سرقت‌های صداوسیما، میزبانی را به بحرین داد؛ توهم توطئه مدیران امنیتی ورزش

22/12/1399 05:29 ب.ظ

با اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا، بحرین میزبان رقابت‌های باقی‌مانده انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در گروه C آسیا شد. برخی این تصمیم را سیاسی و برخی آن را برگرفته از گرایش‌‌های ملیتی رئیس بحرینی کنفدارسیون فوتبال آسیا دانستند. گزارش younesipour اخبار_ایران

با اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا، کشور بحرین به عنوان میزبان متمرکز رقابت‌های باقی‌مانده انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در گروه «» آسیا انتخاب شد. این در حالی است که تا پیش از همه‌گیری کرونا، تیم ملی فوتبال ایران از چهار بازی باقی‌مانده خود در این رقابت‌ها، در سه بازی میزبانی را برعهده داشت.

فدراسیون جهانی فوتبال و کنفدراسیون فوتبال آسیا وزرای ورزش کشورهایی که فدراسیون‌‌های فوتبال آن‌ها را به رسمیت شناخته‌اند، در نامه‌نگاری‌ها و تصمیم‌گیری‌ها به رسمیت نمی‌شناسند و تلاش می‌کنند سایه‌های آن‌ها را از روی فوتبال کشورها بردارند؛ نمونه‌اش، تاکید فیفا برای حذف شدن کامل نام وزیر ورزش ایران و معاونین او برای حضور در مجمع انتخاباتی فدراسیون و جلسات هیات رییسه و نیز برداشته شدن حق رای وزارت در انتخابات فدراسیون فوتبال ایران است.

مسعود سلطانی‌فر دیروز به خبرنگاران گفت: «در نامه‌هایی که برای روسای فیفا و کنفدراسیون آسیا ارسال شد، وضعیت ایران را تشریح کردیم و اعلام کردم که هیچ جای نگرانی با توجه به ابهامات مطروحه وجود ندارد.» او هم‌چنین میزبانی بحرین را حاصل تبانی بین این کشور با کنفدراسیون آسیا و فیفا دانسته است.

ادامه مطلب:
iranwire »

younesipour اصلا کاملا سیاسی، ماجرای قرارداد مربی تیم ملی هم دسیسه خارجی بود؟؟ بخور بخورها در همه فدراسیون‌ها هم دسیسه خارجیه؟؟! باید ببازی هم خارجیها میگفتن؟؟ اقتدار داری برو تو میدون، بازی‌ها را ببر و برگرد!

با اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا، کشور بحرین به عنوان میزبان متمرکز رقابت‌های باقی‌مانده انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در گروه «» آسیا انتخاب شد. این در حالی است که تا پیش از همه‌گیری کرونا، تیم ملی فوتبال ایران از چهار بازی باقی‌مانده خود در این رقابت‌ها، در سه بازی میزبانی را برعهده داشت.

برخی رسانه‌های ایران این تصمیم کنفدراسیون را سیاسی و برخی دیگر را برگرفته از گرایش‌‌های ملیتی رییس بحرینی کنفدارسیون فوتبال آسیا دانستند. ایران تا یک روز پیش از پایان مهلت کنفدراسیون فوتبال آسیا، درخواست میزبانی خود را تحویل نداده بود.«مسعود سلطانی‌فر»، وزیر ورزش و جوانان ایران دیروز (پنج‌شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۹) در حاشیه «جشنواره فیلم‌های ورزشی» مدعی شد که دو نامه جداگانه خطاب به «جیانی اینفانتینو»، رییس فدراسیون جهانی فوتبال و «شیخ سلمان»، رییس کنفدراسیون فوتبال آسیا نوشته است.بود: «ابهاماتی در خصوص عدم میزبانی ایران شنیده‌ایم؛ مثل شیوع ویروس کرونا و بحث حق پخش تلویزیونی. اما واقعیت این است که هیچ گونه ابهامی وجود ندارد.»امروز در گزارشی به صورت مستقیم نامه‌نگاری «مسعود سلطانی‌فر» با فدراسیون جهانی فوتبال و کنفدراسیون فوتبال آسیا را نوعی خودزنی دانست و نوشت: «به نظر می‌رسد پایه و اساس اتخاذ تصمیم علیه تیم ملی ایران را بتوان در نامه وزیر ورزش به رییس فیفا پیدا کرد.»

