سرمربی جدید استقلال؛ از کتک‌کاری در رختکن تا دراز کشیدن روی چمن ورزشگاه - BBC News فارسی

01/04/1401 06:44 ب.ظ

سرمربی جدید استقلال؛ از کتک‌کاری در رختکن تا دراز کشیدن روی چمن ورزشگاه

مرد اول نیمکت استقلال، چهره‌ای خاص، با رفتارهایی خاص و جنجال‌ آفرین است. تنوع‌ تاکتیکی را می‌پسندد و به مقید ماندن به یک سیستم آرایشی خاص اعتقادی ندارد. به نظر می‌رسد ریکاردو ساپینتو همانند دوران بازیگری‌اش، ناآرام، مهارنشدنی و غیرقابل پیش‌بینی است. ریکاردو ساپینتو سال ۲۰۰۷ با پیراهن استاندرد لیژ بلژیک از فوتبال خداحافظی کرد و از سه سال بعد وارد دنیای مربیگری شد. او فقط درسال نخست مربیگری‌اش نفر دوم بود.

سال ۲۰۱۰ به عنوان دستیار کنار پدرو کاشینیا در تیم لیریا پرتغال نشست و از سال ۲۰۱۱ سرمربی اسپورتینگ شد. ریکاردو ساپینتو طی ۱۱ سال سرمربیگری، تجربه دو فصل سرمربیگری در یک تیم را نداشته است.

از شاخص‌ترین افتخاراتی که آقای ساپینتو طی سال‌های مربیگری‌اش به دست آورده می‌توان به فصل ۲۰۱۲-۲۰۱۱ لیگ قهرمانان اروپا اشاره کرد. اسپورتینگ لیسبون تحت هدایت او تیم منچسترسیتی را با هدایت روبرتو مانچینی در مرحله یک هشتم نهایی حذف کرد، اما در یک چهارم نهایی، مقابل اتلتیکو مادرید شکست خورد و حذف شد.

ریکاردو ساپینتو همچنین به یک نایب قهرمانی جام حذفی پرتغال با اسپورتینگ در سال ۲۰۱۲ و قهرمانی جام حذفی بلژیک با استاندارد لیژ در سال ۲۰۱۸ رسیده است. او سابقه سرمربیگری در خاورمیانه را هم دارد. سال ۲۰۱۶ با باشگاه الفتح عربستان قرارداد بست. کمتر از سه ماه بعد و پس از پنج بازی، از سوی مدیران باشگاه کنار گذاشته شد. این کمترین تعداد نشستن او روی نیمکت یک تیم بود. headtopics.

ادامه مطلب:
bbcpersiansport »

آژیرهای خطر در دو شهر اسرائیل به صدا در آمد؛ ایران به «حمله سایبری» متهم شدباور عمومی این است که اسرائیل و ایران در ادامه نبرد خود که به تازگی آشکارتر صورت می‌گیرد، برای ضربه زدن به یکدیگر از طریق سایبری به‌شدت در تکاپو هستند. ایران و جمهوری اسلامی دو موجودیت جدای از هم هستند. همانطور که کرم آسکاریس و میزبان نگون بختش دو بیو ارگانیزم مستقل از هم هستند. جنایات جمهوری اسلامی را به نام ایران مخابره نکنید چندین ماهه که ما رو تو ایران سایبری حمله،کردن تابلوی اعلامیه قبرستون بهشت زهرا هم از کار افتاده عادی برا ما،اونها هم عادت میکنن باور عمومی اشتباه می‌کند! جنگ زرگری داداش بزرگه با داداش کوچیکه شیعی‌اش برای تامین منافع آنگلوساکسون‌ها و بر علیه صلح‌طلبان ایران و اسرائیل به راه افتاده.

سعید عبدولی: به حسن یزدانی زمین هکتاری دادند به من دکه ۶ متری!دارنده مدالهای طلای جهان و برنز المپیک، گفت: یک دکه ۶ متری میوه‌فروشی در اندیمشک به من داده‌اند اما شهرداری هر روز سر من منت می گذارد که اگر بخاطر تو نبود این دکه را جمع می‌کردیم اما کشتی گیری مثل حسن یزدانی زمین چند هکتاری پاداش گرفت و یک خیر هم سالن ساخت و او الان از آن استفاده می‌کند.

