول این شوی مضحک از مالیات کدام مادر مرده هایی به سرقت رفته AbanTribunal باقری اومده بود گل بچینه؟

دیپلمات سابق ایران در نروژ به مشارکت در ترور ناشر«آیات شیطانی» متهم شد

ثبت پایین‌ترین نرخ برابری ریال در دوره رئیسی؛ دلار به بالاترین سطح در یکسال گذشته رسیدنرخی فروش دلار آمریکا در بازار آزاد تهران روز پنجشنبه به ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان رسید؛ نرخی که نه تنها در ۱۰۰ روزی که از روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی می‌گذرد بی‌سابقه است بلکه بالاترین نرخ از ۱۵ آبان ماه سال گذشته تا کنون به شمار می‌رود.

رکورد تازه ورود پناهجویان به بریتانیا از مسیر کانال مانش | DW | 12.11.2021تنها در یک روز حدود یک هزار نفر فرانسه را از مسیر کانال مانش به سوی بریتانیا ترک کردند و خود را به خاک این کشور رساندند. این روند باعث افزایش اعتراض بریتانیا به فرانسه شده است.

واشینگتن خواستار آزادی فوری کارکنان محلی سفارت آمریکا در یمن توسط حوثی‌ها شدرسانه‌های آمریکایی عصر پنجشنبه ۱۹ آبان از قول یک مقام وزارت خارجه ایالات متحده گزارش دادند که واشینگتن از شورشیان حوثی در یمن خواسته است کارکنان محلی سفارت آمریکا در صنعا را فورا آزاد کند. شبه‌نظامیان شیعه حوثی مورد حمایت حکومت جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه به سفارت آمریکا در پایتخت حمله... بایدن ریده آبم قطعه از ایرانی ها یاد گرفتن .همین روزها در کشور ها ضد امریکای مد خواهد شد کار برادراست برای اخاذی از امریکا.

فراخوان برای مجازات حوثی‌ها در پی ربودن کارمندان محلی سفارت آمریکاپس از آن‌ که وزارت امور خارجه ایالات متحده روز گذشته خبر بازداشت شماری از کارمندان محلی سفارت آمریکا در صنعا توسط حوثی‌ها را تایید کرد، جمعی از نمایندگان

دست‌کم ۴۱ کشته در پی بارش شدید باران در هند و سریلانکابارش شدید باران‌های موسمی در جنوب هند و سریلانکا دست‌کم ۴۱ کشته بر جای گذاشت و شرایط بد جوی باعث آب گرفتگی‌های گسترده بویژه در مناطق کم ارتفاع شد ویدئوی بدون شرح را ببینید🔽

روز جمعه حساب کاربری «تریبونال آبان ۱۳۹۸» در توئیتر نوشت، معاون وزارت امور خارجه ایران تهدید کرده است که در صورت ادامه کار این دادگاه مردمی، جمهوری اسلامی بخشی از مذاکرات برجام را متوقف خواهد کرد.

اما سخنگوی سفارت بریتانیا در واشنگتن روز شنبه به صدای امریکا گفت: «ما گزارش مربوط به ملاقات‌های اخیر میان نمایندگان بریتانیا و ایران را تایید نمی‌کنیم. هیچ تهدیدی علیه بریتانیا در ارتباط با رویدادهای سازماندهی شده توسط گروه‌های حقوق بشری در این هفته در لندن مطرح نشده است.»

در حالی که دادگاه مردمی برای رسیدگی به اقدامات حکومت ایران در جریان اعتراضات آبان ۹۸ روز جمعه در لندن ادامه یافت، حساب کاربری «تریبونال آبان ۱۳۹۸» در توییتر به نقل از منابع اروپایی نوشت، علی باقری‌کنی، معاون وزیر امور خارجه ایران، گفته است اگر این دادگاه ادامه پیدا کند تهران بخشی از مذاکرات هسته‌ای خود را متوقف خواهد کرد.

دادگاه مردمی آبان ۹۸ از روز چهارشنبه آغاز شده و قرار است تا روز یکشنبه ۲۳ آبان ادامه یابد. این دادگاه مردمی، اظهارات ۴۵ شاهد علیه بیش از ۱۳۰ مقام جمهوری اسلامی، از جمله علی خامنه‌ای و ابراهیم رئیسی، را بررسی می‌کند.

