سرقت میلیاردی از علی حکمت، سردبیر روزنامه توقیف شده خرداد

28/08/2020 02:38:00 ق.ظ

علی_حکمت, خرداد

« علی_حکمت »، سردبیر روزنامه توقیف شده « خرداد » با سرقت میلیاردی در مزرعه‌اش روبه‌رو شده است. علی حکمت و کارگرش بامداد جمعه ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ برای ساعتی به گروگان گرفته شده و پس از آن، سارقان با سرقت میلیاردی از محل گریختند. اطلاع_رسانی

به گزارش سایت «حادثه ۲۴»، او و کارگرش در بامداد جمعه ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ برای ساعتی به گروگان گرفته شده و پس از آن، سارقان با سرقت میلیاردی از محل گریخته‌اند. براساس این خبر که در تاریخ ششم شهریور ۱۳۹۹ منتشر شده، سارقان جواهرات همسر و فرزندان حکمت، کارت‌های بانکی او به همراه رمزهایش و خودرو وی را سرقت کرده‌اند. 

علی حکمت، روزنامه‌نگار پیش‌کسوت، سردبیر روزنامه توقیف شده خرداد بود. روزنامه اصلاح‌طلب خرداد به سردبیری او و مدیر مسوولی «عبدالله نوری» در آذر ۱۳۷۷ کار خود را آغاز کرد و کمتر از یک سال بعد، در سال ۱۳۷۸ توقیف شد.  علی حکمت پس از آن از روزنامه‌نگاری کنار کشید و در مزرعه‌ای حوالی ساوه به کار کشاورزی مشغول شد. 

ادامه مطلب:
ایران وایر »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

نیویورک تایمز فاش کرد: قصد مقام‌های آمریکایی برای استفاده از سلاح مایکروویو در مرز مکزیکروزنامه نیویورک تایمز روز چهارشنبه از قصد مقام‌های دولت دونالد ترامپ برای استفاده از «سلاح مایکروویو»(سلاح ریز موج) در مرز مکزیک پرده برداشت بیشتر بخوانید🔽

مرگ 1 سرباز افغان در انفجار خودروی بمب‌گذاری شدهعضو شورای ولایتی فراه افغانستان از مرگ یک سرباز در نتیجه انفجار خودروی بمب‌گذاری شده توسط طالبان خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

موزه‌ایی برای کتیبه‌ها و سنگ نوشته‌های تاریخی هرات - BBC News فارسیمسئولان فرهنگی در هرات می‌گویند به زودی موزیم/موزه‌ایی برای کتیبه‌ها و سنگنوشته‌های تاریخی هرات که برای جلوگیری از ناپدید شدن، جمع آوری و در محلی ویژه انبار شده ساخته می‌شود.

گشایش بزرگترین ‌گلخانهٔ روی بام دنیا در مونترئال کانادااین گلخانهٔ عظیم از سو شرکت تجاری «لوفا فارمز» در دومین شهر بزرگ کانادا ایجاد شده، و ۱۵ هزار متر مربع، یعنی به‌اندازهٔ سه زمین فوتبال، مساحت دارد.

اسرائیل به مواضع حزب الله در لبنان حمله کردارتش اسرائیل با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که این حمله «به تلافی شلیک گلوله به سمت نیروهایش از طرف لبنان» انجام شده است.

مهلت انتخاب رشته دکتری تمدید شدسخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور از تمدید مهلت انتخاب رشته داوطلبان پذیرفته شده در آزمون دکتری تا فردا ۶ شهریور ماه جاری خبر داد.

«علی حکمت»، سردبیر روزنامه توقیف شده «خرداد» با سرقت میلیاردی در مزرعه‌اش روبه‌رو شده است.به گزارش این روزنامه، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده چند هفته پیش از برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان و سنای آمریکا در سال ۲۰۱۸، خواستار تشدید برخورد با مهاجران غیرقانونی در مرز این کشور با مکزیک شده بود.عضو شورای ولایتی فراه افغانستان از مرگ یک سرباز در نتیجه انفجار خودروی بمب‌گذاری شده توسط طالبان خبر داد.موزه‌ایی برای کتیبه‌ها و سنگ نوشته‌های تاریخی هرات محمد قاضی‌زاده بی‌بی‌سی هرات ۱۹ دقیقه پیش مسئولان فرهنگی در هرات می‌گویند موزیم/موزه‌ایی برای کتیبه‌ها و سنگ نوشته‌های تاریخی هرات که برای جلوگیری از ناپدید شدن، جمع آوری و در محلی ویژه انبار شده، ساخته می‌شود.

