سعید مولایی؛ تهدید شد، رفت و نایب قهرمان المپیک شد

27/07/2021 03:07:00 ب.ظ

سعید_مولایی, المپیک_توکیو

« سعید_مولایی »، زیر پرچم مغولستان به مدال نقره رقابت‌های المپیک رسید. او دو سال قبل به دلیل فشارهای حکومت جمهوری اسلامی برای مبارزه نکردن با حریف اسراییلی، ایران را ترک کرد، پناهنده آلمان شد و تابعیت مغولستان را گرفت. المپیک_توکیو younesipour

«خبر ورزشی» وابسته به «علی لاریجانی»، افشای این فایل را با لو رفتن فایل صوتی «جواد ظریف» وزیر خارجه ایران مقایسه کرد.اما سال ۱۳۸۸ روزنامه آساهی خبر داده بود که فدراسیون جهانی جودو به اطلاعاتی دست یافته است که نشان می‌دهد به صورت روشن مقامات عالی‌رتبه نظام و ورزش ایران دستور به ممانعت از مبارزه با حریف اسراییلی و شکست خوردن سعید مولایی در مرحله نیمه‌نهایی داده‌اند. دلیل شکست خوردن عامدانه سعید مولایی، جلوگیری از رویارویی قهرمان جودو ایران با «ساجی موکی» جودوکار اسراییلی بود. 

ادامه مطلب:
ایران وایر »

میراث حماسه|دستاوردهای دفاع مقدس؛ از سخنان یک زندانی درباره حاج قاسم تا تاثیر پیکر شهدا +فیلم- اخبار فرهنگ حماسه و مقاومت - اخبار فرهنگی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

younesipour نه تهران ، نه تبریز : جانم فدای چنگیز

سعید مولایی با پرچم مغولستان به مدال نقره المپیک رسیداین جودوکار ایرانی پیشتر توانسته بود حریفانی از آذربایجان، گرجستان و اتریش را با قاطعیت شکست دهد و به فینال رقابت‌ها راه یابد.

کیمیا، دختر ایران، زیر پرچم پناهندگان، چهارم المپیک شد

«اتحاد برای نوید» خواستار تعلیق مدال طلای المپیک عضو سپاه پاسداران شددر میان انتقادات گسترده ایرانیان در شبکه‌های اجتماعی از کمیته بین‌المللی المپیک بابت اعطای مدال طلای رشته تیراندازی المپیک توکیو به یکی از اعضای سپاه ورزش رو وارد لجنزار سیاسی خودتون نکنید 4FreedominIran آدمکش حرفه ای پاسدار جواد فروغی که در شلیک به معترضان در ایران و کشتن مردم سوریه مرتکب جنایت شده صاحب مدال شد این عضو سپاه باید به دلیل عضویت در یک سازمان تروریستی دستگیر میشد المپیک۲۰۲۰ جواد_فروغي

المپیک توکیو؛ جوان‌ترین ورزشکار حذف شد و جوان‌ترین مدال‌آور آمداین پینگ‌پنگ باز ۱۲ ساله سوری، در مقابل حریفی قدرتمند از اتریش قرار گرفت و با با پذیرش شکست در ۴ گیم متوالی از مسابقات کنار رفت.

دختر ۱۳ساله ژاپنی برنده مدال طلای اسکیت‌برد المپیک شد | DW | 26.07.2021مومیجی نیشیا، دختر ۱۳ ساله ژاپنی موفق شد در رشته اسکیت‌برد خیابانی بازی‌های المپیک توکیو مدال طلا را از آن خود کند. دو اسکیت‌باز دیگر از برزیل و ژاپن به ترتیب در رده‌های دوم و سوم ایستادند. المپیک هم شده مسخره بازی

کیمیا علیزاده به مقام چهارم المپیک توکیو دست یافت | DW | 25.07.2021کیمیا علیزاده، ملی‌پوش پیشین تکواندو ایران در دیدار رده‌بندی وزن منهای ۵۷ کیلوگرم تکواندوی زنان المپیک توکیو، در یک قدمی کسب دوباره مدال برنز المپیک، ناکام ماند. خدیجه ایلگون از کشور ترکیه با برتری ۸ بر ۶ مدال برنز را از آن خود کرد. با این حجم از فشار روانی، عملکردش عالی‌بود زنده باشی ki_alizadeh همه چی مد شد بود الا وطن فروشی، اگر وطن فروشی، خاک فروشی مد شده به ما بگید عقب نمونیم، مقداری از اجحاف نظام به كيميا که باعث وطن فروشی شد، پرداخت سیصد سکه، یک کیلو طلا، یک واحد آپارتمان یک میلیاردی، ماشین صفر، صد و پنجاه میلیون وجه نقد در سال نود و پنج و الا ماشاا... پدر کارگر

روزنامه «خبر ورزشی» وابسته به «علی لاریجانی»، افشای این فایل را با لو رفتن فایل صوتی «جواد ظریف» وزیر خارجه ایران مقایسه کرد.Aa سعید مولایی، جودوکار ایرانی که با پرچم مغولستان در بازی‌های المپیک حاضر شده توانست به مدال نقره در رشته جودو دست یابد.دختر ایران، در غربت، زیر پرچم پناهندگی، به مقام چهارم المپیک رسید.پاسداران ایران، سازمان ورزشی حقوق بشری «اتحاد برای نوید» خواستار تعلیق اعطای این مدال و دیگر مدال‌های احتمالی به اعضای سازمان‌های سیاسی و نظامی ایران شد.

