سرمایه‌گذاری ۵/۱ میلیارد دلاری ایرانیان در بازار مسکن ترکیه!

05/11/2019 05:58:00 ب.ظ

هم‌زمان با شدت گرفتن بحران اقتصادی و سخت‌تر شدن شرایط معیشتی، بسیاری به صرافت مهاجرت از ایران افتاده اند. شهروندان ایرانی در سال ۲۰۱۸ با خرید ۳۶۵۲ خانه، بعد از شهروندان عراقی در رتبه دوم خریداران مسکن در ترکیه بوده‌اند. گزارش پرویز یاری👇 اخبار_ایران

«مسعود بنانیان»، در ارتباط با خرید مسکن برای گرفتن اقامت در ترکیه به خبرگزاری ایلنا گفته است: «در یک سال و نیم اخیر نزدیک ۲۶۸ هزار نفر اقامت ترکیه را گرفتند که به‌طور متوسط اگر هر خانواده را ۴ نفر در نظر بگیریم نزدیک به ۶۰ هزار خانواده در این کشور ملک خریداری کرده‌اند.»

او به قوانین اشاره کرده و مدعی شده است که بر اساس قانون حداقلی ۲۵۰ هزار دلار، نزدیک به یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار ارز از کشور خارج شده است.» وی در ادامه هشدار داده که در صورت کاهش رقم حداقلی سرمایه‌گذاری برای دریافت شهروندی در این کشور، احتمال خروج ارز بیشتر از ایران وجود دارد.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

ترکیه: خواهر ابوبکر البغدادی، رهبر سابق داعش را در شمال سوریه دستگیر کردیمترکیه: خواهر ابوبکر البغدادی، رهبر سابق داعش را در شمال سوریه دستگیر کردیم همه فهمیدن بغدادی جاسوس و تعلیم دیده ی سازمان اطلاعاتی موساد بود. به موساد تبریک میگم به خاطر این همه موفقیت و بازی با افکار عمومی چراکلهم سران داعش ونیروهای وفادارشان درمناطق تحت اشغال ترکیه پیدامیشوند؟

چه کسانی در ورزشگاه یادگار امام تبریز در حمایت از ترکیه شعار دادند؟«باید سطح آزادی را در ایران افزایش دهیم تا ترکیه‌ای که لبریز از روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی زندانی است، برای اقلیتی از جوانان ایرانی ناآشنا به تاریخ و سیاست، جاذبه نداشته باشد.» مسئله داخلیه آقا شما کار نداشته باش ابلهان خایین و مزدوران اشغال هرکه ترکیه را میخواهد گورش را گم کنه به ترکیه

با وجود منع اسرائیل، امارات در لبنان سرمایه‌گذاری می‌کندهمزمان با تلاش اسرائیل برای توقف کمک‌های مالی به دولت لبنان، برای بانک مرکزی امارات عربی متحده اعلام کرد که در حال مطالعه پروژه‌هایی است که ماه گذشته در مجمع سرمایه‌گذاری در ابوظبی برای توسعه لبنان پیشنهاد شده بود.

نماینده مجلس ایران: میزان سرمایه‌گذاری در استان کردستان 50 درصد کاهش یافته است

شکاف ۲۰۰ تومانی میان بازار رسمی و آزاد؛ دلار به اوج ۱۹ روز گذشته رسیددر حالی که نرخ رسمی ارز برای سومین روز متوالی از سوی بانک مرکزی ایران ثابت نگاه داشته شد، بهای فروش دلار در بازار آزاد تهران افزایش یافت.

دو تروریست پ.ک.ک در شمال عراق به هلاکت رسیدنددو عضو گروه تروریستی پ.ک.ک در عملیات «پنجه-3» نیروهای مسلح ترکیه در شمال عراق از پای درآمدند. - خبرگزاری آناتولی

رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تبریز، در گفتگو با رسانه‌ها اعلام کرده که «اتباع ایرانی در یک و نیم سال گذشته یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار در بازار مسکن ترکیه سرمایه‌گذاری کرده‌اند.Aa یک مقام ارشد ترکیه به رویترز اعلام کرد که این کشور رسمیه عواد ۶۵ ساله، خواهر رهبر کشته شده داعش را در شهر اعزاز در شمال سوریه بازداشت کرده است.Aa با این که چند روزی از بازی تیم‌های تراکتورسازی تبریز و استقلال تهران در لیگ برتر فوتبال ایران می‌گذرد، حواشی سیاسی این مسابقه همچنان ادامه دارد.Aa بانک مرکزی امارات عربی متحده اعلام کرد که در حال مطالعه پروژه‌هایی است که ماه گذشته در مجمع سرمایه‌گذاری در ابوظبی برای توسعه لبنان پیشنهاد شده بود.