وزیر ورزش و جوانان ایران با ادبیاتی برخاسته از شیوه گفتمان جمهوری اسلامی، در نامه خود خطاب به رییس فیفا از آن‌چه «تحریم‌های ظالمانه امریکا» می‌داند، به عنوان اهرم سیاست در ورزش که «کارآمدی در مقابله با توان جمهوری اسلامی ندارد»، یاد کرده بود.

فدراسیون جهانی فوتبال و کنفدراسیون فوتبال آسیا وزرای ورزش کشورهایی که فدراسیون‌‌های فوتبال آن‌ها را به رسمیت شناخته‌اند، در نامه‌نگاری‌ها و تصمیم‌گیری‌ها به رسمیت نمی‌شناسند و تلاش می‌کنند سایه‌های آن‌ها را از روی فوتبال کشورها بردارند؛ نمونه‌اش، تاکید فیفا برای حذف شدن کامل نام وزیر ورزش ایران و معاونین او برای حضور در مجمع انتخاباتی فدراسیون و جلسات هیات رییسه و نیز برداشته شدن حق رای وزارت در انتخابات فدراسیون فوتبال ایران است.

نامه مسعود سلطانی‌فر برای جیانی اینفانتینو و شیخ سلمان ارزشی فراتر از نامه‌نگاری یک شهروند ساده ایرانی با این دو مقام عالی‌رتبه فوتبال جهان و آسیا نداشت.

آن‌چه وزیر ورزش دولت «حسن روحانی» برای فیفا و کنفدراسیون آسیا نوشت، بازی در زمین سیاست بود، نه فوتبال.

مسعود سلطانی‌فر دیروز به خبرنگاران گفت: «در نامه‌هایی که برای روسای فیفا و کنفدراسیون آسیا ارسال شد، وضعیت ایران را تشریح کردیم و اعلام کردم که هیچ جای نگرانی با توجه به ابهامات مطروحه وجود ندارد.»

هم‌زمان، «سیدرضا صالحی امیری»، رییس کمیته ملی المپیک ایران نیز به خبرنگاران گفت: «یک سال فدراسیون بلاتکلیف بود و رقبا از این فرصت کذایی سوءاستفاده کردند.»

رضا صالحی امیری که پیش از این با نام «سیدرضا فلاح»، از مدیران بالارتبه دربود، ادعا کرده تصمیمات اخیر کنفدراسیون فوتبال آسیا «سیاسی»، «ناجوانمردانه» و «خلاف روح ورزش و منشور المپیک» است.

او هم‌چنین میزبانی بحرین را حاصل تبانی بین این کشور با کنفدراسیون آسیا و فیفا دانسته است.

اما آیا جمهوری اسلامی قادر است تمامی نگرانی‌ها برای میزبانی جام جهانی را از بین ببرد؟ آیا ادعای مدیران ارشد ورزش ایران برگرفته از حقیقت است یا توهم تکراری توطئه؟۲۵ شهریور سال ۱۳۹۹، سایت رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا در ایران فیلتر. دلیل این اتفاق بی‌سابقه، مخالفت آن با اختصاص تصاویر رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا به صداوسیمای جمهوری اسلامی بود.

فدراسیون فوتبال ایران دلیل عدم اختصاص تصاویر رقابت‌ها به صداوسیمای جمهوری اسلامی را «تحریم‌های ظالمانه امریکا علیه مردم ایران» دانست. در بیانیه‌ای که «مهدی محمدنبی»، دبیرکل وقت فدراسیون فوتبال منتشر کرد، نپرداختن حق پخش رقابت‌های لیگ قهرمانان دلیل تحریم‌های امریکا عنوان شد.

