سرنوشت روحانیون مخالف حجاب اجباری؛ از صدور حکم اعدام تا طرد

28/06/1399 08:32 ق.ظ

سخنان مهدی نصیری درباره حجاب_اجباری اگر چه در شبکه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت اما در فضای سیاسی تحرکی را ایجاد نکرد. نصیری اولین روحانی درون حکومت نیست که این سخنان را بیان کرده است. گزارش احسان مهرابیEhsanMehrabi7 👇 اخبار_ایران زنان

زائری در یادداشتی که در «روزنامه شرق» منتشر شد، نوشته بود با این که موضع‌ او درباره حجاب از سر جو زدگی نبوده و حاصل چند سال فکر و تامل عمیق و مشاهده است و به راحتی تغییر نمی‌کند اما نظر رهبری را فصل‌الخطاب می‌داند.تغییر فضا اما باعث شده است که مطرح کردن این سخنان هزینه کمتری داشته باشد و تلویزیون ایران نیز درباره آن میزگرد برگزار کند. هرچند تاثیر این سخنان در جامعه مانند دهه ۷۰ نیست. در ابتدای این دهه، موضوعاتی این چنینی و تغییر سبک زندگی مورد توجه بود.

تغییر فضا اما باعث شده است که مطرح کردن این سخنان هزینه کمتری داشته باشد و تلویزیون ایران نیز درباره آن میزگرد برگزار کند. هرچند تاثیر این سخنان در جامعه مانند دهه ۷۰ نیست. در ابتدای این دهه، موضوعاتی این چنینی و تغییر سبک زندگی مورد توجه بود. پس از دوم خرداد ۱۳۷۶، موضوعات سیاسی بیشتر مورد توجه قرار گرفتند و اینک توجهات به سمت اعتراضات اقتصادی است.

او میانگین عدم رعایت «حجاب شرعی» را ۷۰ درصد ذکر کرده و گفته است که همین درصد نیز با اجباری بودن حجاب مخالف هستند.

ادامه مطلب:
iranwire »

انتقاد از حجاب اجباری در برنامه زنده تلویزیون ایران: '۷۰ درصد مخالف اجباری بودن حجاب هستند' - BBC News فارسیدر حالی که ده‌ها زن در ایران فقط به دلیل اعتراض به حجاب اجباری با محکومیت‌های طولانی زندان رو به رو هستند، در یک مناظره تلویزیونی، مهدی نصیری، مدیرمسئول سابق روزنامه کیهان از برخوردهای انجام شده در رابطه با حجاب انتقاد کرد و گفت که الزام حکومت به حجاب از عوامل تضعیف حجاب بوده و بر اساس آمار منتشر نشده ۷۰ درصد مردم با اجباری بودن حجاب مخالفند.

از فروزان عبدی تا نوید افکاری؛ ورزشکارانی که اعدام شدند - BBC News فارسیاعدام نوید افکاری کشتی‌گیری که در پی اعتراضات ماه آبان به همراه دو برادرش دستگیر شده بود، موجی از بهت و خشم همگانی ایجاد کرد. اما این اولین اعدام سیاسی ورزشکاران در ایران نبود. ورزشکاران دیگری هم در دهه شصت و به ویژه در تابستان ۱۳۶۷ اعدام شدند که خبر اعدامشان در سایه بی‌خبری و سکوت افکار عمومی آن دوران قرار گرفت و بسیاری از آنان در گورهای دسته‌جمعی دفن شدند. استراماچونی_را_برگردانید

از تروئیکای اروپایی تا حسن روحانی، آخرین های حفظ برجام تا مکانیسم ماشهتروئیکا در حالی روز چهارشنبه بیانیه‌ای دو پهلو را در خصوص اهمیت برجام و نیز عدم پایبندی تهران به تعهداتش در شورای حکام منتشر کرد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ابتدای ماه جاری میلادی اعلام کرد که ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران به ۱۰ برابر حد مجاز تعیین شده در توافق بین‌المللی سال ۲۰۱۵ رسیده است.