  به گزارش سایت «حادثه ۲۴»، او و کارگرش در بامداد جمعه ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ برای ساعتی به گروگان گرفته شده و پس از آن، سارقان با سرقت میلیاردی از محل گریخته‌اند.  براساس این خبر که در تاریخ ششم شهریور ۱۳۹۹ منتشر شده، سارقان جواهرات همسر و فرزندان حکمت، کارت‌های بانکی او به همراه رمزهایش و خودرو وی را سرقت کرده‌اند. نیویورک تایمز مدعی شده که این پیشنهاد از سوی مقام‌های گمرک و حفاظت مرزی آمریکا مطرح شده و حاضران در جلسه را شوکه کرده است.  علی حکمت، روزنامه‌نگار پیش‌کسوت، سردبیر روزنامه توقیف شده خرداد بود.2020 کابل/ خبرگزاری آناتولی دادالله قانع، عضو شورای ولایتی فراه افغانستان اعلام کرد: در پی انفجار خودروی بمب گذاری شده شبه نظامیان طالبان در جلوی کلانتری شهرستان پشت‌رود یک سرباز جان باخت. روزنامه اصلاح‌طلب خرداد به سردبیری او و مدیر مسوولی «عبدالله نوری» در آذر ۱۳۷۷ کار خود را آغاز کرد و کمتر از یک سال بعد، در سال ۱۳۷۸ توقیف شد. تشکر رئيس جمهور مکزیک از ترامپ برای داشتن ادبیاتی «کمتر تبعیض‌آمیز» درباره مکزیکی‌ها بررسی‌های ارتش آمریکا نشان می‌دهد که «سلاح مایکروویو» اثرات مرگبار ندارد ولی با تابش انرژی امواج میلیمتری مایکروویو باعث ایجاد سوختگی درجه بر روی پوست انسان‌ می‌شود.   علی حکمت پس از آن از روزنامه‌نگاری کنار کشید و در مزرعه‌ای حوالی ساوه به کار کشاورزی مشغول شد. صدها بنای تاریخی هرات اگر ثبت نشوند 'غصب یا نابود' می‌شوند جاوید ضرغام، معاون اداره اطلاعات و فرهنگ هرات می‌گوید محلی که حالا این سنگ‌ها در آن گذاشته شده، معیاری نیست و این نگرانی وجود دارد که ممکن است این سنگ نوشته‌ها به علت حبس بودن هوا و نیز شدت سرما و گرمای در فصل‌های مختلف سال بیشتر آسیب ببینند.

  این روزنامه‌نگار به سایت حادثه ۲۴ درباره انگیزه این سرقت گفته است: «حتم دارم که مساله سیاسی و امنیتی نیست و فقط یک سرقت است. مبارزه با مهاجرت غیرقانونی به ویژه از طریق مرز مکزیک یکی از مهم‌ترین وعده‌های انتخاباتی دونالد ترامپ بوده است.. آن‌ها در این دو ساعتی که در مزرعه بودند، مدام می‌گفتند چرا تو باید ماشین داشته باشی و ما وضع خوبی نداشته باشیم؟ مدام به من توهین می‌کردند اما به‌خاطر سن و سالم، من را شکنجه نکردند. ولی کارگرم را تا یک قدمی مرگ پیش بردند.. در این سرقت، حدود یک میلیارد تومان طلا و هر شی با ارزش دیگری در خانه‌ام بود را بردند. هرچند چند روز بعد پلیس خودرو من را کشف کرد اما هنوز ردی از سارقان به ‌دست نیامده است. هزینه، زمان و چگونگی ساخت این موزیم هنوز روشن نیست.

»   با این حال، علی حکمت در جای دیگری از حرف‌‌هایش اشاره کرده که یکی از سارقان گفته فردی برای قتل وی به آن‌ها ۱۰ میلیون تومان داده است اما آن‌ها حاضر هستند ۱۰۰ میلیون تومان بگیرند تا او را نکشند.  حکمت که به همراه دو کارگرش در مزرعه بوده، گفته در ساعت دو بامداد روز جمعه با صدای نگهبان از خواب بیدار شده و وقتی در اتاقش را باز کرده است، چند نفر با چهره‌های پوشیده و با چاقو، قمه و کلت کمری وارد شده‌، در حالی که نگهبان را می‌‌زده‌اند. دو نفر هم به سراغ حکمت رفته و او را روی صندلی نشانده‌اند: «آن‌ها مدام توهین و تهدید می‌کردند تا این که دقایقی بعد یک نفر به زبان آمد و گفت فردی برای قتل من به آن‌ها ۱۰ میلیون تومان داده اما آن‌ها حاضر هستند ۱۰۰ میلیون تومان بگیرند تا من را نکشند. آن‌ها در این بین مشغول جست‌وجو در خانه شدند. دنبال پول و اشیای قیمتی بودند و هم‌زمان به تهدیدهایشان ادامه دادند. در ساحات باستانی و قبرستان‌های هرات معمولا دو نوع سنگ برای تهیه کتیبه‌های مقابر شخصیت‌های برجسته دولتی، علمی و فرهنگی استفاده می‌شده است.