شارمهد در دادگاه به تلاش برای فروش اطلاعات موشکی سپاه به اف‌بی‌آی متهم شددر چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده جمشید شارمهد در دادگاه انقلاب تهران، نماینده دادستان او را به تلاش برای «فروش» اطلاعات برنامه موشکی سپاه به اف‌بی‌آی متهم کرد. حدود یکی دوساله این بنده اسیر شماهاست از اون روز تا حالا‌ دها بار به شما ضربه زدن همه جوره این بنده خدا کاره ایی نیست،جاسو سو خائنو وطن فرون تو رگو پی خودتونه حرومزاده 🍆 خود سپاهی ها همه جاسوس اسراییل دراومدن این بیچاره که اصلا ایران نبوده چطوری برنامه پوشکی سپاه را می خواسته به اف بی آی بفروشه؟

تایوان جت‌های خود را برای هشدار دادن به هواپیماهای چینی به پرواز درآوردتایوان از به پرواز درآوردن شماری از جنگنده‌های خود در پی ورود ۲۹ فروند جت نظامی چینی به منطقه شناسایی پدافند هوایی خود در روز سه‌شنبه ۲۱ ژوئن خبر داد.

پاسخ جمعیت امام علی به وزارت کشور: در نقش ناجی به صحنه جرم برنگردیدجمعیت امام علی در واکنش به درخواست وزارت کشور برای معرفی خانواده‌های تحت حمایت نوشت بازگشت به صحنه جرم در نقش ناجی طنز تلخی است که چون تیغی بران در گلوی تاریخ این سرزمین می‌ماند.

شهرام گیل‌آبادی، از مدیران قالیباف در شهرداری، به «تجاوز جنسی» به چند زن متهم شدروایت‌هایی از سوء استفاده از مقام، «تعرض» و «تجاوز» توسط شهرام گیل‌آبادی، معاون محمدباقر قالیباف در شهرداری تهران و از مدیران ارشد صداوسیما، در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. کفتاران وخوکان مکتب اسلام واپسگرای افراطی شیعی آخوندی تمام فکرشان چپاول غارت تجاوز وکشتار وسفاکی واختلاس میباشد تاچه اندازه وقاحت از امت ال على و داعشيعه نيست انكه متجاوز و دزد و جانى و بچه باز نباشه چهلو چهارهزارباربه عدالت خدا وچهارگوش قبر محمد وچهارده امام کوسکشتون ریــــدم 💩🕋💩🕋💩🕋💩🕋💩 برای افریدن شمامسلمونهای کثافت خونخواردزدقاتل متعفن لاشخورچپاولگرغم گستر شادی کش زن ستیز که44سال عمرمارا سوزوندیدوایران وایرانی نابودکردید و440ملیونبارتوغیرت ملت همیشه خفته ریـدم اگرا

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱پایان پادکست

ریکاردو ساپینتو سال ۲۰۰۷ با پیراهن استاندرد لیژ بلژیک از فوتبال خداحافظی کرد و از سه سال بعد وارد دنیای مربیگری شد.

او فقط درسال نخست مربیگری‌اش نفر دوم بود. سال ۲۰۱۰ به عنوان دستیار کنار پدرو کاشینیا در تیم لیریا پرتغال نشست و از سال ۲۰۱۱ سرمربی اسپورتینگ شد. ریکاردو ساپینتو طی ۱۱ سال سرمربیگری، تجربه دو فصل سرمربیگری در یک تیم را نداشته است.

از شاخص‌ترین افتخاراتی که آقای ساپینتو طی سال‌های مربیگری‌اش به دست آورده می‌توان به فصل ۲۰۱۲-۲۰۱۱ لیگ قهرمانان اروپا اشاره کرد. اسپورتینگ لیسبون تحت هدایت او تیم منچسترسیتی را با هدایت روبرتو مانچینی در مرحله یک هشتم نهایی حذف کرد، اما در یک چهارم نهایی، مقابل اتلتیکو مادرید شکست خورد و حذف شد.

ریکاردو ساپینتو همچنین به یک نایب قهرمانی جام حذفی پرتغال با اسپورتینگ در سال ۲۰۱۲ و قهرمانی جام حذفی بلژیک با استاندارد لیژ در سال ۲۰۱۸ رسیده است.