اما سال ۱۳۸۸ روزنامه آساهی خبر داده بود که فدراسیون جهانی جودو به اطلاعاتی دست یافته است که نشان می‌دهد به صورت روشن مقامات عالی‌رتبه نظام و ورزش ایران دستور به ممانعت از مبارزه با حریف اسراییلی و شکست خوردن سعید مولایی در مرحله نیمه‌نهایی داده‌اند. دلیل شکست خوردن عامدانه سعید مولایی، جلوگیری از رویارویی قهرمان جودو ایران با «ساجی موکی» جودوکار اسراییلی بود. این جودوکار پر افتخار که پیشتر مدال‌های جهانی رنگارنگی در کارنامه خود به ثبت رسانده، در ماه اوت ۲۰۱۹ در مسابقات جودوی قهرمانی جهان در توکیو عمدا در مرحله نیمه‌نهایی به حریف بلژیکی خود باخت تا بنا بر رسم همیشگی ورزش در جمهوری اسلامی، در دیدار نهایی با حریفی از اسرائيل رو به رو نشود.  پس از شکست عامدانه سعید مولایی، مرد شماره یک رنکینگ جهان در وزن ۸۱ کیلوگرم، ساجی موکی با پرچم اسراییل به مقام قهرمانی جهان رسید. کیمیا علیزاده سپس «جید جونز» بریتانیایی با دو مدال طلا از رقابت‌های المپیک لندن و ریو را مغلوب کرد.    فدراسیون جهانی جودو، پس از اظهارات سعید مولایی و دست یافتن به اسناد کافی مبنی بر دخالت سیستماتیک سیاست در امور ورزش، جودو ایران را به حالت تعلیق درآورد. این جودوکار که در وزن منهای ۸۱ کیلوگرم فعالیت دارد، این فاصله در چندین تورنمنت معتبر جهانی حضور پیدا کرد که نتوانست به توفیقی دست یابد. آبان همان سال سایت رسمی فدراسیون جهانی جودو، با انتشار متنی احساسی، خبر از اعلام پناهندگی سعید مولایی، جودوکار سابق تیم ملی ایران به کشور آلمان را داد.» پیشتر، کمیته بین‌المللی المپیک با پست کردن تصویری از فروغی در حساب توییتر خود که بیش از شش میلیون نفر دنبال‌کننده دارد، به این عضو سپاه پاسداران که سازمانش به عنوان یک «سازمان تروریستی» در ایالات متحده ثبت شده تبریک گفته بود: «اولین طلایی! مدال مقام اول.

فدراسیون جهانی جودو با تیتر «به خانواده جودو خوش‌آمدی» از پناهندگی سعید مولایی به کشور آلمان استقبال کرد. او ابتدا حریفی از آذربایجان را شکست داد و به مرحله یک‌چهارم نهایی رسید. کتاب ۲۳ صفحه‌ای سالیانه زندگی‌ او، لبریز شده است از فراز و فرودهایی که او را متفاوت می‌کند. فدراسیون جهانی جودو درخواست مولایی برای پناهندگی به آلمان و تن ندادن به خواسته سیاستمداران جمهوری اسلامی را «نشانه‌ای از احترام و تعهد به اصول اخلاقی» دانست و ادعا کرد برای قضاوت کردن او، باید جای او نشست. هم‌زمان رسانه‌های وابسته به جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران، سعید مولایی را با القابی مانند «وطن فروش» و «عامل دست اسراییل» خطاب کردند. این ورزشکار پیشین تیم ایران، در مرحله نیمه‌نهایی هم به درخشش خود ادامه داد و در حالی که تا یک دقیقه مانده به پایان مسابقه با ۱ امتیاز برتری از رقیب خود پیش بود، موفق شد با ضربه فنی (امتیاز ایپون) رقیب اتریشی خود را شکست داده و به فینال وزن منهای ۸۱ کیلوگرم جودوی المپیک راه یابد. آذر ماه همان سال «باتلوگا خالتما»، رییس‌جمهور مغولستان به سعید مولایی پیشنهاد می‌دهد با قبول تابعیت مغولستان، برای این کشور مبارزه کند. کیمیا علیزاده هم‌زمان با خبر پناهندگی‌ در آلمان، در اینستاگرام خود پستی منتشر کرد که مانند بیانیه‌ای در توضیح چرایی رفتن او از ایران بود. ارائه این پیشنهاد از سوی عالی‌ترین مقام کشور مغولستان و پذیرش آن از سوی سعید مولایی به این معنی بود که جودوکار سابق ایران دیگر زیر پرچم کمیته بین‌المللی المپیک و با عنوان «تیم پناهندگان» وارد مسابقات نمی‌شد. جودوکار ژاپنی پیشتر توانسته بود رقیب قدرتمند بلژیکی خود را از پیش رو بردارد..