پرونده نجفی، عادی بود/حکم اعدام زم، اولیه و در حال بررسی استرئیس دیوان عالی کشور: *پرونده نجفی، عادی بود *حکم اعدام زم، اولیه و در حال بررسی است *در صورت تایید حکم دادگاه در شعب دیوان عالی کشور، این حکم لازم‌الاجرا خواهد بود

ادامه واکنش‌ها به اعدام جنجالی؛ آیا عدالت در پرونده نوید افکاری اجرا شده؟ - BBC News فارسیبا گذشت حدود یک هفته از اعدام نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی، اعتراضات در داخل و خارج ایران به این اقدام حکومت جمهوری اسلامی همچنان ادامه دارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: پرزیدنت ترامپ به جای دادن پول به ایران، متحدانمان را در منطقه تقویت کرد🔺سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: پرزیدنت ترامپ به جای دادن پول به ایران متحدانمان را در منطقه تقویت کرد مورگان اورتگاس گفت پرزیدنت ترامپ به جای دادن میلیاردها دلار به رژیم ایران، متحدانمان در خلیج فارس و اسرائیل را تقویت کرد و اقدامات قاطعی جهت برقراری صلح کرد

زائری در یادداشتی که در «روزنامه شرق» منتشر شد، نوشته بود با این که موضع‌ او درباره حجاب از سر جو زدگی نبوده و حاصل چند سال فکر و تامل عمیق و مشاهده است و به راحتی تغییر نمی‌کند اما نظر رهبری را فصل‌الخطاب می‌داند.

«حسن یوسفی اشکوری»، فعال ملی مذهبی نیز ۲۰ سال پیش به دلیل سخنانش درباره حجاب، ابتدا به اعدام و سپس به زندان محکوم شد.

تغییر فضا اما باعث شده است که مطرح کردن این سخنان هزینه کمتری داشته باشد و تلویزیون ایران نیز درباره آن میزگرد برگزار کند. هرچند تاثیر این سخنان در جامعه مانند دهه ۷۰ نیست. در ابتدای این دهه، موضوعاتی این چنینی و تغییر سبک زندگی مورد توجه بود. پس از دوم خرداد ۱۳۷۶، موضوعات سیاسی بیشتر مورد توجه قرار گرفتند و اینک توجهات به سمت اعتراضات اقتصادی است.

نصیری در سخنان خود تاکید کرده که حجاب از «ضروریات دین» است اما حکومت نباید آن را اجباری کند چرا که اجباری بودن خود یکی از عوامل تضعیف حجاب بوده است.

او میانگین عدم رعایت «حجاب شرعی» را ۷۰ درصد ذکر کرده و گفته است که همین درصد نیز با اجباری بودن حجاب مخالف هستند.

حسین سوزنچی، طرف مقابل نصیری در این مناظره، طلبه درس خارج و دانشیار دانشگاه باقرالعلوم است. او کتاب «حجاب در آیات و روایات» را نوشته که نقدی بر کتاب «حجاب شرعی درعصر پیامبر» است. سوزنچی هم‌چنین پیش از این با «امیرحسین ترکاشوند»، نویسنده این کتاباست. ترکاشوند دین پژوهی است که از فقدان حجاب در معنای متعارف در زمان پیامبر اسلام سخن گفته است.

سوزنچی در مناظره با نصیری، موضوع حجاب را «سلامت اخلاقی» خوانده و گفته است همان‌طور که حکومت در برابر سلامت جسمی و مقابله با کرونا وظیفه دارد، درباره سلامت اخلاقی نیز وظیفه دارد. او گفته که حجاب امروز به تابلو و نماد اسلام تبدیل شده است.

سوزنچی البته افزوده است که اکثر مخالفان حجاب اجباری از بین افراد تحصیل کرده و ساکنان شهرهای بزرگ هستند.

یکی از دلایل توجه به این مناظره شاید عنوان سابق مهدی نصیری به عنوان مدیر مسوول روزنامه کیهان و پس از آن نشریه «صبح» است که به دوچرخه سواری زنان با تندترین ادبیات حمله می‌کرد.

مهدی نصیری که سال ۱۳۵۸ وارد حوزه علمیه قم شده بود، سال ۱۳۶۵ نماینده روزنامه کیهان در قم و سال ۱۳۶۶، دبیر سرویس مقالات این روزنامه شد. او سال ۱۳۶۷ به عضویت شورای سردبیری روزنامه درآمد و سپس در حالی که حدود ۲۵ سال سن داشت، سردبیر کیهان شد.

نصیری در سال ۱۳۷۰ با حکم آیت‌الله «علی خامنه‌ای»، مدیر مسوولی روزنامه کیهان را برعهده گرفت و سال ۱۳۷۴ از این روزنامه رفت و نشریه صبح را منتشر کرد. این نشریه در سال ۱۳۷۸ تعطیل شد و نصیری به حوزه بازگشت.

آن چیزی که شاید کمتر مورد توجه قرار گرفته، سرخوردگی و انزوای او در حدود ۲۰ سال گذشته بوده است. نصیری هر چند در این مدت هم‌چنان با ساختار حاکمیت همراه بوده است اما برخی نظراتش تغییر یافته‌اند و از حدود دو سال قبل به فضای عمومی بازگشته است.