مشکل، تحریم‌های امریکا نبود. کنفدراسیون فوتبال آسیا تا پایان سال ۲۰۲۴ تمامی حق پخش تلویزیونی رقابت‌های تحت پوشش خود را به شبکه‌های تلویزیونی قطر، امارات و چین واگذار کرده است. پیش از آن و تا پایان سال ۲۰۲۰، تمامی حق و حقوق پخش رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا، انتخابی جام جهانی، جام ملت‌های آسیا و جام در جام آسیا در اختیار شبکه «بین اسپورت» قرار داشت. اما این شبکه قطری ادعاهایی مبنی بر دزدیده شده تصاویرش توسط شبکه‌های تلویزیونی عربستان و ایران را مطرح کرده بودسال ۱۳۹۶، روزنامه «الوطن»، چاپ دوحه مدعی شد که صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران بدون خرید حق پخش، مسابقات یورو ۲۰۱۶ را پخش زنده می‏کرد و به همین دلیل شبکه بین اسپورت قصد دارد از صداوسیمای چند کشور، از جمله ایران به‌ دلیل استفاده غیرقانونی از حق پخش این بازی‏ها شکایت کند.در گزارشی به وضوح از «به سرقت بردن تصاویر فوتبال اروپایی و آسیایی توسط سازمان صداوسیما» نوشت. در این گزارش ادعا شده بود مدیران این سازمان حکومتی به راه‌کارهایی مانند «تغییر مکرر کنداکتورهای صداوسیما» برای گمراه کردن ناظران بین‌المللی کپی‌رایت رسیده‌اند.

با این وجود، راه‌کارشان جواب نداد. تصاویر به سرقت می‌رفتند و شبکه‌های ماهواره‌ای از صداوسیما شکایت می‌کردند.

در نهایت، تصاویر لیگ قهرمانان آسیا باز هم روی آنتن گیرنده‌های شهرهای ایران رفت؛ با همان سازوکار قدیمی.

ایران با تحریم و بدون تحریم، تصاویر رقابت‌های بین‌المللی را می‌ربود. تنها تصمیم قاطع فیفا و کنفدراسیون آسیا، تحریم تمامی میزبانی‌های جمهوری اسلامی از رقابت‌‌های فوتبال بود.ماجرا ارتباطی حداقل مستقیم با تحریم‌های امریکا ندارد. زمانی که دکمه فیلترینگ سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا فشرده می‌شد، انتظار نمی‌رفت یکی از فینالیست‌های لیگ قهرمانان آسیا نماینده‌ای از ایران باشد.

یک ماه بعد فدراسیون فوتبال ایران درخواست رسمی باشگاه «پرسپولیس» را برای میزبانی از فینال لیگ قهرمانان تقدیم کنفدراسیون فوتبال آسیا کرد. پاسخ اما قاطع بود؛ هیچ میزبانی به باشگاه پرسپولیس نخواهد رسید.

در این نامه به مواردی مانند «بازی جوانمردانه مالی» یا همان رعایت حق پخش تلویزیونی، «ویروس کرونا»، «امنیت»، «تجارت» و «امکانات» به عنوان دلایل عدم اعطای میزبانی به ایران اعلام شد.

سازمان صداوسیما سال‌‌ها است حق پخش تلویزیونی رقابت‌های لیگ برتر را هم پرداخت نمی‌کند. «مهدی تاج»، رییس پیشین فدراسیون فوتبال حق پخش تلویزیونی را به این سازمان درچیدمان گزارش‌گرهای فوتبال و حمایت‌های قطعی از خود، به این سازمان هبه کرده بود.

نه شیخ سلمان، رییس کنفدراسیون فوتبال آسیا و نه جیانی اینفانتینو، رییس فیفا چنین نیازی به سازمان صداوسیما ندارند.

کنفدراسیون فوتبال آسیا پیش از این و هم‌زمان با حمله موشکی به هواپیمای اوکراینی هم ایران را تهدید به از دست دادن تمامی میزبانی‌ها به دلیل عدم وجود امنیت در آسمان ایران کرده بود.

این تهدید که محصول نگرانی تمامی باشگاه‌های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا و تیم‌های ملی بود، ارتباطی با آن‌چه مدیران ارشد ورزش ایران «تحریم‌های ظالمانه امریکا» می‌دانند، نداشت.

حالا طی دو روز پیاپی، باشگاه‌ها و تیم ملی فوتبال ایران میزبانی رقابت‌های بین‌المللی را به عربستان و بحرین واگذار کرده‌اند. دلیلش سیاست‌های جمهوری اسلامی در قبال حق پخش، کرونا و امنیت میزبانی است.

پنج‌شنبه نیز سه کشور عربستان، امارات و هند به عنوان میزبان رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا معرفی شدند. به این ترتیب، هیچ باشگاه‌ ایرانی حق میزبانی از حریفانش در لیگ قهرمانان آسیا را هم