او سابقه سرمربیگری در خاورمیانه را هم دارد. سال ۲۰۱۶ با باشگاه الفتح عربستان قرارداد بست. کمتر از سه ماه بعد و پس از پنج بازی، از سوی مدیران باشگاه کنار گذاشته شد. این کمترین تعداد نشستن او روی نیمکت یک تیم بود.

آقای ساپینتو بیشترین تعداد مربیگری را سال ۲۰۱۳ با تیم او.اف.آی کرته یونان، با ۳۴ بار هدایت این تیم تجربه کرد و به مقام ششم رسید.مثبت یا منفی؟ در مورد توانایی‌های فنی ریکاردو ساپینتو، به آشنایی‌اش با سیستم‌های مختلف فوتبال نقل قول‌های فراوانی شده است. او تقریبا به هیچ سیستم خاصی در فوتبال پایبند نیست و به صورت مداوم، شکل و آرایش تیم‌هایش را تغییر می‌دهد.

برخی این موضوع را به «تسلط او به سیستم‌های فوتبال» ارزیابی می‌کنند و برخی دیگر از جمله منتقدینش معتقدند که او در انتخاب سیستم‌هایش «بی‌ثبات» است.

این، تنها نقدی نیست که منتقدان ریکاردو ساپینتو به او وارد می‌کنند. سرمربی پرتغالی، در تمامی باشگاه‌هایی که حضور داشته، روحیه «پرخاشگری» دوران بازیگری‌اش را از دست نداده است.توضیح تصویر،

ریکاردو ساپینتو در دیدار ۲۹ نوامبر ۲۰۱۷ استاندارد لیژ مقابل اندرلخت

ساعاتی پس از قطعی شدن همکاری باشگاه استقلال با ریکاردو ساپینتو، تصاویری از اعتراض متفاوت او به یک تصمیم داور، در فضای مجازی و رسانه‌های ایران بازنشر شد. آقای ساپینتو زمانی که سرمربی استاندرد لیژ بلژیک بود، در اعتراض به اعلام یک پنالتی به ضرر تیمش، وارد زمین شد و وسط زمین مسابقه دراز کشید.

پس از آن، جو رسانه‌ای در فوتبال بلژیک علیه آقای ساپینتو شدت گرفت. سال ۲۰۲۰ که تیم واسکو دوگاما با هدایت او در رده نازل هفدهم جدول رده‌بندی برزیل قرار گرفت، در جریان یکی از تمرینات، با هواداران خشمگین این تیم درگیر شد. اعتراض‌های او به داوری‌ها در ترکیه نیز ادامه داشت.وب‌سایت فرارو آقای ساپینتو را مربی بسیار «پرانرژی با حرکات غیرقابل پیش‌بینی» معرفی کرده که در زمان اعتراض به داوران، عادت به «کوبیدن ممتد مشت به دیواره نیمکت» دارد. این رسانه پرسیده است که واکنش‌های سرمربی پرتغالی جدید استقلال در قبال «اشتباهات داوران ایرانی» در لیگ برتر چه خواهد بود؟

سئوالی که پاسخ به آن وقتی بدانیم اعتراض تمام نشدنی به داوران تبدیل به یکی از عادات‌های اکثر مربیان ایرانی در سال‌های اخیر شده است، جالب‌تر هم به نظر می‌رسد.

کسی از آینده خبر ندارد اما نگاه به سابقه ساپینتو نشان می‌دهد که او تیمی پرشور به زمین می‌فرستد و خودش هم در کنار زمین از جوش و خروش کم نمی‌گذارد. او حالا جانشین فرهاد مجیدی شده که تیمش را بدون شکست پس از یک دهه قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران کرده است و از همان روز جدایی مشخص بود جانشین مجیدی با حاشیه‌های زیادی روبرو خواهد شد.

توانایی‌های فنی ساپینتو جای حرف و حدیث ندارد اما شاید بتوان گفت اصلی‌ترین چالش این مربی «ناآرام» تبدیل سر و صدهای خارج از زمین به عاملی برای انگیزه دادن به تیم است و نه رها شدن در دریای بی‌پایان درگیری‌ها و حاشیه‌ها.