دو ماه بعد خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران، در خبری با کنایه به پذیرفتن تابعیت کشور مغولستان از سوی سعید مولایی، که او به دلیل شکست خوردن در رقابت‌های جهانی چین، شانس خود برای حضور در المپیک توکیو را به صورت قطعی از دست داده است. « » دیگر رسانه نزدیک به سپاه پاسداران نیز از قول آرش میراسماعیلی رفتار سعید مولایی، تعلیق فدراسیون جودو و شهادت او در مورد فشار برای مبارزه نکردن با اسراییل را «رفتار کثیف» از سوی یک «خائن» نامید. در ادامه با افزایش حملات مولایی و دفاع‌های حریف ژاپنی، داوران می‌توانستند اخطار دوم را هم به جودوکار ژاپنی بدهند. هر زمان صلاح دیدند، مصادره‌ام کردند. همین گزارش‌ها و همین ادبیات، کنار مدارک فدراسیون جهانی جودو باعث شد دولت سوییس شهریور سال ۱۳۹۹ و زمان حضور سعید مولایی در خاک این کشور برای شهادت در دادگاه حکمیت ورزش، کنار او یک تیم محافظ قرار دهد. هم‌چنین «وحید سرلک»، دیگر ورزشکار ایرانی که برای شهادت به دادگاه حکمیت ورزش رفته بود، به «دویچه وله» آلمان از فشار حکومت ایران برای حاضر نشدن در دادگاه و حتی پیشنهاد رشوه از سوی مقامات جمهوری اسلامی برای سعید مولایی خبر داد. مولایی بعد از پایان مسابقه، در حالی که به دلیل از دست دادن مدال طلا ناراحت بود، به رقیب خود تبریک گفت و دست او را بالا برد. سعید مولایی اما برخلاف ادعای فارس به المپیک رسید. خبرگزاری رویترز، از «فشار برای تن دادن به حجاب اجباری» به عنوان مهم‌ترین عامل کوچ کیمیا علیزاده نوشت و در گزارشی ادعا کرد که فدراسیون تکواندو آلمان در نظر دارد هرچه زودتر، برای او کنفرانس خبری برپا کند.

در همین رقابت‌ها، فدراسیون جودو ایران با حکم قطعی فدراسیون جودو در حالت تعلیق و محروم از هرگونه فعالیت است. بعد از آنکه دادگاه عالی ورزش طی حکمی اعلام کرد که این تعلیق نمی‌تواند نامحدود باشد، در آوریل ۲۰۲۱، فدراسیون جهانی جودو حکم تازه‌ای درباره ایران اعلام کرد. سعید مولایی امروز پس از پیروزی‌ مقابل «دیدار خمزه» قزاقستانی، «مراد فاتیف» از جمهوری آذربایجان و «تاتو گریگالاشویلی» از گرجستان، در مرحله نیمه‌نهایی مقابل «شمیر بورشاشویلی» اتریشی قرار گرفت و موفق شد حریف خود را ضربه فنی کند. او در فینال مقابل «تاکانوری ناگاسه» از ژاپن شکست خورد و به مدال نقره مسابقات رسید. به این ترتیب ورزشکاران ایرانی این رشته تا سال ۲۰۲۳ اجازه حضور در هیچ رقابت بین‌المللی را نخواهند داشت.» کیمیا علیزاده با موهایی باز، پیراهنی یقه اسکی و با سری که پایین انداخته و چشم‌هایی که مثل همیشه آرام بودند، به خبرنگاران گفت: «برای یک زندگی آرام و رسیدن به اهدافم به آلمان آمده‌ام. جمهوری اسلامی، دو قهرمان خود را از دوره قبل این رقابت‌ها در ریو از دست داده است؛ کیمیا علیزاده و سعید مولایی. یکی در تکواندو و دیگری در جودو. مغولستان پیش از این تنها ۲ مدال برنز در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ کسب کرده بود.

ایران می‌توانست در المپیک توکیو برای نخستین بار در رشته جودو صاحب مدال شود.» کمی بعد، وقتی کاروان المپیک ایران به تهران بازگشت هم باز، رهبر جمهوری اسلامی ایران در پیامی نوشت: «به بانوان ورزشکاری که نشانه افتخارآمیز پوشش زن ایرانی را به رخ همگان کشیدند، به بانوی شجاعی که با حجاب کامل در پیشانی کاروان درخشید، و به مربیان و پیش‌کسوتان ورزش کشور خوشامد می‌گویم و از همه‌ی شما سپاسگزاری می‌کنم. ایدئولوژی مبارزه با اسراییل اما این یکی را هم از ایران گرفت.. .