از طریق گوشی موبایل توانستند موجودی حساب‌های بانکی من را بررسی کنند. از آن زمان تهدید‌ها ادامه پیدا کرد. مردان مسلح کارگر مزرعه را به قصد کشتن کتک می‌زدند، طوری که او روی زمین افتاد و بی‌هوش شد.»   علی حکمت که در تمام این مدت چشمانش بسته بوده، گفته که نمی‌دانسته است تا چند لحظه دیگر زنده می‌ماند یا نه. مردان مسلح پول نقد می‌خواسته‌اند اما او پولی نداشته که به آن‌ها بدهد و وعده داده است صبح از طریق بانک به آن‌ها پول بدهد. پولیس هرات در سال‌های اخیر چندین بار از دستگیر کردن شماری از قاچاقچیان آثار باستانی خبر داده است.

 مردان نقاب‌دار که عصبانی شده بوده‌اند، بار دیگر خانه را جست‌وجو کرده و همه جا را به هم ریخته تا توانسته‌اند کیسه‌ای که جواهرات همسر و فرزندان حکمت در آن قرار داشته است را پیدا کنند. با وجود این، آن‌ها هنوز قانع نشده بودند و کارت‌های بانکی صاحب مزرعه را همراه با رمز از او گرفته‌اند. علاوه بر آن، قصد داشته‌اند خودروی «لکسوس» وی را هم سرقت کنند اما چون طریقه روشن کردن آن را نمی‌دانسته‌اند، حکمت را با دست و پای بسته داخل خودرو برده‌اند تا به آن‌ها طریقه روشن کردن خودرو را نشان دهد. مردان خشن وقتی توانسته‌اند ماشین را روشن کنند، گریخته‌اند.  خودش گفته است: «با این که چند روز از این حادثه گذشته اما من هنوز در شوک هستم و باورم نمی‌شود که چه اتفاقی افتاده است. او از این که قرار است موزیمی برای این سنگنوشته‌ها ساخته شود خوشحال است.

وقتی صدای رفتن آن‌ها را شنیدم، با زحمت توانستم دست و پایم را باز کنم و خودم را نجات دهم. فکر کردم آن‌ها کارگرم را کشته و با خود برده‌اند تا در بیابان رها کنند اما وقتی به یکی از اتاق‌ها رفتم، دیدم پیکر او آن‌جا افتاده است و هنوز نفس می‌کشد. ولی تلفنی نداشتم تا درخواست کمک کنم.»  او گفته است ماموران پلیس دو ساعت پس از اعلام سرقت به مزرعه رسیده‌اند: «با ترس و به سختی در تاریکی شب خودم را به نزدیکی جاده رساندم تا شاید کسی را ببینم و کمک بگیرم که ناگهان کارگر دیگرم را دیدم و او گفت سارقان را دیده و با پلیس تماس گرفته است. با این حال، چند مرتبه دیگر با پلیس تماس گرفتیم اما آن‌ها گفتند ماشین ندارند که مامور بفرستند و در حالی ‌که دو ساعت از این سرقت می‌گذشت، سرانجام ماموران از راه رسیدند!»  علی حکمت در گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی «ایرنا» در سال ۱۳۹۸ گفته بود اگر به او اجازه ندهند که در تحریریه‌ای سردبیر باشد و کار کند، انتخاب دومش کشاورزی است: «من عاشق روزنامه‎نگاری هستم و می‎دانم که درختان من از درختان همسایه‏هایم چیزی کم ندارند. چون هر طرف ما یک ساحه باستانی داریم که این گونه سنگ‌ها به وفور در آن دیده می‌شود.

اما هر وقت داخل باغ راه می‎روم و از کارنامه‎ام در باغ‎داری خوشم می‎آید، احساس می‎کنم نمی‎تواند مرا اقناع و ارضا کند. هیچ باغ خوش و خرمی برای من مثل تحریریه روزنامه خرداد، شوق‎آفرین نیست. همیشه تحریریه روزنامه برای من یک رویا است و به ویژه تحریریه خرداد برایم خیلی دل‎چسب بود و در آن احساس معنا و هویت می‎کردم. ولی خب اگر آقایان اجازه ندهند که در تحریریه‏ای سردبیر باشم و کار کنم، انتخاب دوم من کشاورزی است.»  برای دیدن اخبار و گزارش‌های بیش‌تر درباره رسانه و خبرنگاری به سایت .