باقری‌کنی روز جمعه گفت‌وگوهای خود با مقامات فرانسه، آلمان، و بریتانیا در زمینه مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ را «صریح، جدی، سازنده، و روبه‌جلو» توصیف کرد.

وی در ادامه سفر خود به اروپا روز جمعه برای رایزنی با مقامات اسپانیایی وارد مادرید شد.

در همین زمینه، رهبران آمریکا و سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا در اجلاس اخیر سران کشورهای عضو گروه بیست در رم ایتالیا با انتشار بیانیه‌ای ضمن اشاره به «اقدامات تحریک‌آمیز» تهران همانند گسترش غنی‌سازی و تولید فلز اورانیوم غنی‌شده و افزودن این نکته که هر دو عناصر مهم برنامه هسته‌ای نظامی هستند، بر عزم راسخ این کشورها برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تاکید کردند.

معاون وزیر خارجه ایران لغو تحریم‌ها را هدف اصلی جمهوری اسلامی از گفت‌وگوها اعلام کرده و گفته است دستیابی به تضمین‌هایی برای جلوگیری از تکرار مجدد به گفته او «نقض یک توافق بین‌المللی» یکی از موضوعات مهم در دستور کار گفت‌وگوها است. او روز پنجشنبه گفته بود: «ما مذاکره هسته‌ای نداریم، زیرا موضوع هسته‌ای در سال ۱۳۹۴ در قالب توافقی بین ایران و ۵+۱ به طور کامل حاصل شد.»

این قبیل اظهارات دیپلمات ارشد ایران با واکنش های مختلفی همراه بوده است.

رحمان قهرمان‌پور، کارشناس سیاست خارجی، در گفت‌وگویی با وبسایت خبری «انتخاب» تصریح کرده است که اظهارات مقامات وزارت خارجه ایران نشان می‌دهد تیم جدید مذاکراتی جمهوری اسلامی«می‌خواهد مسیر گذشته را کنار بگذارد و حتی حرف از احیای برجام نمی‌زند، چرا‌ که می‌خواهد چیزی در دست داشته باشد که میراث خود باشد و ادامه‌ راه گذشته نباشد.»

این کارشناس مسائل بین‌الملل می‌گوید: «اگر ایران بخواهد متن برجام را تغییر دهد و تبدیل به یک متن دیگر کند، قاعدتا آمریکایی‌ها و اروپاییان هم مطالباتی دارند و آنها هم خواهان اعمال تغییرات و محدودیت‌های بیشتری برای ایران هستند.»

روز سه‌شنبه نیز، ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه تاکید کرد که ازسرگیری مذاکرات ایران و قدرت‌های جهانی درباره احیای توافق هسته‌ای در پایان نوامبر، باید از همان جایی که در ماه ژوئن متوقف شد ادامه یابد.

همچنین، نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران از روز پنجشبه برای گفت‌و‌گو با مقامات ارشد کشورهای خاورمیانه راهی منطقه شده است. وی این سفر را پیش از زمان اعلام شده برای از سرگیری مذاکرات احیای توافق برجام با ایران انجام می‌دهد.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، رابرت مالی به کشورهای امارات متحده عربی، اسرائیل، عربستان سعودی و بحرین سفر می‌کند و با شرکای آمریکا «مشورت» خواهد کرد و در یک رشته دیدارهای منطقه‌ای شرکت می‌کند. این کشورها نسبت به برنامه هسته‌ای ایران ابراز نگرانی‌ کرده‌اند.

بیانیه وزارت خارجه آمریکا تصریح می‌کند رابرت مالی رویکردهای ایالات متحده را در مورد طیف وسیعی از نگرانی‌های مرتبط با ایران، از جمله فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده آن کشور در منطقه و همچنین هفتمین دور آتی مذاکرات در مورد بازگشت متقابل به پایبندی کامل به برجام را با این کشورها هماهنگ می‌کند.

قرار است دور هفتم مذاکرات پس از چندین ماه خودداری تهران از بازگشت به آن، هشتم آذر ماه در وین از سر گرفته شود.