» «مسعود بنانیان»، در ارتباط با خرید مسکن برای گرفتن اقامت در ترکیه به خبرگزاری ایلنا گفته است: «در یک سال و نیم اخیر نزدیک ۲۶۸ هزار نفر اقامت ترکیه را گرفتند که به‌طور متوسط اگر هر خانواده را ۴ نفر در نظر بگیریم نزدیک به ۶۰ هزار خانواده در این کشور ملک خریداری کرده‌اند.» او به قوانین اشاره کرده و مدعی شده است که بر اساس قانون حداقلی ۲۵۰ هزار دلار، نزدیک به یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار ارز از کشور خارج شده است. طبق گفته این مقام ترکیه که نامی از او در گزارش رویترز ذکر نشده است، همراه با خواهر ابوبکر بغدادی، همسر و عروسش نیز بازداشت شدند و بازجویی از آن‌ها آغاز شده است.» وی در ادامه هشدار داده که در صورت کاهش رقم حداقلی سرمایه‌گذاری برای دریافت شهروندی در این کشور، احتمال خروج ارز بیشتر از ایران وجود دارد. آن‌ها همچنین پارچه‌نوشته‌هایی در دست داشتند که بیانگر تمایلات تجزیه‌طلبانه بود. با تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران و سقوط ارزش ریال، بسیاری از شهروندان ایرانی برای حفظ ارزش دارایی‌های خود اقدام به خارج کردن سرمایه‌هایشان از کشور کرده‌اند. این مقام تصریح کرد: «امیدواریم گنجینه‌ای از اطلاعات را از خواهر بغدادی درباره فعالیت‌های داخلی داعش به دست بیاوریم. هم‌زمان با شدت گرفتن بحران اقتصادی و سخت‌تر شدن شرایط معیشتی در این کشور، بسیاری دیگر  را که از تمکن مالی خوبی هم برخوردار نیستند، به صرافت مهاجرت واداشته است. آقای حریری که معمولا از حمایت کشورهای سنی مذهب حاشیه خلیج فارس برخوردار بوده، هفته گذشته و با «هدف» کمک به حل بحران سیاسی-اقتصادی لبنان از سمت نخست وزیری استعفاء کرد.

بااین‌وجود، ارقام ارایه‌شده از سوی رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تبریز، با آمارهای منتشرشده از سوی وزارت کشور ترکیه و سازمان آمار و اداره کل مهاجرت این کشور همخوانی ندارد. رهبر سابق داعش ۲۶ اکتبر (۴ آبان) در یورش نیروهای آمریکایی به محل اختفای وی در شمال سوریه، خود را با جلیقه انفجاری کشت. حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور ایران روز یکشنبه اعلام کرد که حضور هواداران تراکتور با پرچم ترکیه در ورزشگاه شهر تبریز اقدامی «خلاف امنیت ملی کشور است و با کسانی که بر خلاف امنیت ملی کشور اقدام می‌کنند، طبق مقررات برخورد خواهد شد. سال گذشته و با تغییر قوانین مهاجرتی در ترکیه، اخذ شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری ثابت، از «دو میلیون دلار» به «۵۰۰ هزار دلار» و سرمایه‌گذاری در اموال غیرمنقول در این کشور از «یک‌میلیون دلار» به «۲۵۰ هزار دلار» کاهش یافته است. این بدین معنی است که اتباع سایر کشورها در صورت سرمایه‌گذاری ۲۵۰ هزار دلاری در بخش مسکن و یا سپرده‌گذاری ۵۰۰ هزار دلاری در بانک‌های این کشور امکان دریافت سریع شهروندی جمهوری ترکیه را خواهند داشت. فخرالدین آلتون در توئیتی نوشت: «دستگیری خواهر البغدادی نمونه دیگری از موفقیت عملیات ضد تروریسم ما است. البته متقاضیان دریافت شهروندی ترکیه از این طریق، امکان فروش ملک و یا برداشت مبلغ سرمایه خود از بانک را برای سه سال نخواهند داشت. «آذری‌زبان‌ها برادر ما هستند، کرد و ترک و لر نداریم» احمد صفری، نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی دربارۀ وقایع رخ داده در ورزشگاه شهر تبریز گفت: «جامعه ما در شرایط حساسی به سر می‌‌برد. بر اساس گزارش منتشرشده از سوی سازمان آمار ترکیه (TÜİK)، در شش‌ماهه اول سال ۲۰۱۹ شهروندان ایرانی پس از اتباع کشور عراق، بیشترین میزان خرید مسکن را در این کشور به ثبت رسانده‌اند.» این مقام ترکیه افزود: «همکاری جدی ضد تروریسم ما با شرکای همفکر نباید هرگز مورد تردید قرار گیرد.

بنا بر این گزارش، اتباع کشورهای عراق با ۲۹۰۸، ایران با ۱۷۸۷ سوریه ۱۰۷۴ عربستان ۹۹۲ و افغانستان ۸۷۹ پنج کشوری هستند که در صدر لیست خریداران مسکن در ترکیه قرار دارند. شهروندان ایرانی در سال ۲۰۱۸ نیز با خرید ۳۶۵۲ خانه، بعد از شهروندان عراقی در رتبه دوم خریداران مسکن در ترکیه بوده‌اند. تا جایی که من اطلاع دارم، این افراد شناسایی هم شده‌اند. در این گزارش به قیمت خانه‌های خریداری‌شده و میزان سرمایه‌گذاری انجام‌گرفته از سوی شهروندان سایر کشورها در ترکیه اشاره‌ای نشده است. بااین‌وجود، نگاهی به آمار منتشرشده از سوی وزارت کشور ترکیه (T.C İçişleri Bakanlığı) در ارتباط با متقاضیان درخواست شهروندی از این کشور نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۸ تنها ۲۵۰ نفر از اتباع خارجی (بدون اشاره به تبعه متقاضی)، از طریق سرمایه‌گذاری و یا خرید املاک خواهان دریافت شهروندی ترکیه بوده‌اند. آذری‌زبان‌ها برادر ما هستند و ما واقعاً با هم یکی هستیم و کرد و ترک و لر نداریم.

مسعود بنانیان در مصاحبه خود با ایلنا، همچنین خبر از دریافت اقامت از سوی ۲۶۸ هزار ایرانی در ترکیه، در فاصله یک و نیم سال اخیر داده است. مقایسه این آمار نیز با گزارش‌های ارائه‌شده از سوی اداره کل مهاجرت ترکیه در تناقض است. بنا بر اعلام اداره کل مهاجرت ترکیه (Göç İdaresi Genel Müdürlüğü)، تعداد ۴۴ هزار و ۳۳۳ نفر از اتباع ایران با اجازه اقامت در این کشور زندگی می‌کنند. این افراد شاید عقل و شعورشان در همین حد باشد. درعین‌حال این اداره تعداد ایرانیانی را که در سال ۲۰۱۸ در ترکیه درخواست حفاظت بین‌المللی کرده‌اند ۵ هزار و ۳۶ نفر عنوان کرده است. مجموع اتباع ایرانی تحت حفاظت بین‌المللی (پناه‌جو) در ترکیه نیز مطابق آخرین آمار، حدود ۳۹ هزار نفر بوده است.

گذشته از آمارها و ارقام غیرقابل‌اعتمادی که از سوی مسوولین جمهوری اسلامی به‌صورت جهت‌دار و در راستای اهداف سیاسی منتشر می‌شود، آنچه مسلم است، با شدت گرفتن بحران اقتصادی در ایران سرعت فرار سرمایه از این کشور نیز افزایش بی‌سابقه‌ای یافته است. وی می‌گوید: «این تماشاگران در ورزشگاه شهر تبریز، آدم‌هایی سیاسی نبودند که بگوییم قصدشان حمایت از دولت ترکیه در جنگ با کردهای سوریه بوده یا اینکه از خارج کشور هدایت شده بودند و به همین دلیل چنان شعارهایی سر دادند. شهروندان ایرانی نیز با سخت شدن شرایط معیشتی، نقض گسترده حقوق بشر و نبود امید به آینده بیش از هر دوره دیگری در حال خروج از ایران و تلاش برای اخذ اقامت و شهروندی از سایر کشورها هستند. این در حالی است که تصمیم گیران جمهوری اسلامی و تیم اقتصادی دولت «حسن روحانی»، نه‌تنها تدبیری برای بازار پر نوسان سرمایه در ایران نکرده‌اند که مدیریت منابع انسانی عمدتا تحصیل‌کرده و جوان که به‌سرعت در حال خروج (فرار) از کشور هستند نیز در اولویت هیچ‌کدام از نهادهای مسوول در جمهوری اسلامی قرار ندارد. . آن‌ها حداکثر ده تا پانزده نفر بودند.